Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Pontus Johansson

Sök kontaktuppgifter till Pontus Johansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Pontus Johansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Pontus Johansson medverkat i ( 10 st. ):

Läkemedelsutredningen (S 2016:07) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Läkemedelsutredningen (S 2016:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-11-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:95 och dir. 2018:76
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:87 Finansiering, subvention och prissättning av läkemedel - en balansakt
Medverkande :
Särskild utredare : Toivo Heinsoo, f.d. landstingsdirektör, fr.o.m. 2016-11-10 t.o.m. 2018-12-31
Sakkunnig : Sarah Cagnell, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-12-31
Sakkunnig : Fredrik Friberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-12-31
Sakkunnig : Anders Hamsten, rektor, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-12-31
Sakkunnig : Stefan Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-12-31
Sakkunnig : Lisa Ståhlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-12-31
Expert : Fredrik Andersson, avdelningschef, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-05-14
Expert : Ann-Britt Bern, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-12-31
Expert : Lisa Gellerhed van Duin, jurist, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-06-06
Expert : Marie Gårdmark, direktör, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-12-31
Expert : Pontus Johansson, enhetschef, fr.o.m. 2018-05-15 t.o.m. 2018-12-31
Expert : Elin Karlsson, läkare, fr.o.m. 2017-06-30 t.o.m. 2018-12-31
Expert : Enock Ongwae, senior rådgivare, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2018-12-31
Expert : Maria Palmetun Ekbäck, överläkare, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-12-31
Expert : Tobias Renberg, utredare, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-04-19
Expert : Emma Spak, läkare, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-06-29
Expert : Mikael Svensson, läkemedelsstrateg, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-12-31
Expert : Örjan Åkerrén, farmaceutisk utredare, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2017-12-31
Expert : Bernt Åslund, farmacie doktor, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Emil Aho, analytiker, fr.o.m. 2018-06-04 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Sofia Aslamatzidou, jurist, fr.o.m. 2017-01-16 t.o.m. 2017-11-21
Sekreterare : Eva Bucksch, jurist, fr.o.m. 2018-01-30 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Marit Carlsson, senior jurist, fr.o.m. 2018-05-14 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Sara Dalin, analytiker, fr.o.m. 2018-01-08 t.o.m. 2018-06-06
Sekreterare : Elin Feldt, kansliråd, fr.o.m. 2017-01-16 t.o.m. 2018-07-16
Sekreterare : Love Linnér, utredare, fr.o.m. 2017-04-01 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Fredrik Moen, direktör, fr.o.m. 2017-04-01 t.o.m. 2017-12-31
Sekreterare : Joakim Ramsberg, direktör, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Vårdavgiftsutredningen (S 2011:08) [ Avslutad 2012 ] [ Sekreterare ]
Vårdavgiftsutredningen (S 2011:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:61
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:2 Framtidens högkostnadsskydd i vården
Medverkande :
Särskild utredare : Bo Könberg, landshövding, fr.o.m. 2011-06-22
Sakkunnig : Per Aldskogius, ämnesråd, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Klara Cederlund, kansliråd, fr.o.m. 2011-12-13
Sakkunnig : Åsa Elffors, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Karin Hellqvist, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Nils Janlöv, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Eva Willman, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13
Expert : Mona Heurgren, enhetschef, fr.o.m. 2011-09-13
Expert : Thord Redman, koordinator, fr.o.m. 2011-09-13
Expert : Per Sedigh, ekonom, fr.o.m. 2011-09-13
Sekreterare : Ingemar Eckerlund, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-01-20
Sekreterare : Pontus Johansson, fr.o.m. 2011-08-22 t.o.m. 2012-01-16
Sekreterare : Ruth-Aïda Nahum, fr.o.m. 2011-08-08 t.o.m. 2012-01-25
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:2 Framtidens högkostnadsskydd i vården [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Statens vård- och omsorgsutredning (S 2011:01) [ Avslutad 2012 ] [ Sakkunnig ]
Statens vård- och omsorgsutredning (S 2011:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-01-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:4 och dir. 2012:18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:65 Statens roll i framtidens vård- och omsorgssystem - en kartläggning
SOU 2012:33 Gör det enklare!
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Carlsson, verkst. direktör, fr.o.m. 2011-01-27 t.o.m. 2012-04-15
Sakkunnig : Per Aldskogius, kansliråd, fr.o.m. 2011-04-01
Sakkunnig : Pontus Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2011-04-01
Sakkunnig : Therese Lundgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2011-08-16
Sakkunnig : Mats Nilsson, ämnesråd, fr.o.m. 2011-04-01
Sakkunnig : Maria Renström, ämnesråd, fr.o.m. 2011-04-01
Sakkunnig : Johan Stjernfält, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-01
Expert : Stanley Brodén, verkst. direktör, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Åsa Himmelsköld, handläggare, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Lena Lundgren, hälso- och sjukvårdsdirektör, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Carina Lundbergh Uudelepp, bitr. stadsdirektör, fr.o.m. 2011-04-01
Sekreterare : Hanna André, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-05-20
Sekreterare : Sören Berg, fr.o.m. 2011-03-07 t.o.m. 2012-05-31
Sekreterare : Catarina Molin, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2012-05-15
Sekreterare : Anders Åhlund, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:65 Statens roll i framtidens vård- och omsorgssystem – en kartläggning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2012:33 Gör det enklare! [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Läkemedels- och apoteksutredningen (S 2011:07) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Läkemedels- och apoteksutredningen (S 2011:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:55, dir. 2011:82, dir. 2012:66, dir. 2013:26, dir. 2014:21 och dir. 2014:124
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:75 Pris, tillgång och service - fortsatt utveckling av läkemedels- och apoteksmarknaden
SOU 2013:23 Ersättning vid läkemedelsskador och miljöhänsyn i läkemedelsförmånerna
SOU 2014:20 Läkemedel för särskilda behov
SOU 2014:87 Läkemedel för djur, maskinell dos och sällsynt tillstånd - hantering och prissättning
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Märta Stenberg, f.d. avdelningschef, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2014-12-31
Särskild utredare : Sofia Wallström, länsråd, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2013-06-23
Expert : Eva Arlander, enhetschef, fr.o.m. 2014-05-20
Expert : Marianne Aufrecht-Gustafsson, jurist, fr.o.m. 2013-06-10 t.o.m. 2014-05-19
Expert : Carl Magnus Berglund, utredare, Konsumentverket, fr.o.m. 2011-09-27
Expert : Joakim Brandberg, chefsjurist, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2014-05-19
Expert : Gunnel Bridell, senior farmacevtisk rådgivare, Apotekens Service AB, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Thomas Broberg, departementssekreterare, Finansdepartementet, fr.o.m. 2011-12-14 t.o.m. 2013-06-09
Expert : Björn Dahlén, djurskyddschef, Jordbruksverket, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2012-09-23
Expert : Gunilla Eklund, leg. veterinär, Landsbygdsdepartementet, fr.o.m. 2012-11-12
Expert : Peter Frykblom, ämnesråd, Finansdepartementet, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2011-12-13
Expert : Kinfe Girma, veterinärinspektör, fr.o.m. 2012-09-24
Expert : Erica Hagblom, utredare, Läkemedelsverket, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Erik Hjulström, rådman, Förvaltningsrätten i Stockholm, fr.o.m. 2011-09-27
Expert : Suzanne Isberg, avdelningsdirektör, Datainspektionen, fr.o.m. 2011-09-27
Expert : Pontus Johansson, kansliråd, Socialdepartementet, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2014-05-19
Expert : Stefan Karlsson, ämnesråd, Socialdepartementet, fr.o.m. 2011-09-27
Expert : Göran Karreskog, avdelningschef, Konkurrensverket, fr.o.m. 2012-05-18
Expert : Maria Landgren, chefsstrateg, Vinnova, fr.o.m. 2011-09-27
Expert : Anita Lundin, civilekonom, fr.o.m. 2011-12-14
Expert : Douglas Lundin, chefsekonom, Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2013-06-09
Expert : Annika Löfgren, departementssekreterare, Miljödepartementet, fr.o.m. 2012-05-18
Expert : Markus Martinelle, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-23
Expert : Gunnar Moa, avdelningschef, fr.o.m. 2014-04-01
Expert : Ruth-Aïda Nahum, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-06-10 t.o.m. 2014-06-22
Expert : Marianne Nordling, apotekare, fr.o.m. 2014-01-01
Expert : Petter Odmark, departementsråd, fr.o.m. 2014-05-20
Expert : Per Olevik, föredragande, Konkurrensverket, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2012-05-17
Expert : Olof Simonsson, byråchef, Svea hovrätt, fr.o.m. 2011-09-27
Expert : Karina Tellinger, handläggare, Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2013-10-22
Expert : Ulrika Ternby, jurist, fr.o.m. 2014-05-20
Expert : Aase Tronstad, kansliråd, Landsbygdsdepartementet, fr.o.m. 2011-09-27 t.o.m. 2012-11-11
Expert : Gunilla Thörnwall Bergendahl, samordnare läkemedel, fr.o.m. 2013-10-23
Sekreterare : Fredrik Andersson, fr.o.m. 2011-10-01 t.o.m. 2013-11-30
Sekreterare : Gustaf Befrits, fr.o.m. 2011-10-10 t.o.m. 2011-12-31
Sekreterare : Erica Hagblom, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Karin Lewin, fr.o.m. 2011-09-01
Sekreterare : Sara Rosenmüller, fr.o.m. 2014-04-14 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Helena Santesson Kurti, fr.o.m. 2011-08-01
Sekreterare : Thomas Utterström, fr.o.m. 2011-12-01 t.o.m. 2013-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utjämningskommittén .08 (Fi 2008:07) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utjämningkommittén .08. (Fi 2008:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-09-25
Direktiv för kommittén, se dir. 2008:110
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:39 Likvärdiga förutsättningar - Översyn av den kommunala utjämningen Likvärdiga förutsättningar - Översyn av den kommunala utjämningen - Bilagor
Medverkande :
Ordförande : Bengt Germundsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Gunnar Andrén, fr.o.m. 2010-12-01 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Jörgen Hellman, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Leif Jakobsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Jörgen Johansson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2010-11-30
Ledamot : Lena Karlsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Margareta Kjellin, B, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Erik Langby, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Nina Lundström, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2010-11-30
Ledamot : Eva Nypelius, fr.o.m. 2010-12-01 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Lennart Olsen, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Ewa Samuelsson, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Ledamot : Elvy Söderström, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2011-04-27
Sakkunnig : Dan Johansson, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Sakkunnig : Niclas Johansson, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-04-27
Sakkunnig : Lennart Tingvall, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Heather Bergdahl, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Louise Beskow, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Magnus Dahlberg, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Derk de Beer, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Kjell Ellström, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Andreas Giaever, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Nina Grönborg, fr.o.m. 2009-10-09 t.o.m. 2010-09-08
Expert : Patrik Johansson, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Pontus Johansson, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Leif Lundberg, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Expert : Mattias Sjöstrand, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Johan Stjernfält, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2011-04-27
Huvudsekreterare : Björn Sundström, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2011-05-09
Sekreterare : Tomas Johansson, fr.o.m. 2009-03-02 t.o.m. 2011-04-30
Biträdande sekreterare : Daniel Ramse, fr.o.m. 2009-03-02 t.o.m. 2011-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:110 Översyn av systemet för kommunalekonomisk utjämning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:39 Likvärdiga förutsättningar – Översyn av den kommunala utjämningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om löpande uppföljning av systemet för kommunalekonomisk utjämning (Fi 2005:02) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om löpande uppföljning av systemet för kommunalekonomisk utjämning (Fi 2005:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-03-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:84 Deluppföljning av den kommunalekonomiska utjämningen - delbetänkande
SOU 2007:61 Deluppföljning 2 av den kommunalekonomiska utjämningen - med förslag till förändringar i kostnadsutjämningen - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Wetterberg, fr.o.m. 2005-04-01
Sakkunnig : Henrik Berggren, fr.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Niclas Johansson, fr.o.m. 2005-09-05
Sakkunnig : Pontus Johansson, fr.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Hans Nyström, fr.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Lennart Tingvall, fr.o.m. 2005-06-01
Expert : Uta Bertram, fr.o.m. 2005-06-01
Expert : Ingela Englund, fr.o.m. 2005-06-01
Expert : Annika Hägg, fr.o.m. 2005-06-01
Expert : Tomas Johansson, fr.o.m. 2005-06-01
Expert : Henrik Tiselius, fr.o.m. 2005-06-01
Sekreterare : Ulf Andersson, fr.o.m. 2005-05-01
Sekreterare : Pia Fagerström, fr.o.m. 2007-03-01
Sekreterare : Joakim Feldt, fr.o.m. 2005-08-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om nytt tandvårdsstöd för vuxna (S 2005:08) [ Avslutad 2007 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om nytt tandvårdsstöd för vuxna (S 2005:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:136 och dir. 2006:112
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:27 Stöd till hälsobefrämjande tandvård
SOU 2006:71 Stöd till hälsobefrämjande tandvård del 2
SOU 2007:19 Friskare tänder - till rimliga kostnader
Medverkande :
Särskild utredare : Curt Malmborg, generaldirektör, fr.o.m. 2005-12-01
Sakkunnig : Hanna Asp, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-12-19 t.o.m. 2006-11-30
Sakkunnig : Ulrica Dyrke, kansliråd, fr.o.m. 2006-12-14
Sakkunnig : Karin Lewin, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-14
Sakkunnig : Torkel Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-12-19
Sakkunnig : Helena Santesson Kurti, kansliråd, fr.o.m. 2005-12-19
Expert : Urban Allard, övertandläkare, fr.o.m. 2005-12-19
Expert : Pia Andersson, universitetslektor, fr.o.m. 2006-01-30
Expert : Jan Håkansson, övertandläkare, fr.o.m. 2005-12-19
Expert : Bo Lindblom, avdelningschef, fr.o.m. 2006-09-13
Expert : Christer Lindblom, utvecklingschef, fr.o.m. 2005-12-19
Expert : Tobias Nilsson, D departementssekreterare, fr.o.m. 2005-12-19 t.o.m. 2006-10-03
Expert : Stig Orustfjord, försäkringsdirektör, fr.o.m. 2006-09-13
Sekreterare : Mårten Hultin, fr.o.m. 2006-02-15 t.o.m. 2007-03-15
Sekreterare : Pontus Johansson, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-02-28
Sekreterare : Albin Kainelainen, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-07-09
Sekreterare : Lars Olsson, fr.o.m. 2005-12-15 t.o.m. 2007-03-23
Sekreterare : Roger Pettersson, fr.o.m. 2006-08-21 t.o.m. 2007-03-09
Sekreterare : Birgitta Rosengren, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-03-15
Sekreterare : Sofia Wallström, fr.o.m. 2005-12-15 t.o.m. 2007-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utjämningskommittén (Fi 2001:14) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
Utjämningskommittén (Fi 2001:14)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-09-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:88 Gemensamt finansierad utjämning i kommunsektorn
Medverkande :
Ordförande : Lorentz Andersson, landshövding, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Marita Aronsson, kommunalråd, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Marita Bengtsson, kommunalråd, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Eva Hellstrand, kommunalråd, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Siv Holma, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Lars Johansson, kanslichef, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Erik Langby, kommunalråd, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Kjell Nordström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Roy Resare, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Harry Staaf, ingenjör, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Ledamot : Elvy Söderström, kommunalråd, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Sakkunnig : Dan Johansson, fr.o.m. 2002-10-15 t.o.m. 2003-09-30
Sakkunnig : Pontus Johansson, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Sakkunnig : Björn Sundström, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Sakkunnig : Lennart Tingvall, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-10-14
Expert : Margareta Andersson, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Uta Bertram, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Eva Hjortendal-Hellman, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Helena Linde, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Nicklas Liss-Larsson, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Expert : Nils Mårtensson, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-09-30
Sekreterare : Dan Johansson, fr.o.m. 2002-01-15 t.o.m. 2002-10-14
Huvudsekreterare : Lennart Tingvall, fr.o.m. 2002-10-15 t.o.m. 2003-10-31
Bitr. sekreterare : Henrik Berggren, fr.o.m. 2002-05-06 t.o.m. 2003-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:88 Gemensamt finansierad utjämning i kommunsektorn [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om översyn av läkemedelsförmånen (S 1999:06) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om översyn av läkemedelsförmånen (S 1999:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-03
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:35
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:143 Rapport om förskrivningsregler. Förtydligande om gällande regler för att ett läkemedel skall ingå i läkemedelsförmånen.
SOU 2000:86 Den nya läkemedelsförmånen + bilagedel
Medverkande :
Särskild utredare : Olof Edhag, f.d. överdirektör, fr.o.m. 1999-06-03
Sakkunnig : Anders Blanck, departementsråd, fr.o.m. 2000-02-08
Sakkunnig : Marianne Boivie, projektledare, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Kjell Ellström, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Henrik Gaunitz, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 2000-04-09
Sakkunnig : Charlotta Gustafsson, departementsråd, fr.o.m. 2000-04-10
Sakkunnig : Anders Hedberg, ekonom, fr.o.m. 1999-11-18
Sakkunnig : Sven Hegelund, chefsekonom, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 1999-10-14
Sakkunnig : Pontus Johansson, ekonom, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 1999-11-17
Sakkunnig : Gabriella Kollander-Fållby, sekreterare, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Charlotta Lokrantz, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-05-02
Sakkunnig : Stojan Zavisic, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Lennart Östblom, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 2000-02-07
Expert : Ingegerd Agenäs, apotekare, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Anita Berlin-Wahlén, forskningschef, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Per Carlsson, professor, fr.o.m. 1999-08-30
Expert : Anders Carlsten, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-10-15
Expert : Catharina Lindberg, enhetschef, fr.o.m. 1999-10-15
Expert : Thomas Lönngren, produktionschef, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Håkan Mandahl, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Berndt Nilsson, organisationsordförande, fr.o.m. 2000-03-01
Expert : Ragnar Norrby, professor, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Tony Rydberg, apoteksdirektör, fr.o.m. 1999-10-15
Expert : Britt-Marie Skoglösa, förbundsordförande, fr.o.m. 2000-02-08
Expert : Mats Widerström, överläkare, fr.o.m. 1999-06-23
Sekreterare : Anita Berlin-Wahlén, forskningschef, fr.o.m. 1999-11-01
Sekreterare : Gunnar Fahlberg, f.d. chefsjurist, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2000-09-15
Sekreterare : Bengt Sjöberg, chefsjurist, fr.o.m. 1999-07-19 t.o.m. 2000-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:35 Översyn av läkemedelsförmånen

Kommunala utjämningsutredningen (Fi 1995:16) [ Avslutad 1998 ]
Kommunala utjämningsutredningen (Fi 1995:16)
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-08-17
Direktiv för se dir. 1995:118 och dir. 1997:32.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:93 Hantering av fel i utjämnings- systemet för kommuner och landsting - delbetänkande Kommittén beräknas avsluta sitt arbete 1998.
Medverkande :
Ordförande : Lars Eric Ericsson, landshövding, fr.o.m. 1995-10-01
Ledamot : Marita Aronsson, f.d. kommunalråd /f, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Kjell Ericsson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Ulla Britt Hagström, kommun och lands-, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Tommy Hamberg, oppositionsråd /v, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Kjell Höglin, kommunalråd /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Carl Johan Korsås, statssekreterare /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Elaine Kristensson, landstingsråd /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Erik Langby, kommunalråd /m, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Ingrid Lennerwald, landstingsråd /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Kjell Nordström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Roy Ottosson, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1995-10-24
Ledamot : Kerstin Wallin, kommunalråd /s, fr.o.m. 1995-10-24
Sakkunnig : Sven Hegelund, chefsekonom, fr.o.m. 1995-11-01
Sakkunnig : Clas Olsson, sektionschef, fr.o.m. 1995-11-10
Sakkunnig : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Magdalena Brasch, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-08-31
Expert : Herman Crispin, ekonom, fr.o.m. 1997-12-15
Expert : Karin Dahlin, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-01
Expert : Kjell Ellström, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-11-15
Expert : Carl-Gunnar Hanaeus, programchef, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Eva Hjortendal-Hellman, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-15 t.o.m. 1998-12-31
Expert : Fredrik Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-16
Expert : Niclas Johansson, ekonom, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-12-14
Expert : Catarina Molin, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-11-15
Expert : Nils Mårtensson, ekonom, fr.o.m. 1995-11-01
Expert : Lars Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1997-12-14
Expert : Henrik Tiselius, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01
Expert : Stojan Zavisic, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-01
Sekreterare : Åke Boalt, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1998-12-15
Sekreterare : Lennart Tingvall, ekonom, fr.o.m. 1995-11-01
Pontus Johansson, civilekonom, fr.o.m. 1996-01-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman