Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Radio- och TV-lagsutredningen (Ku 2000:01)

Offentlig utredning under Utbildnings- och kulturdepartementet (tillsatt av Kulturdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Radio- och TV-lagsutredningen (Ku 2000:01) [ Avslutad 2006 ]

Offentlig utredning under Utbildnings- och kulturdepartementet (tillsatt av Kulturdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 23 st. ♀ 13 ♂ 10 ) :

Håkan Lavén  []  ( Särskild utredare )
Ingolf Berg  []  ( Expert )
Tarja Birkoff  []  ( Expert )
Gunilla Carle  []  ( Expert )
Helena Forsaeus  []  ( Expert )
Maisoun Jabali  []  ( Expert )
Susanne Kjaersgaard Olsson  []  ( Expert )
Magnus Larsson  []  ( Expert )
Greger Lindberg  []  ( Expert )
Eva Lisskar-Dahlgren  []  ( Expert )
Lars Marén  []  ( Expert )
Cecilia Renfors  []  ( Expert )
Peter Schierbeck  []  ( Expert )
Eva Selin  []  ( Expert )
Jerker Stattin  []  ( Expert )
Helen Svensson  []  ( Expert )
Karin Wistrand  []  ( Expert )
Hans Öjemark  []  ( Expert )
Fredrik Johnsson  []  ( Sekreterare )
Katarina Kölfors  []  ( Sekreterare )
Catharina Månsson  []  ( Sekreterare )
Linda Palmenäs  []  ( Sekreterare )
Roberth Nordh  []  ( Särskild utredare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Radio- och TV-lagsutredningen (Ku 2000:01)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-06-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:43, dir. 2001:11, dir. 2003:30, dir. 2003:100, dir. 2003:121, dir. 2004:69, dir. 2004:131, dir. 2005:132
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:84 Skydd av barn mot olämpligt programinnehåll i TV, delbetänkande
SOU 2003:62 Reklamtid i TV, delbetänkande
SOU 2003:109 Must carry, delbetänkande
SOU 2004:39 Nytt regelverk för marksänd digital-TV. delbetänkande
SOU 2005:62 Anpassning av radio- och TV-lagen till den digitala tekniken
SOU 2006:51 Tillgänglighet, mobil TV samt vissa andra radio- och TV-rättsliga frågor - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Lavén, hovrättslagman, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-11-28
Särskild utredare : Robert Nordh, hovrättsråd, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Tarja Birkoff, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2001-06-25
Expert : Gunilla Carle, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Helena Forsaeus, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-04-27 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Maisoun Jabali, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Susanne Kjaersgaard Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Magnus Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Greger Lindberg, direktör, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Eva Lisskar-Dahlgren, kansliråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Lars Marén, ämnesråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Cecilia Renfors, direktör, fr.o.m. 2003-06-03 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Peter Schierbeck, chefsjurist, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Eva Selin, bolagsjurist, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2004-02-14
Expert : Jerker Stattin, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-02-08 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Helen Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2004-09-30
Expert : Karin Wistrand, kansliråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Hans Öjemark, kansliråd, fr.o.m. 2003-03-24 t.o.m. 2003-11-30
Sekreterare : Fredrik Johnsson, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Katarina Kölfors, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Catharina Månsson, fr.o.m. 2003-08-11 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Linda Palmenäs, hovrättsassessor, fr.o.m. 2005-08-01 t.o.m. 2006-05-28

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman