Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jonas Norlin

Sök kontaktuppgifter till Jonas Norlin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jonas Norlin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jonas Norlin medverkat i ( 4 st. ):

Överskottsmålskommittén (Fi 2015:06) [ Avslutad 2016 ] [ Sekreterare ]
Överskottsmålskommittén (Fi 2015:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:63 och dir. 2015:130
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:67 En översyn av överskottsmålet
Medverkande :
Ordförande : Jens Henriksson, fr.o.m. 2015-06-11 t.o.m. 2016-09-30
Ledamot : Janine Alm Ericson, led av riksdagen/MP, fr.o.m. 2015-08-05
Ledamot : Ingrid Burman, led. av riksdagen/V, fr.o.m. 2015-08-05
Ledamot : Susanne Eberstein, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2015-10-21
Ledamot : Jakob Forssmed, led. av riksdagen/KD, fr.o.m. 2015-08-05
Ledamot : Jörgen Hellman, led. av riksdagen/S, fr.o.m. 2015-08-05
Ledamot : Ulf Kristersson, led. av riksdagen/M, fr.o.m. 2015-08-05
Ledamot : Emil Källström, led. av riksdagen/C, fr.o.m. 2015-08-05
Ledamot : Maria Malmer Stenergad, led. av riksdagen/M, fr.o.m. 2015-08-05
Ledamot : Ingela Nylund Watz, led. av riksdagen/S, fr.o.m. 2015-08-05 t.o.m. 2015-10-20
Ledamot : Fredrik Olovsson, led. av riksdagen/S, fr.o.m. 2015-08-05
Ledamot : Mats Persson, led. av riksdagen/L, fr.o.m. 2016-09-05
Ledamot : Oscar Sjöstedt, led. av riksdagen/SD, fr.o.m. 2015-08-05
Ledamot : Erik Ullenhag, led. av riksdagen/FP, fr.o.m. 2015-08-05 t.o.m. 2016-09-04
Expert : Lars Calmfors, fr.o.m. 2015-09-18
Expert : Jesper Hansson, fr.o.m. 2015-09-18
Expert : Lars Hörngren, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Albin Kainelainen, fr.o.m. 2015-09-18
Expert : Katarina Stenmark, fr.o.m. 2015-10-01
Expert : Annika Sundén, fr.o.m. 2015-10-01
Sekreterare : Jenny Dickson, fr.o.m. 2015-08-03 t.o.m. 2016-10-10
Sekreterare : Camilla Holmén, fr.o.m. 2015-06-22 t.o.m. 2016-10-10
Sekreterare : Jonas Norlin, fr.o.m. 2015-08-03 t.o.m. 2016-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:67 En översyn av överskottsmålet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om allmännyttiga bostadsföretag och bostadssocial utveckling (Fi 2000:01) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]
Komittén om allmännyttiga bostadsföretag och bostadssocial utveckling(Fi 2000:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-12-22
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:110 och dir. 2000:102.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:104 Allmännyttan på 2000-talet - beslutsregler vid försäljning av kommunala bostäder. Delbetänkande
SOU 2001:27 Allmännyttiga bostadsföretag och kommunernas boendeplanering
Medverkande :
Ordförande : Börje Granlund, fr.o.m. 2000-09-14 t.o.m. 2001-03-26
Ordförande : Per-Olof Håkansson, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2000-07-19
Ledamot : Rigmor Stenmark, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Helena Hillar Rosenqvist, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Ulla-Britt Hagström, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Leif Jakobsson, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Carina Moberg, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Mikael Odenberg, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Peter Persson, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Jan Ryberg, Åke, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Ulla Wester, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Ledamot : Allan Widman, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-03-26
Sakkunnig : Nils Cederstierna, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2000-10-01
Sakkunnig : Per Olof (avliden) Håkansson, fr.o.m. 2000-07-20 t.o.m. 2000-08-29
Sakkunnig : Jan Josefsson, fr.o.m. 2000-10-02 t.o.m. 2001-03-26
Sakkunnig : Anders Lönnberg, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2001-03-26
Sakkunnig : Jonas Norlin, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2000-02-28
Sakkunnig : Erik Nymansson, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2001-03-26
Expert : Bengt Ove Birgersson, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2001-03-26
Expert : Per-Åke Eriksson, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2001-03-26
Expert : Björn Sundström, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2001-03-26
Expert : Pär Svanberg, fr.o.m. 2000-01-31 t.o.m. 2001-03-26
Expert : Arvid Wallgren, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2001-03-26
Huvudsekreterare : Ulf Ljungdahl, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-03-31
Sekreterare : Margareta Lindquist, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2000-09-08
Sekreterare : Ian MacArthur, fr.o.m. 2000-04-17 t.o.m. 2001-03-31
Sekreterare : Annica Maria Runsten, fr.o.m. 2000-08-16 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Jonas Schneider, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2001-03-31
Sekreterare : Göran Starkebo, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2000-10-06
Sekreterare : Per Åhrén, fr.o.m. 2000-01-13 t.o.m. 2001-01-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fi 1999:05) om utveckling av allmännyttiga bostadsföretag samt utvärdering av bruksvärdessystemet [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (Fi 1999:05) om utveckling av allmännyttiga bostadsföretag samt utvärdering av bruksvärdessystemet
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-05-06
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:148 På de boendes villkor - allmännyttan på 2000-talet
SOU 2000:33 Bruksvärde, förhandling och hyra - en utvärdering. Slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Owe Birgersson, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2000-04-07
Sakkunniga : Nils Cederstierna, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-04-07
Sakkunniga : Ulrika Lindström, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 1999-11-24
Sakkunniga : Lars Magnusson, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-04-07
Sakkunnig : Jonas Norlin, fr.o.m. 1999-11-25 t.o.m. 2000-04-07
Expert : Urban Zetterquist, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-04-07
Sekreterare : Jörgen Mark-Nielsen, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Åsa Martinsson, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-04-15
Sekreterare : Jonas Schneider, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Byggkostnadsdelegationen (N 1996:06) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Byggkostnadsdelegationen (N 1996:06)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-05-09
Direktiv för delegationen, se dir. 1996:38.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:44 Från byggsekt till byggsektor
Medverkande :
Ordförande : Nils Yngvesson, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 2000-05-31
Vice ordförande : Eskil Eskilstorp, f.d. kommunråd, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Johan Björnarås, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Gösta Blücher, generaldirektör, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1998-02-28
Ledamot : Lars Magnusson, departementsråd, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Fredrik von Platen, avdelningschef, fr.o.m. 1999-05-26 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Carina Törnblom, departementsråd, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1999-11-01
Ledamot : Bengt Wennerstein, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Charlotte Zackari, departementsråd, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1999-02-03
Sakkunnig : Helena Ausinsch, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-09-14
Sakkunnig : Gerd Grip, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 2000-02-28
Sakkunnig : Tommy Johnsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1997-05-31
Sakkunnig : Jonas Norlin, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-01-28
Sakkunnig : Anne Sjöblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 1996-09-09 t.o.m. 1997-09-30
Expert : Per-Olof Andersson, inköpare, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-28
Expert : Jan Borgbrandt, professor, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-28
Expert : Barbro Forsberg, avdelningschef, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Agneta Gillback, avdelningschef, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1999-05-31
Expert : Bo Glimskär, civilingenjör, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Maria Hallman, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 1999-06-07
Expert : Birgitta Holm, arkitekt, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Ove Lagerqvist, lektor, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Gunnar Lundgren, civilekonom, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Uno Odenmar, tekn.dr, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Ann-Mari Rydell, enhetschef, fr.o.m. 1999-08-23 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Åke Rådberg, jur.kand., fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Lennart Serlow, civilingenjör, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Gun-Britt Solberg, ombudsman, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Yngve Öberg, f.d. direktör, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Gunnar Stone, civilingenjör, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Hans Westling, tekn.dr, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Rune Wigren, professor, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-28
Huvudsekreterare : Juri Lutz, byggnadsingenjör, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Lars Arell, lantmätare, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Helena Asp, nationalekonom, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Jan Brodin, lantmätare, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1999-05-31
Sekreterare : Eva Gabrielsson, arkitekt, fr.o.m. 1997-08-04 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Jonas Hammarlund, fr.o.m. 1999-07-19 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Anna-Karin Lindh, jur.kand., fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Mats Marcusson, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-02-29
Assistent : Anita Olsson, t.o.m. 2000-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:44 Från byggsekt till byggsektor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman