Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Kjell Ellström

Sök kontaktuppgifter till Kjell Ellström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Kjell Ellström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kjell Ellström medverkat i ( 11 st. ):

Kostnadsutjämningsutredningen (Fi 2016:12) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Kostnadsutjämningsutredningen (Fi 2016:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-11-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:91 och dir. 2018:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:74 Översyn av kostnadsutjämningen för kommuner och landsting
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Sörman, fr.o.m. 2016-11-07 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Michael Blom, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Anders Edin, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Kjell Ellström, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Maria Eriksson, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Anders Folkesson, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Andreas Giaever, kansliråd, fr.o.m. 2017-03-07 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Nina Grönborg, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Victor Hensjö, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-04-30
Expert : Carl Holmberg, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Karl Kjäll, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Sverker Lindblad, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-03-06
Expert : Hugo Lindgren, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Tom Nilstierna, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Mats Rönnbacka, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Sofie Strandberg, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2018-06-03
Expert : Lisa Ståhlberg, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Expert : Annika Wallenskog, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-01
Olle Felten, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-03-31
Bengt Germundsson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Carl-Fredrik Graf, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Peter Helander, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Lena Karlsson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Niklas Karlsson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2017-04-30
David Lång, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2018-10-01
Ingemar Nilsson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Olle Schmidt, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Karin Thomasson, fr.o.m. 2017-05-01 t.o.m. 2018-10-01
Huvudsekreterare : Tore Melin, fr.o.m. 2016-01-16 t.o.m. 2017-12-31
Huvudsekreterare : Anders Norrlid, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-10-15
Sekreterare : Jyry Hokkanen, fr.o.m. 2017-03-20 t.o.m. 2018-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fi 2010:02) om kommunsektorn och konjunkturen [ Avslutad 2011 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (Fi 2010:02) om kommunsektorn och konjunkturen
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-03-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:29
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:59 Spara i goda tider - för en stabil kommunal verksamhet Spara i goda tider - för en stabil kommunal verksamhet - Bilagedel
Medverkande :
Särskild utredare : Clas Olsson, fr.o.m. 2010-06-01 t.o.m. 2011-09-15
Sakkunnig : Kjell Ellström, fr.o.m. 2010-06-02
Sakkunnig : Mats Kinnwall, fr.o.m. 2010-06-02
Sakkunnig : Johan Stjernfält, fr.o.m. 2010-06-02 t.o.m. 2010-09-30
Sakkunnig : Anna Widenfalk, fr.o.m. 2010-10-01
Sakkunnig : Mikael Witterblad, fr.o.m. 2010-06-02
Expert : Anna Brink, fr.o.m. 2011-01-01
Expert : Charlotte Brunlid, fr.o.m. 2011-02-01
Expert : Anders Brunstedt, fr.o.m. 2010-06-02 t.o.m. 2011-01-18
Expert : Karin Gustafsson, fr.o.m. 2010-06-02
Expert : Håkan Jönsson, fr.o.m. 2011-01-19
Expert : Helena Knutsson, fr.o.m. 2011-02-01
Expert : Anders Nilsson, fr.o.m. 2010-06-02
Expert : Sofia Olsson, fr.o.m. 2010-06-02
Expert : Jenny von Greiff, fr.o.m. 2010-06-02 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Hanna Ågren, fr.o.m. 2010-06-02
Huvudsekreterare : Agneta Rönn, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2011-09-30
Sekreterare : Carl Nordén, J, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2010-10-31
Sekreterare : Åsa Sandgren, fr.o.m. 2010-10-13 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Tomas Thorén, fr.o.m. 2010-12-01 t.o.m. 2011-09-14
Jonas Andersson, fr.o.m. 2010-06-17
Mikael Gustafsson, fr.o.m. 2010-06-17
Emilia Hagberg, fr.o.m. 2010-06-17
Sonia Karlsson, fr.o.m. 2010-06-17
Eva Nypelius, fr.o.m. 2010-06-17
Göran Pettersson, fr.o.m. 2010-06-17
Anders Sellström, fr.o.m. 2010-06-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:59 Spara i goda tider – för en stabil kommunal verksamhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om den statliga regionala förvaltningen (Fi 2009:07) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om den statliga regionala förvaltningen (Fi 2009:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:62, dir. 2010:12 och 2010:72
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:77 Sammanläggningar av landsting - övergångstyre och utjämning
SOU 2010:94 Gotland - användningen av beteckningarna regionfullmäktige och regionstyrelse
Rapport Statliga företrädare i en förändringens tid - En studie av statlig regionförvaltning i Norge, Danmark, Finland och Nederländerna
Rapport Sammanläggningar av landsting i Norrland och Svealand
SOU 2012:81 Statens regionala förvaltning - förslag till en angelägen reform
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Sjöstrand, generaldirektör, fr.o.m. 2009-09-28
Sakkunnig : Chris Heister, landshövding, fr.o.m. 2009-10-06
Sakkunnig : Helena Jäderblom, justitieråd, fr.o.m. 2009-10-06
Sakkunnig : Håkan Sörman, verkst. direktör, fr.o.m. 2009-10-06
Sakkunnig : Peder Törnvall, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2009-10-06
Expert : Kjell Ellström, ämnesråd, fr.o.m. 2010-11-15
Expert : Andreas Giaever, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2010-11-14
Expert : Johan Gistorp, departementsråd, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Anna Humble, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-10-03
Expert : Karin Hååg, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2011-08-14
Expert : Sara Jendi Linder, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Daniel Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Henrik Källsbo, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Bo Per Larsson, bitr. sektionschef, fr.o.m. 2010-04-20
Expert : Fredrik Linder, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-12-14
Expert : Hugo Lindgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-08-30
Expert : Enar Lundgren, kansliråd, fr.o.m. 2011-02-02
Expert : Helena Mähler Lejon, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-26 t.o.m. 2011-10-02
Expert : Ragnvald Paulsson, departementsråd, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2011-02-03
Expert : Linda Persson, kansliråd, fr.o.m. 2009-12-14 t.o.m. 2011-10-02
Expert : Ylva Tilander, kansliråd, fr.o.m. 2011-10-03
Expert : Ulrika Udén, ämnesråd, fr.o.m. 2010-01-26
Expert : Marianne Wigselius, kansliråd, fr.o.m. 2010-01-26
Huvudsekreterare : Nina Andersson, fr.o.m. 2010-05-11 t.o.m. 2013-01-21
Sekreterare : Petter Classon, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2010-08-29
Sekreterare : Björn Hammarstedt, fr.o.m. 2010-08-30 t.o.m. 2010-11-30
Sekreterare : Clas Heinegård, fr.o.m. 2009-11-23 t.o.m. 2012-11-30
Sekreterare : Jörgen Johansson, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Alina Mattisson Lax, fr.o.m. 2011-06-01 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Ann-Cathrine Nilsson, fr.o.m. 2010-08-20 t.o.m. 2012-12-20
Sekreterare : Urban Strandberg, fr.o.m. 2011-06-13 t.o.m. 2011-10-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utjämningskommittén .08 (Fi 2008:07) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utjämningkommittén .08. (Fi 2008:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-09-25
Direktiv för kommittén, se dir. 2008:110
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:39 Likvärdiga förutsättningar - Översyn av den kommunala utjämningen Likvärdiga förutsättningar - Översyn av den kommunala utjämningen - Bilagor
Medverkande :
Ordförande : Bengt Germundsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Gunnar Andrén, fr.o.m. 2010-12-01 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Jörgen Hellman, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Leif Jakobsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Jörgen Johansson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2010-11-30
Ledamot : Lena Karlsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Margareta Kjellin, B, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Erik Langby, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Nina Lundström, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2010-11-30
Ledamot : Eva Nypelius, fr.o.m. 2010-12-01 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Lennart Olsen, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Ewa Samuelsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Elvy Söderström, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Sakkunnig : Dan Johansson, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Sakkunnig : Niclas Johansson, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-04-27
Sakkunnig : Lennart Tingvall, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Heather Bergdahl, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Louise Beskow, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Magnus Dahlberg, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Derk de Beer, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Kjell Ellström, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Andreas Giaever, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Nina Grönborg, fr.o.m. 2009-10-09 t.o.m. 2010-09-08
Expert : Patrik Johansson, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Pontus Johansson, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Leif Lundberg, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Mattias Sjöstrand, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Johan Stjernfält, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Huvudsekreterare : Björn Sundström, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2011-05-09
Sekreterare : Tomas Johansson, fr.o.m. 2009-03-02 t.o.m. 2011-04-30
Biträdande sekreterare : Daniel Ramse, fr.o.m. 2009-03-02 t.o.m. 2011-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:110 Översyn av systemet för kommunalekonomisk utjämning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:39 Likvärdiga förutsättningar – Översyn av den kommunala utjämningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om patientens rätt (S 2007:07) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om patientens rätt (S 2007:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:90, dir. 2008:72, dir 2008:87 och dir. 2009:38
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:37 Vårdval i Sverige
SOU 2008:127 Patientens rätt. Några förslag för att stärka patientens ställning
SOU 2009:49 Bättre samverkan - Några frågor kring samspelet mellan sjukvård och socialförsäkring
SOU 2009:84 Regler för etablering av vårdgivare - Förslag för att öka mångfald och integration i specialiserad öppenvård
Medverkande :
Särskild utredare : Toivo Heinsoo, fr.o.m. 2007-08-01 t.o.m. 2009-09-30
Sakkunnig : Petra Bergman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-10-15 t.o.m. 2008-05-25
Sakkunnig : Åsa Edman, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-09-11
Sakkunnig : Kjell Ellström, ämnesråd, fr.o.m. 2007-10-15
Sakkunnig : Rickard Falkendal, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-12
Sakkunnig : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-15
Sakkunnig : Eva Stina Lönngren, kansliråd, fr.o.m. 2009-01-19
Sakkunnig : Martin Talvik, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-15 t.o.m. 2009-04-14
Sakkunnig : Daniel Zetterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-04-15
Expert : Anne Carlsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2007-10-15
Expert : Anna-Karin Eklund, förbundsordförande, fr.o.m. 2007-10-15
Expert : Birgitta Eriksson, projektledare, fr.o.m. 2007-10-15
Expert : Jörgen Lindell, analytiker, fr.o.m. 2007-10-15
Expert : Roger Molin, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2007-10-15
Expert : Eva Nilsson Bågenholm, förbundsordförande, fr.o.m. 2008-04-30
Expert : Anne-Sophie Sjöberg, föreningsordförande, fr.o.m. 2007-10-15
Expert : Sven-Erik Skoogh, utredare, fr.o.m. 2009-01-19
Expert : Benny Ståhlberg, föreningsordförande, fr.o.m. 2007-10-15 t.o.m. 2008-04-29
Expert : Per-Arne Sundbom, konkurrensråd, fr.o.m. 2007-11-26
Expert : Kristian Viidas, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2007-10-15 t.o.m. 2007-11-25
Expert : Eva Willman, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2008-05-26
Sekreterare : Jessica Appelgren, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2009-09-30
Sekreterare : Lena Barrbrink, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-07-13
Sekreterare : Claes-Fredrik Helgesson, fr.o.m. 2008-08-01 t.o.m. 2009-09-30
Sekreterare : Robert Larsson, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Gabriella Norén, fr.o.m. 2009-02-01 t.o.m. 2009-09-30
Biträdande sekreterare : Viktoria Björk, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2009-10-31
Biträdande sekreterare : Matilde Millares, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2009-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om regionala stimulansåtgärder inom skatteområdet (Fi 2004:22) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om regionala stimulansåtgärder inom skatteområdet(Fi 2004:22)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-12-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:168
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:68 Regionala stimulansåtgärder inom skatteområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Christer Sjödin, fr.o.m. 2004-12-16 t.o.m. 2005-08-15
Expert : Kjell Ellström, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-15
Expert : Peter Ljungqvist, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-15
Expert : Lars Lundholm, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-15
Expert : Kristian Nyberg, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-15
Expert : Hans-Olof Sällvin, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-15
Expert : Anna-Lena Österborg, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-15
Sekreterare : Petra Ebbing, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:68 Regionala stimulansåtgärder inom skatteområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av läkemedelsförmånen (S 1999:06) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om översyn av läkemedelsförmånen (S 1999:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-03
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:35
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:143 Rapport om förskrivningsregler. Förtydligande om gällande regler för att ett läkemedel skall ingå i läkemedelsförmånen.
SOU 2000:86 Den nya läkemedelsförmånen + bilagedel
Medverkande :
Särskild utredare : Olof Edhag, f.d. överdirektör, fr.o.m. 1999-06-03
Sakkunnig : Anders Blanck, departementsråd, fr.o.m. 2000-02-08
Sakkunnig : Marianne Boivie, projektledare, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Kjell Ellström, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Henrik Gaunitz, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 2000-04-09
Sakkunnig : Charlotta Gustafsson, departementsråd, fr.o.m. 2000-04-10
Sakkunnig : Anders Hedberg, ekonom, fr.o.m. 1999-11-18
Sakkunnig : Sven Hegelund, chefsekonom, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 1999-10-14
Sakkunnig : Pontus Johansson, ekonom, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 1999-11-17
Sakkunnig : Gabriella Kollander-Fållby, sekreterare, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Charlotta Lokrantz, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-05-02
Sakkunnig : Stojan Zavisic, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Lennart Östblom, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 2000-02-07
Expert : Ingegerd Agenäs, apotekare, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Anita Berlin-Wahlén, forskningschef, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Per Carlsson, professor, fr.o.m. 1999-08-30
Expert : Anders Carlsten, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-10-15
Expert : Catharina Lindberg, enhetschef, fr.o.m. 1999-10-15
Expert : Thomas Lönngren, produktionschef, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Håkan Mandahl, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Berndt Nilsson, organisationsordförande, fr.o.m. 2000-03-01
Expert : Ragnar Norrby, professor, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Tony Rydberg, apoteksdirektör, fr.o.m. 1999-10-15
Expert : Britt-Marie Skoglösa, förbundsordförande, fr.o.m. 2000-02-08
Expert : Mats Widerström, överläkare, fr.o.m. 1999-06-23
Sekreterare : Anita Berlin-Wahlén, forskningschef, fr.o.m. 1999-11-01
Sekreterare : Gunnar Fahlberg, f.d. chefsjurist, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2000-09-15
Sekreterare : Bengt Sjöberg, chefsjurist, fr.o.m. 1999-07-19 t.o.m. 2000-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:35 Översyn av läkemedelsförmånen

Delegationen (S 1995:10) för samverkan mellan offentlig och privat hälso- och sjukvård [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Delegationen (S 1995:10) för samverkan mellan offentlig och privat hälso- och sjukvård
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:117.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:175 Styrning och Samverkan Rapport nr 1. Samverksansdelegationens konferens den 6 december 1996. Rapport nr 2. Samverkan via vårdavtal. Rapport nr 3. Konsekvenserna för de privata vårdgivarna av 65-årsregeln. Rapport nr 4. De privata allmänläkarna efter husläkarlagens upphörande. Rapport nr 5. Offentligt finansierad privat psykoterapi - redovisning av en enkätundersök- ning. Rapport nr 6. Remisskrav ur ett patient- perspektiv - redovisning av en enkätundersökning utförd av SIFO Research och Consulting AB. Rapport nr 7. Familjeläkarna i Västmanland - en jämförelse mellan privata och offentliga vårdgivare. Rapport nr 8. En jämförelse mellan privata och offentliga specialistläkarmottagningar i sex landsting
SOU 1997:179 Klara spelregler - en förutsätt- ning för samverkan mellan offentlig och privat hälso- och sjukvård. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Iréne Vestlund, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-11-20
Ledamot : Joakim Ollén, direktör, fr.o.m. 1996-01-29
Ledamot : Christina Rogestam, direktör, fr.o.m. 1996-01-29 t.o.m. 1996-10-15
Ledamot : Kerstin Warnerbring, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1997-02-01
Expert : Eva Agevik, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-08-01
Expert : Sven Dahlgren, professor, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Kjell Ellström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-29 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Yngve Engström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-29 t.o.m. 1996-06-30
Expert : Eva Fernwall-Markstedt, ordförande, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Birgit Hansson, ordförande, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Åsa Holmstrand, ordförande, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Jan-Erik Ljusberg, avdelningschef, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Maria Lockman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-09-29
Expert : Göran Medén-Britth, ordförande, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Alwa Nilsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 1996-01-29 t.o.m. 1997-01-31
Expert : Yvonne Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-01-29
Expert : Lena Sandström, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-02-01
Expert : Kerstin Sjöberg, utredare, fr.o.m. 1996-01-29
Sekreterare : Anders Edward, kanslichef, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Monica Ulfhielm, f.d. sjukhusdirektör, fr.o.m. 1996-03-11 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Jan Vikenhem, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 1997-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommunala utjämningsutredningen (Fi 1995:16) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Kommunala utjämningsutredningen (Fi 1995:16)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-08-17
Direktiv för se dir. 1995:118 och dir. 1997:32.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:93 Hantering av fel i utjämnings- systemet för kommuner och landsting - delbetänkande Kommittén beräknas avsluta sitt arbete 1998.
Medverkande :
Ordförande : Lars Eric Ericsson, landshövding, fr.o.m. 1995-10-01
Ledamot : Marita Aronsson, f.d. kommunalråd /f, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Kjell Ericsson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Ulla Britt Hagström, kommun och lands-, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Tommy Hamberg, oppositionsråd /v, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Kjell Höglin, kommunalråd /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Carl Johan Korsås, statssekreterare /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Elaine Kristensson, landstingsråd /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Erik Langby, kommunalråd /m, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Ingrid Lennerwald, landstingsråd /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Kjell Nordström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Roy Ottosson, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Kerstin Wallin, kommunalråd /s, fr.o.m. 1995-10-24
Sakkunnig : Sven Hegelund, chefsekonom, fr.o.m. 1995-11-01
Sakkunnig : Clas Olsson, sektionschef, fr.o.m. 1995-11-10
Sakkunnig : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Magdalena Brasch, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-08-31
Expert : Herman Crispin, ekonom, fr.o.m. 1997-12-15
Expert : Karin Dahlin, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-01
Expert : Kjell Ellström, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-11-15
Expert : Carl-Gunnar Hanaeus, programchef, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Eva Hjortendal-Hellman, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-15 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Fredrik Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-16
Expert : Niclas Johansson, ekonom, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-12-14
Expert : Catarina Molin, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-11-15
Expert : Nils Mårtensson, ekonom, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Lars Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-12-14
Expert : Henrik Tiselius, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01
Expert : Stojan Zavisic, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01
Sekreterare : Åke Boalt, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-12-15
Sekreterare : Lennart Tingvall, ekonom, fr.o.m. 1995-11-01
Pontus Johansson, civilekonom, fr.o.m. 1996-01-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (Fi 1993:24) om statsbidrag och utjämning i kommunsektorn [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Kommittén (Fi 1993:24) om statsbidrag och utjämning i kommunsektorn
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1993:137.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:144 Utjämning av kostnader och intäkter i kommuner och landsting
SOU 1994:144 Utjämning och kommunala incitament. Bilaga. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Kjell-Åke Henstrand, f.d. statssekreterare
Ledamot : Lorenz Andersson, kommunalråd /s
Ledamot : Marita Aronsson, kommunalråd /fp
Ledamot : Siv Björkman, kommunalråd /nyd
Ledamot : Stig Davidsson, kommunalråd /c
Ledamot : Lars-Ove Hagberg, oppositionsråd
Ledamot : Maj-Inger Klingvall, ledamot av
Ledamot : Erik Langby, kommunalråd /m
Ledamot : Harry Staaf, f.d. ledamot av riksdagen /Kds
Sakkunnig : Sven Hegelund, chefekonom
Sakkunnig : Sören Häggroth, finansråd
Sakkunnig : Lil Ljunggren-Lönnberg, statssekreterare
Sakkunnig : Karin Rudebeck, sektionschef
Sakkunnig : Maj-Britt Thårlin-Grufberg, departementsråd
Sakkunnig : Gunnar Wetterberg, direktör
Expert : Anna Carlsson, departementssekreterare
Expert : Kjell Ellström, ekonom
Expert : Thomas Luttropp, departementsråd
Expert : Ragnvald Paulsson, kansliråd
Expert : Roger Pettersson, departementssekreterare
Expert : Uno Svaleryd, kommundirektör
Expert : Lennart Tingvall, ekonom
Expert : Sven-Erik Wallin, departementsråd
Sekreterare : Niclas Johansson, ekonom
Sekreterare : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd
Sekreterare : Björn Sundström, fil.kand.
Magnus Gunnarsson, ekonomie stud.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:144 Utjämning av kostnader och intäkter i kommuner och landsting [ pdf |Paragraftecken ]
Landstingsekonomiska utredningen (Fi 1993:14) [ Avslutad 1994 ] [ Expert ]
Landstingsekonomiska utredningen (Fi 1993:14)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1993:63 och dir. 1994:3.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:70 Inomkommunal utjämning Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Sven-Olof Karlsson, landstingsdirektör
Expert : Kjell Ellström, ekonom
Expert : Kenneth Ennefors, departementssekreterare
Expert : Madeleine Harby, departementssekreterare
Expert : Dan Johansson, kansliråd
Expert : Mårten Lagergren, departementsråd
Expert : Eva Lindström, departementssekreterare
Expert : Karin Odencrants, departementssekreterare
Expert : Kristina Olofsson, departementssekreterare
Expert : Uno Svaleryd, kommundirektör
Expert : Lennart Tingvall, ekonom
Expert : Anders Wärmark, departementssekreterare
Sekreterare : Lars Eriksson, departementsråd
Sekreterare : Björn Sundström, fil.kand.
Magnus Gunnarsson, ekonomie stud.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:70 Inomkommunal utjämning [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman