: : :

Medverkande i utredning : Elaine Kristensson

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Elaine Kristensson

Utredningar som Elaine Kristensson medverkat i ( 3 st. ):

Ansvarskommittén (Fi 2003:02) [ Avslutad 2007 ] [ Ledamot ]

Ansvarskommittén (Fi 2003:02)


Beteckning : Fi 2003:02
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2008-02-29
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-01-23
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:10 och dir. 2004:93
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Svegfors, Mats, fr.o.m. 2003-01-23
Ledamot : Andersson, Hans, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Ankarberg Johansson, Acko, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Bohlin Olsson, Britt, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2006-10-09
Ledamot : Cederschiöld, Carl, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Hultqvist, Peter, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Kristensson, Elaine, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Lennmarker, Göran, fr.o.m. 2003-12-01
Ledamot : Magnusson, Göran, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Reinfeldt, Fredrik, fr.o.m. 2003-02-19 t.o.m. 2003-10-29
Ledamot : Schmidt, Olle, fr.o.m. 2003-02-19
Ledamot : Tornberg, Stefan, fr.o.m. 2006-10-11
Ledamot : Torstensson, Åsa, fr.o.m. 2003-01-23 t.o.m. 2006-10-10
Ledamot : Wåhlstedt, Håkan, fr.o.m. 2003-01-23
Ledamot : Ölvebro, Ulla, fr.o.m. 2003-01-23
Ledamot : Österberg, Sven-Erik, fr.o.m. 2006-10-10
Sakkunnig : Bengtsson, Ulf, fr.o.m. 2003-03-18
Sakkunnig : Ehinger Bergling, Åsa, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Ehn, Peter, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Färm, Håkan, fr.o.m. 2003-03-13 t.o.m. 2004-01-29
Sakkunnig : Grahn Agering, Ylva, fr.o.m. 2004-03-10
Sakkunnig : Källsbo, Henrik, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Lennartsson, Fredrik, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Petersson, Roger, fr.o.m. 2003-03-13
Sakkunnig : Saxton, Brita, fr.o.m. 2003-06-02
Sakkunnig : Sundström, Björn, fr.o.m. 2003-03-13
Expert : Blix, Mårten, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2006-03-06
Expert : Lundin, Ulf, fr.o.m. 2003-06-02 t.o.m. 2004-11-07
Expert : Molin, Roger, fr.o.m. 2003-04-28
Expert : Pålsson, Thomas, fr.o.m. 2003-04-28
Expert : Wikhall, Maria, fr.o.m. 2006-04-28
Huvudsekreterare : Landahl, Jan, fr.o.m. 2003-03-10 t.o.m. 2005-05-08
Huvudsekreterare : Olauzon, Martin, fr.o.m. 2005-07-01
Sekreterare : Nilsson, Ylva, fr.o.m. 2003-08-11 t.o.m. 2003-09-20
Sekreterare : Olsson, Jörgen, fr.o.m. 2003-04-01
Sekreterare : Pernebring, Marie, fr.o.m. 2003-06-01
Sekreterare : Rydén Begendahl, Inger, fr.o.m. 2003-03-15
Sekreterare : Widell, Jonas, fr.o.m. 2006-05-01
Sekreterare : Wigzell, Olivia, fr.o.m. 2004-11-08
Stabsbiträde : Frykman, Henrik, fr.o.m. 2006-01-10 t.o.m. 2006-06-30
Stabsbiträde : Lemne, Marja, fr.o.m. 2005-05-17 t.o.m. 2005-12-31
Assistent : Dahlqvist, Therése, fr.o.m. 2006-12-27 t.o.m. 2007-03-09
Assistent : Dahlqvist, Åsa, fr.o.m. 2003-03-01

Rapporter

SOU 2003:123Utvecklingskraft för hållbar välfärd (delbetänkande)
Ansvarskommitténs skriftserie november 2005 -- Hur kan dagens forskning påverka framtidens sjukvård?
Ansvarskommitténs skriftserie december 2005 -- Staten och kommunerna.
Februari 2006 -- Hälso- och sjukvårdens strukturreformer
Mars 2006 -- Färre kommuner? Om små kommuners problem och utmaningar
Mars 2006 -- "God vård på lika villkor" Geografi, demokrati, volym & kvalitet
Maj 2006 -- Styrning av markanvändning och miljö
Juni 2006 -- Sveriges regionala indelning – om tillväxtperspektivet får råda och ansvarsfördelningen på regional nivå: hur kan den se ut?
Juli 2006 -- Medborgarna och den offentliga välfärdens organisering
Juli 2006 -- Statens nya geografi
SOU 2007:10Hållbar samhällsorganisation med utvecklingskraft – slutbetänkande
SOU 2007:11Staten och kommerna – uppgifter, struktur och relation
SOU 2007:12Hälso- och sjukvården
SOU 2007:13Regional utveckling och regional samhällsorganisation
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2003:10
Dir. 2004:93
Kommunala utjämningsutredningen (Fi 1995:16) [ Avslutad 1998 ] [ Ledamot ]

Kommunala utjämningsutredningen (Fi 1995:16)


Beteckning : Fi 1995:16
Departement : Inrikesdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1995-08-17
Direktiv för se dir. 1995:118 och dir. 1997:32.
Lokal :
01

Sammansättning


Ordförande : Ericsson, Lars Eric, fr.o.m. 1995-10-01
Ledamot : Aronsson, Marita, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Ericsson, Kjell, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Hagström, Ulla Britt, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Hamberg, Tommy, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Höglin, Kjell, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Korsås, Carl Johan, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Kristensson, Elaine, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Langby, Erik, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Lennerwald, Ingrid, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Nordström, Kjell, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Ottosson, Roy, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Wallin, Kerstin, fr.o.m. 1995-10-24
Sakkunnig : Hegelund, Sven, fr.o.m. 1995-11-01
Sakkunnig : Olsson, Clas, fr.o.m. 1995-11-10
Sakkunnig : Rönn-Diczfalusy, Agneta, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Brasch, Magdalena, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-08-31
Expert : Crispin, Herman, fr.o.m. 1997-12-15
Expert : Dahlin, Karin, fr.o.m. 1997-03-01
Expert : Ellström, Kjell, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-11-15
Expert : Hanaeus, Carl-Gunnar, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Hjortendal-Hellman, Eva, fr.o.m. 1997-12-15 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Holmström, Fredrik, fr.o.m. 1996-11-16
Expert : Johansson, Niclas, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-12-14
Expert : Molin, Catarina, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-11-15
Expert : Mårtensson, Nils, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Nilsson, Lars, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-12-14
Expert : Tiselius, Henrik, fr.o.m. 1997-10-01
Expert : Zavisic, Stojan, fr.o.m. 1997-10-01
Sekreterare : Boalt, Åke, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-12-15
Sekreterare : Tingvall, Lennart, fr.o.m. 1995-11-01
Johansson, Pontus, fr.o.m. 1996-01-15

Rapporter

SOU 1997:93Hantering av fel i utjämnings-
systemet för kommuner och landsting
- delbetänkande
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete 1998.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1995:118
Dir. 1997:32
Husläkardelegationen (S 1993:10) [ Avslutad 1994 ] [ Ledamot ]

Husläkardelegationen (S 1993:10)


Beteckning : S 1993:10
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1996-01-10
Status : Avslutad 1994
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:76.
Lokal : Jakobsgatan 26. Postadress: Socialdepar- tementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 405 1000.
0

Sammansättning


Ordförande : Walberg, Lars t.o.m. 1994-12-14
Ledamot : Bergdahl, Leif t.o.m. 1994-12-14
Ledamot : Gustafsson, Per t.o.m. 1994-12-14
Ledamot : Karlsson, Hans t.o.m. 1994-12-14
Ledamot : Kristensson, Elaine t.o.m. 1994-12-14
Ledamot : Pålsson, Chatrine t.o.m. 1994-12-14
Ledamot : Westerholm, Barbro t.o.m. 1994-12-14
Ledamot : Ågren, Gunnar t.o.m. 1994-12-14
Sakkunnig : Albertsson, Monica t.o.m. 1994-12-14
Sakkunnig : Eliasson, Olof t.o.m. 1994-12-14
Sakkunnig : Engström, Yngve t.o.m. 1994-12-14
Sakkunnig : Fabian, Christina t.o.m. 1994-12-14
Sakkunnig : Olsson, Karin t.o.m. 1994-12-14
Sakkunnig : Swartling, Per t.o.m. 1994-12-14
Sakkunnig : Söderström, Ingrid t.o.m. 1994-12-14
Sakkunnig : Thörn, Ylva t.o.m. 1994-12-14
Sekreterare : Ardenvik, Bengt, fr.o.m. 1994-05-15 t.o.m. 1995-02-28
Sekreterare : Widén, Ann-Margret t.o.m. 1994-07-31

Rapporter

SOU 1994:126Husläkarreformens första halvår.
Genom beslut har ordförande, ledamöter och
sakkunniga entledigats.
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1993:76
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:126 Husläkarreformens första halvår [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman