Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Fredrik Holmström

Sök kontaktuppgifter till Fredrik Holmström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Fredrik Holmström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Fredrik Holmström medverkat i ( 5 st. ):

Delegationen för korrekta utbetalningar (Fi 2016:07) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Delegationen för korrekta utbetalningar i välfärdssystemen (Fi 2016:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:60
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport 3 Styrning av arbetet med att motverka felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen - En kartläggning
Rapport 4 Läckaget i välfärdssystemet, del 1 - Omfattningsstudier och bedömningar av felaktiga utbetalningar från vissa välfärdssystem
Rapport 4, bilaga Läckaget i välfärdssystemet, del 1 - Omfattningsstudier och bedömningar av felaktiga utbetalningar från vissa välfärdssystem Bilaga
Rapport 2 Bidragsmoralen i samhället - En aktuell lägesbild av inställningen till felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Rapport 5 Digitalisering och AI för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen
Rapport 6 Läckaget i välfärdssystemen, del 2 - Omfattningen av felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
SOU 2019:59 Samlade åtgärder för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen
Medverkande :
Ordförande : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 2016-06-30 t.o.m. 2019-12-12
Ledamot : Eva-Lena Edberg, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Astrid Eklund, vice överåklagare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Per Eleblad, avdelningschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Margaretha Forsman, redovisningschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Fredrik Holmberg, stabschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-08-23
Ledamot : Gunilla Kasala Schöllin, enhetschef, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Åsa Lindahl, chefsjurist, fr.o.m. 2018-04-24 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Stefan Lundberg, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-08-24 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Torbjörn Martinsson, utredare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Maria Modin, kontrollansvarig, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-04-17
Ledamot : Tora Philip, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-04-18 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Åke Svensson, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-08-23
Ledamot : Anneli Westerling Greer, verksamhetsexpert, fr.o.m. 2017-06-08 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Annelie Westman, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Lennart Wittberg, strateg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Mats Bengtsson, enhetschef, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Karin Berglöf Hedar, kanslichef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Lisa Carlsson, utredare, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-16 t.o.m. 2019-04-29
Expert : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-08-23
Expert : Kenneth Eliasson, utredare, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Fanny Ericson Hållén, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-08-24 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Cecilia Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2019-04-30 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Eva Grönborg, utredare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Karl Gutberg, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Matilda Hansson, utredare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2016-12-04
Expert : Ulf Hellstenius, försäkringschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Fredrik Holmström, ekonom, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Stina Hovmöller, enhetschef, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Ricky Ifwarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Stefan Jönsson, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Maria Kain, kompetensområdeschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-08-12
Expert : Helen Kasström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Linnéa Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Johanna Mattsson, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Per-Olov Mörn, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Marie Nordmarc, sekreterare, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2019-02-20
Expert : Caroline Renås, departementssekreterarare, t.o.m. 2019-02-21
Expert : Josefin Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Maria Sertcanli, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Johanna Skinnari, enhetsråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Maria Söderberg, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Lena Warstrand, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Johan Wockelberg Hedlund, sekreterare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Sara Almer, ämnesråd, fr.o.m. 2016-09-14 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Joacim Danielsson, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Mimmi Diamant, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Marit Dozzi, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Elisabeth Frid, utredare, fr.o.m. 2018-05-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Niklas Ottosson, utredningssekreterare, fr.o.m. 2019-03-11 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Vilhelm Reuterswärd, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2018-12-09
Sekreterare : Bessam Saleh, fr.o.m. 2016-11-21 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Ingela Thorsson, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-04-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:59 Samlade åtgärder för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om energisparlån (N 2016:02) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om energisparlån (N 2016:02)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-07-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:68 och dir. 2017:89
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:99 Effektivare energianvändning
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Enander, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-12-06
Sakkunnig : Anna-Karin Cederblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-01-31
Sakkunnig : Roger Eriksson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2016-10-06 t.o.m. 2017-06-26
Sakkunnig : Therése Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-06
Sakkunnig : Anette Nyström-Persson, seniorrådgivare, fr.o.m. 2016-10-06 t.o.m. 2017-01-30
Sakkunnig : Sofia Wellander, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2017-06-27
Expert : Ingrid Birgersson, jurist, fr.o.m. 2016-10-06 t.o.m. 2017-02-08
Expert : Lisa Borgström Åkesson, företagsekonom, fr.o.m. 2017-02-08
Expert : Maria Brogren, energi- och miljöchef, fr.o.m. 2016-10-06 t.o.m. 2017-06-28
Expert : Jakob Eliasson, samhällspolitisk chef, fr.o.m. 2017-01-31
Expert : Maria Gabrielsson, ekonom, fr.o.m. 2016-10-06
Expert : Birgitta Govén, energi- och klimatkonsult, fr.o.m. 2016-10-06
Expert : Fredrik Holmström, ekonom, fr.o.m. 2016-10-06
Expert : Lotta Jaensson, bostadspolitisk expert, fr.o.m. 2016-10-06 t.o.m. 2017-06-12
Expert : Roland Jonsson, energichef, fr.o.m. 2016-10-06 t.o.m. 2017-03-12
Expert : Roland Jonsson, seniorkonsult, fr.o.m. 2017-10-01
Expert : Sandra Lennander, handläggare, fr.o.m. 2017-06-12
Expert : Peter Mårtensson, analytiker, fr.o.m. 2016-10-06
Expert : Mari-Louise Persson, energistrateg, fr.o.m. 2017-06-13
Expert : Rikard Silverfur, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2016-10-06
Expert : Jonny Sylvén, seniorrådgivare, fr.o.m. 2016-10-06
Expert : Emma Thornberg, nationalekonom, fr.o.m. 2016-10-06 t.o.m. 2017-06-11
Expert : Erik Thornström, områdesansvarig för styrmedelsfrågor, fr.o.m. 2016-10-06
Expert : Magnus Ulaner, miljöchef, fr.o.m. 2017-03-13
Expert : Jennie Wiederholm, fr.o.m. 2017-08-14
Expert : Mikael Wårell, chef för Analys & kreditprocess Företag och Brf, fr.o.m. 2016-10-06
Sekreterare : Ingrid Birgersson, fr.o.m. 2017-06-12 t.o.m. 2016-11-19
Sekreterare : Bengt Nyman, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2017-12-15
Sekreterare : Rolf Vesterlund, fr.o.m. 2016-10-01 t.o.m. 2017-11-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:68 Energisparlån [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:89 Tilläggsdirektiv till Utredningen om energisparlån (N 2016:02) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:99 Effektivare energianvändning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om kommuners och landstings beslutfattande vid extraordinära fredstida händelser i samhället (Ju 2001:04) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Utredningen om kommuners och landstings beslutfattande vid extraordinära fredstida händelser i samhället (Ju 2001:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:40
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:110 Extra ordinära händelser i kommuner och landsting
Medverkande :
Särskild utredare : Christel Anderberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-05-10 t.o.m. 2002-01-15
Sakkunnig : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Sakkunnig : Stig Wintzer, utredare, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Eva Bjurman, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Johanna Enberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Fredrik Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Barbro Rosensvärd, departementsråd, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Eva Thorsell, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Sekreterare : Olle Lundin, jur.dr., fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-01-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om uppföljning av Kommundelegationens ärenden (Fi 2000:06) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om uppföljning av Kommundelegationens ärenden(Fi 2000:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-10-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:71
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:68 Efter Kommundelegationen - hur gick det?
Medverkande :
Särskild utredare : Birger Bäckström, fr.o.m. 2000-10-24 t.o.m. 2003-06-26
Sakkunnig : Lena Erixon, fr.o.m. 2000-10-25 t.o.m. 2003-06-26
Sakkunnig : Fredrik Holmström, fr.o.m. 2000-10-25 t.o.m. 2002-08-19
Sakkunnig : Lars Roslund, fr.o.m. 2000-10-25 t.o.m. 2003-06-26
Sakkunnig : Sofia Wallström, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2003-06-26
Expert : Mats Welander, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2002-04-30
Sekreterare : Fredrik Holmström, fr.o.m. 2002-08-19 t.o.m. 2003-06-26
Sekreterare : Eva Olin, fr.o.m. 2000-10-24 t.o.m. 2002-08-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:68 Efter kommundelegationen – hur gick det? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommunala utjämningsutredningen (Fi 1995:16) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Kommunala utjämningsutredningen (Fi 1995:16)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-08-17
Direktiv för se dir. 1995:118 och dir. 1997:32.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:93 Hantering av fel i utjämnings- systemet för kommuner och landsting - delbetänkande Kommittén beräknas avsluta sitt arbete 1998.
Medverkande :
Ordförande : Lars Eric Ericsson, landshövding, fr.o.m. 1995-10-01
Ledamot : Marita Aronsson, f.d. kommunalråd /f, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Kjell Ericsson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Ulla Britt Hagström, kommun och lands-, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Tommy Hamberg, oppositionsråd /v, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Kjell Höglin, kommunalråd /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Carl Johan Korsås, statssekreterare /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Elaine Kristensson, landstingsråd /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Erik Langby, kommunalråd /m, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Ingrid Lennerwald, landstingsråd /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Kjell Nordström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Roy Ottosson, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Kerstin Wallin, kommunalråd /s, fr.o.m. 1995-10-24
Sakkunnig : Sven Hegelund, chefsekonom, fr.o.m. 1995-11-01
Sakkunnig : Clas Olsson, sektionschef, fr.o.m. 1995-11-10
Sakkunnig : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Magdalena Brasch, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-08-31
Expert : Herman Crispin, ekonom, fr.o.m. 1997-12-15
Expert : Karin Dahlin, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-01
Expert : Kjell Ellström, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-11-15
Expert : Carl-Gunnar Hanaeus, programchef, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Eva Hjortendal-Hellman, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-15 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Fredrik Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-16
Expert : Niclas Johansson, ekonom, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-12-14
Expert : Catarina Molin, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-11-15
Expert : Nils Mårtensson, ekonom, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Lars Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-12-14
Expert : Henrik Tiselius, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01
Expert : Stojan Zavisic, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01
Sekreterare : Åke Boalt, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-12-15
Sekreterare : Lennart Tingvall, ekonom, fr.o.m. 1995-11-01
Pontus Johansson, civilekonom, fr.o.m. 1996-01-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman