Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om Sekretess i ärenden om anställning som myndighetschef (Fi 2008:05)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om Sekretess i ärenden om anställning som myndighetschef (Fi 2008:05) [ Avslutad 2009 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Första sidan av utredningsdirektivet
Dir. 2008:81 Sekretess i ärenden om anställning som myndighetschef [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:4 Sekretess vid anställning av myndighetschefer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 6 st. ♀ 1 ♂ 5 ) :

Thomas Rolén  []  ( Särskild utredare )
Eva Lenberg  []  ( Expert )
Claes Lindgren  []  ( Expert )
Marcus Agnvall  []  ( Sekreterare )
Magnus Bengtson  []  ( Expert )
Karl Pfeifer  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om Sekretess i ärenden om anställning som myndighetschef (Fi 2008:05)


Beteckning : Fi 2008:05
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2010-03-05
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-06-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:81
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Rolén, Thomas, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-02-02
Expert : Bengtsson, Magnus, fr.o.m. 2008-06-18
Expert : Lenberg, Eva, fr.o.m. 2008-06-18
Expert : Lindgren, Claes, fr.o.m. 2008-06-18
Expert : Pfeiffer, Karl, fr.o.m. 2008-06-18
Sekreterare : Agnvall, Marcus, fr.o.m. 2008-06-13 t.o.m. 2009-02-08

Rapporter

SOU 2009:4Sekretess vid anställning av myndighetschefer

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman