Hem: Teman: Förarbeten:

Omslaget till förarbetetDir. 2012:90 Tilläggsdirektiv till Kommittén om hållbara försäkringar vid sjukdom och arbetslöshet (S 2010:04)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Omslaget till förarbetetDir. 2012:90 Tilläggsdirektiv till Kommittén om hållbara försäkringar vid sjukdom och arbetslöshet (S 2010:04) ( 11 sidor )

Visa sidan

Sören Öman har inte medverkat till detta förarbete, men väl till många andra. » Förarbeten med Sören Öman

Direktiv till den offentliga utredningen under Socialdepartementet :

Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (S 2010:04) [ Avslutad 2015 ]

Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (S 2010:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-04-29
Direktiv för kommittén, se dir. 2010:48, dir. 2011:40, dir. 2012:26, 2012:90 och 2015:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:74 I gränslandet - Social trygghet vid gränsarbete i Norden
SOU 2012:47 Harmoniserat inkomstbegrepp - Möjligheter att använda månadsuppgifter i social- och arbetslöshetsförsäkringarna
SOU 2013:64 Pensionärers och förtroendevaldas ersättningsrätt i arbetslöshetsförsäkringen
SOU 2015:21 Mer trygghet och bättre försäkring. Slutbetänkande av Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (2 volymer)
Medverkande :
Ordförande : Gunnar Axén, led. av riksdagen/M, fr.o.m. 2010-11-11
Ordförande : Ulf Kristersson, socialborgarråd, fr.o.m. 2010-04-29 t.o.m. 2010-10-05
Ledamot : Erik Almqvist, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2010-11-29 t.o.m. 2011-11-29
Ledamot : Gunnar Axén, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-11-10
Ledamot : Finn Bengtsson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-05-14
Ledamot : Patrik Björck, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2011-09-27
Ledamot : Emma Carlsson Löfdahl, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2014-10-21
Ledamot : Tomas Eneroth, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2010-10-26
Ledamot : Gunvor Ericson, G led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2014-10-20
Ledamot : Jan Ericsson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-10-10
Ledamot : Matilda Ernkrans, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-10-25
Ledamot : Fredrick Federley, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Lotta Finstorp, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-11-29
Ledamot : Lars Gustafsson, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2012-04-20
Ledamot : Emma Henriksson, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-04-19
Ledamot : Lars-Anders Häggström, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-08-18
Ledamot : Wiwi-Anne Johansson, led. av riksdagen /V, fr.o.m. 2012-09-12
Ledamot : Sonia Karlsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-09-26
Ledamot : Anna König Jerlmyr, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-11-10
Ledamot : Kajsa Lunderquist, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2011-01-11 t.o.m. 2012-05-13
Ledamot : David Lång, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2012-08-17
Ledamot : Stefan Löfven, förbundsordförande, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-08-17
Ledamot : Christer Nylander, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-10-20
Ledamot : LiseLotte Olsson, led. av riksdagen /V, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Johan Pehrson, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2010-11-11 t.o.m. 2013-12-19
Ledamot : Rickard Persson, led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Elisabeth Svantesson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-08-06 t.o.m. 2012-10-09
Ledamot : Sven-Olof Sällström, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2011-11-30 t.o.m. 2012-08-16
Ledamot : Tomas Tobé, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-11-11 t.o.m. 2012-08-05
Ledamot : Erik Ullenhag, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-10-05
Ledamot : Solveig Zander, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2012-06-01
Sakkunnig : Ulrika Båth Bertram, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-09
Sakkunnig : Anders Ekholm, departementsråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-11-17
Sakkunnig : Charlotta Hoegy, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Mats Holmqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Kent Ivarsson, ämnesråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-02-27
Sakkunnig : Sara Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-22
Sakkunnig : Hannes Kantelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-17
Sakkunnig : Henrik Levin, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-08 t.o.m. 2013-08-08
Sakkunnig : Hugo Lindgren, kansliråd, fr.o.m. 2013-01-16
Sakkunnig : Karin Lindgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-12-05 t.o.m. 2012-10-11
Sakkunnig : Lena Ljungberg, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-12-29
Sakkunnig : Peter Ljungqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2014-01-01
Sakkunnig : Henrik Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-11-21
Sakkunnig : Marie Mäkk, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Marie Nordmarc, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2012-12-27
Sakkunnig : Jenny Oretun Wilnier, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-16 t.o.m. 2013-08-15
Sakkunnig : Patrik Rapp, kansliråd, fr.o.m. 2012-09-18
Sakkunnig : Mårten Rinman Henning, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-02-08
Sakkunnig : Sofia Sandgren Massih, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-10-20 t.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Karin Sandkull, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-12 t.o.m. 2014-11-16
Sakkunnig : Karin Stillerud, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Johan Stjernfält, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-02-09 t.o.m. 2012-09-17
Sakkunnig : Martin Söderström, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-26 t.o.m. 2011-10-19
Sakkunnig : Anna Westerberg, statssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2010-10-25
Sakkunnig : Peter Wollberg, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Henrik Åhm, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-16
Sakkunnig : Marie Åkhagen, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-12-04
Sakkunnig : Annika Åsbrink, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-12-31
Sakkunnig : Johanna Åström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-11
Sekreterare : Hans Altsjö, fr.o.m. 2014-11-17 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Viktoria Bergström, fr.o.m. 2014-03-17 t.o.m. 2015-03-22
Sekreterare : Lars Davidsson, fr.o.m. 2014-06-02 t.o.m. 2014-08-31
Sekreterare : Ingemar Eriksson, departementsråd, fr.o.m. 2013-08-26 t.o.m. 2015-03-06
Sekreterare : Johanna Evjen, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Anna Fransson, fr.o.m. 2011-08-29 t.o.m. 2013-08-11
Sekreterare : Linda Grape, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-05-06
Sekreterare : Jasmina Hopstadius, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2011-12-31
Sekreterare : Mårten Hultin, fr.o.m. 2010-11-01
Sekreterare : Sara Kullgren, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-06-28
Sekreterare : Maria Kållberg, fr.o.m. 2011-05-01 t.o.m. 2012-07-31
Sekreterare : Jakob Larsson, fr.o.m. 2010-09-13
Sekreterare : Lena Ljungberg, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Marie Nordmarc, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-07
Sekreterare : Ulrika Persson, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-02-08
Sekreterare : Lars Seger, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2015-02-15
Sekreterare : Irene Wennemo, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2013-07-09
Sekreterare : Anneli Westman, fr.o.m. 2010-10-01
Sekreterare : Göran Wickström, rådman, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2015-02-02
Sekreterare : Esbjörn Åkesson, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-09-10 t.o.m. 2015-02-08
Sekreterare : Per Åkesson, stabschef, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2014-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser
Gunnar Axén  [] ( Ledamot )
Ulf Kristersson  [] ( Ordförande )
Erik Almqvist  [] ( Ledamot )
Finn Bengtsson  [] ( Ledamot )
Patrik Björck  [] ( Ledamot )
Emma Carlsson Löfdahl  [] ( Ledamot )
Tomas Eneroth  [] ( Ledamot )
Gunvor Ericson  [] ( Ledamot )
Matilda Ernkrans  [] ( Ledamot )
Fredrick Federley  [] ( Ledamot )
Lotta Finstorp  [] ( Ledamot )
Lars Gustafsson  [] ( Ledamot )
Emma Henriksson  [] ( Ledamot )
Lars-Anders Häggström  [] ( Ledamot )
Wiwi-Anne Johansson  [] ( Ledamot )
Sonia Karlsson  [] ( Ledamot )
Anna König Jerlmyr  [] ( Ledamot )
Kajsa Lunderquist  [] ( Ledamot )
David Lång  [] ( Ledamot )
Stefan Löfven  [] ( Ledamot )
Christer Nylander  [] ( Ledamot )
LiseLotte Olsson  [] ( Ledamot )
Johan Pehrson  [] ( Ledamot )
Rickard Persson  [] ( Ledamot )
Elisabeth Svantesson  [] ( Ledamot )
Sven-Olof Sällström  [] ( Ledamot )
Tomas Tobé  [] ( Ledamot )
Erik Ullenhag  [] ( Ledamot )
Solveig Zander  [] ( Ledamot )
Ulrika Båth Bertram  [] ( Sakkunnig )
Anders Ekholm  [] ( Sakkunnig )
Charlotta Hoegy  [] ( Sakkunnig )
Mats Holmqvist  [] ( Sakkunnig )
Kent Ivarsson  [] ( Sakkunnig )
Sara Johansson  [] ( Sakkunnig )
Hannes Kantelius  [] ( Sakkunnig )
Henrik Levin  [] ( Sakkunnig )
Hugo Lindgren  [] ( Sakkunnig )
Karin Lindgren  [] ( Sakkunnig )
Lena Ljungberg  [] ( Sekreterare )
Peter Ljungqvist  [] ( Sakkunnig )
Henrik Moberg  [] ( Sakkunnig )
Marie Mäkk  [] ( Sakkunnig )
Marie Nordmarc  [] ( Sekreterare )
Jenny Oretun Wilnier  [] ( Sakkunnig )
Patrik Rapp  [] ( Sakkunnig )
Mårten Rinman Henning  [] ( Sakkunnig )
Sofia Sandgren Massih  [] ( Sakkunnig )
Karin Sandkull  [] ( Sakkunnig )
Karin Stillerud  [] ( Sakkunnig )
Johan Stjernfält  [] ( Sakkunnig )
Martin Söderström  [] ( Sakkunnig )
Anna Westerberg  [] ( Sakkunnig )
Peter Wollberg  [] ( Sakkunnig )
Henrik Åhm  [] ( Sakkunnig )
Marie Åkhagen  [] ( Sakkunnig )
Annika Åsbrink  [] ( Sakkunnig )
Johanna Åström  [] ( Sakkunnig )
Hans Altsjö  [] ( Sekreterare )
Viktoria Bergström  [] ( Sekreterare )
Lars Davidsson  [] ( Sekreterare )
Ingemar Eriksson  [] ( Sekreterare )
Johanna Evjen  [] ( Sekreterare )
Anna Fransson  [] ( Sekreterare )
Linda Grape  [] ( Sekreterare )
Jasmina Hopstadius  [] ( Sekreterare )
Mårten Hultin  [] ( Sekreterare )
Sara Kullgren  [] ( Sekreterare )
Maria Kållberg  [] ( Sekreterare )
Jakob Larsson  [] ( Sekreterare )
Ulrika Persson  [] ( Sekreterare )
Lars Seger  [] ( Sekreterare )
Irene Wennemo  [] ( Sekreterare )
Göran Wickström  [] ( Sekreterare )
Esbjörn Åkesson  [] ( Sekreterare )
Per Åkesson  [] ( Sekreterare )
Jan Ericson  [] ( Ledamot )
Annelie Westman  [] ( Sekreterare )

Andra utredningsdirektiv för utredningen ( 4 st. ) :

Betänkanden av utredningen ( 4 st. SOU ) :

Omslaget till dir. 2012:90

Källa : Sveriges riksdag, Regeringskansliet

Senast uppdaterad 2021-12-12 av Sören Öman