Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Marie Nordmarc

Sök kontaktuppgifter till Marie Nordmarc på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Marie Nordmarc

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Marie Nordmarc medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om samordning av statliga utbetalningar från välfärdssystemen (Fi 2018:05) [ Avslutad 2020 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om samordning av statliga utbetalningar från välfärdssystemen (Fi 2018:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:50
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:35 Kontroll för ökad tilltro - en ny myndighet för att förebygga, förhindra och upptäcka felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Marie Begler, generaldirektör, fr.o.m. 2018-06-14 t.o.m. 2020-06-08
Sakkunnig : Joakim Cejie, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2019-08-20
Sakkunnig : Karl Gutberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Sakkunnig : Åsa Leander, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2018-11-29
Expert : Anders Borgström, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Veronica Eckerby, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Cecilia Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Helena Fjellman, rättslig expert, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Helen Kasström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Marie Nordmarc, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-02-20
Sekreterare : Caroline Renås, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-21 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Hélène Runsten, verksjurist, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Fredric Stridsberg, områdeschef, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Henrik Strömberg Croné, utredare, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Elisabeth Sundin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-05-19
Expert : Johan Söderberg, controller, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Joar Söderlind, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-05-20 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Stefan Wedin, sektionschef, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Expert : Anneli Westerling Greer, expert, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-06-08
Huvudsekreterare : Juha Alskog, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-06-15
Huvudsekreterare : Magnus Arnek, rådgivare, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-06-23
Sekreterare : Anna Fransson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-01 t.o.m. 2020-05-10
Sekreterare : Anna Fridh Welin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-09-24 t.o.m. 2020-02-02
Sekreterare : Mattias Karlsson, utredare, fr.o.m. 2019-10-14 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Mattias Karlsson, utredare, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Sofia Kinnunen Bengtsson, förvaltningsrättsfiskal, fr.o.m. 2020-01-13 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Emma Millberg, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-05-31
Sekreterare : Lena Möller, utredare, fr.o.m. 2019-01-15 t.o.m. 2019-10-31
Sekreterare : Marie Nordmarc, kansliråd, fr.o.m. 2019-02-25 t.o.m. 2020-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Delegationen för korrekta utbetalningar (Fi 2016:07) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Delegationen för korrekta utbetalningar i välfärdssystemen (Fi 2016:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:60
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport 3 Styrning av arbetet med att motverka felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen - En kartläggning
Rapport 4 Läckaget i välfärdssystemet, del 1 - Omfattningsstudier och bedömningar av felaktiga utbetalningar från vissa välfärdssystem
Rapport 4, bilaga Läckaget i välfärdssystemet, del 1 - Omfattningsstudier och bedömningar av felaktiga utbetalningar från vissa välfärdssystem Bilaga
Rapport 2 Bidragsmoralen i samhället - En aktuell lägesbild av inställningen till felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Rapport 5 Digitalisering och AI för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen
Rapport 6 Läckaget i välfärdssystemen, del 2 - Omfattningen av felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
SOU 2019:59 Samlade åtgärder för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen
Medverkande :
Ordförande : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 2016-06-30 t.o.m. 2019-12-12
Ledamot : Eva-Lena Edberg, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Astrid Eklund, vice överåklagare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Per Eleblad, avdelningschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Margaretha Forsman, redovisningschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Fredrik Holmberg, stabschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-08-23
Ledamot : Gunilla Kasala Schöllin, enhetschef, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Åsa Lindahl, chefsjurist, fr.o.m. 2018-04-24 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Stefan Lundberg, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-08-24 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Torbjörn Martinsson, utredare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Maria Modin, kontrollansvarig, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-04-17
Ledamot : Tora Philip, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-04-18 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Åke Svensson, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-08-23
Ledamot : Anneli Westerling Greer, verksamhetsexpert, fr.o.m. 2017-06-08 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Annelie Westman, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Lennart Wittberg, strateg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Mats Bengtsson, enhetschef, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Karin Berglöf Hedar, kanslichef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Lisa Carlsson, utredare, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-16 t.o.m. 2019-04-29
Expert : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-08-23
Expert : Kenneth Eliasson, utredare, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Fanny Ericson Hållén, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-08-24 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Cecilia Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2019-04-30 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Eva Grönborg, utredare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Karl Gutberg, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Matilda Hansson, utredare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2016-12-04
Expert : Ulf Hellstenius, försäkringschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Fredrik Holmström, ekonom, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Stina Hovmöller, enhetschef, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Ricky Ifwarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Stefan Jönsson, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Maria Kain, kompetensområdeschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-08-12
Expert : Helen Kasström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Linnéa Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Johanna Mattsson, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Per-Olov Mörn, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Marie Nordmarc, sekreterare, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2019-02-20
Expert : Caroline Renås, departementssekreterarare, t.o.m. 2019-02-21
Expert : Josefin Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Maria Sertcanli, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Johanna Skinnari, enhetsråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Maria Söderberg, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Lena Warstrand, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Johan Wockelberg Hedlund, sekreterare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Sara Almer, ämnesråd, fr.o.m. 2016-09-14 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Joacim Danielsson, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Mimmi Diamant, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Marit Dozzi, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Elisabeth Frid, utredare, fr.o.m. 2018-05-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Niklas Ottosson, utredningssekreterare, fr.o.m. 2019-03-11 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Vilhelm Reuterswärd, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2018-12-09
Sekreterare : Bessam Saleh, fr.o.m. 2016-11-21 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Ingela Thorsson, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-04-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:59 Samlade åtgärder för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen (S 2015:03) [ Avslutad 2017 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen (S 2015:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:72
Lokal : Karlavägen 100. Postadress: Garnisonen, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 31 22 (Axestam)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Underlagsrapport "Statliga stimulansåtgärder för att främja kvalitén i äldreomsorg" (juli 2016)
Underlagsrapport "Kvalitet i äldreomsorg ur ett anhörigperspektiv" (november 2016)
Underrapport Vem är den äldre? Äldrebilder i ett åldrande Sverige. (2017). Linköpings universitet.
SOU 2017:21 Läs mig! Nationell kvalitetsplan för vård och omsorg om äldre personer, Del och 2
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Rolfner Suvanto, leg. sjuksköterska och fil.mag., fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Erik Adell Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Sophie Ahlstrand, kansliråd, fr.o.m. 2016-02-16 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2016-11-03
Sakkunnig : Stina Friberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-16 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Christina Hassel, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-11-04 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Madeleine Lahdo, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-16 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Monica Malmqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Sakkunnig : Marie Nordmarc, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2016-02-15
Expert : Greger Bengtsson, samordnare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Anders Bergh, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Göran Bertilsson, projektledare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Raymond Dahlberg, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Karin Eriksson, enhetschef, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jean-Luc af Geijerstam, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Tuomo Heiskala, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Helena Henningson, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Ulrika Hägred, expert, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Sabina Joyau, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jonas Karlsson, chefs- och ledarskapsstrateg, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Johan Larson, vice ordförande, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Ingela Månsson, styrelseledamot, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Mikael Nordberg, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Gunvor Petersson, styrelseledamot, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Christina Rogestam, ordförande, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Jöran Rubensson, styrelseledamot, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Thomas Schneider, kvalitetschef, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Camilla Sköld, socialpolitisk chef, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Christina Tallberg, ordförande, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Expert : Anna Werkelin Ahlin, utredare, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Mikael Dahlqvist, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Tord Fredriksen, led. i omvårdnadsnämnden /V, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Emma Henriksson, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Margareta Kjellin, B led. av riksdagen /M (avliden), fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Agneta Luttropp, ordförande i nämnden för personer med funktionsnedsättning och f.d. led av riksdagen /MP, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Rasmus Persson, f.d. kommunalråd /C, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Per Ramhorn, led. av riksdagen och vice gruppledare /SD, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Barbro Westerholm, led. av riksdagen /L, fr.o.m. 2015-12-03 t.o.m. 2017-03-31
Huvudsekreterare : Helena Axestam, fr.o.m. 2015-09-28 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Gert Alaby, fr.o.m. 2015-12-14 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Sayran Khayati, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-06-30
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2017-03-31
Sekreterare : Merja Metell Suomalainen, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2017-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:72 Nationell kvalitetsplan för äldreomsorgen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (S 2010:04) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (S 2010:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-04-29
Direktiv för kommittén, se dir. 2010:48, dir. 2011:40, dir. 2012:26, 2012:90 och 2015:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:74 I gränslandet - Social trygghet vid gränsarbete i Norden
SOU 2012:47 Harmoniserat inkomstbegrepp - Möjligheter att använda månadsuppgifter i social- och arbetslöshetsförsäkringarna
SOU 2013:64 Pensionärers och förtroendevaldas ersättningsrätt i arbetslöshetsförsäkringen
SOU 2015:21 Mer trygghet och bättre försäkring. Slutbetänkande av Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (2 volymer)
Medverkande :
Ordförande : Gunnar Axén, led. av riksdagen/M, fr.o.m. 2010-11-11
Ordförande : Ulf Kristersson, socialborgarråd, fr.o.m. 2010-04-29 t.o.m. 2010-10-05
Ledamot : Erik Almqvist, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2010-11-29 t.o.m. 2011-11-29
Ledamot : Gunnar Axén, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-11-10
Ledamot : Finn Bengtsson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-05-14
Ledamot : Patrik Björck, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2011-09-27
Ledamot : Emma Carlsson Löfdahl, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2014-10-21
Ledamot : Tomas Eneroth, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2010-10-26
Ledamot : Gunvor Ericson, G led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2014-10-20
Ledamot : Jan Ericsson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-10-10
Ledamot : Matilda Ernkrans, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-10-25
Ledamot : Fredrick Federley, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Lotta Finstorp, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-11-29
Ledamot : Lars Gustafsson, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2012-04-20
Ledamot : Emma Henriksson, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-04-19
Ledamot : Lars-Anders Häggström, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-08-18
Ledamot : Wiwi-Anne Johansson, led. av riksdagen /V, fr.o.m. 2012-09-12
Ledamot : Sonia Karlsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-09-26
Ledamot : Anna König Jerlmyr, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-11-10
Ledamot : Kajsa Lunderquist, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2011-01-11 t.o.m. 2012-05-13
Ledamot : David Lång, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2012-08-17
Ledamot : Stefan Löfven, förbundsordförande, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-08-17
Ledamot : Christer Nylander, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-10-20
Ledamot : LiseLotte Olsson, led. av riksdagen /V, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Johan Pehrson, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2010-11-11 t.o.m. 2013-12-19
Ledamot : Rickard Persson, led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Elisabeth Svantesson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-08-06 t.o.m. 2012-10-09
Ledamot : Sven-Olof Sällström, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2011-11-30 t.o.m. 2012-08-16
Ledamot : Tomas Tobé, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-11-11 t.o.m. 2012-08-05
Ledamot : Erik Ullenhag, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-10-05
Ledamot : Solveig Zander, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2012-06-01
Sakkunnig : Ulrika Båth Bertram, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-09
Sakkunnig : Anders Ekholm, departementsråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-11-17
Sakkunnig : Charlotta Hoegy, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Mats Holmqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Kent Ivarsson, ämnesråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-02-27
Sakkunnig : Sara Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-22
Sakkunnig : Hannes Kantelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-17
Sakkunnig : Henrik Levin, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-08 t.o.m. 2013-08-08
Sakkunnig : Hugo Lindgren, kansliråd, fr.o.m. 2013-01-16
Sakkunnig : Karin Lindgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-12-05 t.o.m. 2012-10-11
Sakkunnig : Lena Ljungberg, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-12-29
Sakkunnig : Peter Ljungqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2014-01-01
Sakkunnig : Henrik Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-11-21
Sakkunnig : Marie Mäkk, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Marie Nordmarc, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2012-12-27
Sakkunnig : Jenny Oretun Wilnier, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-16 t.o.m. 2013-08-15
Sakkunnig : Patrik Rapp, kansliråd, fr.o.m. 2012-09-18
Sakkunnig : Mårten Rinman Henning, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-02-08
Sakkunnig : Sofia Sandgren Massih, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-10-20 t.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Karin Sandkull, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-12 t.o.m. 2014-11-16
Sakkunnig : Karin Stillerud, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Johan Stjernfält, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-02-09 t.o.m. 2012-09-17
Sakkunnig : Martin Söderström, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-26 t.o.m. 2011-10-19
Sakkunnig : Anna Westerberg, statssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2010-10-25
Sakkunnig : Peter Wollberg, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Henrik Åhm, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-16
Sakkunnig : Marie Åkhagen, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-12-04
Sakkunnig : Annika Åsbrink, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-12-31
Sakkunnig : Johanna Åström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-11
Sekreterare : Hans Altsjö, fr.o.m. 2014-11-17 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Viktoria Bergström, fr.o.m. 2014-03-17 t.o.m. 2015-03-22
Sekreterare : Lars Davidsson, fr.o.m. 2014-06-02 t.o.m. 2014-08-31
Sekreterare : Ingemar Eriksson, departementsråd, fr.o.m. 2013-08-26 t.o.m. 2015-03-06
Sekreterare : Johanna Evjen, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Anna Fransson, fr.o.m. 2011-08-29 t.o.m. 2013-08-11
Sekreterare : Linda Grape, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-05-06
Sekreterare : Jasmina Hopstadius, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2011-12-31
Sekreterare : Mårten Hultin, fr.o.m. 2010-11-01
Sekreterare : Sara Kullgren, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-06-28
Sekreterare : Maria Kållberg, fr.o.m. 2011-05-01 t.o.m. 2012-07-31
Sekreterare : Jakob Larsson, fr.o.m. 2010-09-13
Sekreterare : Lena Ljungberg, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Marie Nordmarc, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-07
Sekreterare : Ulrika Persson, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-02-08
Sekreterare : Lars Seger, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2015-02-15
Sekreterare : Irene Wennemo, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2013-07-09
Sekreterare : Anneli Westman, fr.o.m. 2010-10-01
Sekreterare : Göran Wickström, rådman, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2015-02-02
Sekreterare : Esbjörn Åkesson, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-09-10 t.o.m. 2015-02-08
Sekreterare : Per Åkesson, stabschef, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2014-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Månadsuppgiftsutredningen (S 2009:08) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Månadsuppgiftsutredningen (S 2009:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-10-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:91 och dir. 2010:91
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:40 Månadsuppgifter - snabbt och enkelt
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Sjöstrand, generaldirektör, fr.o.m. 2009-10-08
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, kansliråd, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Anders Ekholm, departementsråd, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Elisabeth Engström, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Lotta Karle, kansliråd, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Johan Nordkvist, administrativ chef, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Marie Nordmarc, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Mats Odenstad, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Per Tillander, ämnesråd, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21
Expert : Per Åkesson, stabschef, fr.o.m. 2010-01-21
Sekreterare : Maria Kållberg, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-04-30
Sekreterare : Tom Nilstierna, kansliråd, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:40 Månadsuppgifter – snabbt och enkelt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman