Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Jonas Hammarlund

Sök kontaktuppgifter till Jonas Hammarlund på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Jonas Hammarlund

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Jonas Hammarlund medverkat i ( 7 st. ):

Kommittén om läge och kvalitet i hyressättningen (Ju 2020:17) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Kommittén om läge och kvalitet i hyressättningen (Ju 2020:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-06-25
Direktiv för kommissionen, se dir. 2020:70
Kommissionens arbete beräknas vara slutfört den 30 juni 2021.
Medverkande :
Ordförande : Sophia Mattsson-Linnala, fr.o.m. 2020-06-25
Ledamot : Tor Borg, nationalekonom, fr.o.m. 2020-06-25
Ledamot : Carl Olof Nilsson Öhrnell, hyresråd, fr.o.m. 2020-06-25
Sakkunnig : Helen Ekstam, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-24
Sakkunnig : Philip Fridborn Kempe, kansliråd, fr.o.m. 2020-09-24
Sakkunnig : Joakim Lindqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-09-24
Expert : Erika Björkdahl, P docent, fr.o.m. 2020-09-24
Expert : Margareta Björkvald, förhandlingsansvarig, fr.o.m. 2020-09-24
Expert : Natalie Brard, chef, fr.o.m. 2020-09-24
Expert : Hans Lind, professor, fr.o.m. 2020-09-24
Expert : Assar Lindén, jurist, fr.o.m. 2020-09-24
Expert : Jörgen Mark-Nielsen, chef, fr.o.m. 2020-09-24
Expert : Maria Pleiborn, demograf, fr.o.m. 2020-09-24
Sekreterare : Emil Andersson, t.f. rådman, fr.o.m. 2020-08-13
Sekreterare : Jonas Hammarlund, analytiker, fr.o.m. 2020-09-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:70 Läge och kvalitet i hyressättningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén för modernare byggregler (N 2017:05) [ Avslutad 2019 ] [ Sekreterare ]
Kommittén för modernare byggregler (N 2017:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-02-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:22
Lokal : Garnisonen, 13 33 Stockholm, 08-405 85 07
Kommittén ska i den del som avser föreskrifter om byggregler fortlöpande överlämna förslag till Boverket. Överväganden och förslag när det gäller standarder ska redovisas senast den 29 december 2017. Överväganden och förslag när det gäller minskad klimat- och miljöpåverkan till följd av byggprocessen och materialval ska redovisas senast den 30 november 2018. Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast 13 december 2019.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:106 Nystart för byggstandardiseringen genom stärkt samverkan
SOU 2018:51 Resurseffektiv användning av byggmaterial
Medverkande :
Ordförande : Kurt Eliasson, fr.o.m. 2017-02-23 t.o.m. 2019-12-19
Ledamot : Anna Sander, fr.o.m. 2017-03-23 t.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Sophie Ahlstrand, kansliråd, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Charlotte Jansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Helena Lund, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-06-09 t.o.m. 2018-01-24
Sakkunnig : Helena Strigård, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2017-06-08
Expert : Anna-Bie Agerberg, handläggare, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-09-09
Expert : Jonas Andersson, arkitekt/SAR/MSA, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-05-13
Expert : Hans von Axelson, utredare, fr.o.m. 2019-05-14 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Tomas Berggren, senior rådgivare, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Philip Fridborn Kempe, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-26 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Anders Gerde, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2018-04-23
Expert : Erik Gravenfors, utredare, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Johan Hedelin, avdelningschef, fr.o.m. 2018-04-24 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Ingrid Hernsell Norling, enhetschef, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Christer Larsson, stadsbyggnadsdirektör, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Johan Larsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2019-09-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Patrik Perbeck, enhetschef, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Ulla Rosenius, arkitekt MSA, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Kaisa Svennberg, teknisk dr., fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Huvudsekreterare : Johanna Ode, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : Maria Brogren, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2017-12-21
Sekreterare : Tomas Carlsson, fr.o.m. 2018-08-06 t.o.m. 2019-12-20
Sekreterare : Caroline Cronsioe, fr.o.m. 2017-05-08 t.o.m. 2017-12-20
Sekreterare : Anna-Maria Engqvist, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2019-12-23
Sekreterare : Jonas Hammarlund, fr.o.m. 2017-10-23 t.o.m. 2019-12-20
Sekreterare : Marie Hult, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2018-04-12
Sekreterare : Åsa Johansson, fr.o.m. 2017-07-10 t.o.m. 2019-12-23
Sekreterare : Marja Lundgren, fr.o.m. 2017-10-23 t.o.m. 2019-12-20
Sekreterare : Tove Lundmark Söderberg, jurist, fr.o.m. 2019-03-11 t.o.m. 2019-12-20
Sekreterare : Anders Sjelvgren, fr.o.m. 2017-04-18 t.o.m. 2017-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:22 Genomgripande översyn av Boverkets byggregler m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om bättre konkurrens för ökat bostadsbyggande (S 2014:14) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]

Utredningen om bättre konkurrens för ökat bostadsbyggande (S 2014:14)


Beteckning : S 2014:14
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-03
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-05-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:75 och dir. 2015:94
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Nyberg, Sten, fr.o.m. 2014-05-28 t.o.m. 2015-12-15
Sakkunnig : Falkendal, Rickard, fr.o.m. 2015-02-05 t.o.m. 2015-12-15
Sakkunnig : Forslind, Helen, fr.o.m. 2015-02-05 t.o.m. 2015-12-15
Sakkunnig : Svensson, K A Stefan, fr.o.m. 2015-02-05 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Bergman, Mats, fr.o.m. 2015-02-05 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Bonde, Pernilla, fr.o.m. 2015-02-05 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Cocozza, Michael, fr.o.m. 2015-02-05 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Englund, Peter, fr.o.m. 2015-02-05 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Frumerie, Anette, fr.o.m. 2015-02-05 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Hagert Pilenås, Lena, fr.o.m. 2015-02-05 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Hedelin, Johan, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Jurdell, Petter, fr.o.m. 2015-02-05 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Kadefors, Anna, fr.o.m. 2015-02-05 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Kylhed, Magnus, fr.o.m. 2015-02-05 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Lind, Hans, fr.o.m. 2015-02-05 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Mattsson Linnala, Sophia, fr.o.m. 2015-02-05 t.o.m. 2015-12-15
Expert : Söderström, John, fr.o.m. 2015-02-05 t.o.m. 2015-05-31
Sekreterare : Hammarlund, Jonas, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Söderström, John, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2015-12-15

Rapporter

SOU 2015:105Plats för fler som bygger mer
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:105 Plats för fler som bygger mer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Plangenomförandeutredningen (S 2011:11) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]

Plangenomförandeutredningen (S 2011:11)


Beteckning : S 2011:11
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2014-03-06
Status : Avslutad 2013 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2011-11-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:104 och dir. 2012:114
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Magnusson, Lars, fr.o.m. 2011-11-25
Sakkunnig : Bodin, Elisabet, fr.o.m. 2012-02-20
Sakkunnig : Cederlund, Klara, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2013-01-14
Sakkunnig : Frostenson, Ivar, fr.o.m. 2012-02-01
Sakkunnig : Lidin, Patrik, fr.o.m. 2012-02-01
Expert : Anander, Gunilla, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Ekman, Roger, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Eklund, Anna, fr.o.m. 2012-02-20
Expert : Gerde, Anders, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Hammarlund, Jonas, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Jardbrink, Mikael, fr.o.m. 2013-01-15
Expert : Kalbro, Thomas, fr.o.m. 2012-02-20
Expert : Mattsson, Nancy, fr.o.m. 2013-01-15
Expert : Silverfur, Rikard, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Svensson, Lars, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Södersten, Lena, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Expert : Wellhagen, Björn, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-01-14
Sekreterare : Grege, Susanna, fr.o.m. 2012-02-20 t.o.m. 2013-04-30
Sekreterare : Hjalmarsson, Johan, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-04-30
Sekreterare : Nyman, Bengt, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Svensson, Lars, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-04-30
Sekreterare : Zetterberg, Viveka, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-04-30

Rapporter

SOU 2012:91Ett effektivare plangenomförande
SOU 2013:34En effektivare plan- och bygglovsprocess
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:91 Ett effektivare plangenomförande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2013:34 En effektivare plan- och bygglovsprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Djursmittsutredningen (Jo 2007:05) [ Avslutad 2010 ] [ Sekreterare ]

Djursmittsutredningen (Jo 2007:05)


Beteckning : Jo 2007:05
Departement : Jordbruksdepartementet
Senast ändrad : 2011-03-03
Status : Avslutad A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:175, dir. 2009:121, dir. 2010:31 och dir. 2010:95
Lokal :
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 december 2010.

Sammansättning


Särskild utredare : Wretborn, Christer, fr.o.m. 2008-01-01
Expert : Ahlgren, Åsa, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Andersson, Yvonne, fr.o.m. 2008-09-24
Expert : Dimander, Sten-Olof, fr.o.m. 2008-03-18 t.o.m. 2010-03-15
Expert : Elvander, Marianne, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Engstrand, Lars, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Larsson, Bengt, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Magnusson, Ulf, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Ohlsson, Kristina, fr.o.m. 2008-03-18 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Petersson, Erik, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Plym Forshell, Lars, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Rabinowicz, Ewa, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Sahlman, My, fr.o.m. 2010-03-16
Expert : Tronstad, Aase, fr.o.m. 2008-03-18
Sekreterare : Hammarlund, Jonas, fr.o.m. 2008-02-01 t.o.m. 2010-03-31
Sekreterare : Mårtensson, Anders, fr.o.m. 2008-02-01 t.o.m. 2011-01-15
Sekreterare : Ohlsson, Kristina, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-12-31

Rapporter

SOU 2010:106Folkhälsa – Djurhälsa. Ny ansvarsfördelning mellan stat och näring. Bilagedel
Folkhälsa – Djurhälsa. Ny ansvarsfördelning mellan stat och näring. Del A
Folkhälsa – Djurhälsa. Ny ansvarsfördelning mellan stat och näring. Del B
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Lokaliseringsutredningen (N 2004:15) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Lokaliseringsutredningen (N 2004:15)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-09-23
Direktiv för regeringsbeslut 2004-09-23 N/2004/7123/RUT
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Bergqvist, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-03-11
Expert : Ulrika Barklund Larsson, departementsråd, fr.o.m. 2004-09-24 t.o.m. 2005-01-16
Expert : Jonas Hammarlund, fr.o.m. 2004-11-23 t.o.m. 2005-03-15
Sekreterare : Tina Ekedahl Küchen, fr.o.m. 2004-10-09 t.o.m. 2005-03-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Byggkostnadsdelegationen (N 1996:06) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]

Byggkostnadsdelegationen (N 1996:06)


Beteckning : N 1996:06
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-09
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1996-05-09
Direktiv för delegationen, se dir. 1996:38.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Yngvesson, Nils, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 2000-05-31
Vice ordförande : Eskilstorp, Eskil, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Björnarås, Johan, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Blücher, Gösta, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1998-02-28
Ledamot : Magnusson, Lars, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : von Platen, Fredrik, fr.o.m. 1999-05-26 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Törnblom, Carina, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1999-11-01
Ledamot : Wennerstein, Bengt, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-05-31
Ledamot : Zackari, Charlotte, fr.o.m. 1996-05-20 t.o.m. 1999-02-03
Sakkunnig : Ausinsch, Helena, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-09-14
Sakkunnig : Grip, Gerd, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 2000-02-28
Sakkunnig : Johnsson, Tommy, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1997-05-31
Sakkunnig : Norlin, Jonas, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2000-01-28
Sakkunnig : Sjöblom, Anne, fr.o.m. 1996-09-09 t.o.m. 1997-09-30
Expert : Andersson, Per-Olof, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-28
Expert : Borgbrandt, Jan, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-28
Expert : Forsberg, Barbro, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Gillback, Agneta, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1999-05-31
Expert : Glimskär, Bo, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Hallman, Maria, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 1999-06-07
Expert : Holm, Birgitta, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Lagerqvist, Ove, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Lundgren, Gunnar, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Odenmar, Uno, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Rydell, Ann-Mari, fr.o.m. 1999-08-23 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Rådberg, Åke, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Serlow, Lennart, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-11-30
Expert : Solberg, Gun-Britt, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Öberg, Yngve, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Stone, Gunnar, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Westling, Hans, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 2000-05-31
Expert : Wigren, Rune, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 2000-02-28
Huvudsekreterare : Lutz, Juri, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Arell, Lars, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Asp, Helena, fr.o.m. 1996-10-15 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Brodin, Jan, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1999-05-31
Sekreterare : Gabrielsson, Eva, fr.o.m. 1997-08-04 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Hammarlund, Jonas, fr.o.m. 1999-07-19 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Lindh, Anna-Karin, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Marcusson, Mats, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-02-29
Assistent : Olsson, Anita t.o.m. 2000-06-30

Rapporter

SOU 2000:44Från byggsekt till byggsektor
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:44 Från byggsekt till byggsektor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman