Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Annelie Westman

Sök kontaktuppgifter till Annelie Westman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Annelie Westman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Annelie Westman medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om en ny arbetslöshetsförsäkring för fler, grundad på inkomster (A 2018:01) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Utredningen om en ny arbetslöshetsförsäkring för fler, grundad på inkomster (A 2018:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-02-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:8 och dir. 2019:34
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 86 29 (Löfgren)
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 15 maj 2020.
Medverkande :
Särskild utredare : Maria Hemström Hemmingsson, generaldirektör, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2020-06-15
Sakkunnig : Pauline Etemad, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-06-10 t.o.m. 2020-05-19
Sakkunnig : Johan Höij, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-05-14 t.o.m. 2019-06-09
Sakkunnig : Jenny Oretun Wilnier, kansliråd, fr.o.m. 2018-05-14 t.o.m. 2020-06-15
Sakkunnig : Ruth-Aida Nahum, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-06-10 t.o.m. 2020-06-15
Expert : Lena Aronsson, chefsjurist, fr.o.m. 2018-05-14 t.o.m. 2019-03-31
Expert : Anita Carlstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-05-14 t.o.m. 2020-06-15
Expert : Catarina Eklundh Ahlgren, chefsjurist, fr.o.m. 2019-11-11 t.o.m. 2020-06-15
Expert : Yngve Gripple, rättslig expert, fr.o.m. 2018-05-14 t.o.m. 2020-06-15
Expert : Karin Gustavsson, M departementssekreterare, fr.o.m. 2019-11-11 t.o.m. 2020-06-15
Expert : Ulf Hellstenius, avdelningschef, fr.o.m. 2018-05-14 t.o.m. 2020-06-15
Expert : Elisabeth Kristensson, kansliråd, fr.o.m. 2018-05-14 t.o.m. 2020-06-15
Expert : Susanne Mattson, kansliråd, fr.o.m. 2018-05-14 t.o.m. 2019-11-10
Expert : Martin Sanblom, utredare/verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-05-14 t.o.m. 2020-06-15
Expert : Annelie Westman, granskningschef, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2020-06-15
Huvudsekreterare : Kristian Löfgren, utredare, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2020-06-15
Sekreterare : Susanne Eriksson, jurist, fr.o.m. 2018-05-21 t.o.m. 2020-05-15
Sekreterare : Eric Hellsing, fr.o.m. 2019-08-26 t.o.m. 2020-05-15
Sekreterare : Thomas Åkerberg, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2020-06-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:37 Ett nytt regelverk för arbetslöshetsförsäkringen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Delegationen för korrekta utbetalningar (Fi 2016:07) [ Avslutad 2019 ] [ Ledamot ]
Delegationen för korrekta utbetalningar i välfärdssystemen (Fi 2016:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:60
Delegationen beräknas avsluta sitt arbete senast 1 december 2019.
Utredningen har avgett :
Rapport 3 Styrning av arbetet med att motverka felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen - En kartläggning
Rapport 4 Läckaget i välfärdssystemet, del 1 - Omfattningsstudier och bedömningar av felaktiga utbetalningar från vissa välfärdssystem
Rapport 4, bilaga Läckaget i välfärdssystemet, del 1 - Omfattningsstudier och bedömningar av felaktiga utbetalningar från vissa välfärdssystem Bilaga
Rapport 2 Bidragsmoralen i samhället - En aktuell lägesbild av inställningen till felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Rapport 5 Digitalisering och AI för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen
Rapport 6 Läckaget i välfärdssystemen, del 2 - Omfattningen av felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Medverkande :
Ordförande : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 2016-06-30 t.o.m. 2019-12-12
Ledamot : Eva-Lena Edberg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Astrid Eklund, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Per Eleblad, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Margaretha Forsman, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Fredrik Holmberg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-08-23
Ledamot : Gunilla Kasala Schöllin, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Åsa Lindahl, chefsjurist, fr.o.m. 2018-04-24 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Stefan Lundberg, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-08-24 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Torbjörn Martinsson, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Maria Modin, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-04-17
Ledamot : Tora Philip, fr.o.m. 2018-04-18 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Åke Svensson, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-08-23
Ledamot : Anneli Westerling Greer, fr.o.m. 2017-06-08 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Annelie Westman, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Lennart Wittberg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Mats Bengtsson, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Karin Berglöf Hedar, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Lisa Carlsson, utredare, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2016-11-16 t.o.m. 2019-04-29
Expert : Karin Edholm, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-08-23
Expert : Kenneth Eliasson, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Fanny Ericson Hållén, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-08-24 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Cecilia Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2019-04-30 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Eva Grönborg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Karl Gutberg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Matilda Hansson, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2016-12-04
Expert : Ulf Hellstenius, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Fredrik Holmström, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Stina Hovmöller, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Ricky Ifwarsson, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Stefan Jönsson, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Maria Kain, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-08-12
Expert : Helen Kasström, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Linnéa Lindberg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Johanna Mattsson, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Per-Olov Mörn, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Marie Nordmarc, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2019-02-20
Expert : Caroline Renås, departementssekreterarare, t.o.m. 2019-02-21
Expert : Josefin Sandström, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Maria Sertcanli, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Johanna Skinnari, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Maria Söderberg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Lena Warstrand, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Johan Wockelberg Hedlund, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Sara Almer, ämnesråd, fr.o.m. 2016-09-14 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Joacim Danielsson, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2019-12-01
Sekreterare : Mimmi Diamant, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Marit Dozzi, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Elisabeth Frid, utredare, fr.o.m. 2018-05-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Niklas Ottosson, utredningssekreterare, fr.o.m. 2019-03-11 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Vilhelm Reuterswärd, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2018-12-09
Sekreterare : Bessam Saleh, fr.o.m. 2016-11-21 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Ingela Thorsson, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-04-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:59 Samlade åtgärder för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av Arbetsförmedlingen (A 2014:02) [ Avslutad 2014 ] [ Huvudsekreterare ]

Utredningen om översyn av Arbetsförmedlingen (A 2014:02)


Beteckning : A 2014:02
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 2015-04-13
Status : Avslutad 2014 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-02-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:15
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Dreber, Agneta, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2014-11-17
Sakkunnig : Cronsioe, Carina, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Lindgren, Hugo, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Löw, Mia, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Richardson, Katarina, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Stjernfält, Johan, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Teljosuo, Tommi, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Westerlind, Leif, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Sakkunnig : Åkerberg, Thomas, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Henjered, Caroline, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Jacobson-Libietis, Vivi, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Lundin, Martin, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Målsäter, Birgitta, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Wadman, Mats, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Expert : Wandemo, Gunilla, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-01-14
Huvudsekreterare : Westman, Annelie, fr.o.m. 2014-03-10 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Höij, Johan, fr.o.m. 2014-05-19 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Larsson, Jakob, fr.o.m. 2014-10-13 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Lindström, Kristina, fr.o.m. 2014-05-19 t.o.m. 2015-01-14
Sekreterare : Lundin, Martin, fr.o.m. 2014-09-22 t.o.m. 2015-01-14

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:15 Översyn av Arbetsförmedlingen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (S 2010:04) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]

Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (S 2010:04)


Beteckning : S 2010:04
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2016-11-04
Status : Avslutad 2015 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2010-04-29
Direktiv för kommittén, se dir. 2010:48, dir. 2011:40, dir. 2012:26, 2012:90 och 2015:7
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Axén, Gunnar, fr.o.m. 2010-11-11
Ordförande : Kristersson, Ulf, fr.o.m. 2010-04-29 t.o.m. 2010-10-05
Ledamot : Almqvist, Erik, fr.o.m. 2010-11-29 t.o.m. 2011-11-29
Ledamot : Axén, Gunnar, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-11-10
Ledamot : Bengtsson, Finn, fr.o.m. 2012-05-14
Ledamot : Björck, Patrik, fr.o.m. 2011-09-27
Ledamot : Carlsson Löfdahl, Emma, fr.o.m. 2014-10-21
Ledamot : Eneroth, Tomas, fr.o.m. 2010-10-26
Ledamot : Ericson, Gunvor G, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2014-10-20
Ledamot : Ericsson, Jan, fr.o.m. 2012-10-10
Ledamot : Ernkrans, Matilda, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-10-25
Ledamot : Federley, Fredrick, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-05-31
Ledamot : Finstorp, Lotta, fr.o.m. 2010-11-29
Ledamot : Gustafsson, Lars, fr.o.m. 2012-04-20
Ledamot : Henriksson, Emma, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-04-19
Ledamot : Häggström, Lars-Anders, fr.o.m. 2011-08-18
Ledamot : Johansson, Wiwi-Anne, fr.o.m. 2012-09-12
Ledamot : Karlsson, Sonia, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-09-26
Ledamot : König Jerlmyr, Anna, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-11-10
Ledamot : Lunderquist, Kajsa, fr.o.m. 2011-01-11 t.o.m. 2012-05-13
Ledamot : Lång, David, fr.o.m. 2012-08-17
Ledamot : Löfven, Stefan, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2011-08-17
Ledamot : Nylander, Christer, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-10-20
Ledamot : Olsson, LiseLotte, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Pehrson, Johan, fr.o.m. 2010-11-11 t.o.m. 2013-12-19
Ledamot : Persson, Rickard, fr.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Svantesson, Elisabeth, fr.o.m. 2012-08-06 t.o.m. 2012-10-09
Ledamot : Sällström, Sven-Olof, fr.o.m. 2011-11-30 t.o.m. 2012-08-16
Ledamot : Tobé, Tomas, fr.o.m. 2010-11-11 t.o.m. 2012-08-05
Ledamot : Ullenhag, Erik, fr.o.m. 2010-06-22 t.o.m. 2010-10-05
Ledamot : Zander, Solveig, fr.o.m. 2012-06-01
Sakkunnig : Båth Bertram, Ulrika, fr.o.m. 2013-08-09
Sakkunnig : Ekholm, Anders, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-11-17
Sakkunnig : Hoegy, Charlotta, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Holmqvist, Mats, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Ivarsson, Kent, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-02-27
Sakkunnig : Johansson, Sara, fr.o.m. 2011-11-22
Sakkunnig : Kantelius, Hannes, fr.o.m. 2014-11-17
Sakkunnig : Levin, Henrik, fr.o.m. 2013-03-08 t.o.m. 2013-08-08
Sakkunnig : Lindgren, Hugo, fr.o.m. 2013-01-16
Sakkunnig : Lindgren, Karin, fr.o.m. 2011-12-05 t.o.m. 2012-10-11
Sakkunnig : Ljungberg, Lena, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-12-29
Sakkunnig : Ljungqvist, Peter, fr.o.m. 2014-01-01
Sakkunnig : Moberg, Henrik, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-11-21
Sakkunnig : Mäkk, Marie, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Nordmarc, Marie, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2012-12-27
Sakkunnig : Oretun Wilnier, Jenny, fr.o.m. 2013-01-16 t.o.m. 2013-08-15
Sakkunnig : Rapp, Patrik, fr.o.m. 2012-09-18
Sakkunnig : Rinman Henning, Mårten, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-02-08
Sakkunnig : Sandgren Massih, Sofia, fr.o.m. 2011-10-20 t.o.m. 2012-12-10
Sakkunnig : Sandkull, Karin, fr.o.m. 2012-10-12 t.o.m. 2014-11-16
Sakkunnig : Stillerud, Karin, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Stjernfält, Johan, fr.o.m. 2011-02-09 t.o.m. 2012-09-17
Sakkunnig : Söderström, Martin, fr.o.m. 2010-10-26 t.o.m. 2011-10-19
Sakkunnig : Westerberg, Anna, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2010-10-25
Sakkunnig : Wollberg, Peter, fr.o.m. 2010-10-04
Sakkunnig : Åhm, Henrik, fr.o.m. 2013-08-16
Sakkunnig : Åkhagen, Marie, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2011-12-04
Sakkunnig : Åsbrink, Annika, fr.o.m. 2010-10-04 t.o.m. 2013-12-31
Sakkunnig : Åström, Johanna, fr.o.m. 2012-12-11
Sekreterare : Altsjö, Hans, fr.o.m. 2014-11-17 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Bergström, Viktoria, fr.o.m. 2014-03-17 t.o.m. 2015-03-22
Sekreterare : Davidsson, Lars, fr.o.m. 2014-06-02 t.o.m. 2014-08-31
Sekreterare : Eriksson, Ingemar, fr.o.m. 2013-08-26 t.o.m. 2015-03-06
Sekreterare : Evjen, Johanna, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Fransson, Anna, fr.o.m. 2011-08-29 t.o.m. 2013-08-11
Sekreterare : Grape, Linda, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-05-06
Sekreterare : Hopstadius, Jasmina, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2011-12-31
Sekreterare : Hultin, Mårten, fr.o.m. 2010-11-01
Sekreterare : Kullgren, Sara, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-06-28
Sekreterare : Kållberg, Maria, fr.o.m. 2011-05-01 t.o.m. 2012-07-31
Sekreterare : Larsson, Jakob, fr.o.m. 2010-09-13
Sekreterare : Ljungberg, Lena, fr.o.m. 2014-09-15 t.o.m. 2015-01-30
Sekreterare : Nordmarc, Marie, fr.o.m. 2013-01-07
Sekreterare : Persson, Ulrika, fr.o.m. 2014-09-11 t.o.m. 2015-02-08
Sekreterare : Seger, Lars, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2015-02-15
Sekreterare : Wennemo, Irene, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2013-07-09
Sekreterare : Westman, Anneli, fr.o.m. 2010-10-01
Sekreterare : Wickström, Göran, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2015-02-02
Sekreterare : Åkesson, Esbjörn, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare : Åkesson, Esbjörn, fr.o.m. 2012-09-10 t.o.m. 2015-02-08
Sekreterare : Åkesson, Per, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2014-08-31

Rapporter

SOU 2011:74I gränslandet – Social trygghet vid gränsarbete i Norden
SOU 2012:47Harmoniserat inkomstbegrepp – Möjligheter att använda månadsuppgifter i social- och arbetslöshetsförsäkringarna
SOU 2013:64Pensionärers och förtroendevaldas ersättningsrätt i arbetslöshetsförsäkringen
SOU 2015:21Mer trygghet och bättre försäkring. Slutbetänkande av Parlamentariska socialförsäkringsutredningen (2 volymer)
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgrupp med uppgift att vidare utreda och presentera förslag till hur systemet med ett barntillägg till studerande bör utformas (U 2004:G) [ Avslutad 2004 ]

Arbetsgrupp med uppgift att vidare utreda och presentera förslag tillhur systemet med ett barntillägg till studerande bör utformas(U 2004:G)


Beteckning : U 2004:G
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2006-10-18
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-06-28
Direktiv för
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Gullfeldt, Eva, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2004-11-15
Bäck, Catharina, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2004-11-15
Modlitba, Robert, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2004-11-15
Westman, Annelie, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2004-11-15

Rapporter

Ds 2004:53Ett barntillägg till studerande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2004:53 Ett barntillägg till studerande [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av reglerna för tillträde till grundläggande högskoleutbildning (U 2003:04) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]

Utredningen om översyn av reglerna för tillträde till grundläggande högskoleutbildning (U 2003:04)


Beteckning : U 2003:04
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2005-03-07
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-03-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:38 och dir. 2003:107
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lustig, Lars, fr.o.m. 2003-03-27 t.o.m. 2004-02-27
Expert : Lilja, Hampus, fr.o.m. 2003-10-27 t.o.m. 2004-02-27
Expert : Björk, Bente, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-02-27
Expert : Gidlund, Janerik, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-02-27
Expert : Magnusson, Jimmy, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-02-27
Expert : Rosengren, Per-Gunnar, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-02-27
Expert : Svensk, Elisabeth, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-02-27
Expert : Sydhoff, Jan, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-02-27
Expert : Wedman, Ingemar, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-02-27
Expert : Westman, Annelie, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-02-27
Expert : Wirmark, Gudrun, fr.o.m. 2003-05-12 t.o.m. 2004-02-27
Sekreterare : Florin, Ingrid, fr.o.m. 2003-08-04 t.o.m. 2004-03-13
Sekreterare : Sjöstrand, Alexandra, fr.o.m. 2003-04-07 t.o.m. 2004-03-13
Assistent : Freeman, Sara, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-03-13

Rapporter

SOU 2004:29Tre vägar till den öppna högskolan
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:29 Tre vägar till den öppna högskolan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Studiesociala utredningen (S 2002:13) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]

Studiesociala utredningen (S 2002:13)


Beteckning : S 2002:13
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2005-03-02
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-09-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:120 och dir. 2003:13
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Beiming, Cinnika, fr.o.m. 2002-09-19
Sakkunnig : Gralberg, Anna, fr.o.m. 2002-11-18 t.o.m. 2003-10-14
Sakkunnig : Gullfeldt, Eva, fr.o.m. 2002-11-18
Sakkunnig : Häggström, Eivy, fr.o.m. 2002-11-18
Sakkunnig : Josefsson, Anneli, fr.o.m. 2002-11-18
Sakkunnig : Lindqvist, Maria, fr.o.m. 2002-11-18
Sakkunnig : Orbelius, Siv, fr.o.m. 2002-11-18
Sakkunnig : Westman, Annelie, fr.o.m. 2002-11-18
Expert : Askensten, Anna Eva, fr.o.m. 2002-11-18
Expert : Gillström, Per, fr.o.m. 2002-11-18
Expert : Larsson, Jan-Olof, fr.o.m. 2002-11-18
Expert : Tallskog, Leif, fr.o.m. 2002-11-18
Sekreterare : Boström, Jan, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2004-01-31
Sekreterare : Gullfeldt, Eva, fr.o.m. 2003-10-15
Sekreterare : Petersson, Stig-Åke, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-10-31

Rapporter

SOU 2003:130Studerande och trygghetssystemen
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:130 Studerande och trygghetssystemen [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman