Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Nationell samordnare för en hållbar kompetensförsörjning i vård och omsorgen om äldre (S 2019:04)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Nationell samordnare för en hållbar kompetensförsörjning i vård och omsorgen om äldre (S 2019:04) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 20 st. ♀ 13 ♂ 7 ) :

Göran Johnsson  []  ( Särskild utredare )
Martina Bergström  []  ( Sakkunnig )
Johanna Hedström  []  ( Sakkunnig )
Malin Nylén Bolinder  []  ( Sakkunnig )
Jan Schierbeck  []  ( Sakkunnig )
Maria Ahlsten  []  ( Expert )
Yvonne Ahlström  []  ( Expert )
Anna Bergendal  []  ( Expert )
Peter Burman  []  ( Expert )
Magdalena Elmersjö  []  ( Expert )
Ann Johansson  []  ( Expert )
Jonas Karlsson  []  ( Expert )
Peter Nilsson  []  ( Expert )
Petter Odmark  []  ( Expert )
Eva Sahlén  []  ( Expert )
Erik Wessman  []  ( Expert )
Ann Jönsson  []  ( Sekreterare )
Annika Remaeus  []  ( Sekreterare )
Kerstin Westergren  []  ( Sekreterare )
Sayran Khayati  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Nationell samordnare för en hållbar kompetensförsörjning i vård och omsorgen om äldre (S 2019:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-11-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:77
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 15 juni 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Johnsson, ordförande, fr.o.m. 2019-11-07
Sakkunnig : Martina Bergström, departementssekreteraren, fr.o.m. 2020-04-21 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Johanna Hedström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-10
Sakkunnig : Malin Nylén Bolinder, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-12-10 t.o.m. 2020-04-20
Sakkunnig : Jan Schierbeck, kansliråd, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Maria Ahlsten, utredare, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Yvonne Ahlström, strateg, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Anna Bergendal, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Peter Burman, regionchef, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Magdalena Elmersjö, lektor, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Ann Johansson, vice förbundsordförande, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Jonas Karlsson, strateg, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Peter Nilsson, utredare, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Petter Odmark, byråchef, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Eva Sahlén, handläggare, fr.o.m. 2019-12-10
Expert : Erik Wessman, utredare, fr.o.m. 2019-12-10
Sekreterare : Ann Jönsson, projektledare, fr.o.m. 2019-12-01
Sekreterare : Sayran Khayati, jurist, fr.o.m. 2021-02-01
Sekreterare : Annika Remaeus, kansliråd, fr.o.m. 2019-12-01
Sekreterare : Kerstin Westergren, statistiker, fr.o.m. 2020-05-15 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Kerstin Westergren, statistiker, fr.o.m. 2021-01-25 t.o.m. 2021-06-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman