Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Bengt Wennerstein

Sök kontaktuppgifter till Bengt Wennerstein på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Bengt Wennerstein

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Bengt Wennerstein medverkat i ( 8 st. ):

Public servicekommittén (Ku 2011:05) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Public servicekommittén (Ku 2011:05)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:51
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:59 Nya villkor för public service
SOU 2012:59 Nya villkor för public service - Sammanfattning i punktskrift
Medverkande :
Ordförande : Martin Holmgren, lagman, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Helene Hillerström Miksche, advokat, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Leif Jakobsson, direktör, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Katarina Kämpe, länsöverdirektör, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Lars Nord, professor, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-22 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Cecilia Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-06-29 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Rosemarie Jansson Håvik, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-10-25 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Magnus Lindbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-06-29 t.o.m. 2011-12-31
Expert : Martin Persson, kansliråd, fr.o.m. 2011-06-29 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Bengt Wennerstein, ämnesråd, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-09-11
Huvudsekreterare : Maria Sönne, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-09-16
Sekreterare : Maria Aust, fr.o.m. 2011-08-29 t.o.m. 2012-09-11
Sekreterare : Henrik Gouali, fr.o.m. 2011-06-27 t.o.m. 2012-05-31
Sekreterare : Ann-Kristin Lidström, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-09-16
Sekreterare : Nils-Olof Zethrin, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-07-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:51 Radio och tv i allmänhetens tjänst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:59 Nya villkor för public service [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Presstödskommittén (Ku 2011:06) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Presstödskommittén (Ku 2011:06)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-12-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:112 och 2012:46
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:58 Stöd till dagstidningar på samiska och meänkieli
SOU 2013:66 Översyn av det statliga stödet till dagspressen
Medverkande :
Ordförande : Hans-Gunnar Axberger, professor, fr.o.m. 2011-12-15 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Hans-Gunnar Axberger, professor, fr.o.m. 2011-12-15 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Per Bill, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Cecilia Brinck, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Pär Fagerström, f.d. vd, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Gustaf Hoffstedt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Wiwi-Anne Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Helene Petersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Charlotte Qvick, politisk sekreterare, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Anna Sibinska, ordförande i stadsdelsnämnden, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Tuve Skånberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Anna Steele, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Åke Wredén, pol.mag., fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Anders Åkesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Alexander Akhlaghi, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-23 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Marc Gren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Susanna Norberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-19 t.o.m. 2013-01-22
Expert : Sofie Berg Cormier, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Per Hultengård, chefsjurist, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Ann Lagerström, konsult, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Carin Lewini, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-04-25
Expert : Mart Ots, universitetslektor, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Ingela Wadbring, professor, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Bengt Wennerstein, ämnesråd, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Huvudsekreterare : Göran Blomberg, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2013-09-15
Sekreterare : Eva Bucksch, fr.o.m. 2012-02-17 t.o.m. 2012-09-16
Sekreterare : Ann-Kristin Lidström, fr.o.m. 2013-04-01 t.o.m. 2013-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Statsstödsutredningen (N 2010:02) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Statsstödsutredningen (N 2010:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-02-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:9, dir. 2011:16 och dir. 2011:65
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:69 Olagligt statsstöd
Medverkande :
Särskild utredare : Per Eklund, fr.o.m. 2010-02-04 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Eva Berndtsson, byråchef, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-06-27
Expert : Klara Cederlund, kansliråd, fr.o.m. 2010-11-08 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Lena Dalman, förbundsjurist, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Eva Edwardsson, universitetslektor, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Jan Gedeborg, bitr. jurist, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Mårten Hyltner, byråchef, fr.o.m. 2010-06-28 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Jansson Petra, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-11-07
Expert : Magnus Lindbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Johan Lundmark, kansliråd, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Ingeborg Simonsson, rådman, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Anders Stenlund, direktör, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Jan Stockhaus, ämnesråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Björn Strenger, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Claes Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Bengt Wennerstein, ämnesråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Jenny Wennhall, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2011-10-31
Sekreterare : Daniel Jakobsson, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-10-13
Sekreterare : Martin Nilsson, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2011-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:69 Olagligt statsstöd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Frittvalutredningen (S 2007:04) [ Avslutad 2008 ] [ Sakkunnig ]
Frittvalutredningen (S 2007:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:38, dir. 2007:149 och dir. 2007:180
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:15 LOV att välja - Lag Om Valfrihetssystem
Medverkande :
Särskild utredare : Acko Ankarberg Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 2007-03-01
Sakkunnig : Petra Bergman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-09-05
Sakkunnig : Ulrika Dackeby, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-07
Sakkunnig : Ulrica Dyrke, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-07 t.o.m. 2007-05-31
Sakkunnig : Åsa Edman, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-07
Sakkunnig : Eva Fridén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-05-07
Sakkunnig : Kent Ivarsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-05-07
Sakkunnig : Kent Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-07
Sakkunnig : Mats Nilsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-12-01
Sakkunnig : Bengt Wennerstein, ämnesråd, fr.o.m. 2007-06-01
Expert : Helena Axestam, projektledare, fr.o.m. 2007-05-07
Expert : Roger Molin, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2007-12-01
Expert : Eva Sveman, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-05-07
Expert : Lena Svensson, handläggare, fr.o.m. 2007-05-07
Sekreterare : Ellinor Englund, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Ellen Hausel Heldahl, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-02-28
Sekreterare : Jörgen Preuss, fr.o.m. 2007-11-20 t.o.m. 2008-02-28
Sekreterare : Eva Sjögren, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2008-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:15 LOV att välja – Lag Om Valfrihetssystem [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Byggkostnadsdelegationen (N 1996:06) [ Avslutad 2000 ] [ Ledamot ]
Byggkostnadsdelegationen (N 1996:06)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-05-09
Direktiv för delegationen, se dir. 1996:38.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:44 Från byggsekt till byggsektor
Medverkande :
Ordförande : Nils Yngvesson, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 2000-05-31
Vice ordförande : Eskil Eskilstorp, f.d. kommunråd, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Johan Björnarås, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Gösta Blücher, generaldirektör, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1998-02-28
Ledamot : Lars Magnusson, departementsråd, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Fredrik von Platen, avdelningschef, fr.o.m. 1999-05-26 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Carina Törnblom, departementsråd, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1999-11-01
Ledamot : Bengt Wennerstein, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Charlotte Zackari, departementsråd, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1999-02-03
Sakkunnig : Helena Ausinsch, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-09-14
Sakkunnig : Gerd Grip, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 2000-02-28
Sakkunnig : Tommy Johnsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1997-05-31
Sakkunnig : Jonas Norlin, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-01-28
Sakkunnig : Anne Sjöblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 1996-09-09 t.o.m. 1997-09-30
Expert : Per-Olof Andersson, inköpare, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-28
Expert : Jan Borgbrandt, professor, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-28
Expert : Barbro Forsberg, avdelningschef, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Agneta Gillback, avdelningschef, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1999-05-31
Expert : Bo Glimskär, civilingenjör, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Maria Hallman, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 1999-06-07
Expert : Birgitta Holm, arkitekt, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Ove Lagerqvist, lektor, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Gunnar Lundgren, civilekonom, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Uno Odenmar, tekn.dr, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Ann-Mari Rydell, enhetschef, fr.o.m. 1999-08-23 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Åke Rådberg, jur.kand., fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Lennart Serlow, civilingenjör, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Gun-Britt Solberg, ombudsman, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Yngve Öberg, f.d. direktör, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Gunnar Stone, civilingenjör, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Hans Westling, tekn.dr, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Rune Wigren, professor, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-28
Huvudsekreterare : Juri Lutz, byggnadsingenjör, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Lars Arell, lantmätare, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Helena Asp, nationalekonom, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Jan Brodin, lantmätare, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1999-05-31
Sekreterare : Eva Gabrielsson, arkitekt, fr.o.m. 1997-08-04 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Jonas Hammarlund, fr.o.m. 1999-07-19 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Anna-Karin Lindh, jur.kand., fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Mats Marcusson, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-02-29
Assistent : Anita Olsson, t.o.m. 2000-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:44 Från byggsekt till byggsektor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Miljöbalksutredningen (M 1993:04) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Miljöbalksutredningen (M 1993:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1993-04-07
Direktiv för se dir. 1993:43, dir. 1994:48 och dir. 1994:134.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:123 Miljöombudsman - delbetänkande
SOU 1996:103 Miljöbalken. En skärpt och samordnad miljölagstiftning för en hållbar utveckling - huvudbetänkande
SOU 1996:147 Övergångsbestämmelser till miljöbalken - delbetänkande
SOU 1997:32 Följdlagstiftning till Miljöbalken - delbetänkande
SOU 1998:35 Förordningar till miljöbalken - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Carl Axel Petri, hovrättspresident, fr.o.m. 1993-04-13 t.o.m. 1998-03-31
Sakkunnig : Severin Blomstrand, rättschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-11-10
Sakkunnig : Lars Dahllöf, expeditions- och rättschef, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Sakkunnig : Staffan Westerlund, professor, fr.o.m. 1996-07-16 t.o.m. 1997-10-16
Expert : Sakari Alander, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Richard Almgren, direktör, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Allert Alverborg, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Amréus, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Gertrud Berglund, språkexpert, fr.o.m. 1996-02-06 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Per Bergman, kansliråd, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Lars Bjurström, kommunalråd, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ulf Bjällås, t.f. generaldirektör, fr.o.m. 1996-03-19 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Owe Björk, advokat, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Fredrik Bonde, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Brandin, departementssekreterare, t.o.m. 1994-06-30
Expert : Bengt Bucht, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stefan Bucht, avdelningschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-03-24
Expert : Kerstin Cederlöf, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-08-28 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Nina Cromnier, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hans Ekelund, avdelningschef, fr.o.m. 1995-03-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Carl-Johan Engström, avdelningschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Ann-Sofie Eriksson, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Hjalmar Forsberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-12 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stig Gustafsson, chefsjurist, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Karin Hermanrud, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-18 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Anders Holmgren, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Madeleine Holst, kansliråd, fr.o.m. 1994-05-24 t.o.m. 1995-01-15
Expert : Lars-Eric Hult, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-04 t.o.m. 1997-11-10
Expert : Lena Ingvarsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-08
Expert : Christina Jacobsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Anders Jeppson, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Sten Jerdenius, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-28 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Hans Karlbom, revisionssekreterare, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Bjarne Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Mikael Karlsson, fr.o.m. 1997-09-02 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Pernilla Knutsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-04-27 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Lars Gunnar Larsson, direktör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-31
Expert : Eva Lehndal, dep.sekr, fr.o.m. 1994-01-20 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Peggy Lerman-Dahl, chefsjurist, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Thomas Levander, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Laila Linnergren-Fleck, enhetschef, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Maria Malmlöf, departementssekreterare, t.o.m. 1995-10-31
Expert : Sven Måhlstedt, civilingenjör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Per-Magnus Nilsson, landskapsarkitekt, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Sven Nyberg, ombudsman, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Mats Olsson, överdirektör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Anders Perklev, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Ulrika Rasmusson, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-10-14 t.o.m. 1997-09-01
Expert : Thomas Rolén, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Stefan Rubenson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-06-21 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Micaela Schulman, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-10-07 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rolf Strömberg, generaldirektör, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Olle Stångberg, departementsråd, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-01-19
Expert : Claes Tjäder, departementsråd, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1997-06-17
Expert : Staffan Westerlund, professor, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1996-07-15
Expert : Bengt Wennerstein, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-09-15 t.o.m. 1994-09-14
Expert : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-09-15 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Mats Wiberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Kitty Victor, enhetschef, fr.o.m. 1997-04-24 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Åsa Wiklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-25 t.o.m. 1997-06-03
Expert : Rolf Wirtén, landshövding, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Rutger Öijerholm, chefsjurist, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1998-03-12
Expert : Per Östensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-01-20 t.o.m. 1995-05-17
Sekreterare : Anders Bengtsson, t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Mona Blomdin, departementssekreterare, fr.o.m. 1993-06-15 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Lena Flodin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Lars Holmgård, fr.o.m. 1995-01-16 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Hans Karlbom, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-01-17 t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Stefan Köhler, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-07-08 t.o.m. 1996-11-22
Sekreterare : Per Lagerud, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Henrik Löv, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-03-12
Sekreterare : Björn Persson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Liselotte Rågmark, rättssakkunnig, fr.o.m. 1997-09-08 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Roger Wikström, fr.o.m. 1995-02-13 t.o.m. 1997-12-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (K 1992:03) för ökad konkurrens på järnvägen [ Avslutad 1993 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (K 1992:03) för ökad konkurrens på järnvägen
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1992:40.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:13 Ökad konkurrens på järnvägen Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Bengt A.W. Johansson, generaldirektör, t.o.m. 1993-02-15
Sakkunnig : Börje Andreasson, direktör, t.o.m. 1993-02-15
Sakkunnig : Lennart Jansson, direktör, t.o.m. 1993-02-15
Sakkunnig : Georg Karnsund, direktör, t.o.m. 1993-02-15
Sakkunnig : Lars Kritz, direktör, t.o.m. 1993-02-15
Sakkunnig : Peter Nilsson, departementssekreterare, t.o.m. 1993-02-15
Sakkunnig : Göran Norström, avdelningsdirektör, t.o.m. 1993-02-15
Sakkunnig : Pia Törsleff-Hertzberg, byråchef, t.o.m. 1993-02-15
Sakkunnig : Bengt Wennerstein, departementssekreterare, t.o.m. 1993-02-15
Expert : Hans Hellström, direktör, t.o.m. 1993-02-15
Expert : Lars Hellsvik, direktör, t.o.m. 1993-02-15
Expert : Jan-Erik Nilsson, fil.kand., t.o.m. 1993-02-15
Expert : Göran Nyström, föredragande, t.o.m. 1993-02-15
Pia Bergdahl, t.o.m. 1993-01-15
Hans Rainer, civilekonom, t.o.m. 1993-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:13 Ökad konkurrens på järnvägen [ pdf |Paragraftecken ]
Kreditupplysningsutredningen (Ju 1991:06) [ Avslutad 1994 ] [ Sakkunnig ]
Kreditupplysningsutredningen (Ju 1991:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir 1991:69 och dir. 1993:41.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 Malmö, tel. växel 040/35 58 55, direktval 040-35 58 69
Utredningen har avgett :
SOU 1992:22 EES-anpassning av kreditupplysnings- lagen
SOU 1993:110 Integritet och effektivitet på kreditupplysningsområdet Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Staffan Magnusson, justitieråd, t.o.m. 1993-12-20
Sakkunnig : Per-Anders Broqvist, kansliråd, t.o.m. 1993-12-20
Sakkunnig : Per Holmstrand, kansliråd, t.o.m. 1993-01-31
Sakkunnig : Mats Walberg, hovrättsassessor, t.o.m. 1993-12-20
Sakkunnig : Bengt Wennerstein, departementssekreterare, t.o.m. 1993-12-20
Expert : Ulla Ahlqvist, avdelningsdirektör, t.o.m. 1993-12-20
Expert : Britt-Marie Arne-Hellström, byråchef, t.o.m. 1993-12-20
Expert : Tom Ekelund, advokat, t.o.m. 1993-12-20
Expert : Allan Eriksson, direktör, t.o.m. 1993-12-20
Expert : Ulla Lundquist, verkställande direktör, t.o.m. 1993-12-20
Expert : Ulf Malmström, byråchef, t.o.m. 1993-12-20
Expert : Claes Månsson, advokat, t.o.m. 1993-12-20
Expert : Walter Sköldefors, förbundsdirektör, t.o.m. 1993-12-20
Expert : Carina Törnblom, enhetschef, t.o.m. 1993-12-20
Sekreterare : Boel Havelius, hovrättsassessor, t.o.m. 1993-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman