Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medborgarskapsutredningen (A 2012:01)

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medborgarskapsutredningen (A 2012:01) [ Avslutad 2013 ]

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 6 ♂ 9 ) :

Gunnar Strömmer  []  ( Särskild utredare )
Annica Johansson  []  ( Sakkunnig )
Claes Bergdahl  []  ( Expert )
Gun Enlund  []  ( Expert )
Edna Eriksson  []  ( Expert )
Jan Erlandsson  []  ( Expert )
Gunnar Hermanson  []  ( Expert )
Anna-Karin Lindblom  []  ( Expert )
Hedvig Lokrantz Bernitz  []  ( Expert )
Bo Lundberg  []  ( Expert )
Qaisar Mahmood  []  ( Expert )
Per Strömblad  []  ( Expert )
Jens Ölander  []  ( Huvudsekreterare )
Daniel Brunson  []  ( Sekreterare )
Katarina Monfils Gustafsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Medborgarskapsutredningen (A 2012:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-01-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:29 Det svenska medborgarskapet
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnar Strömmer, fr.o.m. 2012-01-13 t.o.m. 2013-04-29
Sakkunnig : Annica Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Claes Bergdahl, kansliråd, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Gun Enlund, kansliråd, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2012-11-05
Expert : Edna Eriksson, utbildare och idéutvecklare, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Jan Erlandsson, departementsråd, fr.o.m. 2012-11-06 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Gunnar Hermanson, f.d. departementsråd, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Anna-Karin Lindblom, ämnesråd, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Hedvig Lokrantz Bernitz, universitetslektor, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Bo Lundberg, expert, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Qaisar Mahmood, enhetschef, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Per Strömblad, docent, fr.o.m. 2012-03-27 t.o.m. 2013-04-15
Huvudsekreterare : Jens Ölander, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2013-04-29
Sekreterare : Daniel Brunson, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2013-04-23
Sekreterare : Katarina Monfils Gustafsson, fr.o.m. 2012-06-04 t.o.m. 2013-04-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman