Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Niclas Falkendal

Sök kontaktuppgifter till Niclas Falkendal på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Niclas Falkendal

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Niclas Falkendal medverkat i ( 9 st. ):

Parkeringsutredningen (N 2004:21) [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Parkeringsutredningen (N 2004:21)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-12-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:174 och dir. 2005:134
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:109 Ett enhetligt sanktionssystem för felparkerare
Medverkande :
Särskild utredare : Johnny Gylling, fr.o.m. 2004-12-16 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Lars Ahlman, trafikingenjör, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Klara Cederlund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Jenny Forkman, fr.o.m. 2005-04-28 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Carina Lundström, inspektör/jurist, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Malin Nilsson, fr.o.m. 2005-04-14 t.o.m. 2005-04-27
Expert : Per Sandberg, projektledare, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Åke Svedberg, trafikingenjör, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-12-01
Expert : Eiwor Wikström, parkeringschef, fr.o.m. 2005-04-14 t.o.m. 2006-12-01
Sekreterare : Henrik Andersson, fr.o.m. 2006-08-21 t.o.m. 2006-12-15
Sekreterare : Niclas Falkendal, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:109 Ett enhetligt sanktionssystem för felparkering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om företrädesordning vid försäljning av bostäder eller aktier i allmännyttiga bostadsföretag (Fi 2002:02) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om företrädesordning vid försäljning av bostäder eller aktier i allmännyttiga bostadsföretag (Fi 2002:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-02-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:44 Om allmännyttan säljs - stärkt kooperativ hyresrätt
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Julius, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2003-05-08
Sakkunnig : Niklas Falkendal, fr.o.m. 2002-05-23 t.o.m. 2003-05-09
Sekreterare : Ulf Ahlström, fr.o.m. 2002-04-22 t.o.m. 2003-05-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:44 Om allmännyttan säljs – stärkt kooperativ hyresrätt [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (N 2002:09) Tillsyn över tolkförmedlingar [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Utredningen (N 2002:09) Tillsyn över tolkförmedlingar
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:114, dir. 2002:136 och dir. 2003:59
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Lise Blomqvist, fr.o.m. 2002-06-16 t.o.m. 2002-11-11
Särskild utredare : Stig Lundström, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Else Berglund, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Kerstin Björkholm, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Niclas Falkendal, kansliråd, fr.o.m. 2003-06-06 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Jennie Fors, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Dan-Eve Johansson, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Eva Lotta Johansson, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Ali Labriz, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Qaisar Mahmood, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Magnus Nilsson, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Per-Arne Sundbom, fr.o.m. 2002-06-18 t.o.m. 2004-02-29
Sekreterare : Lise-Lotte Argulander Klavebäck, ombudsman, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2004-02-29
Sekreterare : Lise Blomqvist, fr.o.m. 2002-11-12 t.o.m. 2003-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:15 Tolkförmedling – kvalitet, registrering, tillsyn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Gränskommunutredningen (Ju 2001:05) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Gränskommunutredningen (Ju 2001:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:39 och dir. 2002:63
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:84 Ett internationellt kommunalförbund
SOU 2002:85 Bilagor till Gränskommunutredningens betänkande SOU 2002:84
Medverkande :
Särskild utredare : Peder Törnvall, generaldirektör, fr.o.m. 2001-05-10 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Christer Hjert, förbundsjurist, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Hasse Knutsson, utredare, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Barbro Rosensvärd, departementsråd, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Marika Dagenbrink, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Niclas Falkendahl, kansliråd, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Staffan Isling, kommunchef, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Ulf Ljungdahl, rådman, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Åsa Nord, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Åsa Norrman, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Anders Nyström, kansliråd, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Christer Persson, utvecklingschef, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Kristina Svahn Starrsjö, ämnesråd, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Hanna Wiik, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Ann Årefeldt, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-05 t.o.m. 2002-11-30
Sekreterare : Ulf Ljungdahl, rådman, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Anna Täcklind, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-01-14 t.o.m. 2002-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:84 Ett internationellt kommunalförbund [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:85 Ett internationellt kommunalförbund – bilagor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Vårdens ägarformer – vinst och demokrati (S 2000:08) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
Vårdens ägarformer - vinst och demokrati (S 2000:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:31 Vinst för vården
SOU 2003:23 Vårda vården - samverkan, mångfald och rättvisa
Medverkande :
Särskild utredare : Pär Axel Sahlberg, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2001-01-30
Sakkunnig : Niclas Falkendal, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-04-19
Sakkunnig : Rickard Falkendal, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-12-20
Sakkunnig : Lars Hedengran, kansliråd, fr.o.m. 2001-04-19
Sakkunnig : Gun Lombach, kansliråd, fr.o.m. 2001-05-07 t.o.m. 2001-12-19
Sakkunnig : Mats Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-19
Sakkunnig : Stefan Nyman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-04-19 t.o.m. 2001-05-06
Sakkunnig : Marlén Söderman, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-19 t.o.m. 2002-11-19
Expert : Solveig Allard Ringborg, ekonom, fr.o.m. 2002-11-21
Expert : Ulf Bley, direktör, fr.o.m. 2001-04-19 t.o.m. 2002-11-20
Expert : Ingemar Eckerlund, chefsekonom, fr.o.m. 2001-04-19
Expert : Iréne Lindström, sekreterare, fr.o.m. 2001-04-19
Expert : Harriet Wallberg-Henriksson, professor, fr.o.m. 2001-04-19 t.o.m. 2002-11-28
Sekreterare : Ola Johansson, pol.mag., fr.o.m. 2001-03-15 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Maria Krönmark, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-08-13 t.o.m. 2003-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:31 Vinst för vården [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:23 Vårda vården – samverkan, mångfald och rättvisa [ pdf |Paragraftecken ]
Kommundemokratikommittén (Ju 2000:03) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Kommundemokratikommittén (Ju 2000:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-11-25
Direktiv för kommittén se, dir. 1999:98, dir. 2001:36 och dir. 2001:75
Lokal : Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, Regeringsgatan 30-32, tel.08-405 37 34 (Mark-Nielsen) 08-405 38 11 (Lantto)
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 mars 2002.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:48 "Att vara med på riktigt - demokratiutveckling i kommuner och landsting" - delbetänkande
SOU 2001:89 "Att tänka efter före - samråd i kommuner och landsting" - delbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Peter Persson, kommunalråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Jabar Amin, statsvetare, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Cecilia Dalman Eek, ombudsman, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Carin Högstedt, kommunalråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Sonia Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Kerstin Kristiansson Karlstedt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Eva-Lotta Nilson, organisationschef, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Monica Selin, regionråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Lars Wegendal, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Henrik Westman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Ledamot : Roland Åkesson, kommunalråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Marcus Bengtsson, departementsråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Maude Edgahr-Wettergren, utvecklingschef, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-06-30
Sakkunnig : BoPer Larsson, utvecklingschef, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Sakkunnig : Barbro Rosensvärd, departementsråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Ingrid Backlund, kammarråd, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Daniel Bäckman, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2000-09-06
Expert : Eva Cederholm-Cars, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-06-20
Expert : Niclas Falkendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-06-06 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Håkan Hällman, ämnesråd, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Johan Höök, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-10-02 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Berit Israelsson, handläggare, fr.o.m. 2000-06-29 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Carin Jahn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Iréne Lindén, avdelningschef, fr.o.m. 2001-04-02 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Elisabet Ljungberg, pol.lic., fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-02-15
Expert : Sten Ljungdahl, kansliråd, fr.o.m. 2000-04-03 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Mirjaliisa Lukkarinen Kvist, fil.kand., fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Vivan Nilsson, sakkunnig, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Eva Olin, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-07 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Emma Sterky, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-12-18 t.o.m. 2002-04-30
Expert : Björn Sundström, programledare, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2002-04-30
Ingemar Almkvist, fritidspolitiker Älmhults kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Carina Brandt, fritidspolitiker Örebro kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Andreas Falck, fritidspolitiker Värmlands läns lansting, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Mikael Janson, fritidspolitiker Göteborgs kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Mikael Karlsson, fritidspolitiker Växjö kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Helena Koch, fritidspolitiker Täby kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Elin Lundberg, fritidspolitiker Uppsala kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Marianne Molnå, fritidspolitiker Ockelbo kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Fatima Nur, fritidspolitiker Stockholms läns landsting, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Cecilia Obermüller, fritidspolitiker Stockholms stad, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Patric Pettersson, fritidspolitiker Mönsterås kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Eva Ströman, fritidspolitiker Örebro kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Göran Sydhage, fritidspolitiker Örnsköldsviks kommun, fr.o.m. 2000-11-24 t.o.m. 2002-04-30
Sekreterare : Ulf Ahlström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-07-09 t.o.m. 2002-04-21
Sekreterare : Kristina Aurell, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-07-30 t.o.m. 2002-04-15
Sekreterare : Helen Janelöv, fil.kand., fr.o.m. 2001-01-29 t.o.m. 2001-11-30
Sekreterare : Johan Lantto, pol.mag., fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-04-14
Sekreterare : Jörgen Mark-Nielsen, socionom, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2002-05-15
Sekreterare : Peder Nielsen, fil.kand., fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Lars-Erik Persson, länsjurist, fr.o.m. 2001-11-12 t.o.m. 2002-03-31
Sekreterare : Cecilia Sverin, jur.kand., fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2001-08-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Samverkansutredningen (S 1999:05) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Samverkansutredningen (S 1999:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-05-27
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:42
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:114 Samverkan - om gemensamma nämnder på vård och omsorgsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 1999-05-27
Sakkunnig : Boel Callermo, förbundssekreterare, fr.o.m. 1999-06-17
Sakkunnig : Heléne Dahl Fransson, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-17
Sakkunnig : Niclas Falkendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-06
Sakkunnig : Ulla Höjgård, direktör, fr.o.m. 1999-06-17 t.o.m. 2000-08-20
Sakkunnig : Carin Jahn, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-17
Sakkunnig : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 1999-06-17
Sakkunnig : Catarina Molin, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-17 t.o.m. 1999-09-05
Sakkunnig : Mats Ribacke, medicinalråd, fr.o.m. 2000-08-21
Sakkunnig : Lena Rydenstam, informationschef, fr.o.m. 1999-06-17
Sekreterare : Kristina Jennbert, förbundssekreterare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Lars Lundgren, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-12-17
Sekreterare : Catarina Molin, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-12-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:114 Samverkan – om gemensamma nämnder på vård och omsorgsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Värme- och gasmarknadsutredningen (N 1998:04) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Värme- och gasmarknadsutredningen (N 1998:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-06-04
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:41.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:5 Effektiva värme- och miljölösningar
SOU 1999:115 Handel med gas i konkurrens
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-07-15 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Bengt Agartz, kansliråd, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Bo Diczfalusy, områdesansvarig, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Magnus Grill, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Sten Kjellman, departementsråd, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Harald Ljung, civilingenjör, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Gustaf Malmberg, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Jan-Eric Moreau, utredningssekreterare, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Veronica Nilsson, ekonom, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Rolf Stålebrant, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Expert : Lotta Bredhe, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-04-21
Expert : Magnus Bruno, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-08-17 t.o.m. 1999-10-30
Expert : Niklas Falkendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Expert : Göran Morén, jurist, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 1999-10-30
Expert : Lars Synnerholm, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-09-29 t.o.m. 1999-10-30
Expert : Carin Åberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-22 t.o.m. 1999-10-30
Huvudsekreterare : Mats Johansson, revisionsdirektör, fr.o.m. 1998-09-14 t.o.m. 1999-11-15
Sekreterare : Lena Sandnes, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 1999-11-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:5 Effektiva värme och miljölösningar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:115 Handel med gas i konkurrens [ pdf |Paragraftecken ]
Miljömålskommittén (M 1998:07) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Miljömålskommittén (M 1998:07)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-05-28
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:45.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:52 Framtidens miljö - allas vårt ansvar
Medverkande :
Ordförande : Jan Bergqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-06-09 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Annika Bladh, läkare, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Sinikka Bohlin, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Marithe Eriksson, miljö- och hälsoskyddsinspektör, t.o.m. 1999-02-21
Ledamot : Magdalena Fransson, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 1999-10-06
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Harald Nordlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Mats Olsson, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Nina Rehnqvist, fr.o.m. 1999-11-22 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Åsa Stenberg, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Malin Svensson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Karin Svensson Smith, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Maria Wetterstrand, studerande, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-09
Ledamot : Kerstin Wigsell, generaldirektör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-11-22
Sakkunniga : Lena Gefert, inköpschef, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 1999-02-21
Expert : Lars Amréus, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Bengt Arwidsson, departementsråd, fr.o.m. 1999-10-25 t.o.m. 2000-06-30
Expert : Ulrika Askling, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Svante Axelsson, miljöekonom, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Ulf Berkelöv, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Gunilla Blomquist, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-01-10
Expert : Göran Boberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-18 t.o.m. 1999-10-06
Expert : Anna Bohman, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-18 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Olle Edhag, överdirektör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Niclas Falkendal, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-11-29
Expert : Cecilia Fegler, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Stefan Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Erik Kiesow, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 1999-03-17
Expert : Christina Lindbäck, departementsråd, fr.o.m. 1999-01-11 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Eva Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-02-07
Expert : Björn Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-07 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Sven Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Inger Strömdahl, miljörådgivare, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Eva Törnelöf, direktör, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Expert : Peter Wenster, geolog, fr.o.m. 1998-11-17 t.o.m. 2000-06-09
Huvudsekreterare : Jon Kahn, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Anders Bengtsson, fr.o.m. 1999-10-18 t.o.m. 2000-05-21
Sekreterare : Erika Budh, fr.o.m. 1999-02-03 t.o.m. 2000-07-31
Sekreterare : Erika Gustafsson, fr.o.m. 2000-01-27 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Thomas Levander, fr.o.m. 1998-12-15 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Anita Linell, fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 2000-07-31
Sekreterare : Thomas Nilsson, fr.o.m. 1999-02-15 t.o.m. 2000-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:52 Framtidens miljö – allas vårt ansvar [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman