Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Marie Mäkk

Sök kontaktuppgifter till Marie Mäkk på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Marie Mäkk

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Marie Mäkk medverkat i ( 3 st. ):

2021 års bidragsbrottsutredning (S 2021:03) [ Avslutad 2023 ] [ Expert ]
2021 års bidragsbrottsutredning (S 2021:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-06-03 00:00:00
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:39
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm, tel. 073-0626739
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2022:37 Stärkt arbete med att bekämpa bidragsbrott – administrativt sanktionssystem och effektivare hantering av misstänkta brott
SOU 2023:52 Ett stärkt och samlat skydd av välfärdssystemen
Medverkande :
Särskild utredare : Amir Rostami, polis, doktor i sociologi och docent i kriminologi,, fr.o.m. 2021-08-01 t.o.m. 2023-09-06
Sakkunnig : Anna Björnemo, ämnesråd, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Sakkunnig : Joacim Danielsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Sakkunnig : Karin Hermanrud, departementsråd, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Sakkunnig : Helen Kasström, kansliråd, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Sakkunnig : Monika Olsson, ämnesråd, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2022-09-08
Expert : Veronica Andersson, studiestödsutredare, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Expert : Henrik Angerbrandt, senior utredare, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Expert : Andreas Brånin, kvalificerad handläggare, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Expert : Thomas Falk, nationell samordnare mot organiserad brottslighet, fr.o.m. 2021-11-01 t.o.m. 2023-09-06
Expert : Kristina Haskas, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2022-10-09
Expert : My Hedström, byråchef, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Expert : Jenny Helge Blom, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2022-12-31
Expert : Johanna Johansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Expert : Olof Kullinger, advokat, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Expert : Peder Liljeqvist, kammarrättslagman, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Expert : Eva Lindblom, tf. enhetschef, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Expert : Lena Ljungberg, kansliråd, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Expert : Mitra Mehrabi, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2023-01-01 t.o.m. 2023-09-06
Expert : Johan Mellberg, utredare och forskare, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Expert : Marie Mäkk, ämnesråd, fr.o.m. 2022-10-10 t.o.m. 2023-09-06
Expert : Sara Persson, brottsförebyggande specialist, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Expert : Fredrik Rådman, rättslig specialist, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Expert : Jesper Starkerud, expert, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Expert : Per Wadhed, överintendent, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Expert : Niklas Wallentin, verksjurist, fr.o.m. 2021-10-15 t.o.m. 2023-09-06
Huvudsekreterare : Sofia Lyth, hovrättsassessor, fr.o.m. 2021-09-20 t.o.m. 2023-09-06
Sekreterare : Madelene Bougas Lööf, rättslig expert, fr.o.m. 2021-10-01 t.o.m. 2023-09-06
Sekreterare : Karin Brandqvist Sundblad, hovrättsassessor, fr.o.m. 2021-08-16 t.o.m. 2023-09-06
Sekreterare : Fredrik Kesbeeck, rådman, fr.o.m. 2022-11-01 t.o.m. 2023-09-06
Sekreterare : Alexander Warnolf, rådman, fr.o.m. 2021-10-01 t.o.m. 2022-08-14
Sekreterare : Lena Warstrand, ämnesråd, fr.o.m. 2021-09-20 t.o.m. 2023-08-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (S 2010:04) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]
Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (S 2010:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-04-29
Direktiv för kommittén, se dir. 2010:48, dir. 2011:40, dir. 2012:26, 2012:90 och 2015:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:74 I gränslandet - Social trygghet vid gränsarbete i Norden
SOU 2012:47 Harmoniserat inkomstbegrepp - Möjligheter att använda månadsuppgifter i social- och arbetslöshetsförsäkringarna
SOU 2013:64 Pensionärers och förtroendevaldas ersättningsrätt i arbetslöshetsförsäkringen
SOU 2015:21 Mer trygghet och bättre försäkring. Slutbetänkande av Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (2 volymer)
Medverkande :
Ordförande : Gunnar Axén, led. av riksdagen/M, fr.o.m. 2010-11-11
Ordförande : Ulf Kristersson, socialborgarråd, fr.o.m. 2010-04-29 t.o.m. 2010-10-05
Ledamot : Erik Almqvist, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2010-11-29 t.o.m. 2011-11-29
Ledamot : Gunnar Axén, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-11-10
Ledamot : Finn Bengtsson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-05-14
Ledamot : Patrik Björck, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2011-09-27
Ledamot : Emma Carlsson Löfdahl, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2014-10-21
Ledamot : Tomas Eneroth, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2010-10-26
Ledamot : Gunvor Ericson, G led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2014-10-20
Ledamot : Jan Ericsson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-10-10
Ledamot : Matilda Ernkrans, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-10-25
Ledamot : Fredrick Federley, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Lotta Finstorp, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-11-29
Ledamot : Lars Gustafsson, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2012-04-20
Ledamot : Emma Henriksson, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-04-19
Ledamot : Lars-Anders Häggström, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-08-18
Ledamot : Wiwi-Anne Johansson, led. av riksdagen /V, fr.o.m. 2012-09-12
Ledamot : Sonia Karlsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-09-26
Ledamot : Anna König Jerlmyr, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-11-10
Ledamot : Kajsa Lunderquist, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2011-01-11 t.o.m. 2012-05-13
Ledamot : David Lång, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2012-08-17
Ledamot : Stefan Löfven, förbundsordförande, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-08-17
Ledamot : Christer Nylander, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-10-20
Ledamot : LiseLotte Olsson, led. av riksdagen /V, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Johan Pehrson, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2010-11-11 t.o.m. 2013-12-19
Ledamot : Rickard Persson, led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Elisabeth Svantesson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-08-06 t.o.m. 2012-10-09
Ledamot : Sven-Olof Sällström, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2011-11-30 t.o.m. 2012-08-16
Ledamot : Tomas Tobé, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-11-11 t.o.m. 2012-08-05
Ledamot : Erik Ullenhag, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-10-05
Ledamot : Solveig Zander, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2012-06-01
Sakkunnig : Ulrika Båth Bertram, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-09
Sakkunnig : Anders Ekholm, departementsråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-11-17
Sakkunnig : Charlotta Hoegy, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Mats Holmqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Kent Ivarsson, ämnesråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-02-27
Sakkunnig : Sara Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-22
Sakkunnig : Hannes Kantelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-17
Sakkunnig : Henrik Levin, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-08 t.o.m. 2013-08-08
Sakkunnig : Hugo Lindgren, kansliråd, fr.o.m. 2013-01-16
Sakkunnig : Karin Lindgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-12-05 t.o.m. 2012-10-11
Sakkunnig : Lena Ljungberg, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-12-29
Sakkunnig : Peter Ljungqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2014-01-01
Sakkunnig : Henrik Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-11-21
Sakkunnig : Marie Mäkk, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Marie Nordmarc, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2012-12-27
Sakkunnig : Jenny Oretun Wilnier, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-16 t.o.m. 2013-08-15
Sakkunnig : Patrik Rapp, kansliråd, fr.o.m. 2012-09-18
Sakkunnig : Mårten Rinman Henning, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-02-08
Sakkunnig : Sofia Sandgren Massih, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-10-20 t.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Karin Sandkull, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-12 t.o.m. 2014-11-16
Sakkunnig : Karin Stillerud, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Johan Stjernfält, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-02-09 t.o.m. 2012-09-17
Sakkunnig : Martin Söderström, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-26 t.o.m. 2011-10-19
Sakkunnig : Anna Westerberg, statssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2010-10-25
Sakkunnig : Peter Wollberg, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Henrik Åhm, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-16
Sakkunnig : Marie Åkhagen, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-12-04
Sakkunnig : Annika Åsbrink, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-12-31
Sakkunnig : Johanna Åström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-11
Sekreterare : Hans Altsjö, fr.o.m. 2014-11-17 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Viktoria Bergström, fr.o.m. 2014-03-17 t.o.m. 2015-03-22
Sekreterare : Lars Davidsson, fr.o.m. 2014-06-02 t.o.m. 2014-08-31
Sekreterare : Ingemar Eriksson, departementsråd, fr.o.m. 2013-08-26 t.o.m. 2015-03-06
Sekreterare : Johanna Evjen, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Anna Fransson, fr.o.m. 2011-08-29 t.o.m. 2013-08-11
Sekreterare : Linda Grape, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-05-06
Sekreterare : Jasmina Hopstadius, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2011-12-31
Sekreterare : Mårten Hultin, fr.o.m. 2010-11-01
Sekreterare : Sara Kullgren, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-06-28
Sekreterare : Maria Kållberg, fr.o.m. 2011-05-01 t.o.m. 2012-07-31
Sekreterare : Jakob Larsson, fr.o.m. 2010-09-13
Sekreterare : Lena Ljungberg, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Marie Nordmarc, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-07
Sekreterare : Ulrika Persson, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-02-08
Sekreterare : Lars Seger, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2015-02-15
Sekreterare : Irene Wennemo, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2013-07-09
Sekreterare : Anneli Westman, fr.o.m. 2010-10-01
Sekreterare : Göran Wickström, rådman, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2015-02-02
Sekreterare : Esbjörn Åkesson, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-09-10 t.o.m. 2015-02-08
Sekreterare : Per Åkesson, stabschef, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2014-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Studiesocial utredning (U 2007:13) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
Studiesocial utredning (U 2007:13)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-11-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:153
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:28 Stärkt stöd för studier - tryggt, enkelt och flexibelt + Bilagor
Medverkande :
Ordförande : Roger Tiefensee, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-12-18 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Ella Bohlin, förbundsordförande, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Rossana Dinamarca, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Caroline Helmersson Olsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Christer Nylander, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Lage Rahm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Oskar Öholm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Eva Löfbom, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2008-12-15
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, kansliråd, fr.o.m. 2008-12-16 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Sofia Magnusson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2008-09-01
Sakkunnig : Helena Mähler Lejon, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-09-02 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Marie Mäkk, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Per Tillander, ämnesråd, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2009-03-31
Sakkunnig : Daniel Wanhatalo, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-03-04 t.o.m. 2009-03-31
Huvudsekreterare : Leif Davidsson, departementsråd, fr.o.m. 2008-01-22 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Per Båvner, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Lars Erik Lindholm, kansliråd, fr.o.m. 2008-02-11 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Moa Morin, undervisningsråd, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-04-19
Sekreterare : Carl-Johan Stolt, fr.o.m. 2008-02-04 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Jenny Wäsström, verksjurist, fr.o.m. 2008-10-01 t.o.m. 2009-03-31
Sekreterare : Eva Åström, projektledare, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:153 En studiesocial utredning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:28 Stärkt stöd för studier – tryggt, enkelt och flexibelt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman