: : :

Medverkande i utredning : Jessica Svärdström

Sök kontaktuppgifter till Jessica Svärdström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Jessica Svärdström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Jessica Svärdström medverkat i:

Försvarsberedningen (Fö 1992:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Pågående ] [ Expert ]
Försvarsberedningen (Fö 1992:B) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1992-10-29
Direktiv för beredningen, se regeringsbeslut den 29 oktober 1992, den 12 januari 1995 och den 12 maj 1999, samt departementsprotokoll den 18 maj 1999, den 8 maj 2000 §§ 2 och 3, den 14 juni 2002 § 2, den 12 juli 2012 § 2 och den 11 juli 2013 § 1.
Beredningens arbete är inte tidsbegränsat.
Utredningen har avgett :
Ds 1995:28 Sverige i Europa i världen
Ds 1995:51 Totalförsvarets utveckling och förnyelse
Ds 1996:51 Omvärldsförändringar och svensk säkerhetspolitik
Ds 1998:9 Svensk säkerhetspolitik i ny omvärldsbelysning
Ds 1999:2 Förändrad omvärld - omdanat försvar
Ds 1999:55 Europas säkerhet - Sveriges försvar
Ds 2001:14 Gränsöverskridande sårbarhet - gemensam säkerhet
Ds 2001:44 Ny struktur för ökad säkerhet - Nätverksförsvar och Krishantering
Ds 2003:8 Säkrare grannskap- osäker värld
Ds 2003:34 Vårt militära försvar - vilja och vägval
Ds 2004:30 Försvar för en ny tid
Ds 2006:1 En strategi för Sveriges säkerhet
Ds 2007:46 Säkerhet i samverkan - Försvarsberedningens omvärldsanalys
Ds 2008:48 Försvar i användning
Ds 2013:33 Vägval i en globaliserad värld
Ds 2017:66 Motståndskraft Inriktningen av totalförsvaret och utformningen av det civila försvaret 2021--2025
Medverkande :
Ordförande : Lars Danielsson, statssekreterare, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 2000-04-26
Ordförande : Karin Enström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-01-10 t.o.m. 2012-04-17
Ordförande : Håkan Juholt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-04-27 t.o.m. 2006-12-13
Ordförande : Peter Lagerblad, statssekreterare, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1996-01-14
Ordförande : Göran Lennmarker, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2008-01-09
Ordförande : Lars Rekke, statssekreterare, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 1997-02-28
Ordförande : Björn von Sydow, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-01-09
Ordförande : Cecilia Widegren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-07-12 t.o.m. 2016-12-27
Ledamot : Urban Ahlin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2017-01-30
Ledamot : Sofia Arkelsten, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2017-01-30
Ledamot : Beatrice Ask, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-01
Ledamot : Torbjörn Björklund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2017-01-30
Ledamot : Britt Bohlin, ledamot av riksdagen, t.o.m. 1999-05-02
Ledamot : Daniel Bäckström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-01
Ledamot : Åke Carnerö, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 2003-04-23
Ledamot : Staffan Danielsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2017-01-30
Ledamot : Karin Enström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-01
Ledamot : Kenneth Forslund, G led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-01
Ledamot : Jonas Hafström, chef för internationella avdelningen vid Moderata samlingspartiets partikansli, fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 2002-11-26
Ledamot : Stig Henriksson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-12-07
Ledamot : Gunnar Hökmark, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-11-27 t.o.m. 2004-09-30
Ledamot : Peter Hultqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2017-01-11
Ledamot : Mikael Jansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2018-04-17
Ledamot : Jan Jennehag, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 1999-05-02
Ledamot : Berit Jóhannesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-05-03 t.o.m. 2006-12-13
Ledamot : Lotta Johnsson Fornarve, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-12-08
Ledamot : Håkan Juholt, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-01-17 t.o.m. 2012-09-13
Ledamot : Niklas Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-15
Ledamot : Henrik Landerholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-02-24 t.o.m. 1998-10-31
Ledamot : Åsa Lindestam, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2019-02-14
Ledamot : Else-Marie Lindgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2012-09-13
Ledamot : Annika Nordgren Christensen, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 2009-05-14
Ledamot : Mikael Oscarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-09-14
Ledamot : Roger Richtoff, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-04-18
Ledamot : Lennart Rohdin, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-01-30 t.o.m. 2006-12-13
Ledamot : Peter Rådberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-09-14 t.o.m. 2017-01-30
Ledamot : Anders Schröder, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-01
Ledamot : Ola Sundell, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2006-12-13
Ledamot : Anders Svärd, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-12 t.o.m. 2006-12-13
Ledamot : Tone Tingsgård, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-05-03 t.o.m. 2006-12-13
Ledamot : Gunilla Wahlén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2012-09-13
Ledamot : Hans Wallmark, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-09-14
Ledamot : Allan Widman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-01-15
Sakkunnig : Yosef Belachew, kansliråd, fr.o.m. 2018-03-21 t.o.m. 2019-05-30
Sakkunnig : Ulf Bengtsson, departementsråd, fr.o.m. 1999-05-03 t.o.m. 2003-09-17
Sakkunnig : Peter Bringle, departementsråd, fr.o.m. 2013-09-17 t.o.m. 2017-01-30
Sakkunnig : Ulf Eliasson, kansliråd, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-12-13
Sakkunnig : Anna-Karin Eneström, utrikesråd, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2019-05-30
Sakkunnig : Göran Franzén, sakkunnig, fr.o.m. 1995-01-17 t.o.m. 1999-05-17
Sakkunnig : Göran Franzén, sakkunnig, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-06-04
Sakkunnig : Mikael Granholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-17 t.o.m. 2012-09-30
Sakkunnig : Julia Hagberg, kansliråd, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2018-03-20
Sakkunnig : Eva Hagwall, kansliråd, fr.o.m. 2013-10-14 t.o.m. 2017-01-30
Sakkunnig : Ola Hedin, ämnesråd, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2019-05-30
Sakkunnig : Anna Håkansson, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-10-13
Sakkunnig : Nils Hänninger, ämnesråd, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-16
Sakkunnig : Michael Koch, kansliråd, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2007-01-14
Sakkunnig : Claes Kring, departementsråd, fr.o.m. 2003-12-10 t.o.m. 2012-09-30
Sakkunnig : Anders Lidén, utrikesråd, fr.o.m. 2002-12-18 t.o.m. 2004-12-12
Sakkunnig : Ingvar Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-12-14 t.o.m. 2019-05-30
Sakkunnig : Björn Lyrvall, utrikesråd, fr.o.m. 2007-09-03 t.o.m. 2013-09-16
Sakkunnig : Sven-Olof Petersson, utrikesråd, fr.o.m. 1999-05-03 t.o.m. 2002-12-17
Sakkunnig : Johan Sandberg, kansliråd, fr.o.m. 2007-01-25 t.o.m. 2007-10-16
Sakkunnig : Olof Skoog, utrikesråd, fr.o.m. 2004-12-13 t.o.m. 2007-09-02
Sakkunnig : Torbjörn Sohlström, utrikesråd, fr.o.m. 2013-09-17 t.o.m. 2017-01-30
Expert : Hans Berndtson, generallöjtnant, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2005-08-16
Expert : Emma Degerfeldt, kansliråd, fr.o.m. 2017-02-17 t.o.m. 2018-02-18
Expert : Andreas Ekengren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-03 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Peter Elmlund, senior rådgivare, fr.o.m. 2019-02-15 t.o.m. 2019-05-30
Expert : Claes-Göran Fant, generallöjtnant, fr.o.m. 2005-08-17 t.o.m. 2007-02-19
Expert : Dennis Gyllensporre, generalmajor, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2017-01-30
Expert : Hans-Christian Hagman, kansliråd, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Elinor Hammarskjöld, kansliråd, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2006-05-15
Expert : Fredrik Hassel, stabschef, fr.o.m. 2008-04-02 t.o.m. 2008-07-07
Expert : Anna-Karin Holm, departementsråd, fr.o.m. 2006-05-16 t.o.m. 2007-01-14
Expert : Marie Holmberg, fr.o.m. 2018-10-10 t.o.m. 2019-02-14
Expert : Andrés Jato, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-09-02
Expert : Carin Kaunitz, enhetschef, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-16
Expert : Urban Molin, brigadgeneral, fr.o.m. 2017-02-01
Expert : Michael Moore, generalmajor, fr.o.m. 2007-02-20 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Bo Riddarström, överdirektör, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2002-12-17
Expert : Nils Svartz, överdirektör, fr.o.m. 2013-09-17 t.o.m. 2017-01-30
Expert : Jessica Svärdström, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-18
Expert : Bo Waldemarsson, generalmajor, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-06-04
Expert : Fredrik Wetterqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2013-09-19 t.o.m. 2017-01-30
Expert : Niclas Trouvé, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-28 t.o.m. 2003-09-17
Expert och redaktör : Katarina Engberg, departementsråd, fr.o.m. 1997-05-22 t.o.m. 2000-06-04
Expert : Katarina Engberg, departementsråd, expert i frågor som rör anpassning av totalförsvarets förmåga, fr.o.m. 2000-06-05 t.o.m. 2004-12-12
Expert : Johan Kihl, generallöjtnant, fr.o.m. 2000-06-05 t.o.m. 2001-02-07
Expert : Sara Uddenberg, kansliråd, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2019-05-30
Expert : Svante Werger, kommunikationsdirektör, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2019-05-30
Huvudsekreterare : Jan Hyllander, departementsråd, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2012-09-10
Huvudsekreterare : Tommy Åkesson, ämnesråd, fr.o.m. 2012-10-11
Sekretariatet: chef : Michael Mohr, departementsråd, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2007-01-14
Bitr. huvudsekreterare : Ola Hedin, ämnesråd, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2007-01-14
Sekreterare : Åsa Anclair, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2017-01-30
Sekreterare : Patrik Asplund, kansliråd, fr.o.m. 2018-02-26 t.o.m. 2019-06-02
Sekreterare : Magnus Bergman, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-12-18 t.o.m. 2003-12-07
Sekreterare : Ulf Birath, kansliråd, fr.o.m. 1995-01-17 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Micaela Bodelius, kansliråd, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2019-05-29
Sekreterare : Annika Brändström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-01-14
Sekreterare : Jörgen Cederberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-23 t.o.m. 2008-01-09
Sekreterare : Adrienne Coyet Folke, kansliråd, fr.o.m. 2017-01-30 t.o.m. 2019-08-10
Sekreterare : Per de la Gardie (tidigare Grundmark), departementssekreterare, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2007-01-14
Sekreterare : Ingmarie Druve Lundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2001-07-01
Sekreterare : Björn Fagerberg, ministerråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-06-29
Sekreterare : Jan Foghelin, avdelningschef, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-05-17
Sekreterare : Ulf Hammarström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1996-05-13 t.o.m. 1996-09-30
Sekreterare : Ola Hedin, kansliråd, fr.o.m. 2001-03-28 t.o.m. 2001-08-31
Sekreterare : Robert Ihrfors, kansliråd, fr.o.m. 2013-09-02 t.o.m. 2017-01-30
Sekreterare : Helen Jarlsvik, analytiker, fr.o.m. 2005-04-15 t.o.m. 2007-01-14
Sekreterare : Daniel Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-10 t.o.m. 2008-08-27
Sekreterare : Johan Lagerlöf, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-02-16 t.o.m. 2004-08-31
Sekreterare : Per Lodin, militärsakkunnig, fr.o.m. 1995-01-17 t.o.m. 1995-06-30
Sekreterare : Johannes Malminen, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2017-03-06 t.o.m. 2019-06-29
Sekreterare : Michael Mohr, kansliråd, fr.o.m. 1998-10-19 t.o.m. 1999-05-17
Sekreterare : Maria Oredsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-10 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Anja Stegen, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-02 t.o.m. 2008-01-09
Sekreterare : , Syrén, Håkan överste 1., fr.o.m. 1998-11-01 t.o.m. 1999-05-17
Sekreterare : Carolina Vendil Pallin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-10-17 t.o.m. 2013-07-31
Sekreterare : Anna Wieslander, kansliråd, fr.o.m. 2000-06-01 t.o.m. 2003-03-22
Sekreterare : Cecilia Winberg, kansliråd, fr.o.m. 2017-01-30 t.o.m. 2018-09-02
Sekreterare : Tommy Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-10 t.o.m. 2008-08-27
Sekreterare : Tor-Björn Åstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-11-27 t.o.m. 2017-01-30
Sekreterare : Eino Örnfeldt, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-05 t.o.m. 1999-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman