Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Niclas Johansson

Sök kontaktuppgifter till Niclas Johansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Niclas Johansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Niclas Johansson medverkat i ( 6 st. ):

En effektiv ekonomistyrning i kommuner och regioner (Fi 2020:07) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
En effektiv ekonomistyrning i kommuner och regioner (Fi 2020:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:88
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 24 september 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Clas Olsson, generaldirektör, fr.o.m. 2020-09-07 t.o.m. 2021-09-22
Sakkunnig : Karin Gustafsson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-22
Sakkunnig : Marie Lifvendahl, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-22
Sakkunnig : Lina Lundgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-03-08 t.o.m. 2021-09-22
Sakkunnig : Johan Wikström, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-22
Expert : Annika Hjertkvist Nilsson, ekonomidirektör och redovisnings- och finanschef, fr.o.m. 2021-04-13 t.o.m. 2021-09-22
Expert : Niclas Johansson, sektionschef, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-22
Expert : Hans Stark, ekonom, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-22
Expert : Hans Petersson, utbildningsledare, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-22
Huvudsekreterare : Agneta Rönn, seniorkonsult, fr.o.m. 2020-09-07 t.o.m. 2021-09-29
Sekreterare : Jonas Edholm, utredare, fr.o.m. 2020-10-26 t.o.m. 2021-09-14
Sekreterare : Eva Lundbäck, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-19 t.o.m. 2020-12-20
Sekreterare : Eva Lundbäck, kansliråd, fr.o.m. 2021-03-08 t.o.m. 2021-05-09
Sekreterare : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-29
Sekreterare : Daniel Santesson, chefscontroller, fr.o.m. 2020-11-01 t.o.m. 2021-08-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:88 En effektiv ekonomistyrning i kommuner och regioner [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:75 En god kommunal hushållning [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Utjämningskommittén .08 (Fi 2008:07) [ Avslutad 2011 ] [ Sakkunnig ]
Utjämningkommittén .08. (Fi 2008:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-09-25
Direktiv för kommittén, se dir. 2008:110
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:39 Likvärdiga förutsättningar - Översyn av den kommunala utjämningen Likvärdiga förutsättningar - Översyn av den kommunala utjämningen - Bilagor
Medverkande :
Ordförande : Bengt Germundsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Gunnar Andrén, fr.o.m. 2010-12-01 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Jörgen Hellman, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Leif Jakobsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Jörgen Johansson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2010-11-30
Ledamot : Lena Karlsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Margareta Kjellin, B, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Erik Langby, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Nina Lundström, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2010-11-30
Ledamot : Eva Nypelius, fr.o.m. 2010-12-01 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Lennart Olsen, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Ewa Samuelsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Elvy Söderström, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Sakkunnig : Dan Johansson, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Sakkunnig : Niclas Johansson, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-04-27
Sakkunnig : Lennart Tingvall, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Heather Bergdahl, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Louise Beskow, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Magnus Dahlberg, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Derk de Beer, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Kjell Ellström, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Andreas Giaever, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Nina Grönborg, fr.o.m. 2009-10-09 t.o.m. 2010-09-08
Expert : Patrik Johansson, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Pontus Johansson, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Leif Lundberg, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Mattias Sjöstrand, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Johan Stjernfält, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Huvudsekreterare : Björn Sundström, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2011-05-09
Sekreterare : Tomas Johansson, fr.o.m. 2009-03-02 t.o.m. 2011-04-30
Biträdande sekreterare : Daniel Ramse, fr.o.m. 2009-03-02 t.o.m. 2011-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:110 Översyn av systemet för kommunalekonomisk utjämning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:39 Likvärdiga förutsättningar – Översyn av den kommunala utjämningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om löpande uppföljning av systemet för kommunalekonomisk utjämning (Fi 2005:02) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om löpande uppföljning av systemet för kommunalekonomisk utjämning (Fi 2005:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-03-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:84 Deluppföljning av den kommunalekonomiska utjämningen - delbetänkande
SOU 2007:61 Deluppföljning 2 av den kommunalekonomiska utjämningen - med förslag till förändringar i kostnadsutjämningen - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Wetterberg, fr.o.m. 2005-04-01
Sakkunnig : Henrik Berggren, fr.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Niclas Johansson, fr.o.m. 2005-09-05
Sakkunnig : Pontus Johansson, fr.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Hans Nyström, fr.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Lennart Tingvall, fr.o.m. 2005-06-01
Expert : Uta Bertram, fr.o.m. 2005-06-01
Expert : Ingela Englund, fr.o.m. 2005-06-01
Expert : Annika Hägg, fr.o.m. 2005-06-01
Expert : Tomas Johansson, fr.o.m. 2005-06-01
Expert : Henrik Tiselius, fr.o.m. 2005-06-01
Sekreterare : Ulf Andersson, fr.o.m. 2005-05-01
Sekreterare : Pia Fagerström, fr.o.m. 2007-03-01
Sekreterare : Joakim Feldt, fr.o.m. 2005-08-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommunala utjämningsutredningen (Fi 1995:16) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Kommunala utjämningsutredningen (Fi 1995:16)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-08-17
Direktiv för se dir. 1995:118 och dir. 1997:32.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:93 Hantering av fel i utjämnings- systemet för kommuner och landsting - delbetänkande Kommittén beräknas avsluta sitt arbete 1998.
Medverkande :
Ordförande : Lars Eric Ericsson, landshövding, fr.o.m. 1995-10-01
Ledamot : Marita Aronsson, f.d. kommunalråd /f, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Kjell Ericsson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Ulla Britt Hagström, kommun och lands-, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Tommy Hamberg, oppositionsråd /v, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Kjell Höglin, kommunalråd /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Carl Johan Korsås, statssekreterare /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Elaine Kristensson, landstingsråd /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Erik Langby, kommunalråd /m, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Ingrid Lennerwald, landstingsråd /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Kjell Nordström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Roy Ottosson, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Kerstin Wallin, kommunalråd /s, fr.o.m. 1995-10-24
Sakkunnig : Sven Hegelund, chefsekonom, fr.o.m. 1995-11-01
Sakkunnig : Clas Olsson, sektionschef, fr.o.m. 1995-11-10
Sakkunnig : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Magdalena Brasch, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-08-31
Expert : Herman Crispin, ekonom, fr.o.m. 1997-12-15
Expert : Karin Dahlin, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-01
Expert : Kjell Ellström, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-11-15
Expert : Carl-Gunnar Hanaeus, programchef, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Eva Hjortendal-Hellman, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-15 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Fredrik Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-16
Expert : Niclas Johansson, ekonom, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-12-14
Expert : Catarina Molin, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-11-15
Expert : Nils Mårtensson, ekonom, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Lars Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-12-14
Expert : Henrik Tiselius, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01
Expert : Stojan Zavisic, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01
Sekreterare : Åke Boalt, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-12-15
Sekreterare : Lennart Tingvall, ekonom, fr.o.m. 1995-11-01
Pontus Johansson, civilekonom, fr.o.m. 1996-01-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (Fi 1993:24) om statsbidrag och utjämning i kommunsektorn [ Avslutad 1995 ] [ Sekreterare ]
Kommittén (Fi 1993:24) om statsbidrag och utjämning i kommunsektorn
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1993:137.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:144 Utjämning av kostnader och intäkter i kommuner och landsting
SOU 1994:144 Utjämning och kommunala incitament. Bilaga. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Kjell-Åke Henstrand, f.d. statssekreterare
Ledamot : Lorenz Andersson, kommunalråd /s
Ledamot : Marita Aronsson, kommunalråd /fp
Ledamot : Siv Björkman, kommunalråd /nyd
Ledamot : Stig Davidsson, kommunalråd /c
Ledamot : Lars-Ove Hagberg, oppositionsråd
Ledamot : Maj-Inger Klingvall, ledamot av
Ledamot : Erik Langby, kommunalråd /m
Ledamot : Harry Staaf, f.d. ledamot av riksdagen /Kds
Sakkunnig : Sven Hegelund, chefekonom
Sakkunnig : Sören Häggroth, finansråd
Sakkunnig : Lil Ljunggren-Lönnberg, statssekreterare
Sakkunnig : Karin Rudebeck, sektionschef
Sakkunnig : Maj-Britt Thårlin-Grufberg, departementsråd
Sakkunnig : Gunnar Wetterberg, direktör
Expert : Anna Carlsson, departementssekreterare
Expert : Kjell Ellström, ekonom
Expert : Thomas Luttropp, departementsråd
Expert : Ragnvald Paulsson, kansliråd
Expert : Roger Pettersson, departementssekreterare
Expert : Uno Svaleryd, kommundirektör
Expert : Lennart Tingvall, ekonom
Expert : Sven-Erik Wallin, departementsråd
Sekreterare : Niclas Johansson, ekonom
Sekreterare : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd
Sekreterare : Björn Sundström, fil.kand.
Magnus Gunnarsson, ekonomie stud.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:144 Utjämning av kostnader och intäkter i kommuner och landsting [ pdf |Paragraftecken ]
Strukturkostnadsutredningen (Fi 1992:17) [ Avslutad 1993 ] [ Sekreterare ]
Strukturkostnadsutredningen (Fi 1992:17)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1992:77.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:53 Kostnadsutjämning mellan kommuner.
SOU 1993:53 Teknik och tabeller Bilaga 6. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Uno Svaleryd, kommundirektör
Expert : Stefan Ackerby, kansliråd
Expert : Anna Carlsson, departementssekreterare
Expert : Mårten Lagergren, departementsråd
Expert : Hans Olsson, byråchef
Expert : Roger Pettersson, sakkunnig
Expert : Annika Puide, avdelningsdirektör
Expert : Brita Schwarz, professor
Expert : Lennart Tingvall, ekonom
Expert : Sven-Erik Wallin, departementsråd
Sekreterare : Björn Sundström, fil. kand.
Sekreterare : Niclas Johansson, ekonom
Sekreterare : Tom Nilsson, ekonom
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:53 Kostnadsutjämning mellan kommuner [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman