Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Per Söderlund

Sök kontaktuppgifter till Per Söderlund på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Per Söderlund

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Per Söderlund medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om förstärkt skydd för demokratin och domstolarnas oberoende (Ju 2020:04) [ Pågående ] [ Ledamot ]
Utredningen om förstärkt skydd för demokratin och domstolarnas oberoende (Ju 2020:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-02-13
Direktiv för kommittén, se dir. 2020:11
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm
Uppdraget att utreda behovet av ytterligare begränsningar av föreningsfriheten ska redovisas senast den 15 mars 2021. Övriga delar ska redovisas senast den 15 februari 2023.
Medverkande :
Ordförande : Anders Eka, justitieråd, fr.o.m. 2020-02-13
Ledamot : Bo Broman, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Hans Ekström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Karin Enström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Camilla Hansén, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Gustaf Lantz, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Cecilia Malmström, fd. EU-kommissionär, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Linda Modig, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Azadeh Rojhan Gustafsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Tuve Skånberg, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Gunnar Strömmer, partisekreterare, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Mia Sydow Mölleby, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Per Söderlund, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Sakkunnig : Johan Hirschfeldt, fd. hovrättspresident, fr.o.m. 2020-03-18
Sakkunnig : Emma Pleiner, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-18
Sakkunnig : David Törngren, ämnesråd, fr.o.m. 2020-03-18
Expert : Percy Bratt, advokat, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Thomas Bull, justitieråd, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Anna Jonsson Cornell, professor, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Therese Thorblad, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Karolina Wieslander, kammaråklagare, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Huvudsekreterare : Daniel Gustavsson, hovrättsråd, fr.o.m. 2020-03-16
Sekreterare : Jens Andersson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-04-05
Sekreterare : Jens Andersson, tf. kammarrättsassessor, fr.o.m. 2021-04-06
Sekreterare : Viktoria Börstell, verksjurist, fr.o.m. 2020-04-14
Sekreterare : Per-Ola Cullin, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:11 Förstärkt skydd för demokratin och domstolarnas oberoende [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om förbud mot rasistiska organisationer (Ju 2019:02) [ Pågående ] [ Ledamot ]
Kommittén om förbud mot rasistiska organisationer (Ju 2019:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-07-04
Direktiv för kommittén, se dir. 2019:39 och dir. 2020:134
Uppdraget ska redovisas senast den 30 april 2021.
Medverkande :
Ordförande : Dag Mattsson, justitieråd, fr.o.m. 2019-09-01
Ledamot : Jonny Cato, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26
Ledamot : Hans Ekström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26
Ledamot : Ida Karkiainen, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26
Ledamot : Jon Karlfeldt, f.d. partistyrelsesammankallande, fr.o.m. 2019-09-26
Ledamot : Ingemar Kihlström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26
Ledamot : Martin Kinnunen, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26
Ledamot : Louise Meijer, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26
Ledamot : Marta Obminska, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26
Ledamot : Maria Strömkvist, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26
Ledamot : Per Söderlund, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26
Ledamot : Erik Wassén, advokat, fr.o.m. 2019-09-26
Ledamot : Linda Westerlund Snecker, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26
Sakkunnig : Johanna Gustafsson, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-26
Sakkunnig : Norah Lind, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2020-05-11
Sakkunnig : Anna Uppfeldt, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-05-12
Expert : Percy Bratt, advokat, fr.o.m. 2019-09-26
Expert : Daniel Godman, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2019-10-03
Expert : Fredrik Hallström, biträdande enhetschef, fr.o.m. 2019-09-26
Expert : Magnus Johansson, vice överåklagare, fr.o.m. 2019-09-26
Expert : Anna-Sara Lind, professor, fr.o.m. 2019-09-26
Expert : Henrik Lycke, verksamhetsexpert, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2019-10-02
Expert : Heléne Lööw, docent, fr.o.m. 2019-09-26
Expert : Ylva Norling Jönsson, lagman, fr.o.m. 2019-09-26
Sekreterare : Lisa Löfberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2019-11-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om grundlagsskyddade fri- och rättigheter (Ju 2018:09) [ Avslutad 2020 ] [ Ledamot ]
Kommittén om grundlagsskyddade fri- och rättigheter (Ju 2018:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-30
Direktiv för kommittén, se dir. 2018:92, dir. 2019:59
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast 31 juli 2020.
Medverkande :
Ordförande : Anders Eka, justitieråd, fr.o.m. 2018-08-30 t.o.m. 2020-07-30
Ledamot : Anti Avsan, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Agneta Börjesson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Hanna Gerdes, folkrätts- och människorättsjurist, fr.o.m. 2019-05-21
Ledamot : Jonas Gunnarsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Jon Karlfeldt, f.d. partistyrelsesammankallande, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Ingemar Kihlström, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Sanne Lennström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Louise Meijer, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Laila Naraghi, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Madeleine Sjöstedt, f.d. borgarråd, fr.o.m. 2019-03-19 t.o.m. 2019-05-20
Ledamot : Per Söderlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Jessica Wetterling, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Linda Ylivainio, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Sakkunnig : Manne Heimer, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01
Sakkunnig : Mats Holmqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Bertil Bengtsson, professor, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Anna Erman, byråchef, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Anna-Sara Lind, professor, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Ola Wiklund, advokat, fr.o.m. 2018-11-01
Sekreterare : Jacob Aspegren, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Jacob Aspegren, ämnesråd, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2020-07-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:44 Grundlagsskadestånd – ett rättighetsskydd för enskilda [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman