Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Gunnar Hermanson

Sök kontaktuppgifter till Gunnar Hermanson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Gunnar Hermanson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Gunnar Hermanson medverkat i ( 11 st. ):

Medborgarskapsutredningen (A 2012:01) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Medborgarskapsutredningen (A 2012:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-01-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:29 Det svenska medborgarskapet
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnar Strömmer, fr.o.m. 2012-01-13 t.o.m. 2013-04-29
Sakkunnig : Annica Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Claes Bergdahl, kansliråd, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Gun Enlund, kansliråd, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2012-11-05
Expert : Edna Eriksson, utbildare och idéutvecklare, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Jan Erlandsson, departementsråd, fr.o.m. 2012-11-06 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Gunnar Hermanson, f.d. departementsråd, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Anna-Karin Lindblom, ämnesråd, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Hedvig Lokrantz Bernitz, universitetslektor, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Bo Lundberg, expert, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Qaisar Mahmood, enhetschef, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Per Strömblad, docent, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Huvudsekreterare : Jens Ölander, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2013-04-29
Sekreterare : Daniel Brunson, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2013-04-23
Sekreterare : Katarina Monfils Gustafsson, fr.o.m. 2012-06-04 t.o.m. 2013-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:2 Vissa medborgarskapsfrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:29 Det svenska medborgarskapet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (IJ 2009:02) om samhällsorientering för nyanlända invandrare [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utredningen (IJ 2009:02) om samhällsorientering för nyanländainvandrare
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-11-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:101
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:16 Sverige för nyanlända Värden, välfärdsstat, vardagsliv
SOU 2010:37 Sverige för nyanlända utanför flyktingmottagandet
Medverkande :
Särskild utredare : Erik Amnå, professor, fr.o.m. 2009-11-05 t.o.m. 2010-05-19
Expert : Arjun Bakshi, processledare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-05-17
Expert : Catharina Bildt, politisk sakkunnig, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-05-17
Expert : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-05-17
Expert : Gunnar Hermanson, departementsråd, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-05-17
Expert : Eva Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-05-17
Expert : Robert Larsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-05-17
Expert : Tomas Norberg, utvecklingsledare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-05-17
Expert : Tove Österling Wallner, projektledare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-05-17
Sekreterare : Jan Andersson, fr.o.m. 2009-11-16 t.o.m. 2010-05-28
Sekreterare : Marika Sanne, fr.o.m. 2009-11-05 t.o.m. 2010-05-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:101 Samhällsorientering för nyanlända invandrare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om omprövning av medborgarskap (Ju 2004:09) [ Avslutad 2006 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om omprövning av medborgarskap (Ju 2004:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-09-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:126
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:2 Omprövning av medborgarskap
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Eliason, regeringsråd, fr.o.m. 2004-09-16 t.o.m. 2006-01-31
Sakkunnig : Gunnar Hermanson, departementsråd, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2006-01-31
Sakkunnig : Christina Sandqvist, departementsråd, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Bo Lundberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Johan Lundmark, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2006-01-31
Sekreterare : Lovisa Hansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2006-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:126 Omprövning av medborgarskap

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:2 Omprövning av medborgarskap [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén för översyn av lagen (1973:137) om ekonomiskt bistånd till svenska medborgare i utlandet m.m. (UD 2000:01) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén för översyn av lagen (1973:137) om ekonomiskt bistånd till svenska medborgare i utlandet m.m. (UD 2000:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-06-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:42.
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ingrid Herzog, departementsråd, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Ledamot : Birgitta Ahlqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Ledamot : Göran Lindblad, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Ledamot : Annika Mansnérus, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Ledamot : Göte Wahlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Sakkunnig : Charlotta Arvidsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Sakkunnig : Gunnar Hermanson, departementsråd, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Sakkunnig : Lars Magnusson, rättschef, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Expert : Karin Hedgårds, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-06-12
Expert : Bertil Jobeus, pressombudsman, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Expert : Eva Seiser, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-13 t.o.m. 2001-09-30
Sekreterare : Cecilia Modig, journalist, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:70 Konsulärt bistånd till svenskar i utlandet [ pdf |Paragraftecken ]
Arbetsgrupp med uppgift att se över användningen av begreppet invandrare (In 1998:F) [ Avslutad 2000 ] [ Ordförande ]
Arbetsgrupp med uppgift att se över användningen av begreppetinvandrare (In 1998:F)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-11-19
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. 040-35 58 10 (A. Friberg)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 1999:48 Begreppet invandrare - användningen i lagar och förordningar
Ds 2000:43 Begreppet invandrare - användningen i myndigheters verksamhet, slutrapport.
Medverkande :
Ordförande : Gunnar Hermanson, departementsråd, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Charlotte Abrahamsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : José Alberto Diaz, strategiansvarig, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-04-25
Ledamot : Johan Alvner, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Klas Falk, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 1999-09-06
Ledamot : Anne-Marie Hasselrot, språkexpert, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Eva Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Åke Nilsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Pontus Ringborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Erik Stenström, verksjurist, fr.o.m. 2000-04-26 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Annika Friberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 1999-01-18 t.o.m. 2000-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om Ny instans- och processordning vid tillämpning av utlännings- och medborgarskapslagstiftningen samt viss översyn av utlänningslagen (UD 1997:04), NIPU [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Kommittén om Ny instans- och processordning vid tillämpning av utlännings- och medborgarskapslagstiftningen samt viss översyn av utlänningslagen (UD 1997:04), NIPU
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-01-30
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:20.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:67 Återkallelse av uppehållstillstånd.
SOU 1999:16 Ökad rättssäkerhet i asylärenden
Medverkande :
Ordförande : Siv Helmer, f.d. kanslichef, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-02-28
Ledamot : Magda Ayoub, tolk /kd, fr.o.m. 1997-08-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Sigrid Bolkéus, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Erik Arthur Egervärn, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Gustaf von Essen, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Sten De Geer, advokat /v, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Lena Isaksson, advokat /fp, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Helena Karlén, verkst. ledamot /kd, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1997-08-11
Ledamot : Ragnhild Pohanka, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Johan Fischerström, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1998-03-02
Sakkunnig : Lena Häll Eriksson, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Lars Magnuson, rättschef, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Håkan Sandesjö, bitr. generaldirektör, fr.o.m. 1998-03-03 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Gertrud Berglund, språkexpert, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Stefan Carp, polisintendent, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Ann-Jeanette Eriksson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1997-11-09
Expert : Gunnar Hermanson, departementsråd, fr.o.m. 1998-10-16 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Eva Nordqvist, kansliråd, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Anders Norin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-10 t.o.m. 1998-10-15
Expert : Eva Norström, ordförande, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Lars Påhlsson, kansliråd, fr.o.m. 1998-03-26 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Per Stadig, advokat, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Eva Ulfvebrand, jur.kand., fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Ulf Wallentheim, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-26 t.o.m. 1999-01-31
Sekreterare : Margareta Landerholm, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1999-02-28
Sekreterare : Bengt Ranland, kansliråd, fr.o.m. 1997-02-20 t.o.m. 1999-03-31
Bitr. sekreterare : Kerstin Sjeldrup, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1999-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:67 Återkallelse av uppehållstillstånd [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:16 Ökad rättssäkerhet i asylärenden [ pdf |Paragraftecken ]
1997 års medborgarskapskommitté (In 1997:04) [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]
1997 års medborgarskapskommitté (In 1997:04)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-01-16
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:5 och dir. 1998:50.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:162 Medborgarskap och identitet - delbetänkande
SOU 1999:34 Svenskt medborgarskap - slutbetänkande
Medverkande :
Ordförande : Britt Olauson, oppositionsråd, fr.o.m. 1997-02-14 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Axel Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Stig Alexandersson, jur.lic., fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Karin Ahrland, f.d. statsråd, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Nalin Baksi, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Agneta Brendt, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Bodil Ceballos, fil.kand., fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Johnny Gylling, konsultchef, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Håkan Holmberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1997-11-30
Ledamot : Kenneth Johansson, oppositionsråd, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Anita Jönsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Sonia Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Kenneth Kvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Ledamot : Lena Olsson, socionom, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1997-11-30
Ledamot : Ingibjörg Sigurdsdóttir, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Sakkunnig : Ursula Grundell, departementsråd, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Sakkunnig : Gunnar Hermanson, departementsråd, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Expert : Kurt Björk, utlänningsnämndsråd, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Expert : Henrik Jermsten, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-03-11
Expert : Bo Lundberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-08-11
Expert : Anders Norin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-10-01 t.o.m. 1998-11-15
Expert : Birgitta Ornbrant, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-03-20 t.o.m. 1999-08-11
Sekreterare : Katarina Persson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-11-23 t.o.m. 1998-12-31
Sekreterare : Lennart Strinäs, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1999-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:162 Medborgarskap och identitet [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:34 Svenskt medborgarskap [ pdf |Paragraftecken ]
Kommunikationskommittén (K 1995:01) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Kommunikationskommittén (K 1995:01)
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1994:140 och dir. 1996:35.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:26 Ny kurs i trafikpolitiken - delbetänkande 1
SOU 1996:165 Ny kurs i trafikpolitiken - delbetänkande Om beskattning av vägtrafiken - delbetänkande 2
SOU 1997:35 Ny kurs i trafikpolitiken - slutbetänkande. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Elving Andersson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Karin Johansson, sakkunnig, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Leif Marklund, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Bo Nilsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Inger Segelström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Kenth Skårvik, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Ingemar Siby, kooperativ företagare, fr.o.m. 1995-02-01
Ledamot : Karin Svensson, adjunkt, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Ledamot : Per Westerberg, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Åke Andersson, ekonomidirektör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bengt Arwidsson, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-10-31
Expert : Catharina Blom, enhetschef, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bo Carlsund, direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Mats Ekenger, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Anna Lisa Engström, direktör, fr.o.m. 1996-04-23 t.o.m. 1996-12-31
Expert : Maria Eriksson, projektledare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Sonja Ewerstein, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Maria Gustavsson, glesbygdsråd, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Yvonne Gustavsson, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1995-05-31
Expert : Gunnar Hermansson, förbundsdirektör, fr.o.m. 1996-04-23 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Yngve Johansson, kommunikationsdirektör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Staffan Karlsson, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Urban Karlström, generaldirektör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Silja Klint, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-02-11 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Helen Källberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-10-25
Expert : Jan Källsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Katarina (Kajsa) Larsson, studerande, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Åsa Lindell-Byström, direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Ingemar Lundin, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Richard Montgomery, vägdirektör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Lars Nilsson, pol. sakkunnig, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Helene Norberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Olof Nordell, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-04-22
Expert : Tommy Nordin, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Carina Norgren, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Göran Nyström, föredragande, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1996-02-29
Expert : Kurt Palmgren, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Anders Roth, trafiksekreterare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Karin Schibbye, landsarkivarie, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bengt Skagersjö, civilingenjör, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Eva Smith, direktör, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Bengt Toresson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-26 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Staffan Widlert, direktör, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : June Ärleskog, projektledare, fr.o.m. 1995-08-21 t.o.m. 1997-03-31
Expert : Hans Öhman, avdelningschef, fr.o.m. 1995-04-05 t.o.m. 1997-03-31
Huvudsekreterare : Kristina Feldhusen, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1997-05-15
Sekreterare : Gunnar Davidsson, utredare, fr.o.m. 1995-05-17 t.o.m. 1996-01-12
Sekreterare : Marika Engström, civilingenjör, fr.o.m. 1995-11-21 t.o.m. 1997-03-31
Sekreterare : Matz Mårtensson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1997-04-15
Sekreterare : Hans Silborn, civilingenjör, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1997-04-30
Eva Lena Fahlström, fr.o.m. 1995-03-15 t.o.m. 1997-04-30
Lena Pereira, fr.o.m. 1996-09-23 t.o.m. 1997-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:26 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:165 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:35 Ny kurs i trafikpolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Regionberedningen (C 1992:06) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Regionberedningen (C 1992:06)
Departement : Civildepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir 1992:86.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:97 Västsverige och Skåne - regioner i förändring
SOU 1995:27 Regional framtid. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Elisabeth Palm, regeringsråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Johnny Ahlqvist, f.d. led. av riksdagen, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Harriet Colliander, led. av riksdagen, t.o.m. 1993-12-07
Ledamot : Sven Hulterström, f.d. kommunalråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Anders Högmark, G led. av riksdagen, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Kent Johansson, landstingsråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Stefan Kihlberg, f.d. led. av riksdagen, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Ralph Lédel, landstingsråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Lars Axel Nordell, landstingsråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Lars Nordström, professor, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Britta Sundin, led. av riksdagen, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Gunnar Ågren, leg. läkare, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Sune Eriksson, vice förbundsdirektör, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Carl-Gunnar Peterson, planeringschef, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Jan Rydh, landshövding, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Monica Sundström, verkst. direktör, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Carl Asplund, departementssekreterare, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Sten Bengtsson, direktör, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Per-Göran Blixt, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Maj-Britt Grufberg, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Bo Gustafson, direktör, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Gunnar Hermanson, kansliråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Sören Häggroth, finansråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Håkan Hällman, kansliråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Tomas Keisu, departementsråd, t.o.m. 1994-12-05
Expert : Maria Larsson, departementssekreterare, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Rolf Lindell, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Gunhild Lindström, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Ingrid Petersson, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Douglas Skalin, sakkunnig, t.o.m. 1994-10-05
Sekreterare : Bengt Norrving, docent, t.o.m. 1995-02-28
Sekreterare : Roger Petersson, kammarrättsfiskal, t.o.m. 1995-03-31
Sekreterare : Olof Wennås, fil.dr, t.o.m. 1995-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1992:86 En regionberedning

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:97 Västsverige och Skåne – regioner i förändring [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:27 Regional framtid [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén om hälso- och sjukvårdens finansiering och organisation, HSU 2000 (S 1992:04) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Kommittén om hälso- och sjukvårdens finansiering ochorganisation, HSU 2000 (S 1992:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1992-03-12
Direktiv för kommittén, se dir. 1992:30, 1994:152.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:38 Hälso- och sjukvården i framtiden - Tre modeller
SOU 1994:86 Teknologi och vårdkonsumtion inom sluten somatisk korttidsvård 1981-2001
SOU 1994:95 En allmän sjukvårdsförsäkring i offentlig regi
SOU 1994:115 Sjukvårdsreformer i andra länder
SOU 1994:132 Landstingens ansvar för kliniskt forsknings- och utvecklingsarbete
SOU 1995:122 Reform på recept
SOU 1996:163 Behov och resurser i vården - en analys
SOU 1997:119 En tydligare roll för hälso- och sjukvården i folkhälsoarbetet
SOU 1997:154 Patienten har rätt
SOU 1999:66 God vård på lika villkor? - om statens styrning av hälso- och sjukvården + 2 bilagor
Medverkande :
Ordförande : Leni Björklund, direktör, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Ingrid Andersson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1996-12-06
Ledamot : Leif Bergdahl, led. av riksdagen /nyd, t.o.m. 1995-01-31
Ledamot : Leif Carlsson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-02-01
Ledamot : Jerzy Einhorn, professor, t.o.m. 1997-12-31
Ledamot : Inger Hallqvist-Lindvall, leg. läkare, fr.o.m. 1995-02-01
Ledamot : Kerstin Heineman, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-02-06
Ledamot : Bengt Holgersson, landshövding, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-12-04
Ledamot : Bo Holmberg, led av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-12-01
Ledamot : Lars Isaksson, landstingsråd, fr.o.m. 1996-12-06
Ledamot : Karin Israelsson, led. av riksdagen /c
Ledamot : Torgerd Jansson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-02-20
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1995-01-31
Ledamot : Nicklas Nordström, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-12-06
Ledamot : Stig Sandström, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1999-01-24
Ledamot : Rolf Olsson, fr.o.m. 1999-01-25
Ledamot : Liselotte Wågö, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1995-01-31
Ledamot : Christina Zedell, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-12-01
Ledamot : Sverker Ågren, socionom, fr.o.m. 1998-01-01
Sakkunnig : Gert Alaby, programchef, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Lena Barrbrink, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Per-Olof Bürén, kansliråd, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Göran Dahlgren, folkhälsoråd, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 1998-01-14
Sakkunnig : Agneta Dreber, generaldirektör, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Kenneth Ennefors, departementssekreterare, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Toivo Heinsoo, lanstingsdirektör, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Lars-Erik Holm, medicinalråd, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1996-01-14
Sakkunnig : Jonas Iversen, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-01
Sakkunnig : Clas Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-08-24
Sakkunnig : Tore Lidbom, ombudsman, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Anders Milton, verkst. direktör, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Inger Ohlsson, förbundsordförande, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Kristina Olofsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-08-25 t.o.m. 1995-12-04
Sakkunnig : Ingrid Petersson, överdirektör, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Nina Rehnqvist, överdirektör, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd, fr.o.m. 1995-12-05
Sakkunnig : Karl Gustav Scherman, f.d. generaldirektör, t.o.m. 1996-11-30
Sakkunnig : Hans Strandell, departementsråd, t.o.m. 1995-03-12
Sakkunnig : Gunnar Wetterberg, departementsråd, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Kerstin Wigzell, överdirektör, fr.o.m. 1996-12-01 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Claes Örtendahl, generaldirektör, t.o.m. 1998-05-31
Expert : Gert Alaby, programchef, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Anders Anell, ekonomie doktor, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Stig Berg, professor, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Per-Olof Bürén, kansliråd, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Per Carlsson, docent, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Kenneth Ennefors, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-09-24
Expert : Peter Garpenby, fil. dr, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Bernt Hedin, ombudsman, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Toivo Heinsoo, landstingsdirektör, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Gunnar Hermansson, departementsråd, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1997-01-07
Expert : John Hultberg, lektor, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Ulla Josephsson, medicine doktor, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Bengt Jönsson, professor
Expert : Christina Kärvinge, direktör, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Tore Lidbom, ombudsman, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Anders Milton, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Lars Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-09-25 t.o.m. 1997-03-18
Expert : Karin Odencrants, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-13
Expert : Martin Olauzon, byrådirektör, fr.o.m. 1997-09-08 t.o.m. 1998-02-28
Expert : Karin Olsson, avdelningschef, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Anders Persson, fil. lic, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Margareta Persson, ordförande, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-11-02
Expert : Per Rosén, fil. kand, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Patrick Svarvar, fil. lic, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Ylva Thörn, ombudsman, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-12-01
Expert : Stellan Welin, docent, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Christina Zedell, ombud, fr.o.m. 1996-12-02
Expert : Lena Öhrsvik, fr.o.m. 1998-12-01
Expert : Lars Östman, fr.o.m. 1995-11-03 t.o.m. 1998-11-30
Sekreterare : Ingegerd Agenäs, apotekare, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Lena Barrbrink, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Bengt Berglund, föredragande i Riksdagens socialförsäkringsutskott, fr.o.m. 1995-08-23 t.o.m. 1995-10-25
Sekreterare : Nils Blom, stabsjurist, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Gudrun Dahlberg, ekonom, fr.o.m. 1998-06-24 t.o.m. 1999-07-15
Sekreterare : Anita Dahlström, socionom, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-06-10
Sekreterare : Sofia Kälvemark, utredare, fr.o.m. 1998-09-22 t.o.m. 1999-04-18
Sekreterare : Christina Kärvinge, departementsråd, t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Elisabet Olin, civilekonom, fr.o.m. 1995-01-19 t.o.m. 1995-11-12
Sekreterare : Patrik Olofsson, pol.mag., fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1999-04-14
Sekreterare : Elisabeth Rynning, docent, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Björn Sundström, ekonom, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-11-30
Sekreterare : Johanna Törnwall, fil.kand., fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Bengt Wramner, folkhälsoöverläkare, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Ulla Åhs, fr.o.m. 1998-05-15 t.o.m. 1999-06-30
Bitr. sekreterare : Sara Nordling, fil.kand., t.o.m. 1995-01-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (N 1992:05) om revisorer och EG [ Avslutad 1993 ]
Utredningen (N_1992:05) om revisorer och EG
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1992:42.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:69 Revisorer och EG. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Gunnar Hermansson, näringsfrihetsombudsman, t.o.m. 1993-07-15
Expert : Olle Abrahamsson, hovrättsassessor, t.o.m. 1993-02-14
Expert : Gunilla Arvidsson, avdelningsdirektör, t.o.m. 1993-07-15
Expert : Cecilia Bergman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1993-02-15 t.o.m. 1993-07-15
Expert : Anne-Charlotte Eggwertz, ekonomi- och finanschef, t.o.m. 1993-07-15
Expert : Martin Johansson, kanslichef, t.o.m. 1993-07-15
Expert : Hans Peter Larsson, jur kand, fr.o.m. 1992-11-17 t.o.m. 1993-07-15
Expert : Isabel Lundblad, avdelningsdirektör, t.o.m. 1993-07-15
Expert : Björn Markland, auktoriserad revisor, t.o.m. 1993-07-15
Expert : Lena Stridsberg, departementssekreterare, t.o.m. 1993-07-15
Expert : Per Thorell, professor, t.o.m. 1993-07-15
Expert : Henry Åkerlund, avdelningsdirektör, t.o.m. 1993-07-15
Sekreterare : Lars-Åke Ström, kammarrättsassessor, t.o.m. 1993-08-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1992:42 Revisorer och EG

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:69 Revisorerna och EG [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman