Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén för samordnad och accelererad policyutveckling kopplad till den fjärde industriella revolutionens teknologier (N 2018:04)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén för samordnad och accelererad policyutveckling kopplad till den fjärde industriella revolutionens teknologier (N 2018:04) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 34 st. ♀ 16 ♂ 18 ) :

Jon Simonsson  []  ( Ordförande )
Stefan Einhorn  []  ( Ledamot )
Antje Jackelén  []  ( Ledamot )
Rikard Jermsten  []  ( Ledamot )
Ulla Sandborg  []  ( Ledamot )
Kristina Svahn Starrsjö  []  ( Ledamot )
Erik Thedéen  []  ( Ledamot )
Theodor Andersson  []  ( Expert )
Emilie Anér  []  ( Expert )
Jenny Carlsson Kraft  []  ( Expert )
Enrico Deiaco  []  ( Expert )
Petra Forslid  []  ( Expert )
Jacob Gramenius  []  ( Expert )
Jakob Hellman  []  ( Expert )
Pia Högset  []  ( Expert )
Björn Langbeck  []  ( Expert )
Philip Levin  []  ( Expert )
Fredrik Sandberg  []  ( Expert )
Linda Stridsberg  []  ( Expert )
Peter Svensson  []  ( Expert )
Catrin Tidström  []  ( Expert )
Jonas Widell  []  ( Expert )
Anna Fridén  []  ( Huvudsekreterare )
Pernilla Fexdal  []  ( Sekreterare )
Helena Forsaeus  []  ( Sekreterare )
Charlotte Hall  []  ( Sekreterare )
Stefan Hultqvist  []  ( Sekreterare )
Annika Palm  []  ( Sekreterare )
Alexander Wall  []  ( Sekreterare )
Charlotte Brogren Karlberg  []  ( Ledamot )
Andreas Hermansson  []  ( Expert )
Tim Käll  []  ( Expert )
Anna Carin Thomér  []  ( Expert )
Bengt Toresson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén för teknologisk innovation och etik (KOMET) (N 2018:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-16
Direktiv för kommittén, se dir. 2018:85 och dir. 2020:1
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget ska slutredovisas senast den 31 december 2021.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:53 Personuppgiftsbehandling vid antalsberäkning inför klinisk forskning
Medverkande :
Ordförande : Jon Simonsson, departementsråd, fr.o.m. 2018-10-01
Ledamot : Charlotte FoU Brogren Karlberg, direktör, fr.o.m. 2018-12-18
Ledamot : Stefan Einhorn, professor i molekylär onkologi, fr.o.m. 2018-12-18
Ledamot : Antje Jackelén, ärkebiskop, fr.o.m. 2018-12-18 t.o.m. 2020-09-14
Ledamot : Rikard Jermsten, generaldirektör, fr.o.m. 2018-12-18
Ledamot : Ulla Sandborg, generaldirektör, fr.o.m. 2020-09-15
Ledamot : Kristina Svahn Starrsjö, justitieråd, fr.o.m. 2018-12-18
Ledamot : Erik Thedéen, generaldirektör, fr.o.m. 2018-12-18
Expert : Theodor Andersson, omvärldsanalytiker, fr.o.m. 2020-04-17
Expert : Emilie Anér, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Jenny Carlsson Kraft, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Enrico Deiaco, avdelningschef, fr.o.m. 2019-07-18 t.o.m. 2019-10-24
Expert : Petra Forslid, kansliråd, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Jacob Gramenius, senior rådgivare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Jakob Hellman, handläggare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Andreas Hermansson, kansliråd, fr.o.m. 2021-04-23
Expert : Pia Högset, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-07-18 t.o.m. 2021-04-22
Expert : Tim Käll, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-04-23
Expert : Björn Langbeck, industriell rådgivare, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Philip Levin, jurist, fr.o.m. 2019-07-18 t.o.m. 2020-04-16
Expert : Fredrik Sandberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-25
Expert : Linda Stridsberg, ämnesråd, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Peter Svensson, analytiker, fr.o.m. 2019-10-25
Expert : Anna Carin Thomér, kansliråd, fr.o.m. 2021-04-23
Expert : Catrin Tidström, ämnesråd, fr.o.m. 2019-07-18
Expert : Bengt Toresson, departementsråd, fr.o.m. 2021-04-23
Expert : Jonas Widell, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-07-18
Huvudsekreterare : Anna Fridén, fr.o.m. 2019-01-21
Sekreterare : Pernilla Fexdal, administrativ assistent, fr.o.m. 2019-11-01 t.o.m. 2020-04-30
Sekreterare : Helena Forsaeus, fr.o.m. 2019-02-01
Sekreterare : Charlotte Hall, fr.o.m. 2019-01-07
Sekreterare : Stefan Hultqvist, fr.o.m. 2019-08-12 t.o.m. 2020-08-16
Sekreterare : Annika Palm, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Alexander Wall, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-12-10 t.o.m. 2019-06-07

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman