Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Christina Lindbäck

Sök kontaktuppgifter till Christina Lindbäck på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Christina Lindbäck

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Christina Lindbäck medverkat i ( 3 st. ):

Miljömålskommittén (M 1998:07) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Miljömålskommittén (M 1998:07)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-05-28
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:45.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:52 Framtidens miljö - allas vårt ansvar
Medverkande :
Ordförande : Jan Bergqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-06-09 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Annika Bladh, läkare, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Sinikka Bohlin, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Marithe Eriksson, miljö- och hälsoskyddsinspektör, t.o.m. 1999-02-21
Ledamot : Magdalena Fransson, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 1999-10-06
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Harald Nordlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Mats Olsson, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Nina Rehnqvist, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Åsa Stenberg, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Malin Svensson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Karin Svensson Smith, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Maria Wetterstrand, studerande, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Kerstin Wigsell, generaldirektör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-11-22
Sakkunniga : Lena Gefert, inköpschef, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 1999-02-21
Expert : Lars Amréus, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Bengt Arwidsson, departementsråd, fr.o.m. 1999-10-25 t.o.m. 2000-06-30
Expert : Ulrika Askling, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Svante Axelsson, miljöekonom, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Ulf Berkelöv, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Gunilla Blomquist, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-01-10
Expert : Göran Boberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-18 t.o.m. 1999-10-06
Expert : Anna Bohman, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-18 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Olle Edhag, överdirektör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Niclas Falkendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-11-29
Expert : Cecilia Fegler, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Stefan Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Erik Kiesow, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-03-17
Expert : Christina Lindbäck, departementsråd, fr.o.m. 1999-01-11 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Eva Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-02-07
Expert : Björn Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Sven Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Inger Strömdahl, miljörådgivare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Eva Törnelöf, direktör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Peter Wenster, geolog, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Huvudsekreterare : Jon Kahn, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Anders Bengtsson, fr.o.m. 1999-10-18 t.o.m. 2000-05-21
Sekreterare : Erika Budh, fr.o.m. 1999-02-03 t.o.m. 2000-07-31
Sekreterare : Erika Gustafsson, fr.o.m. 2000-01-27 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Thomas Levander, fr.o.m. 1998-12-15 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Anita Linell, fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 2000-07-31
Sekreterare : Thomas Nilsson, fr.o.m. 1999-02-15 t.o.m. 2000-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:52 Framtidens miljö – allas vårt ansvar [ pdf |Paragraftecken ]
Skrothandelsutredningen (N 1996:01) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Skrothandelsutredningen (N 1996:01)
Departement : Närings- och handelsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:1.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:89 Handeln med skrot och begagnade varor Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Gunnel Wennberg, hovrättslagman, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : John Arvidsson, direktör, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Gustaf Axelsson, direktör, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Stefan Carp, polisintendent, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Ulrika Dyrke, föredragande, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-02-16
Expert : Bo Knutsson, ordförande, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Cecilia Olsson, förste byråsekreterare, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Christina Lindbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Marie Römpötti, föredragande, fr.o.m. 1997-02-17 t.o.m. 1997-06-30
Expert : Herbert Silbermann, departementssekreterare
Sekreterare : Per-Anders Svensson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-05-29 t.o.m. 1997-08-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:89 Handeln med skrot och begagnade varor [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (M 1995:03) om insamling och omhändertagande m.m. av miljöfarliga batterier [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Utredningen (M 1995:03) om insamling och omhändertagande m.m. av miljöfarliga batterier
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:64.
Lokal : Östra Järnvägsgatan 10. Postadress: Miljödepartementet, 103 33 STOCKHOLM
Utredningen har avgett :
SOU 1996:8 Batterierna - en laddad fråga. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ingemar Josefsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-05-02 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Mia Bengtsson, marknadschef, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Björn Blomgren, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Stig Edner, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Lars Gustafsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Gunnel Hedman, naturvårdschef, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Göran Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Christina Lindbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Sigrid Olsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Peter Wenster, geolog, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Elisabeth Viklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-27 t.o.m. 1996-02-07
Expert : Lolo Heijkenskjöld, fr.o.m. 1995-06-13 t.o.m. 1996-02-29
Niklas Karlendal, fr.o.m. 1995-08-15 t.o.m. 1996-02-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:8 Batterierna – en laddad fråga [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman