Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anne Sjöblom

Sök kontaktuppgifter till Anne Sjöblom på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anne Sjöblom

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anne Sjöblom medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om processrätt och stora brottmål (Ju 2016:10) [ Avslutad 2019 ]
Utredningen om processrätt och stora brottmål (Ju 2016:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-04-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:31, dir. 2017:109 och dir. 2019:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:7 Straffprocessens ramar och domstolens beslutsunderlag i brottmål - en bättre hantering av stora mål
SOU 2017:98 Tidiga förhör - nya bevisregler i brottmål
SOU 2019:38 Stora brottmål - nya processrättsliga verktyg
Medverkande :
Särskild utredare : Fredrik Wersäll, riksmarskalk, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Jonas Almström, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Sören Angbo, förundersökningsledare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Jerker Asplund, kammaråklagare, fr.o.m. 2019-01-15 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Catarina Barketorp, lagman, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Bo Birgerson, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Dan Boija, kommissarie, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Johan Eriksson, advokat, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Emilia Freij, jurist, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Eva Grandestedt, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-01-14
Ledamot : Leif Gustafson, advokat, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Nils Karlberg, hovrättsråd, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Ulla Karlbrink, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Lars Lindman, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Bo Lundqvist, förundersökningsledare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Carl Mellberg, vice chefsåklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Ted Murelius, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Bob Nilsson Hjorth, hovrättsråd, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Marie-Louise Ollén, chefsrådman, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-03-05
Ledamot : Jenny Olovsson, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Thomas Olsson, advokat, fr.o.m. 2018-05-09 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Magnus Pettersson, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Karin Sandahl, kanslichef, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Anne Sjöblom, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Hans Strandberg, advokat, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Lennart Strinäs, chefsrådman, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Lotta Sundström, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Martin Tidén, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-01-14
Ledamot : Marie Tjäder, kommissarie, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Ledamot : Maria Wass, inspektör, fr.o.m. 2018-12-04 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Stina Westman, kammaråklagare, fr.o.m. 2018-04-19 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Linda Billung, kansliråd, fr.o.m. 2017-12-06 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Anna Broman Olasdotter, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-01-15
Expert : Katarina Johansson Welin, överåklagare, fr.o.m. 2017-12-06 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Tora Holst, chefsåklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-12-07
Expert : Gina Kezovska, vice chefsåklagare, fr.o.m. 2017-01-16 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Sofie Lundin, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Tomas Nilsson, advokat, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Ylva Norling Jönsson, lagman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Annika Rojas Wiberg, enhetschef, fr.o.m. 2016-04-26 t.o.m. 2019-07-09
Expert : David Shannon, enhetsråd, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Ola Stoltz, sektionschef, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Fredrik Ungerfält, advokat, fr.o.m. 2017-12-20 t.o.m. 2019-07-09
Expert : Niklas Wågnert, hovrättsråd, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2019-07-09
Sören Angbo, förundersökningsledare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Catarina Barketorp, lagman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Bo Birgerson, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Dan Boija, kommissarie, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Emilia Freij, jurist, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Björn Frithiof, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lennart Gollard, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Eva Granstedt-Kinell, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Nils Karlberg, rådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Per Lidehäll, kommissarie, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lars Lindman, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Ulrika Lindsö, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Carl Mellberg, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Bob Nilsson Hjort, vice ordförande, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Marie-Louise Ollén, chefsrådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Jenny Olovsson, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Magnus Pettersson, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Karin Sandahl, rådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Anne Sjöblom, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lennart Strinäs, chefsrådman, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Lotta Sundström, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Martin Tidén, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Marie Tjäder, kommissarie, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Maria Wass, gruppchef, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Stina Westman, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-07 t.o.m. 2017-02-20
Sekreterare : Eva Bloch, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-11 t.o.m. 2019-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Byggkostnadsdelegationen (N 1996:06) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Byggkostnadsdelegationen (N 1996:06)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-05-09
Direktiv för delegationen, se dir. 1996:38.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:44 Från byggsekt till byggsektor
Medverkande :
Ordförande : Nils Yngvesson, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 2000-05-31
Vice ordförande : Eskil Eskilstorp, f.d. kommunråd, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Johan Björnarås, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Gösta Blücher, generaldirektör, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1998-02-28
Ledamot : Lars Magnusson, departementsråd, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Fredrik von Platen, avdelningschef, fr.o.m. 1999-05-26 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Carina Törnblom, departementsråd, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1999-11-01
Ledamot : Bengt Wennerstein, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Charlotte Zackari, departementsråd, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1999-02-03
Sakkunnig : Helena Ausinsch, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-09-14
Sakkunnig : Gerd Grip, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 2000-02-28
Sakkunnig : Tommy Johnsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1997-05-31
Sakkunnig : Jonas Norlin, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-01-28
Sakkunnig : Anne Sjöblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 1996-09-09 t.o.m. 1997-09-30
Expert : Per-Olof Andersson, inköpare, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-28
Expert : Jan Borgbrandt, professor, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-28
Expert : Barbro Forsberg, avdelningschef, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Agneta Gillback, avdelningschef, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1999-05-31
Expert : Bo Glimskär, civilingenjör, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Maria Hallman, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 1999-06-07
Expert : Birgitta Holm, arkitekt, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Ove Lagerqvist, lektor, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Gunnar Lundgren, civilekonom, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Uno Odenmar, tekn.dr, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Ann-Mari Rydell, enhetschef, fr.o.m. 1999-08-23 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Åke Rådberg, jur.kand., fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Lennart Serlow, civilingenjör, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Gun-Britt Solberg, ombudsman, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Yngve Öberg, f.d. direktör, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Gunnar Stone, civilingenjör, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Hans Westling, tekn.dr, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Rune Wigren, professor, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-28
Huvudsekreterare : Juri Lutz, byggnadsingenjör, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Lars Arell, lantmätare, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Helena Asp, nationalekonom, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Jan Brodin, lantmätare, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1999-05-31
Sekreterare : Eva Gabrielsson, arkitekt, fr.o.m. 1997-08-04 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Jonas Hammarlund, fr.o.m. 1999-07-19 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Anna-Karin Lindh, jur.kand., fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Mats Marcusson, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-02-29
Assistent : Anita Olsson, t.o.m. 2000-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:44 Från byggsekt till byggsektor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Bostadsrättsutredningen (Ju 1996:10) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Bostadsrättsutredningen (Ju 1996:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 1996:108 och dir. 1997:116.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:80 Bostadsrättsregister - delbetänkande
SOU 2000:2 Olika bostadsrättsfrågor - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Michaël Koch, ordförande i Arbetsdomstolen, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2000-01-31
Särskild utredare : Nina Pripp, justitieråd, fr.o.m. 1997-02-10 t.o.m. 1998-06-30
Sakkunnig : Ann-Christine Bystedt, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-01-21 t.o.m. 2000-01-31
Sakkunnig : Nils Cederstierna, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1998-10-04
Sakkunnig : Mattias Gustafsson, fil.kand., fr.o.m. 1997-06-11 t.o.m. 1999-01-20
Sakkunnig : Lotta Hardvik Åkerström, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 2000-01-31
Sakkunnig : Anne Sjöblom, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1997-06-10
Expert : Håkan Albrecht, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-01-14
Expert : Ulrika Blomqvist, jur.kand., fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Yvonne Borgecrona, utredare, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Gösta Fischer, direktör, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Ulf Jensen, universitetslektor, fr.o.m. 1997-11-17 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Ulf Johansson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Blanka Kruljac, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-01-15 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Bo Lindén, byråchef, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Göran Olsson, chefsjurist, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Sverker Thorslund, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 2000-01-31
Expert : Ingrid Uggla, jur.kand., fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 2000-01-31
Sekreterare : Bob Nilsson Hjorth, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 2000-01-31
Bitr. sekreterare : Fredrik Forssman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-01-12 t.o.m. 1998-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:80 Bostadsrättsregister [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2000:2 Olika bostadsrättsfrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman