Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén för översyn av lagen (1973:137) om ekonomiskt bistånd till svenska medborgare i utlandet m.m. (UD 2000:01)

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén för översyn av lagen (1973:137) om ekonomiskt bistånd till svenska medborgare i utlandet m.m. (UD 2000:01) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 7 ♂ 5 ) :

Ingrid Herzog  []  ( Ordförande )
Birgitta Ahlqvist  []  ( Ledamot )
Göran Lindblad  []  ( Ledamot )
Annika Mansnérus  []  ( Ledamot )
Göte Wahlström  []  ( Ledamot )
Charlotta Arvidsson  []  ( Sakkunnig )
Gunnar Hermanson  []  ( Sakkunnig )
Lars Magnusson  []  ( Sakkunnig )
Karin Hedgårds  []  ( Expert )
Bertil Jobeus  []  ( Expert )
Eva Seiser  []  ( Expert )
Cecilia Modig  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén för översyn av lagen (1973:137) om ekonomiskt bistånd till svenska medborgare i utlandet m.m. (UD 2000:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-06-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:42.
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ingrid Herzog, departementsråd, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Ledamot : Birgitta Ahlqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Ledamot : Göran Lindblad, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Ledamot : Annika Mansnérus, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Ledamot : Göte Wahlström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Sakkunnig : Charlotta Arvidsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Sakkunnig : Gunnar Hermanson, departementsråd, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Sakkunnig : Lars Magnusson, rättschef, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Expert : Karin Hedgårds, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-06-12
Expert : Bertil Jobeus, pressombudsman, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30
Expert : Eva Seiser, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-13 t.o.m. 2001-09-30
Sekreterare : Cecilia Modig, journalist, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-09-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman