Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Karl Pfeifer

Sök kontaktuppgifter till Karl Pfeifer på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Karl Pfeifer

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Karl Pfeifer medverkat i ( 9 st. ):

Utredningen om vissa villkor för statsråd och statssekreterare (Fi 2015:10) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om vissa villkor för statsråd och statssekreterare (Fi 2015:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:93 och dir. 2016:26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:20 Föräldraledighet för statsråd?
SOU 2017:3 Karens för statsråd och statssekreterare
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Heckscher, fr.o.m. 2015-09-03 t.o.m. 2017-01-23
Expert : Johan Ndure, fr.o.m. 2015-09-14
Expert : Karl Pfeifer, fr.o.m. 2016-04-25
Expert : David Törngren, fr.o.m. 2015-09-14
Expert : Christina Weihe, fr.o.m. 2015-09-14
Stefan Attefall, fr.o.m. 2016-09-07
Esabelle Dingizian, fr.o.m. 2016-09-07
Mikael Eskilandersson, fr.o.m. 2016-09-07
Sten Olsson, fr.o.m. 2016-09-07
Mia Sydow Mölleby, fr.o.m. 2016-09-07
Hans Rothenberg, fr.o.m. 2016-09-07
Åsa Torstensson, fr.o.m. 2016-09-07
Allan Widman, fr.o.m. 2016-09-07
Sekreterare : Anne Olsson, fr.o.m. 2015-09-03 t.o.m. 2017-01-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:20 Föräldraledighet för statsråd? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2017:3 Karens för statsråd och statssekreterare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utstationeringskommittén (A 2012:03) [ Avslutad 2015 ]
Utstationeringskommittén (A 2012:03)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-09-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2012:92, dir. 2014:82, dir. 2014:149 och dir. 2015:57
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval
Medverkande :
Ordförande : Marie Granlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-11-18
Ordförande : Elisabeth Svantesson, ordförande, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-09-19
Ordförande : Tomas Tobé, led. av riksdagen, fr.o.m. 2013-10-07 t.o.m. 2014-11-17
Ledamot : Johan Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Anti Avsan, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Berit Bengtsson, filosofie doktor, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Katarina Brännström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Andreas Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2015-01-18
Ledamot : Ulf Holm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-11-30
Ledamot : Frida Johansson Metso, ledamot, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Ylva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-10-22
Ledamot : Désirée Pethrus, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-01-19
Ledamot : Maria Plass, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07 t.o.m. 2014-12-15
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-16
Ledamot : Annika Qarlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Janne Rudén, förbundsordförande, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Sven-Olof Sällström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-07
Ledamot : Marco Venegas, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-12-16
Expert : Carl Fredrik Bergström, professor, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Gabriella Björnfot, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-08-27
Expert : Sara Bratberg, kansliråd, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Lars Davidsson, kansliråd, fr.o.m. 2014-12-09 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Johanna Evjen, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Emma Görnerup Cardell, kansliråd, fr.o.m. 2013-12-10 t.o.m. 2015-03-11
Expert : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-19
Expert : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-08-26
Expert : Pär Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-03-12
Expert : Gustaf Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-16 t.o.m. 2014-12-08
Expert : Jonas Malmberg, ordförande, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Anna Middelman, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Expert : Susanna Ribrant, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2014-08-10
Expert : Olle Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-09-15
Expert : Anna Strandbacke, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2015-01-18
Expert : Karin Söderberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2015-06-14
Expert : Maria Wiberg, kansliråd, fr.o.m. 2015-01-19
Samuel Engblom, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Claes-Mikael Jonsson, jurist, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-11-18
Mattias Landgren, chefsjurist, fr.o.m. 2013-11-19 t.o.m. 2014-11-03
Tommy Larsson, jurist, fr.o.m. 2013-02-20
Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Karl Pfeifer, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Robert Sjunnebo, jurist, fr.o.m. 2014-11-04
Lena Maier Söderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-20
Huvudsekreterare : Sören Öman, fr.o.m. 2012-12-01
Sekreterare : Tomas Lindell, fr.o.m. 2013-01-07 t.o.m. 2013-07-06
Sekreterare : Linda Nordblom, fr.o.m. 2013-04-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:83 Översyn av lex Laval [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av anställningsvillkoren för myndighetschefer (Fi 2010:07) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av anställningsvillkoren för myndighetschefer (Fi 2010:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-09-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:103 och dir. 2011:27
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:81 Myndighetschefers villkor
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Heckscher, fr.o.m. 2010-11-23
Expert : Nils-Gunnar Billinger, fr.o.m. 2010-12-21
Expert : Ingrid Carlberg, fr.o.m. 2010-11-23
Expert : Ulrika Hall, fr.o.m. 2010-12-21
Expert : Karl Pfeifer, fr.o.m. 2010-11-23
Expert : Göran Rodin, fr.o.m. 2010-11-23
Sekreterare : Kristina Ahlström, fr.o.m. 2010-11-23 t.o.m. 2011-05-09
Sekreterare : Caroline Oredsson, fr.o.m. 2011-04-11 t.o.m. 2011-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:81 Myndighetschefers villkor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Fö 2009:03) om Försvarsmaktens framtida personalförsörjning [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Utredningen (Fö 2009:03) om Försvarsmaktens framtida personalförsörjning
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-07-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:58
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:86 Personalförsörjningen i ett reformerat försvar
Medverkande :
Särskild utredare : Thomas Rolén, kammarrättspresident, fr.o.m. 2009-07-16
Sakkunnig : Maisoun Jabali, kansliråd, fr.o.m. 2009-10-07
Sakkunnig : Anders Oltorp, militärsakkunnig, fr.o.m. 2009-10-07
Expert : Mattias Dejke (f.d.Alfredsson), kommendörkapten, fr.o.m. 2009-10-07
Expert : Helle Ellehöj, kansliråd, fr.o.m. 2009-10-07
Expert : Lars Gellner, jurist, fr.o.m. 2009-10-23
Expert : Lena Hallin, överste, fr.o.m. 2009-10-07
Expert : Gunnar Jonason, sektionschef, fr.o.m. 2010-02-01
Expert : Gunnar Karlsson, generalmajor, fr.o.m. 2009-10-07
Expert : Tomas Keisu, kanslichef, fr.o.m. 2010-03-01
Expert : Elisabet Petersson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-10-07
Expert : Karl Pfiefer, chefsjurist, fr.o.m. 2009-10-07
Expert : Paulina Rehbinder, studerande, fr.o.m. 2010-02-01
Expert : Göran Rodin, departementsråd, fr.o.m. 2009-10-07
Sekreterare : Tomas Keisu, kanslichef, fr.o.m. 2009-09-07 t.o.m. 2010-02-28
Sekreterare : Hanna Kristiansson, tf. kammarrättsassessor, fr.o.m. 2009-09-07
Sekreterare : Anna Sandahl, kansliråd, fr.o.m. 2009-09-07
Lars Johansson, ombudsman, fr.o.m. 2009-10-23
Inger Mattsson Kasserud, bitr. förhandlingschef, fr.o.m. 2009-10-23
Eva Lindquist, förhandlingschef, fr.o.m. 2009-10-23
Niklas Simson, förhandlingschef, fr.o.m. 2009-10-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:58 Personalförsörjning för det reformerade försvaret [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:86 Personalförsörjningen i ett reformerat försvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om Sekretess i ärenden om anställning som myndighetschef (Fi 2008:05) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om Sekretess i ärenden om anställning som myndighetschef (Fi 2008:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-06-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:81
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:4 Sekretess vid anställning av myndighetschefer
Medverkande :
Särskild utredare : Thomas Rolén, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-02-02
Expert : Magnus Bengtsson, fr.o.m. 2008-06-18
Expert : Eva Lenberg, fr.o.m. 2008-06-18
Expert : Claes Lindgren, fr.o.m. 2008-06-18
Expert : Karl Pfeiffer, fr.o.m. 2008-06-18
Sekreterare : Marcus Agnvall, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-02-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:81 Sekretess i ärenden om anställning som myndighetschef [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:4 Sekretess vid anställning av myndighetschefer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2004:17) Bättre möjlighet till bevakning av kollektivavtalet [ Avslutad 2005 ] [ Ledamot ]
Utredningen (N 2004:17) Bättre möjlighet till bevakning av kollektivavtalet
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:98 och dir. 2005:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:89 Bevakning av kollektivavtals efterlevnad
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Nyström, fr.o.m. 2004-11-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Helle Ellehöj, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Petra Herzfeld Olsson, jur. doktor, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Örjan Härneskog, kansliråd, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Katarina Novak, utredningschef, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Per LO Bardh, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Kent Svensk Näringsliv Brorsson, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Catharina Svenska Kommunförbundet Bäck, och Landstingsförbundet, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Elisabeth Sveriges Hotell- Holming-Schiller, och Restaurangföretagare, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Helena TCO Johanson, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Lena SACO Maier, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Karl Arbetsgivarverket Pfeifer, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Sekreterare : Eva Mårtensson Serrander, fr.o.m. 2004-11-22 t.o.m. 2005-11-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:89 Bevakning av kollektivavtals efterlevnad [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av bisyssleregleringen inom den offentliga sektorn (Fi 1998:12) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av bisyssleregleringen inom den offentliga sektorn (Fi 1998:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-09-17
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:79
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:80 Offentligt anställdas bisysslor.
Medverkande :
Särskild utredare : Peder Törnvall, generaldirektör, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunniga : Gudmund Toijer, expeditions/rättschef, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2000-09-30
Sakkunniga : Per Virdesten, rättschef, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Anna Asplund, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Torbjörn Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2000-03-19
Expert : Carl-Johan Karlson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-03-20 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Lotta Kärger, gruppchef, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Anders Lindgren, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Karl Pfeifer, chefsjurist, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Jan Svensson, förhandlare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Lena Petersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:80 Offentligt anställdas bisysslor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
1995 års Arbetstidskommitté (A 1995:02) [ Avslutad 1996 ] [ Ledamot ]
1995 års Arbetstidskommitté (A 1995:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:6.
Lokal : Vasagatan 8-10, Arbetsmarknadsdepartementet 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08-405 10 00.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:92 EG:s arbetsdirektiv och dess konsekvenser för det senaste regelsystemet - delbetänkande
SOU 1996:145 Arbetstid - längd, förläggning och inflytande - slutbetänkande. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Laila Bjurling, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-03-24 t.o.m. 1996-09-30
Ordförande : Ulrica Messing, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-01-26 t.o.m. 1996-03-23
Ledamot : Acko Ankarberg, fr.o.m. 1996-08-23 t.o.m. 1996-09-30
Ledamot : Christel Anderberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-30
Ledamot : Ylva Annerstedt, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-04-14
Ledamot : Laila Bjurling, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-03-23
Ledamot : Bertil Borglund, lärare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-30
Ledamot : Ingrid Burman, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-30
Ledamot : Karin Ekenger, bitr. direktör, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1995-05-02
Ledamot : Hans Eklind, fr.o.m. 1996-03-09 t.o.m. 1996-08-22
Ledamot : Sören Gunnarsson, landstingsråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-30
Ledamot : Marianne Hörding, sekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-30
Ledamot : Anders Josephsson, projektledare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-03-08
Ledamot : Björn Kaaling, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-30
Ledamot : Ingalill LO-sekreterare Landquist, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-30
Ledamot : Lena Larsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-30
Ledamot : Roger Mörtvik, ombudsman, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-04-14
Ledamot : Martin Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-04-15 t.o.m. 1996-09-30
Ledamot : Iréne Nilsson, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-30
Ledamot : Karl Pfeifer, chefsjurist, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-30
Ledamot : Karin Pilsäter, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-04-15 t.o.m. 1996-09-30
Ledamot : Lennart Sjösten, fr.o.m. 1996-04-15 t.o.m. 1996-09-30
Ledamot : Karl-Olof Stenqvist, direktör, fr.o.m. 1995-05-03 t.o.m. 1996-09-30
Ledamot : Marie-Louise Strömgren, ombudsman, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-30
Ledamot : Marie Sällström, landstingsråd, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-30
Ledamot : Görel Thurdin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1995-12-31
Expert : Bo Barrefelt, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-10-02 t.o.m. 1996-09-30
Expert : Christer Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1995-10-01
Expert : Tony Malmborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-30
Expert : Bertil Segerfalk, byråchef, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-30
Expert : Inga Åkerlund, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1996-09-30
Huvudsekreterare : Claes Stråth, fr.o.m. 1995-02-27 t.o.m. 1996-11-08
Sekreterare : Per Ewaldsson, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1996-10-31
Marita Pihl, assistent, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1996-06-30
Fredrik Sjögren, fr.o.m. 1996-04-09 t.o.m. 1996-11-03
Karin Karlsson, fr.o.m. 1996-06-01 t.o.m. 1996-10-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (A 1991:03) med uppdrag att göra en översyn av arbetsmiljölagen (1977:1160) [ Avslutad 1993 ]
Utredningen (A 1991:03) med uppdrag att göra en översyn av arbetsmiljölagen (1977:1160)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1991:75 och 1992:33.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:81 Översyn av arbetsmiljölagen. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Hans Gullberg, stf. generaldirektör
Sakkunnig : Bo Barrefelt, departementssekreterare
Sakkunnig : Hans Blyme, hovrättsassessor
Sakkunnig : Gösta Ihrfelt, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-05-18
Sakkunnig : Göran Lindh, byråchef
Sakkunnig : Bo Malmqvist, departementsråd
Expert : Rune Thomsson, hyresråd
Hans Granqvist, sekreterare
Stig Gustafsson, förbundsjurist
Kerstin Hildingsson, ombudsman
Mats Holmgren, direktör
Rolf Lindh, ombudsman
Karl Pfeifer, arbetsrättsjurist
Jan Risshytt, förhandlingsdirektör
Sekreterare : Lars von, avdelningsdirektör
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1991:75 Översyn av arbetsmiljölagen

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:81 Översyn av arbetsmiljölagen [ pdf ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman