Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lars Davidsson

Sök kontaktuppgifter till Lars Davidsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lars Davidsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lars Davidsson medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om lagliga asylvägar (Ju 2016:05) [ Avslutad 2017 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om lagliga asylvägar (Ju 2016:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-01-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:103 Lagliga vägar för att söka asyl i EU
Medverkande :
Särskild utredare : Maria Ferm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-03-08 t.o.m. 2017-12-19
Sakkunnig : Helmer Broberg, ambassadråd, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Sakkunnig : Lars Davidssom, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-21 t.o.m. 2017-12-19
Sakkunnig : Thérèse Pelow, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2016-09-20
Sakkunnig : Maria Westman-Clément, ämnesråd, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Jan Cadstedt, advokat, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Åsa Carlander-Hemingway, enhetschef, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-09-07
Expert : Katarina Frunge, rättslig expert, fr.o.m. 2017-09-08 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Johanna Associate Legal Officer Hökeberg, fr.o.m. 2017-09-08 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Karolina Lindholm-Billing, bitr. regionalchef, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-01-12
Expert : Per Löwenberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Lisa Pelling, utredningschef, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Alexandra Segenstedt, sakkunnig migration, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Rebecca Thornburn Stern, docent, fr.o.m. 2016-03-29 t.o.m. 2017-12-19
Expert : Gisela Thäter, senior regional juridisk rådgivare, fr.o.m. 2017-01-13 t.o.m. 2017-04-19
Expert : Samarie Associate Legal Officer Wijekoon Löfvendahl, fr.o.m. 2017-04-20 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Tina Liberalerna Acketoft, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Mikael Moderaterna Cederbratt, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Emma Miljöpartiet Hult, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Johanna Centerpartiet Jönsson, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Yilmaz Socialdemokraterna Kerimo, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2017-12-19
Ledamot : Aron Kristdemokraterna Modig, fr.o.m. 2016-08-26 t.o.m. 2017-12-19
Sekreterare : Louise Molin Alfredsson, fr.o.m. 2016-06-04 t.o.m. 2015-05-30
Sekreterare : Marie Stegard Lind, utredningssekreterare, fr.o.m. 2017-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:8 Lagliga vägar för att söka asyl i EU [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:103 Lagliga vägar för att söka asyl i EU [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Mottagandeutredningen (A 2015:02) [ Avslutad 2018 ] [ Sakkunnig ]
Mottagandeutredningen (A 2015:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-11-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:107, dir. 2016:112, dir. 2017:48 och dir. 2017:101
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:22 Ett ordnat mottagande - gemensamt ansvar för snabb etablering eller återvändande
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Bäckström, fr.o.m. 2015-11-05 t.o.m. 2017-06-30
Särskild utredare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2017-07-01 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Maria Antonsson, departementetssekreterare, fr.o.m. 2016-05-18 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Christopher Carlson, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Lars Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-28 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Milot Dragusha, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Karin Frank, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Matilda Hultgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2017-02-12
Sakkunnig : Ulrika Johansson Jordan, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-10-27
Sakkunnig : Anna Kessling, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-10-27
Sakkunnig : Fredrik Lund, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-28 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Anna Malmström, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-28 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Therese Pelow, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-10-27
Sakkunnig : Emil Plisch, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Olle Rosén, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Sami Soliman, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-28 t.o.m. 2018-03-31
Sakkunnig : Karin Stillerud, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-12-04
Sakkunnig : Hanna Zeland, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2016-10-27
Expert : Lars-Göran Brandt, nationell samordnare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Per Ibertsson, verksamhetssamordnare, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Christine Johansson, handläggare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2017-05-14
Expert : Karin Perols, handläggare, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Jan-Olov Wallin, bitr. operativ chef, fr.o.m. 2016-04-18 t.o.m. 2018-03-31
Huvudsekreterare : Martin Johansson, fr.o.m. 2017-11-01 t.o.m. 2018-03-31
Huvudsekreterare : Martin Olauzon, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2017-06-30
Sekreterare : Malin Gedda, fr.o.m. 2016-01-25 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Martin Johansson, fr.o.m. 2016-04-11 t.o.m. 2017-10-31
Sekreterare : Maria Nordin Skult, fr.o.m. 2016-01-18 t.o.m. 2018-03-19
Sekreterare : Anton Ringström, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Jonas Widell, fr.o.m. 2017-03-01 t.o.m. 2018-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om nya utstationeringsregler (A 2014:04) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utredningen om nya utstationeringsregler (A 2014:04)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-06-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:81, dir. 2014:150 och dir. 2014:166
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:13 Tillämpningsdirektivet till utstationeringsdirektivet - Del I
SOU 2015:38 Tillämpningsdirektivet till utstationeringsdirektivet - Del II
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Middelman, fr.o.m. 2014-06-05 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Sara Bratberg, ämnesråd, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Lars Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-12-09 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Emy Gustavsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-10-27
Expert : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Per Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Olivier Linden, ämnesråd, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Gustaf Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-12-08
Expert : Maria Nyman, jurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Karin Söderberg, kansiråd, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Frank Walterson, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-03-31
Expert : Maria Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-10-28 t.o.m. 2015-03-31
Samuel Engblom, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-11-03
Torbjörn Eklund, jurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Mattias Landgren, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2014-11-03
Tommy Larsson, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Lena Maier Söderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Sofia EU-rättsjurist Råsmar, fr.o.m. 2014-11-04 t.o.m. 2015-03-31
Robert Sjunnebo, jurist, fr.o.m. 2014-11-04 t.o.m. 2015-03-31
Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2014-08-18 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Linda Nordblom, fr.o.m. 2014-12-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Susanna Ribrant, fr.o.m. 2014-08-06 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Anu Rintala, fr.o.m. 2014-08-25 t.o.m. 2015-04-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10) [ Avslutad 2013 ] [ Sekreterare ]
Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-12-13
Direktiv för kommittén, se dir. 2012:124 och dir. 2013:48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:32 Budgetramverket - uppfyller det EU:s direktiv?
SOU 2013:73 En utvecklad budgetprocess - Ökad tydlighet och struktur
Medverkande :
Ordförande : Urban Hansson Brusewitz, fr.o.m. 2012-12-17 t.o.m. 2013-10-01
Ledamot : Bo Bernhardsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Per Bolund, led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Carl Hamilton, B led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Jacob Johnson, led. av riksdagen /V, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Anna Kinberg Batra, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Erik Nymansson, justitieråd, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Fredrik Olovsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Anders Sellström, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Oscar Sjöstedt, politisk sekreterare /SD, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Lena Sommestad, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Ewa Thalén Finné, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Henrik von Sydow, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Per Åsling, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Magnus Bengtson, departementsråd, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Maria Jonsson, fr.o.m. 2013-03-07
Expert : Ingvar Mattson, kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Peder Nielsen, bitr. kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Kristina Padrón, ämnesråd, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Ulf Rehnberg, fr.o.m. 2013-03-07
Expert : Anna Wallin, kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Sekreterare : Lars Davidsson, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-10-01
Sekreterare : Åke Hjalmarsson, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Sekreterare : Yngve Lindh, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-08
Sekreterare : Ingvar Mattson, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2013-04-14
Sekreterare : Cecilia Renmyr, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-13
Sekreterare : Katarina Stenmark, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-13
Assistent : Anne-Marie Strömberg, fr.o.m. 2012-03-06 t.o.m. 2013-10-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:124 En förstärkt budgetprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:48 Tilläggsdirektiv till Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utstationeringskommittén (A 2012:03) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utstationeringskommittén (A 2012:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-09-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2012:92, dir. 2014:82, dir. 2014:149 och dir. 2015:57
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval
Medverkande :
Ordförande : Marie Granlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-11-18
Ordförande : Elisabeth Svantesson, ordförande, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-19
Ordförande : Tomas Tobé, led. av riksdagen, fr.o.m. 2013-10-07 t.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Johan Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Anti Avsan, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Berit Bengtsson, filosofie doktor, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Katarina Brännström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Andreas Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Ulf Holm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-11-30
Ledamot : Frida Johansson Metso, ledamot, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Ylva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-10-22
Ledamot : Désirée Pethrus, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-01-19
Ledamot : Maria Plass, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-16
Ledamot : Annika Qarlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Janne Rudén, förbundsordförande, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Sven-Olof Sällström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Marco Venegas, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-16
Expert : Carl Fredrik Bergström, professor, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Gabriella Björnfot, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-08-27
Expert : Sara Bratberg, kansliråd, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Lars Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-12-09 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Johanna Evjen, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Emma Görnerup Cardell, kansliråd, fr.o.m. 2013-12-10 t.o.m. 2015-03-11
Expert : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19
Expert : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-08-26
Expert : Pär Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-03-12
Expert : Gustaf Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-16 t.o.m. 2014-12-08
Expert : Jonas Malmberg, ordförande, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Anna Middelman, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Susanna Ribrant, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2014-08-10
Expert : Olle Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-09-15
Expert : Anna Strandbacke, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Karin Söderberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2015-06-14
Expert : Maria Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2015-01-19
Samuel Engblom, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Claes-Mikael Jonsson, jurist, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-11-18
Mattias Landgren, chefsjurist, fr.o.m. 2013-11-19 t.o.m. 2014-11-03
Tommy Larsson, jurist, fr.o.m. 2013-02-20
Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Karl Pfeifer, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Robert Sjunnebo, jurist, fr.o.m. 2014-11-04
Lena Maier Söderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Huvudsekreterare : Sören Öman, fr.o.m. 2012-12-01
Sekreterare : Tomas Lindell, fr.o.m. 2013-01-07 t.o.m. 2013-07-06
Sekreterare : Linda Nordblom, fr.o.m. 2013-04-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (S 2010:04) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (S 2010:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-04-29
Direktiv för kommittén, se dir. 2010:48, dir. 2011:40, dir. 2012:26, 2012:90 och 2015:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:74 I gränslandet - Social trygghet vid gränsarbete i Norden
SOU 2012:47 Harmoniserat inkomstbegrepp - Möjligheter att använda månadsuppgifter i social- och arbetslöshetsförsäkringarna
SOU 2013:64 Pensionärers och förtroendevaldas ersättningsrätt i arbetslöshetsförsäkringen
SOU 2015:21 Mer trygghet och bättre försäkring. Slutbetänkande av Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (2 volymer)
Medverkande :
Ordförande : Gunnar Axén, led. av riksdagen/M, fr.o.m. 2010-11-11
Ordförande : Ulf Kristersson, socialborgarråd, fr.o.m. 2010-04-29 t.o.m. 2010-10-05
Ledamot : Erik Almqvist, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2010-11-29 t.o.m. 2011-11-29
Ledamot : Gunnar Axén, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-11-10
Ledamot : Finn Bengtsson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-05-14
Ledamot : Patrik Björck, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2011-09-27
Ledamot : Emma Carlsson Löfdahl, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2014-10-21
Ledamot : Tomas Eneroth, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2010-10-26
Ledamot : Gunvor Ericson, G led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2014-10-20
Ledamot : Jan Ericsson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-10-10
Ledamot : Matilda Ernkrans, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-10-25
Ledamot : Fredrick Federley, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Lotta Finstorp, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-11-29
Ledamot : Lars Gustafsson, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2012-04-20
Ledamot : Emma Henriksson, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-04-19
Ledamot : Lars-Anders Häggström, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-08-18
Ledamot : Wiwi-Anne Johansson, led. av riksdagen /V, fr.o.m. 2012-09-12
Ledamot : Sonia Karlsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-09-26
Ledamot : Anna König Jerlmyr, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-11-10
Ledamot : Kajsa Lunderquist, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2011-01-11 t.o.m. 2012-05-13
Ledamot : David Lång, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2012-08-17
Ledamot : Stefan Löfven, förbundsordförande, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-08-17
Ledamot : Christer Nylander, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-10-20
Ledamot : LiseLotte Olsson, led. av riksdagen /V, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Johan Pehrson, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2010-11-11 t.o.m. 2013-12-19
Ledamot : Rickard Persson, led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Elisabeth Svantesson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-08-06 t.o.m. 2012-10-09
Ledamot : Sven-Olof Sällström, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2011-11-30 t.o.m. 2012-08-16
Ledamot : Tomas Tobé, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-11-11 t.o.m. 2012-08-05
Ledamot : Erik Ullenhag, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-10-05
Ledamot : Solveig Zander, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2012-06-01
Sakkunnig : Ulrika Båth Bertram, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-09
Sakkunnig : Anders Ekholm, departementsråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-11-17
Sakkunnig : Charlotta Hoegy, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Mats Holmqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Kent Ivarsson, ämnesråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-02-27
Sakkunnig : Sara Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-22
Sakkunnig : Hannes Kantelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-17
Sakkunnig : Henrik Levin, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-08 t.o.m. 2013-08-08
Sakkunnig : Hugo Lindgren, kansliråd, fr.o.m. 2013-01-16
Sakkunnig : Karin Lindgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-12-05 t.o.m. 2012-10-11
Sakkunnig : Lena Ljungberg, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-12-29
Sakkunnig : Peter Ljungqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2014-01-01
Sakkunnig : Henrik Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-11-21
Sakkunnig : Marie Mäkk, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Marie Nordmarc, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2012-12-27
Sakkunnig : Jenny Oretun Wilnier, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-16 t.o.m. 2013-08-15
Sakkunnig : Patrik Rapp, kansliråd, fr.o.m. 2012-09-18
Sakkunnig : Mårten Rinman Henning, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-02-08
Sakkunnig : Sofia Sandgren Massih, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-10-20 t.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Karin Sandkull, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-12 t.o.m. 2014-11-16
Sakkunnig : Karin Stillerud, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Johan Stjernfält, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-02-09 t.o.m. 2012-09-17
Sakkunnig : Martin Söderström, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-26 t.o.m. 2011-10-19
Sakkunnig : Anna Westerberg, statssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2010-10-25
Sakkunnig : Peter Wollberg, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Henrik Åhm, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-16
Sakkunnig : Marie Åkhagen, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-12-04
Sakkunnig : Annika Åsbrink, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-12-31
Sakkunnig : Johanna Åström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-11
Sekreterare : Hans Altsjö, fr.o.m. 2014-11-17 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Viktoria Bergström, fr.o.m. 2014-03-17 t.o.m. 2015-03-22
Sekreterare : Lars Davidsson, fr.o.m. 2014-06-02 t.o.m. 2014-08-31
Sekreterare : Ingemar Eriksson, departementsråd, fr.o.m. 2013-08-26 t.o.m. 2015-03-06
Sekreterare : Johanna Evjen, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Anna Fransson, fr.o.m. 2011-08-29 t.o.m. 2013-08-11
Sekreterare : Linda Grape, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-05-06
Sekreterare : Jasmina Hopstadius, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2011-12-31
Sekreterare : Mårten Hultin, fr.o.m. 2010-11-01
Sekreterare : Sara Kullgren, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-06-28
Sekreterare : Maria Kållberg, fr.o.m. 2011-05-01 t.o.m. 2012-07-31
Sekreterare : Jakob Larsson, fr.o.m. 2010-09-13
Sekreterare : Lena Ljungberg, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Marie Nordmarc, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-07
Sekreterare : Ulrika Persson, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-02-08
Sekreterare : Lars Seger, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2015-02-15
Sekreterare : Irene Wennemo, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2013-07-09
Sekreterare : Anneli Westman, fr.o.m. 2010-10-01
Sekreterare : Göran Wickström, rådman, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2015-02-02
Sekreterare : Esbjörn Åkesson, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-09-10 t.o.m. 2015-02-08
Sekreterare : Per Åkesson, stabschef, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2014-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Tvångspsykiatrikommittén (S 1995:11) [ Avslutad 1998 ] [ Ledamot ]
Tvångspsykiatrikommittén (S 1995:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:140.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:141 Vårdavgifter vid rättspsykiatrisk vård, m.m.
SOU 1998:32 Rättssäkerhet vårdbehov och samhällsskydd vid psykiatrisk tvångsvård. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Margit Kärrström, kammarrättslagman, fr.o.m. 1996-01-01
Ledamot : Christel Anderberg, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1996-02-10
Ledamot : Lars Davidsson, biträdande överläkare, fr.o.m. 1996-04-01
Ledamot : Karin Israelsson, led. av riksdagen/c, fr.o.m. 1996-02-10
Ledamot : Elina Linna, vårdlärare, fr.o.m. 1996-02-10
Ledamot : Christina Pettersson, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 1996-02-10
Ledamot : Birthe Sörestedt, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 1996-02-10
Ledamot : Conny Öhman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1996-02-10
Sakkunnig : Anders Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-08-03
Sakkunnig : Anders Forsman, professor, fr.o.m. 1996-02-10
Sakkunnig : Christian Groth, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-02-10
Sakkunnig : Anna-Carin Kandimaa, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-10 t.o.m. 1996-12-31
Sakkunnig : Börje Lassenius, medicinalråd, fr.o.m. 1996-02-10
Sakkunnig : Per Erik Rinsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-04
Sakkunnig : Lars Sjöström, kansliråd, fr.o.m. 1996-02-10
Sakkunnig : Bodil Stelzer, rådman, fr.o.m. 1996-02-10
Expert : Anders Blom, socialdirektör, fr.o.m. 1996-02-10
Expert : Kjell Broström, socialpolitisk sekreterare, fr.o.m. 1996-02-10
Expert : Agneta Isborn, chefsåklagare, fr.o.m. 1996-02-10
Expert : Lars Jacobsson, professor, fr.o.m. 1996-02-10
Expert : Magnus Ljungstedt, förbundsjurist, fr.o.m. 1996-02-10 t.o.m. 1997-04-09
Expert : Ulla Lönnquist, jurist, fr.o.m. 1996-02-10
Expert : Göran Rosenberg, hovrättsråd, fr.o.m. 1996-02-10
Expert : Petra Sjöberg, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-04-10
Expert : Bert Sundström, byrådirektör, fr.o.m. 1996-02-10
Expert : Staffan Tilling, polisintendent, fr.o.m. 1996-05-15
Sekreterare : Ingmar Hammer, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Birgitta Henriksson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1998-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman