Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om välfärdsteknik i äldreomsorgen (S 2018:11)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om välfärdsteknik i äldreomsorgen (S 2018:11) [ Avslutad 2020 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 27 st. ♀ 15 ♂ 12 ) :

Peter Larsson  []  ( Särskild utredare )
Martina Bergström  []  ( Sakkunnig )
Eva Hålander  []  ( Sakkunnig )
Karl Kjäll  []  ( Sakkunnig )
Therese Kristensson  []  ( Sakkunnig )
Marcus Nydén  []  ( Sakkunnig )
Jan Schierbeck  []  ( Sakkunnig )
Jenny Wada  []  ( Sakkunnig )
Pontus von Bahr  []  ( Expert )
Greger Bengtsson  []  ( Expert )
Jan Bergdahl  []  ( Expert )
Katarina Bone  []  ( Expert )
Stefan Gustavsson  []  ( Expert )
Jonas Hampus  []  ( Expert )
Therese Hellman  []  ( Expert )
Johanna Hållén  []  ( Expert )
Sayran Khayati  []  ( Expert )
Peter Sandberg  []  ( Expert )
Anders Sandström  []  ( Expert )
Anna Spånt Enbuske  []  ( Expert )
Jesper Symreng  []  ( Expert )
Ulla Tansen  []  ( Expert )
Maria Öhman  []  ( Expert )
Maria Gill  []  ( Sekreterare )
Marie Stegard Lind  []  ( Sekreterare )
Anneli Hagdahl  []  ( Sakkunnig )
Monica Ulfhielm  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om välfärdsteknik i äldreomsorgen (S 2018:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:82
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:14 Framtidens teknik i omsorgens tjänst
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Larsson, civilingenjör, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-03-01
Sakkunnig : Martina Bergström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-10-24
Sakkunnig : Annelie Hagdahl, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-04-18
Sakkunnig : Eva Hålander, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2019-10-23
Sakkunnig : Karl Kjäll, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Sakkunnig : Therese Kristensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2019-04-15
Sakkunnig : Marcus Nydén, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Sakkunnig : Jan Schierbeck, kansliråd, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Sakkunnig : Jenny Wada, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Pontus von Bahr, programledare avdelningen hälsa, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Greger Bengtsson, samordnare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Jan Bergdahl, rådgivare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Katarina Bone, inspektör, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Stefan Gustavsson, strateg, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Jonas Hampus, sektionschef, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Therese Hellman, segmentsansvarig vård och omsorg, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2019-08-20
Expert : Johanna Hållén, förbundssekreterare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Sayran Khayati, jurist, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2019-10-23
Expert : Peter Sandberg, utredare och analytiker, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Anders Sandström, jurist, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Anna Spånt Enbuske, utredare, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Jesper Symreng, jurist, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Ulla Tansen, ledamot i Vårdföretagarnas styrelse för bransch äldeomsorg, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Monica Ulfheilm, ordförande, fr.o.m. 2019-01-02 t.o.m. 2020-03-01
Expert : Maria Öhman, expert digital health, fr.o.m. 2019-08-26 t.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Maria Gill, projektledare, fr.o.m. 2018-12-01 t.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Marie Stegard Lind, föredragande jurist, fr.o.m. 2018-12-27 t.o.m. 2020-03-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman