: : :

Medverkande i utredning : Maria Kållberg

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Maria Kållberg

Utredningar som Maria Kållberg medverkat i ( 4 st. ):

Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (S 2010:04) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]

Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (S 2010:04)


Beteckning : S 2010:04
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-04
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2010-04-29
Direktiv för kommittén, se dir. 2010:48, dir. 2011:40, dir. 2012:26, 2012:90 och 2015:7
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Axén, Gunnar, fr.o.m. 2010-11-11
Ordförande : Kristersson, Ulf, fr.o.m. 2010-04-29 t.o.m. 2010-10-05
Ledamot : Almqvist, Erik, fr.o.m. 2010-11-29 t.o.m. 2011-11-29
Ledamot : Axén, Gunnar, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-11-10
Ledamot : Bengtsson, Finn, fr.o.m. 2012-05-14
Ledamot : Björck, Patrik, fr.o.m. 2011-09-27
Ledamot : Carlsson Löfdahl, Emma, fr.o.m. 2014-10-21
Ledamot : Eneroth, Tomas, fr.o.m. 2010-10-26
Ledamot : Ericson, Gunvor G, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2014-10-20
Ledamot : Ericsson, Jan, fr.o.m. 2012-10-10
Ledamot : Ernkrans, Matilda, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-10-25
Ledamot : Federley, Fredrick, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Finstorp, Lotta, fr.o.m. 2010-11-29
Ledamot : Gustafsson, Lars, fr.o.m. 2012-04-20
Ledamot : Henriksson, Emma, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-04-19
Ledamot : Häggström, Lars-Anders, fr.o.m. 2011-08-18
Ledamot : Johansson, Wiwi-Anne, fr.o.m. 2012-09-12
Ledamot : Karlsson, Sonia, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-09-26
Ledamot : König Jerlmyr, Anna, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-11-10
Ledamot : Lunderquist, Kajsa, fr.o.m. 2011-01-11 t.o.m. 2012-05-13
Ledamot : Lång, David, fr.o.m. 2012-08-17
Ledamot : Löfven, Stefan, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-08-17
Ledamot : Nylander, Christer, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-10-20
Ledamot : Olsson, LiseLotte, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Pehrson, Johan, fr.o.m. 2010-11-11 t.o.m. 2013-12-19
Ledamot : Persson, Rickard, fr.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Svantesson, Elisabeth, fr.o.m. 2012-08-06 t.o.m. 2012-10-09
Ledamot : Sällström, Sven-Olof, fr.o.m. 2011-11-30 t.o.m. 2012-08-16
Ledamot : Tobé, Tomas, fr.o.m. 2010-11-11 t.o.m. 2012-08-05
Ledamot : Ullenhag, Erik, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-10-05
Ledamot : Zander, Solveig, fr.o.m. 2012-06-01
Sakkunnig : Båth Bertram, Ulrika, fr.o.m. 2013-08-09
Sakkunnig : Ekholm, Anders, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-11-17
Sakkunnig : Hoegy, Charlotta, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Holmqvist, Mats, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Ivarsson, Kent, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-02-27
Sakkunnig : Johansson, Sara, fr.o.m. 2011-11-22
Sakkunnig : Kantelius, Hannes, fr.o.m. 2014-11-17
Sakkunnig : Levin, Henrik, fr.o.m. 2013-03-08 t.o.m. 2013-08-08
Sakkunnig : Lindgren, Hugo, fr.o.m. 2013-01-16
Sakkunnig : Lindgren, Karin, fr.o.m. 2011-12-05 t.o.m. 2012-10-11
Sakkunnig : Ljungberg, Lena, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-12-29
Sakkunnig : Ljungqvist, Peter, fr.o.m. 2014-01-01
Sakkunnig : Moberg, Henrik, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-11-21
Sakkunnig : Mäkk, Marie, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Nordmarc, Marie, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2012-12-27
Sakkunnig : Oretun Wilnier, Jenny, fr.o.m. 2013-01-16 t.o.m. 2013-08-15
Sakkunnig : Rapp, Patrik, fr.o.m. 2012-09-18
Sakkunnig : Rinman Henning, Mårten, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-02-08
Sakkunnig : Sandgren Massih, Sofia, fr.o.m. 2011-10-20 t.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Sandkull, Karin, fr.o.m. 2012-10-12 t.o.m. 2014-11-16
Sakkunnig : Stillerud, Karin, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Stjernfält, Johan, fr.o.m. 2011-02-09 t.o.m. 2012-09-17
Sakkunnig : Söderström, Martin, fr.o.m. 2010-10-26 t.o.m. 2011-10-19
Sakkunnig : Westerberg, Anna, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2010-10-25
Sakkunnig : Wollberg, Peter, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Åhm, Henrik, fr.o.m. 2013-08-16
Sakkunnig : Åkhagen, Marie, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-12-04
Sakkunnig : Åsbrink, Annika, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-12-31
Sakkunnig : Åström, Johanna, fr.o.m. 2012-12-11
Sekreterare : Altsjö, Hans, fr.o.m. 2014-11-17 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Bergström, Viktoria, fr.o.m. 2014-03-17 t.o.m. 2015-03-22
Sekreterare : Davidsson, Lars, fr.o.m. 2014-06-02 t.o.m. 2014-08-31
Sekreterare : Eriksson, Ingemar, fr.o.m. 2013-08-26 t.o.m. 2015-03-06
Sekreterare : Evjen, Johanna, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Fransson, Anna, fr.o.m. 2011-08-29 t.o.m. 2013-08-11
Sekreterare : Grape, Linda, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-05-06
Sekreterare : Hopstadius, Jasmina, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2011-12-31
Sekreterare : Hultin, Mårten, fr.o.m. 2010-11-01
Sekreterare : Kullgren, Sara, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-06-28
Sekreterare : Kållberg, Maria, fr.o.m. 2011-05-01 t.o.m. 2012-07-31
Sekreterare : Larsson, Jakob, fr.o.m. 2010-09-13
Sekreterare : Ljungberg, Lena, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Nordmarc, Marie, fr.o.m. 2013-01-07
Sekreterare : Persson, Ulrika, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-02-08
Sekreterare : Seger, Lars, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2015-02-15
Sekreterare : Wennemo, Irene, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2013-07-09
Sekreterare : Westman, Anneli, fr.o.m. 2010-10-01
Sekreterare : Wickström, Göran, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2015-02-02
Sekreterare : Åkesson, Esbjörn, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare : Åkesson, Esbjörn, fr.o.m. 2012-09-10 t.o.m. 2015-02-08
Sekreterare : Åkesson, Per, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2014-08-31

Rapporter

SOU 2011:74I gränslandet – Social trygghet vid gränsarbete i Norden
SOU 2012:47Harmoniserat inkomstbegrepp – Möjligheter att använda månadsuppgifter i social- och arbetslöshetsförsäkringarna
SOU 2013:64Pensionärers och förtroendevaldas ersättningsrätt i arbetslöshetsförsäkringen
SOU 2015:21Mer trygghet och bättre försäkring. Slutbetänkande av Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (2 volymer)
Källa : Sveriges riksdag
Månadsuppgiftsutredningen (S 2009:08) [ Avslutad 2011 ] [ Sekreterare ]

Månadsuppgiftsutredningen (S 2009:08)


Beteckning : S 2009:08
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2012-02-20
Status : Avslutad 2011 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-10-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:91 och dir. 2010:91
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Sjöstrand, Mats, fr.o.m. 2009-10-08
Expert : Carlsson, Nils-Fredrik, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Ekholm, Anders, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Engström, Elisabeth, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Karle, Lotta, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Lagerstedt, Sofie, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Nordkvist, Johan, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Nordmarc, Marie, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Odenstad, Mats, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Tillander, Per, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Åkesson, Esbjörn, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Åkesson, Per, fr.o.m. 2010-01-21
Sekreterare : Kållberg, Maria, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-04-30
Sekreterare : Nilstierna, Tom, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-04-30

Rapporter

SOU 2011:40Månadsuppgifter – snabbt och enkelt
Källa : Sveriges riksdag
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:40 Månadsuppgifter – snabbt och enkelt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om ratificering av 2006 års sjöarbetskonventionen (N 2009:01) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]

Utredningen om ratificering av 2006 års sjöarbetskonventionen (N 2009:01)


Beteckning : N 2009:01
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-10
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-02-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:9
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Franson, Johan, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2009-12-21
Expert : Bizzozero, Anna, fr.o.m. 2009-02-17 t.o.m. 2009-12-21
Expert : Granborg, Margaretha, fr.o.m. 2009-02-17 t.o.m. 2009-12-21
Expert : Lindblad, Mats, fr.o.m. 2009-06-09 t.o.m. 2009-12-21
Expert : Lundquist, Håkan, fr.o.m. 2009-02-17 t.o.m. 2009-12-21
Expert : Tillander, Per, fr.o.m. 2009-02-17 t.o.m. 2009-12-21
Sekreterare : Kållberg, Maria, fr.o.m. 2009-02-12 t.o.m. 2009-12-31

Rapporter

SOU 2009:95Sjöarbetskonventionen – om Sveriges anslutning
Källa : Sveriges riksdag
Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:9 Genomförande av 2006 års sjöarbetskonvention [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:95 Sjöarbetskonventionen – om Sveriges anslutning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av körkortsförfattningarna m.m. (N 2006:16) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]

Utredningen om översyn av körkortsförfattningarna m.m. (N 2006:16)


Beteckning : N 2006:16
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-10
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2006-11-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:119, dir. 2007:128, dir. 2008:76 och dir. 2009:3
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Hansson, Björn, fr.o.m. 2006-12-19 t.o.m. 2009-01-20
Expert : Clerton, Ulrica, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-01-20
Expert : Dahlin, Britt, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-01-20
Expert : Hagström, Louise, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-01-20
Expert : Magnusson, Bengt, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-01-20
Expert : Ragell, Jonas, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-01-20
Expert : Römbo, Eva, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2009-01-20
Expert : Tidström, Catrin, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2009-01-20
Sekreterare : Kållberg, Maria, fr.o.m. 2008-04-07 t.o.m. 2009-01-29
Sekreterare : Römbo, Eva, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2008-04-30

Rapporter

SOU 2007:33Släpvagnskörning med B-körkort – när kan de nya EU-reglerna börja tillämpas
SOU 2008:130En reformerad körkortslagstiftning. Genomförandet av tredje körkortsdirektivet
Källa : Sveriges riksdag

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman