Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Byggkostnadsdelegationen (N 1996:06)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Byggkostnadsdelegationen (N 1996:06) [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:44 Från byggsekt till byggsektor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 41 st. ♀ 15 ♂ 26 ) :

Nils Yngvesson  []  ( Ordförande )
Eskil Eskilstorp  []  ( Vice ordförande )
Johan Björnarås  []  ( Ledamot )
Gösta Blücher  []  ( Ledamot )
Lars Magnusson  []  ( Ledamot )
Fredrik von Platen  []  ( Ledamot )
Carina Törnblom  []  ( Ledamot )
Bengt Wennerstein  []  ( Ledamot )
Charlotte Zackari  []  ( Ledamot )
Helena Ausinsch  []  ( Sakkunnig )
Gerd Grip  []  ( Sakkunnig )
Tommy Johnsson  []  ( Sakkunnig )
Jonas Norlin  []  ( Sakkunnig )
Anne Sjöblom  []  ( Sakkunnig )
Per-Olof Andersson  []  ( Expert )
Jan Borgbrandt  []  ( Expert )
Barbro Forsberg  []  ( Expert )
Agneta Gillback  []  ( Expert )
Bo Glimskär  []  ( Expert )
Maria Hallman  []  ( Expert )
Birgitta Holm  []  ( Expert )
Ove Lagerqvist  []  ( Expert )
Gunnar Lundgren  []  ( Expert )
Uno Odenmar  []  ( Expert )
Ann-Mari Rydell  []  ( Expert )
Åke Rådberg  []  ( Expert )
Lennart Serlow  []  ( Expert )
Gun-Britt Solberg  []  ( Expert )
Yngve Öberg  []  ( Expert )
Gunnar Stone  []  ( Expert )
Hans Westling  []  ( Expert )
Rune Wigren  []  ( Expert )
Juri Lutz  []  ( Huvudsekreterare )
Lars Arell  []  ( Sekreterare )
Helena Asp  []  ( Ledamot )
Jan Brodin  []  ( Sekreterare )
Eva Gabrielsson  []  ( Sekreterare )
Jonas Hammarlund  []  ( Sekreterare )
Anna-Karin Lindh  []  ( Sekreterare )
Mats Marcusson  []  ( Sekreterare )
Anita Olsson  []  ( Assistent )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Byggkostnadsdelegationen (N 1996:06)


Beteckning : N 1996:06
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-09
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1996-05-09
Direktiv för delegationen, se dir. 1996:38.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Yngvesson, Nils, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 2000-05-31
Vice ordförande : Eskilstorp, Eskil, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Björnarås, Johan, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Blücher, Gösta, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1998-02-28
Ledamot : Magnusson, Lars, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : von Platen, Fredrik, fr.o.m. 1999-05-26 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Törnblom, Carina, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1999-11-01
Ledamot : Wennerstein, Bengt, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Zackari, Charlotte, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1999-02-03
Sakkunnig : Ausinsch, Helena, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-09-14
Sakkunnig : Grip, Gerd, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 2000-02-28
Sakkunnig : Johnsson, Tommy, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1997-05-31
Sakkunnig : Norlin, Jonas, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-01-28
Sakkunnig : Sjöblom, Anne, fr.o.m. 1996-09-09 t.o.m. 1997-09-30
Expert : Andersson, Per-Olof, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-28
Expert : Borgbrandt, Jan, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-28
Expert : Forsberg, Barbro, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Gillback, Agneta, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1999-05-31
Expert : Glimskär, Bo, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Hallman, Maria, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 1999-06-07
Expert : Holm, Birgitta, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Lagerqvist, Ove, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Lundgren, Gunnar, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Odenmar, Uno, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Rydell, Ann-Mari, fr.o.m. 1999-08-23 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Rådberg, Åke, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Serlow, Lennart, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Solberg, Gun-Britt, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Öberg, Yngve, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Stone, Gunnar, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Westling, Hans, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Wigren, Rune, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-28
Huvudsekreterare : Lutz, Juri, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Arell, Lars, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Asp, Helena, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Brodin, Jan, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1999-05-31
Sekreterare : Gabrielsson, Eva, fr.o.m. 1997-08-04 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Hammarlund, Jonas, fr.o.m. 1999-07-19 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Lindh, Anna-Karin, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Marcusson, Mats, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-02-29
Assistent : Olsson, Anita t.o.m. 2000-06-30

Rapporter

SOU 2000:44Från byggsekt till byggsektor

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman