Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Johanna Evjen

Sök kontaktuppgifter till Johanna Evjen på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Johanna Evjen

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Johanna Evjen medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om genomförande av tillgänglighetsdirektivet (S 2020:05) [ Avslutad 2021 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om genomförande av tillgänglighetsdirektivet (S 2020:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-04-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:39
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 maj 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Magnus Larsson, generaldirektören, fr.o.m. 2020-04-16
Sakkunnig : Anders Bagge, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-01
Sakkunnig : Helen Forslind, kansliråd, fr.o.m. 2020-06-11 t.o.m. 2020-12-31
Sakkunnig : Christoffer Lärkner, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-06-11
Sakkunnig : Rebecka Lönnroth, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-06-11 t.o.m. 2021-03-24
Sakkunnig : Susanna Mattsson, kansliråd, fr.o.m. 2021-03-25
Sakkunnig : Christina Velander, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-06-11
Expert : Mia Ahlgren, intressepolitisk utredare, fr.o.m. 2020-06-11
Expert : Kristina Ahlinder, fr.o.m. 2020-11-01
Expert : Jan Bergdahl, strateg, fr.o.m. 2020-06-11 t.o.m. 2020-09-13
Expert : Emmanuel Galaup, utredare, fr.o.m. 2020-06-11
Expert : Nicklas Karlsson, accessibility manager, fr.o.m. 2020-06-11
Expert : Robin Lundgren, utredare, fr.o.m. 2020-06-11
Expert : Kristin Nord, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2020-06-11
Expert : Tommy Olsson, fr.o.m. 2020-09-14
Expert : Andreas Richter, enhetschef, fr.o.m. 2020-06-11
Expert : Cecilia Wolf, affärsutvecklare, fr.o.m. 2020-06-11 t.o.m. 2020-10-31
Expert : Mikaela Zabrodsky, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Elisa Baroni, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-12
Sekreterare : Johanna Evjen, verksjurist, fr.o.m. 2020-05-18
Sekreterare : Andreas Giaever, kansliråd
Sekreterare : Mikael Malm, åklagare, fr.o.m. 2020-08-01
Sekreterare : Lennart Östblom, hovrättsråd, fr.o.m. 2020-06-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:39 Genomförande av tillgänglighetsdirektivet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:44 Tillgänglighetsdirektivet [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om tillsyn inom socialförsäkringsområdet (S 2013:10) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om tillsyn inom socialförsäkringsområdet (S 2013:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-05-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:58, dir. 2014:49 och dir. 2015:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:46 Skapa tilltro. Generell tillsyn, enskilda klagomål och det allmänna ombudet inom socialförsäkringen
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Marie Begler, generaldirektör, fr.o.m. 2014-03-24
Sakkunnig : Johanna Evjen, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-10-02
Sakkunnig : Karl Gutberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-10-02
Sakkunnig : Susanne Mattson, kansliråd, fr.o.m. 2014-10-02
Sakkunnig : Erik Mellstrand, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-10-02
Sakkunnig : Johan Ndure, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Erik Axelsson, utredare, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Catarina Eklundh Ahlgren, chefsjurist, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Maria Kling, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Sofia Malmring, rättslig specialist, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Eva Nordqvist, rättschef, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Julia Pietrek, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Johan Schütt, jurist, fr.o.m. 2014-10-02
Sekreterare : Kristina Andersson, fr.o.m. 2014-06-09 t.o.m. 2015-05-01
Sekreterare : Anna Fransson, fr.o.m. 2014-05-12 t.o.m. 2015-05-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utstationeringskommittén (A 2012:03) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utstationeringskommittén (A 2012:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-09-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2012:92, dir. 2014:82, dir. 2014:149 och dir. 2015:57
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval
Medverkande :
Ordförande : Marie Granlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-11-18
Ordförande : Elisabeth Svantesson, ordförande, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-19
Ordförande : Tomas Tobé, led. av riksdagen, fr.o.m. 2013-10-07 t.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Johan Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Anti Avsan, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Berit Bengtsson, filosofie doktor, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Katarina Brännström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Andreas Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Ulf Holm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-11-30
Ledamot : Frida Johansson Metso, ledamot, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Ylva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-10-22
Ledamot : Désirée Pethrus, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-01-19
Ledamot : Maria Plass, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-16
Ledamot : Annika Qarlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Janne Rudén, förbundsordförande, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Sven-Olof Sällström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Marco Venegas, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-16
Expert : Carl Fredrik Bergström, professor, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Gabriella Björnfot, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-08-27
Expert : Sara Bratberg, kansliråd, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Lars Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-12-09 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Johanna Evjen, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Emma Görnerup Cardell, kansliråd, fr.o.m. 2013-12-10 t.o.m. 2015-03-11
Expert : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19
Expert : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-08-26
Expert : Pär Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-03-12
Expert : Gustaf Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-16 t.o.m. 2014-12-08
Expert : Jonas Malmberg, ordförande, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Anna Middelman, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Susanna Ribrant, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2014-08-10
Expert : Olle Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-09-15
Expert : Anna Strandbacke, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Karin Söderberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2015-06-14
Expert : Maria Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2015-01-19
Samuel Engblom, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Claes-Mikael Jonsson, jurist, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-11-18
Mattias Landgren, chefsjurist, fr.o.m. 2013-11-19 t.o.m. 2014-11-03
Tommy Larsson, jurist, fr.o.m. 2013-02-20
Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Karl Pfeifer, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Robert Sjunnebo, jurist, fr.o.m. 2014-11-04
Lena Maier Söderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Huvudsekreterare : Sören Öman, fr.o.m. 2012-12-01
Sekreterare : Tomas Lindell, fr.o.m. 2013-01-07 t.o.m. 2013-07-06
Sekreterare : Linda Nordblom, fr.o.m. 2013-04-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (S 2010:04) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (S 2010:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-04-29
Direktiv för kommittén, se dir. 2010:48, dir. 2011:40, dir. 2012:26, 2012:90 och 2015:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:74 I gränslandet - Social trygghet vid gränsarbete i Norden
SOU 2012:47 Harmoniserat inkomstbegrepp - Möjligheter att använda månadsuppgifter i social- och arbetslöshetsförsäkringarna
SOU 2013:64 Pensionärers och förtroendevaldas ersättningsrätt i arbetslöshetsförsäkringen
SOU 2015:21 Mer trygghet och bättre försäkring. Slutbetänkande av Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (2 volymer)
Medverkande :
Ordförande : Gunnar Axén, led. av riksdagen/M, fr.o.m. 2010-11-11
Ordförande : Ulf Kristersson, socialborgarråd, fr.o.m. 2010-04-29 t.o.m. 2010-10-05
Ledamot : Erik Almqvist, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2010-11-29 t.o.m. 2011-11-29
Ledamot : Gunnar Axén, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-11-10
Ledamot : Finn Bengtsson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-05-14
Ledamot : Patrik Björck, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2011-09-27
Ledamot : Emma Carlsson Löfdahl, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2014-10-21
Ledamot : Tomas Eneroth, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2010-10-26
Ledamot : Gunvor Ericson, G led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2014-10-20
Ledamot : Jan Ericsson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-10-10
Ledamot : Matilda Ernkrans, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-10-25
Ledamot : Fredrick Federley, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Lotta Finstorp, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-11-29
Ledamot : Lars Gustafsson, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2012-04-20
Ledamot : Emma Henriksson, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-04-19
Ledamot : Lars-Anders Häggström, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-08-18
Ledamot : Wiwi-Anne Johansson, led. av riksdagen /V, fr.o.m. 2012-09-12
Ledamot : Sonia Karlsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-09-26
Ledamot : Anna König Jerlmyr, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-11-10
Ledamot : Kajsa Lunderquist, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2011-01-11 t.o.m. 2012-05-13
Ledamot : David Lång, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2012-08-17
Ledamot : Stefan Löfven, förbundsordförande, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-08-17
Ledamot : Christer Nylander, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-10-20
Ledamot : LiseLotte Olsson, led. av riksdagen /V, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Johan Pehrson, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2010-11-11 t.o.m. 2013-12-19
Ledamot : Rickard Persson, led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Elisabeth Svantesson, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2012-08-06 t.o.m. 2012-10-09
Ledamot : Sven-Olof Sällström, led. av riksdagen /SD, fr.o.m. 2011-11-30 t.o.m. 2012-08-16
Ledamot : Tomas Tobé, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2010-11-11 t.o.m. 2012-08-05
Ledamot : Erik Ullenhag, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-10-05
Ledamot : Solveig Zander, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2012-06-01
Sakkunnig : Ulrika Båth Bertram, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-09
Sakkunnig : Anders Ekholm, departementsråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-11-17
Sakkunnig : Charlotta Hoegy, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Mats Holmqvist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Kent Ivarsson, ämnesråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-02-27
Sakkunnig : Sara Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-22
Sakkunnig : Hannes Kantelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-11-17
Sakkunnig : Henrik Levin, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-08 t.o.m. 2013-08-08
Sakkunnig : Hugo Lindgren, kansliråd, fr.o.m. 2013-01-16
Sakkunnig : Karin Lindgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-12-05 t.o.m. 2012-10-11
Sakkunnig : Lena Ljungberg, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-12-29
Sakkunnig : Peter Ljungqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2014-01-01
Sakkunnig : Henrik Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-11-21
Sakkunnig : Marie Mäkk, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Marie Nordmarc, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2012-12-27
Sakkunnig : Jenny Oretun Wilnier, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-16 t.o.m. 2013-08-15
Sakkunnig : Patrik Rapp, kansliråd, fr.o.m. 2012-09-18
Sakkunnig : Mårten Rinman Henning, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-02-08
Sakkunnig : Sofia Sandgren Massih, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-10-20 t.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Karin Sandkull, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-12 t.o.m. 2014-11-16
Sakkunnig : Karin Stillerud, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Johan Stjernfält, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-02-09 t.o.m. 2012-09-17
Sakkunnig : Martin Söderström, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-26 t.o.m. 2011-10-19
Sakkunnig : Anna Westerberg, statssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2010-10-25
Sakkunnig : Peter Wollberg, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Henrik Åhm, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-16
Sakkunnig : Marie Åkhagen, kansliråd, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-12-04
Sakkunnig : Annika Åsbrink, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-12-31
Sakkunnig : Johanna Åström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-11
Sekreterare : Hans Altsjö, fr.o.m. 2014-11-17 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Viktoria Bergström, fr.o.m. 2014-03-17 t.o.m. 2015-03-22
Sekreterare : Lars Davidsson, fr.o.m. 2014-06-02 t.o.m. 2014-08-31
Sekreterare : Ingemar Eriksson, departementsråd, fr.o.m. 2013-08-26 t.o.m. 2015-03-06
Sekreterare : Johanna Evjen, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Anna Fransson, fr.o.m. 2011-08-29 t.o.m. 2013-08-11
Sekreterare : Linda Grape, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-05-06
Sekreterare : Jasmina Hopstadius, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2011-12-31
Sekreterare : Mårten Hultin, fr.o.m. 2010-11-01
Sekreterare : Sara Kullgren, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-06-28
Sekreterare : Maria Kållberg, fr.o.m. 2011-05-01 t.o.m. 2012-07-31
Sekreterare : Jakob Larsson, fr.o.m. 2010-09-13
Sekreterare : Lena Ljungberg, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Marie Nordmarc, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-07
Sekreterare : Ulrika Persson, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-02-08
Sekreterare : Lars Seger, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2015-02-15
Sekreterare : Irene Wennemo, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2013-07-09
Sekreterare : Anneli Westman, fr.o.m. 2010-10-01
Sekreterare : Göran Wickström, rådman, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2015-02-02
Sekreterare : Esbjörn Åkesson, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare : Esbjörn Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-09-10 t.o.m. 2015-02-08
Sekreterare : Per Åkesson, stabschef, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2014-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman