: : :

Kommunala utjämningsutredningen (Fi 1995:16)

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet (tillsatt av Finansdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommunala utjämningsutredningen (Fi 1995:16) [ Avslutad 1998 ]

Offentlig utredning under Inrikesdepartementet (tillsatt av Finansdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 32 st. ♀ 10 ♂ 22 ) :

Lars Eric Ericsson  []  ( Ordförande )
Marita Aronsson  []  ( Ledamot )
Kjell Ericsson  []  ( Ledamot )
Tommy Hamberg  []  ( Ledamot )
Kjell Höglin  []  ( Ledamot )
Carl Johan Korsås  []  ( Ledamot )
Elaine Kristensson  []  ( Ledamot )
Erik Langby  []  ( Ledamot )
Ingrid Lennerwald  []  ( Ledamot )
Kjell Nordström  []  ( Ledamot )
Roy Ottosson  []  ( Ledamot )
Kerstin Wallin  []  ( Ledamot )
Sven Hegelund  []  ( Sakkunnig )
Clas Olsson  []  ( Sakkunnig )
Agneta Rönn-Diczfalusy  []  ( Sakkunnig )
Magdalena Brasch  []  ( Expert )
Herman Crespin  []  ( Expert )
Karin Dahlin  []  ( Expert )
Kjell Ellström  []  ( Expert )
Carl-Gunnar Hanaeus  []  ( Expert )
Eva Hjortendal-Hellman  []  ( Expert )
Fredrik Holmström  []  ( Expert )
Niclas Johansson  []  ( Expert )
Catarina Molin  []  ( Expert )
Nils Mårtensson  []  ( Expert )
Lars Nilsson  []  ( Expert )
Henrik Tiselius  []  ( Expert )
Stojan Zavisic  []  ( Expert )
Åke Boalt  []  ( Sekreterare )
Lennart Tingvall  []  ( Sekreterare )
Ulla-Britt Hagström  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommunala utjämningsutredningen (Fi 1995:16)


Beteckning : Fi 1995:16
Departement : Inrikesdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1995-08-17
Direktiv för se dir. 1995:118 och dir. 1997:32.
Lokal :
01

Sammansättning


Ordförande : Ericsson, Lars Eric, fr.o.m. 1995-10-01
Ledamot : Aronsson, Marita, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Ericsson, Kjell, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Hagström, Ulla Britt, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Hamberg, Tommy, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Höglin, Kjell, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Korsås, Carl Johan, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Kristensson, Elaine, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Langby, Erik, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Lennerwald, Ingrid, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Nordström, Kjell, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Ottosson, Roy, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Wallin, Kerstin, fr.o.m. 1995-10-24
Sakkunnig : Hegelund, Sven, fr.o.m. 1995-11-01
Sakkunnig : Olsson, Clas, fr.o.m. 1995-11-10
Sakkunnig : Rönn-Diczfalusy, Agneta, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Brasch, Magdalena, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-08-31
Expert : Crispin, Herman, fr.o.m. 1997-12-15
Expert : Dahlin, Karin, fr.o.m. 1997-03-01
Expert : Ellström, Kjell, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-11-15
Expert : Hanaeus, Carl-Gunnar, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Hjortendal-Hellman, Eva, fr.o.m. 1997-12-15 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Holmström, Fredrik, fr.o.m. 1996-11-16
Expert : Johansson, Niclas, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-12-14
Expert : Molin, Catarina, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-11-15
Expert : Mårtensson, Nils, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Nilsson, Lars, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-12-14
Expert : Tiselius, Henrik, fr.o.m. 1997-10-01
Expert : Zavisic, Stojan, fr.o.m. 1997-10-01
Sekreterare : Boalt, Åke, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-12-15
Sekreterare : Tingvall, Lennart, fr.o.m. 1995-11-01
Johansson, Pontus, fr.o.m. 1996-01-15

Rapporter

SOU 1997:93Hantering av fel i utjämnings-
systemet för kommuner och landsting
- delbetänkande
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete 1998.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman