: : :

Medverkande i utredning : Juri Lutz

Sök kontaktuppgifter till Juri Lutz på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Juri Lutz

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Juri Lutz medverkat i ( 2 st. ):

Byggkommittén (Fi 2004:15) [ Avslutad 2007 ] [ Sekreterare ]

Byggkommittén (Fi 2004:15)


Beteckning : Fi 2004:15
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2008-02-29
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-10-07
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:138 och dir. 2007:41
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Byggsamordnare : Modig, Sonny, fr.o.m. 2004-10-07 t.o.m. 2007-04-29
Sekreterare : Andersson, Ingvar, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2007-08-31
Sekreterare : Lutz, Juri, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2006-12-31

Rapporter

DelrapportUppbyggnad och samordning av ett utvecklingsprogram för samhällsbyggnadssektorn
SlutrapportUtmärkt!
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2004:138
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:41 Tilläggsdirektiv till Byggkommittén (Fi 2004:15) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Byggkostnadsdelegationen (N 1996:06) [ Avslutad 2000 ] [ Huvudsekreterare ]

Byggkostnadsdelegationen (N 1996:06)


Beteckning : N 1996:06
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-09
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1996-05-09
Direktiv för delegationen, se dir. 1996:38.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Yngvesson, Nils, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 2000-05-31
Vice ordförande : Eskilstorp, Eskil, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Björnarås, Johan, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Blücher, Gösta, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1998-02-28
Ledamot : Magnusson, Lars, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : von Platen, Fredrik, fr.o.m. 1999-05-26 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Törnblom, Carina, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1999-11-01
Ledamot : Wennerstein, Bengt, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Zackari, Charlotte, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1999-02-03
Sakkunnig : Ausinsch, Helena, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-09-14
Sakkunnig : Grip, Gerd, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 2000-02-28
Sakkunnig : Johnsson, Tommy, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1997-05-31
Sakkunnig : Norlin, Jonas, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-01-28
Sakkunnig : Sjöblom, Anne, fr.o.m. 1996-09-09 t.o.m. 1997-09-30
Expert : Andersson, Per-Olof, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-28
Expert : Borgbrandt, Jan, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-28
Expert : Forsberg, Barbro, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Gillback, Agneta, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1999-05-31
Expert : Glimskär, Bo, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Hallman, Maria, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 1999-06-07
Expert : Holm, Birgitta, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Lagerqvist, Ove, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Lundgren, Gunnar, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Odenmar, Uno, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Rydell, Ann-Mari, fr.o.m. 1999-08-23 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Rådberg, Åke, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Serlow, Lennart, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Solberg, Gun-Britt, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Öberg, Yngve, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Stone, Gunnar, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Westling, Hans, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Wigren, Rune, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-28
Huvudsekreterare : Lutz, Juri, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Arell, Lars, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Asp, Helena, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Brodin, Jan, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1999-05-31
Sekreterare : Gabrielsson, Eva, fr.o.m. 1997-08-04 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Hammarlund, Jonas, fr.o.m. 1999-07-19 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Lindh, Anna-Karin, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Marcusson, Mats, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-02-29
Assistent : Olsson, Anita t.o.m. 2000-06-30

Rapporter

SOU 2000:44Från byggsekt till byggsektor
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:38
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:44 Från byggsekt till byggsektor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman