Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (N 2004:17) Bättre möjlighet till bevakning av kollektivavtalet

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (N 2004:17) Bättre möjlighet till bevakning av kollektivavtalet [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 9 ♂ 4 ) :

Birgitta Nyström  []  ( Särskild utredare )
Helle Ellehöj  []  ( Expert )
Petra Herzfeld Olsson  []  ( Expert )
Örjan Härneskog  []  ( Expert )
Eva Mårtensson Serrander  []  ( Sekreterare )
Katarina Novák  []  ( Expert )
Per Bardh  []  ( Ledamot )
Kent Brorsson  []  ( Ledamot )
Catharina Bäck  []  ( Ledamot )
Elisabeth Holming-Schiller  []  ( Ledamot )
Helena Johanson  []  ( Ledamot )
Lena Maier  []  ( Ledamot )
Karl Pfeifer  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (N 2004:17) Bättre möjlighet till bevakning av kollektivavtalet
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:98 och dir. 2005:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:89 Bevakning av kollektivavtals efterlevnad
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Nyström, fr.o.m. 2004-11-22 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Helle Ellehöj, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Petra Herzfeld Olsson, jur. doktor, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Örjan Härneskog, kansliråd, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Expert : Katarina Novak, utredningschef, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Per LO Bardh, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Kent Svensk Näringsliv Brorsson, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Catharina Svenska Kommunförbundet Bäck, och Landstingsförbundet, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Elisabeth Sveriges Hotell- Holming-Schiller, och Restaurangföretagare, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Helena TCO Johanson, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Lena SACO Maier, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Ledamot : Karl Arbetsgivarverket Pfeifer, fr.o.m. 2004-12-20 t.o.m. 2005-11-07
Sekreterare : Eva Mårtensson Serrander, fr.o.m. 2004-11-22 t.o.m. 2005-11-07

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman