Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om reglering av yrket undersköterska (S 2017:07)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om reglering av yrket undersköterska (S 2017:07) [ Avslutad 2019 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 13 ♂ 4 ) :

Harriet Wallberg  []  ( Särskild utredare )
Anna Brooks  []  ( Sakkunnig )
Anna Gralberg  []  ( Sakkunnig )
Therese Hellman  []  ( Sakkunnig )
Daniel Olai  []  ( Sakkunnig )
Jan Schierbeck  []  ( Sakkunnig )
Eva Willman Kullén  []  ( Sakkunnig )
Eva Ekstedt Salzmann  []  ( Expert )
Ann Georgsson  []  ( Expert )
Magnus Göransson  []  ( Expert )
Sabina Joyau  []  ( Expert )
Annelie Medling  []  ( Expert )
Svante Sandell  []  ( Expert )
Katarina Storm Åsell  []  ( Expert )
Emma Ölmebäck  []  ( Expert )
Johanna Hedström  []  ( Sekreterare )
Petra Zetterberg Ferngren  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om reglering av yrket undersköterska (S 2017:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-10-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:103
Lokal : Karlavägen 100 A. Postadress: Garnisonen 103 33 Stockholm, tel. 08-405 12 02
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:20 Stärkt kompetens i vård och omsorg
Medverkande :
Särskild utredare : Harriet Wallberg, generaldirektör, fr.o.m. 2017-11-15 t.o.m. 2019-04-30
Sakkunnig : Anna Brooks, kansliråd, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2018-09-11
Sakkunnig : Anna Gralberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-01-22 t.o.m. 2019-04-30
Sakkunnig : Therese Hellman, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-12 t.o.m. 2019-01-21
Sakkunnig : Daniel Olai, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Sakkunnig : Jan Schierbeck, kansliråd, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Sakkunnig : Eva Willman Kullén, ämnesråd, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Eva Ekstedt Salzmann, undervisningsråd, fr.o.m. 2018-01-19 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Ann Georgsson, ombudsman, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Magnus Göransson, utredare, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Sabina Joyau, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Annelie Medling, ombudsman, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2018-09-04
Expert : Svante Sandell, undervisningsråd, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Katarina Storm Åsell, utredare, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Emma Ölmebäck, gruppchef, fr.o.m. 2018-09-05 t.o.m. 2018-09-30
Sekreterare : Johanna Hedström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-12 t.o.m. 2019-04-30
Sekreterare : Petra Zetterberg Ferngren, ämnesråd, fr.o.m. 2017-11-15 t.o.m. 2019-04-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman