Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Olof Edhag

Sök kontaktuppgifter till Olof Edhag på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Olof Edhag

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Olof Edhag medverkat i ( 8 st. ):

Utredningen om översyn av läkemedelsförmånen (S 1999:06) [ Avslutad 2000 ] [ Särskild utredare ]

Utredningen om översyn av läkemedelsförmånen (S 1999:06)


Beteckning : S 1999:06
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2001-02-28
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-06-03
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:35
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Edhag, Olof, fr.o.m. 1999-06-03
Sakkunnig : Blanck, Anders, fr.o.m. 2000-02-08
Sakkunnig : Boivie, Marianne, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Ellström, Kjell, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Gaunitz, Henrik, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 2000-04-09
Sakkunnig : Gustafsson, Charlotta, fr.o.m. 2000-04-10
Sakkunnig : Hedberg, Anders, fr.o.m. 1999-11-18
Sakkunnig : Hegelund, Sven, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 1999-10-14
Sakkunnig : Johansson, Pontus, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 1999-11-17
Sakkunnig : Kollander-Fållby, Gabriella, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Lokrantz, Charlotta, fr.o.m. 2000-05-02
Sakkunnig : Zavisic, Stojan, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Östblom, Lennart, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 2000-02-07
Expert : Agenäs, Ingegerd, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Berlin-Wahlén, Anita, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Carlsson, Per, fr.o.m. 1999-08-30
Expert : Carlsten, Anders, fr.o.m. 1999-10-15
Expert : Lindberg, Catharina, fr.o.m. 1999-10-15
Expert : Lönngren, Thomas, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Mandahl, Håkan, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Nilsson, Berndt, fr.o.m. 2000-03-01
Expert : Norrby, Ragnar, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Rydberg, Tony, fr.o.m. 1999-10-15
Expert : Skoglösa, Britt-Marie, fr.o.m. 2000-02-08
Expert : Widerström, Mats, fr.o.m. 1999-06-23
Sekreterare : Berlin-Wahlén, Anita, fr.o.m. 1999-11-01
Sekreterare : Fahlberg, Gunnar, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2000-09-15
Sekreterare : Sjöberg, Bengt, fr.o.m. 1999-07-19 t.o.m. 2000-12-31

Rapporter

SOU 1999:143Rapport om förskrivningsregler. Förtydligande om gällande regler för att ett läkemedel skall ingå i läkemedelsförmånen.
SOU 2000:86Den nya läkemedelsförmånen + bilagedel
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:35 Översyn av läkemedelsförmånen

Miljömålskommittén (M 1998:07) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]

Miljömålskommittén (M 1998:07)


Beteckning : M 1998:07
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 2001-03-08
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-05-28
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:45.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Bergqvist, Jan, fr.o.m. 1998-06-09 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Annerberg, Rolf, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Bladh, Annika, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Bohlin, Sinikka, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Eriksson, Marithe t.o.m. 1999-02-21
Ledamot : Fransson, Magdalena, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 1999-10-06
Ledamot : Jonsson, Göte, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Nordlund, Harald, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Olsson, Mats, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Rehnqvist, Nina, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Stenberg, Åsa, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Svensson, Malin, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Svensson Smith, Karin, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Wetterstrand, Maria, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Wigsell, Kerstin, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-11-22
Sakkunnig : Gefert, Lena, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 1999-02-21
Expert : Amréus, Lars, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Arwidsson, Bengt, fr.o.m. 1999-10-25 t.o.m. 2000-06-30
Expert : Askling, Ulrika, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Axelsson, Svante, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Berkelöv, Ulf, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Blomquist, Gunilla, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-01-10
Expert : Boberg, Göran, fr.o.m. 1999-03-18 t.o.m. 1999-10-06
Expert : Bohman, Anna, fr.o.m. 1999-03-18 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Edhag, Olle, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Falkendal, Niclas, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-11-29
Expert : Fegler, Cecilia, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Holmgren, Anders, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Karlsson, Stefan, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Kiesow, Erik, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-03-17
Expert : Lindbäck, Christina, fr.o.m. 1999-01-11 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Lindholm, Eva, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-02-07
Expert : Nilsson, Björn, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Nyberg, Sven, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Strömdahl, Inger, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Törnelöf, Eva, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Wenster, Peter, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Huvudsekreterare : Kahn, Jon, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Bengtsson, Anders, fr.o.m. 1999-10-18 t.o.m. 2000-05-21
Sekreterare : Budh, Erika, fr.o.m. 1999-02-03 t.o.m. 2000-07-31
Sekreterare : Gustafsson, Erika, fr.o.m. 2000-01-27 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Levander, Thomas, fr.o.m. 1998-12-15 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Linell, Anita, fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 2000-07-31
Sekreterare : Nilsson, Thomas, fr.o.m. 1999-02-15 t.o.m. 2000-07-31

Rapporter

SOU 2000:52Framtidens miljö – allas vårt ansvar
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:52 Framtidens miljö – allas vårt ansvar [ pdf |Paragraftecken ]
Prioriteringsdelegationen (S 1997:20) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]

Prioriteringsdelegationen (S 1997:20)


Beteckning : S 1997:20
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-04
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-10-23
Direktiv för delegationen, se dir. 1997:135.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Nordström Eriksson, Annelie, fr.o.m. 1998-04-01
Ledamot : Carlson, Leif, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Godin, Sigge, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Henriksson, Stig, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Nilén, Thomas, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Olsson, Lars, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Persson, Catherine, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Rydefjärd, Lisbeth, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Ahlsén, Kerstin, fr.o.m. 1999-09-30
Sakkunnig : Albinsson, Margareta, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Barrbrink, Lena, fr.o.m. 1999-09-30
Sakkunnig : Calltorp, Johan, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Edhag, Olof, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Feuk, Ulla, fr.o.m. 1998-09-01
Sakkunnig : Furmark-Löfgren, Lena, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Jakobsson, Westi, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Jennbert, Kristina, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-09-29
Sakkunnig : Jonsson, Lena, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Lidbom, Tore, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Lindgren, Lisbet, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Molin, Roger, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Rehnqvist, Nina, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Spjuth, Elisabet, fr.o.m. 1998-11-26
Sakkunnig : Åhs, Ulla, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Öhrsvik, Lena, fr.o.m. 1998-06-01
Sekreterare : Centerstig, Anne Christine, fr.o.m. 1998-08-10
Sekreterare : Lund, Karin, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Olsson, Marta, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Waldau, Susanne, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-31
Bitr. sekreterare : Garenhag, Anna, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2001-01-11

Rapporter

SOU 2001:08Prioriteringar i vården. Perspektiv för politiker, profession och medborgare
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Prioriteringsutredningen (S 1992:02) [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]

Prioriteringsutredningen (S 1992:02)


Beteckning : S 1992:02
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1996-03-15
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir 1992:8.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Einhorn, Jerzy
Ledamot : Andersson, Ingrid
Ledamot : Carlsson, Leif
Ledamot : Hallerby, Nils
Ledamot : Krook, Caroline
Ledamot : Lindqvist, Bengt
Ledamot : Östh, Rosa
Sakkunnig : Asplund, Kjell
Sakkunnig : Beck-Friis, Barbro
Sakkunnig : Calltorp, Johan
Sakkunnig : Carlsson, Bibbi
Sakkunnig : Centerstig, Anne-Christine
Sakkunnig : Edhag, Olof
Sakkunnig : Hermerén, Göran
Sakkunnig : Jonsson, Egon
Sakkunnig : Jonsson, Lena
Sekreterare : Ottosson, Jan-Otto t.o.m. 1995-06-30
Sekreterare : Skoglund, Caj t.o.m. 1995-03-05

Rapporter

SOU 1993:93Vårdens svåra val
SOU 1995:5Vårdens svåra val. Slutbetänkande.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:93 Vårdens svåra val [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:5 Vårdens svåra val [ pdf |Paragraftecken ]
Sveriges ledningsgrupp (S 1990:C) för samverkan med EGs aktionsprogram mot cancer [ Avslutad 1996 ] [ Ledamot ]
Sveriges ledningsgrupp (S_1990:C) för samverkan med EGs aktionsprogram mot cancer Tillkallade enligt Ordförande: M Oscarsson, Bo, generalsekretare Vice ordförande: M Roos, Kurt, departementsråd Ledamöter: K Dahl, Sonja, departementsråd K Dahléus, Aina, sektionschef M Edhag, Olof, överdirektör M Einhorn, Jerzy, professor M Ernberg, Ingemar, professor K Fleetwood, Elisabet, led. av riksdagen /m M von Schantz, Dag, departementsråd Sekreterare: K Lindquist, Ing-Marie, civilingenjör Lokal: Fredsgatan 2.Postadress:
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1996
Lokal : Fredsgatan 2. Postadress: Socialdepartementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 405 10 00.
Medverkande :
Ordförande : Bo Oscarsson, generalsekretare
Vice ordförande : Kurt Roos, departementsråd
Ledamot : Sonja Dahl, departementsråd
Ledamot : Aina Dahléus, sektionschef
Ledamot : Olof Edhag, överdirektör
Ledamot : Jerzy Einhorn, professor
Ledamot : Ingemar Ernberg, professor
Ledamot : Elisabet Fleetwood, led. av riksdagen /m
Ledamot : Dag von, departementsråd
Sekreterare : Ing-Marie Lindquist, civilingenjör
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Beredningen (S 1987:B) för utvärdering av medicinsk metodik [ Avslutad 1992 ] [ Ledamot ]
Beredningen (S_1987:B) för utvärdering av medicinsk metodik Tillkallade enligt regeringens beslut den 18 juni 1987: Ordförande: M Werkö, Lars, professor Ledamöter: K Björklund, Leni, direktör M Hesselius, Inge, överläkare M Dahlgren, Sven, professor M Edhag, Olof, överdirektör K Lamnevik, Gunilla, avdelningschef M Luttropp, Thomas, departementsråd K Petersson, Ingrid, departementsråd M Scherstén, Tore, professor Expert: K Lyckéus, Carin, departementssekreterare Kanslichef: M Jonsson, Egon, professor Lokal: Hovslagargatan 2, 4 tr.
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1992
Lokal : Hovslagargatan 2, 4 tr. Bostadress: Box 16158, 103 24 Stockholm, tel. växel 611 19 13
Medverkande :
Ordförande : Lars Werkö, professor
Ledamot : Leni Björklund, direktör
Ledamot : Inge Hesselius, överläkare
Ledamot : Sven Dahlgren, professor
Ledamot : Olof Edhag, överdirektör
Ledamot : Gunilla Lamnevik, avdelningschef
Ledamot : Thomas Luttropp, departementsråd
Ledamot : Ingrid Petersson, departementsråd
Ledamot : Tore Scherstén, professor
Expert : Carin Lyckéus, departementssekreterare
Expert : Egon Jonsson, professor
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Delegationen för frågor som rör hälso- och sjukvården i krig (S 1987:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2004 ] [ Ledamot ]
Delegationen för frågor som rör hälso- och sjukvården i krig (S 1987:A)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1987-02-26
Regeringen har i beslut den 16 december 2004 beslutat att delegationen skall upphöra med verkan fr.o.m. den 1 november 2004.
Medverkande :
Ordförande : Margot Wallström, socialminister, t.o.m. 1998-11-30
Ordförande : Lars Engqvist, socialminister, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2004-10-31
Vice ordförande : Ulf Westerberg, statssekreterare, t.o.m. 1998-11-30
Vice ordförande : Mikael Sjöberg, statssekreterare, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Anders Blanck, departementsråd, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Håkan Ceder, departementsråd, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Olof Edhag, överdirektör, t.o.m. 1999-05-31
Ledamot : Ann-Louse Eksborg, generaldirektör, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Gerd Engman, civilbefälhavare, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 2000-12-31
Ledamot : Sture Ericson, generaldirektör, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Ann-Marie Göransson, generalläkare, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Kent Jansson, sekreterare, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Lennart Jonasson, direktör, fr.o.m. 1994-11-30 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Per Kulling, medicinalråd, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Kaj Möllefors, landstingsdirektör, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2000-12-14
Ledamot : Iréne Nilsson Carlsson, departementsråd, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Owe Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1999-05-31
Ledamot : Karl-Axel Norberg, medicinalråd, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Erik Nordenfelt, professor, fr.o.m. 1994-11-30 t.o.m. 2001-08-31
Ledamot : Ragnar Norrby, generaldirektör, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Ingrid Petersson, överdirektör, t.o.m. 1998-08-31
Ledamot : Ilmar Reepalu, kommunalråd, t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Björn Reuterstrand, rättschef, fr.o.m. 1997-12-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Nina Rehnqvist, överdirektör, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Peter Rindeborn, utredare, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1998-08-31
Ledamot : Britta Rundström, direktör, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Christina Salomonson, generaldirektör, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Christina Salomonson, departementsråd, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Endrick Schubert, regionråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Kjell Stridsman, ämnesråd, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Stig Wintzer, utredare, fr.o.m. 2000-12-15 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Erna Zelmin-Åberg, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot : Ulla Åhs, sektionschef, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2002-02-28
Ledamot : Claes Örtendahl, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 1989-06-01 t.o.m. 1998-08-31
Sekreterare : Anders Lindgren, ämnesråd, t.o.m. 2004-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Aids-delegationen (S 1985:B) [ Avslutad 1992 ] [ Ledamot ]
Aids-delegationen (S_1985:B)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1992
Lokal : Järntorget 84, Postadress: Socialdepartementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 763 10 00
Medverkande :
Ordförande : Göran Rådö, statssekreterae, fr.o.m. 1991-12-05
Ordförande : Gertrud Sigurdsen, statsråd, t.o.m. 1992-12-04
Vice ordförande : Olof Edhag, överdirektör, fr.o.m. 1991-12-05
Vice ordförande : Anna Hedborg, statssekreterare, t.o.m. 1991-10-05
Vice ordförande : Göran Rådö, statssekreterare, fr.o.m. 1991-12-04
Ledamot : Berit Andnor, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1992-03-12
Ledamot : Olof Edhag, överdirektör, fr.o.m. 1991-12-04
Ledamot : Margareta Böttiger, professor
Ledamot : Ann-Cathrine Haglund, led. av riksdagen /m
Ledamot : Isa Halvarsson, led. av riksdagen /fp
Ledamot : Göran Hammarsjö, landstingsråd, t.o.m. 1991-12-04
Ledamot : Bo Holmberg, led. av riksdagen /s
Ledamot : Karin Jonsson, borgarråd, t.o.m. 1991-12-04
Ledamot : Lars-Olof Kallings, professor
Ledamot : Jakob Lindberg, departementsråd
Ledamot : Måns Lönnroth, sakkunnig, t.o.m. 1991-10-05
Ledamot : Chatrine Pålsson, led. av riksdagen /kds, fr.o.m. 1991-12-05
Ledamot : Bo Stenfors, kansliråd
Ledamot : Hans Wigzell, professor
Ledamot : Eva Zetterberg, landstingsledamot
Ledamot : Rosa Östh, led. av riksdagen /c
Sakkunnig : Hans Lundborg, kansliråd, t.o.m. 1991-12-04
Sakkunnig : Eric Sandström, överläkare
Sekreterare : Luis Abascal, avdelningsdirektör
Sekreterare : Kurt Danielsson, politisk chefredaktör
Sekreterare : , Ekdahl, Ewa 1:e byråsekreterare
Sekreterare : Maj Halth, planeringssekreterare
Sekreterare : Bodil Långberg, avdelningsdirektör
Sekreterare : Torsten Malmqvist, byrådirektör
Sekreterare : Johan Wallin, docent
Sekreterare : Gudrun Winfridsson, byrådirektör
Sekreterare : Håkan Wrede, kanslichef
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman