: : :

Omslaget till förarbetetDs 2008:48 Försvar i användning

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Omslaget till förarbetetDs 2008:48 Försvar i användning ( 103 sidor )

Sören Öman har inte medverkat till detta förarbete, men väl till många andra. » Förarbeten med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Försvarsberedningen (Fö 1992:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Pågående ]

Försvarsberedningen (Fö 1992:B) Organ inom Regeringskansliet


Beteckning : Fö 1992:B
Departement : Försvarsdepartementet
Senast ändrad : 2019-05-07
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1992-10-29
Direktiv för beredningen, se regeringsbeslut den 29 oktober 1992, den 12 januari 1995 och den 12 maj 1999, samt departementsprotokoll den 18 maj 1999, den 8 maj 2000 §§ 2 och 3, den 14 juni 2002 § 2, den 12 juli 2012 § 2 och den 11 juli 2013 § 1.
Lokal :
Beredningens arbete är inte tidsbegränsat.

Sammansättning


Ordförande : Danielsson, Lars, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 2000-04-26
Ordförande : Enström, Karin, fr.o.m. 2008-01-10 t.o.m. 2012-04-17
Ordförande : Juholt, Håkan, fr.o.m. 2000-04-27 t.o.m. 2006-12-13
Ordförande : Lagerblad, Peter, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1996-01-14
Ordförande : Lennmarker, Göran, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2008-01-09
Ordförande : Rekke, Lars, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 1997-02-28
Ordförande : von Sydow, Björn, fr.o.m. 2017-01-09
Ordförande : Widegren, Cecilia, fr.o.m. 2012-07-12 t.o.m. 2016-12-27
Ledamot : Ahlin, Urban, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2017-01-30
Ledamot : Arkelsten, Sofia, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2017-01-30
Ledamot : Ask, Beatrice, fr.o.m. 2017-02-01
Ledamot : Björklund, Torbjörn, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2017-01-30
Ledamot : Bohlin, Britt t.o.m. 1999-05-02
Ledamot : Bäckström, Daniel, fr.o.m. 2017-02-01
Ledamot : Carnerö, Åke, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 2003-04-23
Ledamot : Danielsson, Staffan, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2017-01-30
Ledamot : Enström, Karin, fr.o.m. 2017-02-01
Ledamot : Forslund, Kenneth G, fr.o.m. 2017-02-01
Ledamot : Hafström, Jonas, fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 2002-11-26
Ledamot : Henriksson, Stig, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-12-07
Ledamot : Hökmark, Gunnar, fr.o.m. 2002-11-27 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Hultqvist, Peter, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2017-01-11
Ledamot : Jansson, Mikael, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2018-04-17
Ledamot : Jennehag, Jan, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1999-05-02
Ledamot : Jóhannesson, Berit, fr.o.m. 1999-05-03 t.o.m. 2006-12-13
Ledamot : Johnsson Fornarve, Lotta, fr.o.m. 2017-12-08
Ledamot : Juholt, Håkan, fr.o.m. 1996-01-17 t.o.m. 2012-09-13
Ledamot : Karlsson, Niklas, fr.o.m. 2019-02-15
Ledamot : Landerholm, Henrik, fr.o.m. 1995-02-24 t.o.m. 1998-10-31
Ledamot : Lindestam, Åsa, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2019-02-14
Ledamot : Lindgren, Else-Marie, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2012-09-13
Ledamot : Nordgren Christensen, Annika, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 2009-05-14
Ledamot : Oscarsson, Mikael, fr.o.m. 2012-09-14
Ledamot : Richtoff, Roger, fr.o.m. 2018-04-18
Ledamot : Rohdin, Lennart, fr.o.m. 1996-01-30 t.o.m. 2006-12-13
Ledamot : Rådberg, Peter, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2017-01-30
Ledamot : Schröder, Anders, fr.o.m. 2017-02-01
Ledamot : Sundell, Ola, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2006-12-13
Ledamot : Svärd, Anders, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 2006-12-13
Ledamot : Tingsgård, Tone, fr.o.m. 1999-05-03 t.o.m. 2006-12-13
Ledamot : Wahlén, Gunilla, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2012-09-13
Ledamot : Wallmark, Hans, fr.o.m. 2012-09-14
Ledamot : Widman, Allan, fr.o.m. 2007-01-15
Sakkunnig : Belachew, Yosef, fr.o.m. 2018-03-21
Sakkunnig : Bengtsson, Ulf, fr.o.m. 1999-05-03 t.o.m. 2003-09-17
Sakkunnig : Bringle, Peter, fr.o.m. 2013-09-17 t.o.m. 2017-01-30
Sakkunnig : Eliasson, Ulf, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-12-13
Sakkunnig : Eneström, Anna-Karin, fr.o.m. 2017-02-01
Sakkunnig : Franzén, Göran, fr.o.m. 1995-01-17 t.o.m. 1999-05-17
Sakkunnig : Franzén, Göran, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-06-04
Sakkunnig : Granholm, Mikael, fr.o.m. 2007-10-17 t.o.m. 2012-09-30
Sakkunnig : Hagberg, Julia, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-03-20
Sakkunnig : Hagwall, Eva, fr.o.m. 2013-10-14 t.o.m. 2017-01-30
Sakkunnig : Hedin, Ola, fr.o.m. 2012-10-01
Sakkunnig : Håkansson, Anna, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-10-13
Sakkunnig : Hänninger, Nils, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-16
Sakkunnig : Koch, Michael, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2007-01-14
Sakkunnig : Kring, Claes, fr.o.m. 2003-12-10 t.o.m. 2012-09-30
Sakkunnig : Lidén, Anders, fr.o.m. 2002-12-18 t.o.m. 2004-12-12
Sakkunnig : Lindholm, Ingvar, fr.o.m. 2018-12-14
Sakkunnig : Lyrvall, Björn, fr.o.m. 2007-09-03 t.o.m. 2013-09-16
Sakkunnig : Petersson, Sven-Olof, fr.o.m. 1999-05-03 t.o.m. 2002-12-17
Sakkunnig : Sandberg, Johan, fr.o.m. 2007-01-25 t.o.m. 2007-10-16
Sakkunnig : Skoog, Olof, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2007-09-02
Sakkunnig : Sohlström, Torbjörn, fr.o.m. 2013-09-17 t.o.m. 2017-01-30
Expert : Berndtson, Hans, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2005-08-16
Expert : Degerfeldt, Emma, fr.o.m. 2017-02-17 t.o.m. 2018-02-18
Expert : Ekengren, Andreas, fr.o.m. 2007-09-03 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Elmlund, Peter, fr.o.m. 2019-02-15
Expert : Fant, Claes-Göran, fr.o.m. 2005-08-17 t.o.m. 2007-02-19
Expert : Gyllensporre, Dennis, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2017-01-30
Expert : Hagman, Hans-Christian, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Hammarskjöld, Elinor, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2006-05-15
Expert : Hassel, Fredrik, fr.o.m. 2008-04-02 t.o.m. 2008-07-07
Expert : Holm, Anna-Karin, fr.o.m. 2006-05-16 t.o.m. 2007-01-14
Expert : Holmberg, Marie, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-02-14
Expert : Jato, Andrés, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-09-02
Expert : Kaunitz, Carin, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-16
Expert : Molin, Urban, fr.o.m. 2017-02-01
Expert : Moore, Michael, fr.o.m. 2007-02-20 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Riddarström, Bo, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2002-12-17
Expert : Svartz, Nils, fr.o.m. 2013-09-17 t.o.m. 2017-01-30
Expert : Svärdström, Jessica, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-18
Expert : Waldemarsson, Bo, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-06-04
Expert : Wetterqvist, Fredrik, fr.o.m. 2013-09-19 t.o.m. 2017-01-30
Expert : Trouvé, Niclas, fr.o.m. 2001-03-28 t.o.m. 2003-09-17
Expert och redaktör : Engberg, Katarina, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 2000-06-04
Expert : Engberg, Katarina, fr.o.m. 2000-06-05 t.o.m. 2004-12-12
Expert : Kihl, Johan, fr.o.m. 2000-06-05 t.o.m. 2001-02-07
Expert : Uddenberg, Sara, fr.o.m. 2017-02-01
Expert : Werger, Svante, fr.o.m. 2017-02-01
Huvudsekreterare : Hyllander, Jan, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2012-09-10
Huvudsekreterare : Åkesson, Tommy, fr.o.m. 2012-10-11
Sekretariatet :
chef: Mohr, Michael, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2007-01-14
Bitr. huvudsekreterare : Hedin, Ola, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2007-01-14
Sekreterare : Anclair, Åsa, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2017-01-30
Sekreterare : Asplund, Patrik, fr.o.m. 2018-02-26 t.o.m. 2019-06-02
Sekreterare : Bergman, Magnus, fr.o.m. 2002-12-18 t.o.m. 2003-12-07
Sekreterare : Birath, Ulf, fr.o.m. 1995-01-17 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Bodelius, Micaela, fr.o.m. 2017-03-13
Sekreterare : Brändström, Annika, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-01-14
Sekreterare : Cederberg, Jörgen, fr.o.m. 2007-02-23 t.o.m. 2008-01-09
Sekreterare : Coyet Folke, Adrienne, fr.o.m. 2017-01-30
Sekreterare : de la Gardie (tidigare Grundmark), Per, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2007-01-14
Sekreterare : Druve Lundberg, Ingmarie, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2001-07-01
Sekreterare : Fagerberg, Björn, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-06-30
Sekreterare : Foghelin, Jan, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-05-17
Sekreterare : Hammarström, Ulf, fr.o.m. 1996-05-13 t.o.m. 1996-09-30
Sekreterare : Hedin, Ola, fr.o.m. 2001-03-28 t.o.m. 2001-08-31
Sekreterare : Ihrfors, Robert, fr.o.m. 2013-09-02 t.o.m. 2017-01-30
Sekreterare : Jarlsvik, Helen, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-01-14
Sekreterare : Johansson, Daniel, fr.o.m. 2008-01-10 t.o.m. 2008-08-27
Sekreterare : Lagerlöf, Johan, fr.o.m. 2004-02-16 t.o.m. 2004-08-31
Sekreterare : Lodin, Per, fr.o.m. 1995-01-17 t.o.m. 1995-06-30
Sekreterare : Malminen, Johannes, fr.o.m. 2017-03-06 t.o.m. 2019-06-30
Sekreterare : Mohr, Michael, fr.o.m. 1998-10-19 t.o.m. 1999-05-17
Sekreterare : Oredsson, Maria, fr.o.m. 2007-09-10 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Stegen, Anja, fr.o.m. 2003-05-02 t.o.m. 2008-01-09
Sekreterare : Syrén, Håkan, fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 1999-05-17
Sekreterare : Vendil Pallin, Carolina, fr.o.m. 2012-10-17 t.o.m. 2013-07-31
Sekreterare : Wieslander, Anna, fr.o.m. 2000-06-01 t.o.m. 2003-03-22
Sekreterare : Winberg, Cecilia, fr.o.m. 2017-01-30 t.o.m. 2018-09-02
Sekreterare : Åkesson, Tommy, fr.o.m. 2008-01-10 t.o.m. 2008-08-27
Sekreterare : Åstrand, Tor-Björn, fr.o.m. 2012-11-27 t.o.m. 2017-01-30
Sekreterare : Örnfeldt, Eino, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-09-30

Rapporter

Ds 1995:28Sverige i Europa i världen
Ds 1995:51Totalförsvarets utveckling och förnyelse
Ds 1996:51Omvärldsförändringar och svensk säkerhetspolitik
Ds 1998:9Svensk säkerhetspolitik i ny omvärldsbelysning
Ds 1999:2Förändrad omvärld – omdanat försvar
Ds 1999:55Europas säkerhet – Sveriges försvar
Ds 2001:14Gränsöverskridande sårbarhet – gemensam säkerhet
Ds 2001:44Ny struktur för ökad säkerhet – Nätverksförsvar och Krishantering
Ds 2003:8Säkrare grannskap- osäker värld
Ds 2003:34Vårt militära försvar – vilja och vägval
Ds 2004:30Försvar för en ny tid
Ds 2006:1En strategi för Sveriges säkerhet
Ds 2007:46Säkerhet i samverkan – Försvarsberedningens omvärldsanalys
Ds 2008:48Försvar i användning
Ds 2013:33Vägval i en globaliserad värld
Ds 2017:66Motståndskraft Inriktningen av totalförsvaret och utformningen av det civila försvaret 2021--2025
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Medverkanden ( 118 st. ♀ 35 ♂ 83 )

Lars Danielsson  [] ( Ordförande )
Karin Enström  [] ( Ledamot )
Håkan Juholt  [] ( Ledamot )
Peter Lagerblad  [] ( Ordförande )
Göran Lennmarker  [] ( Ordförande )
Lars Rekke  [] ( Ordförande )
Björn von Sydow  [] ( Ordförande )
Cecilia Widegren  [] ( Ordförande )
Urban Ahlin  [] ( Ledamot )
Sofia Arkelsten  [] ( Ledamot )
Beatrice Ask  [] ( Ledamot )
Torbjörn Björklund  [] ( Ledamot )
Britt Bohlin  [] ( Ledamot )
Daniel Bäckström  [] ( Ledamot )
Åke Carnerö  [] ( Ledamot )
Staffan Danielsson  [] ( Ledamot )
Kenneth G. Forslund  [] ( Ledamot )
Jonas Hafström  [] ( Ledamot )
Stig Henriksson  [] ( Ledamot )
Gunnar Hökmark  [] ( Ledamot )
Peter Hultqvist  [] ( Ledamot )
Mikael Jansson  [] ( Ledamot )
Jan Jennehag  [] ( Ledamot )
Berit Jóhannesson  [] ( Ledamot )
Lotta Johnsson Fornarve  [] ( Ledamot )
Henrik Landerholm  [] ( Ledamot )
Åsa Lindestam  [] ( Ledamot )
Else-Marie Lindgren  [] ( Ledamot )
Annika Nordgren Christensen  [] ( Ledamot )
Mikael Oscarsson  [] ( Ledamot )
Roger Richtoff  [] ( Ledamot )
Lennart Rohdin  [] ( Ledamot )
Peter Rådberg  [] ( Ledamot )
Anders Schröder  [] ( Ledamot )
Ola Sundell  [] ( Ledamot )
Anders Svärd  [] ( Ledamot )
Tone Tingsgård  [] ( Ledamot )
Gunilla Wahlén  [] ( Ledamot )
Hans Wallmark  [] ( Ledamot )
Allan Widman  [] ( Ledamot )
Yosef Belachew  [] ( Expert )
Ulf Bengtsson  [] ( Sakkunnig )
Peter Bringle  [] ( Sakkunnig )
Ulf Eliasson  [] ( Sakkunnig )
Anna-Karin Eneström  [] ( Sakkunnig )
Göran Franzén  [] ( Sakkunnig )
Mikael Granholm  [] ( Sakkunnig )
Julia Hagberg  [] ( Sakkunnig )
Eva Hagwall  [] ( Sakkunnig )
Ola Hedin  [] ( Sekreterare )
Anna Håkansson  [] ( Sakkunnig )
Nils Hänninger  [] ( Sakkunnig )
Michael Koch  [] ( Sakkunnig )
Claes Kring  [] ( Sakkunnig )
Anders Lidén  [] ( Sakkunnig )
Björn Lyrvall  [] ( Sakkunnig )
Sven-Olof Petersson  [] ( Sakkunnig )
Johan Sandberg  [] ( Sakkunnig )
Olof Skoog  [] ( Sakkunnig )
Torbjörn Sohlström  [] ( Sakkunnig )
Hans Berndtson  [] ( Expert )
Emma Degerfeldt  [] ( Expert )
Andreas Ekengren  [] ( Expert )
Claes-Göran Fant  [] ( Expert )
Dennis Gyllensporre  [] ( Expert )
Hans-Christian Hagman  [] ( Expert )
Elinor Hammarskjöld  [] ( Expert )
Fredrik Hassel  [] ( Expert )
Anna-Karin Holm  [] ( Expert )
Andrés Jato  [] ( Expert )
Carin Kaunitz  [] ( Expert )
Urban Molin  [] ( Expert )
Michael Moore  [] ( Expert )
Bo Riddarström  [] ( Expert )
Nils Svartz  [] ( Expert )
Jessica Svärdström  [] ( Expert )
Bo Waldemarsson  [] ( Expert )
Fredrik Wetterqvist  [] ( Expert )
Niclas Trouvé  [] ( Expert )
Katarina Engberg  [] ( Expert )
Johan Kihl  [] ( Expert )
Sara Uddenberg  [] ( Expert )
Svante Werger  [] ( Expert )
Jan Hyllander  [] ( Huvudsekreterare )
Tommy Åkesson  [] ( Sekreterare )
Michael Mohr  [] ( Sekreterare )
Åsa Anclair  [] ( Sekreterare )
Patrik Asplund  [] ( Sekreterare )
Magnus Bergman  [] ( Sekreterare )
Ulf Birath  [] ( Sekreterare )
Micaela Bodelius  [] ( Sekreterare )
Annika Brändström  [] ( Sekreterare )
Jörgen Cederberg  [] ( Sekreterare )
Adrienne Coyet Folke  [] ( Sekreterare )
Ingmarie Druve Lundberg  [] ( Sekreterare )
Jan Foghelin  [] ( Sekreterare )
Ulf Hammarström  [] ( Sekreterare )
Robert Ihrfors  [] ( Sekreterare )
Helen Jarlsvik  [] ( Sekreterare )
Daniel Johansson  [] ( Sekreterare )
Johan Lagerlöf  [] ( Sekreterare )
Per Lodin  [] ( Sekreterare )
Johannes Malminen  [] ( Sekreterare )
Maria Oredsson  [] ( Sekreterare )
Anja Stegen  [] ( Sekreterare )
Håkan Syrén  [] ( Sekreterare )
Carolina Vendil Pallin  [] ( Sekreterare )
Anna Wieslander  [] ( Sekreterare )
Cecilia Winberg  [] ( Sekreterare )
Tor-Björn Åstrand  [] ( Sekreterare )
Eino Örnfeldt  [] ( Sekreterare )
Michaël Koch  [] ( Sakkunnig )
Björn Fagerberg  [] ( Sekreterare )
Marie Holmberg  [] ( Sekreterare )
Ingvar Lindholm  [] ( Sakkunnig )
Niklas Karlsson  [] ( Ledamot )
Peter Elmlund  [] ( Expert )

Andra betänkanden av utredningen ( 15 st. Ds ) :

Betäknandet förekommer i Arbetsdomstolens avgöranden

Sök efter betäknandet i andra domstolars avgöranden

Omslaget till

Senast uppdaterad 2019-03-05 av Sören Öman