Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om kompletterande bestämmelser till EU:s förordning om konsumentskyddssamarbete (Fi 2018:02)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om kompletterande bestämmelser till EU:s förordning om konsumentskyddssamarbete (Fi 2018:02) [ Avslutad 2019 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 6 ♂ 7 ) :

Dag Mattsson  []  ( Särskild utredare )
Mikael Pauli  []  ( Sakkunnig )
Åsa Arffman  []  ( Expert )
Peder Cristvall  []  ( Expert )
Anders Dölling  []  ( Expert )
Karin Grefberg  []  ( Expert )
Jens Henriksson  []  ( Expert )
Kristofer Johannesson  []  ( Expert )
Eva Kullman  []  ( Expert )
Ulrika Persson  []  ( Expert )
Anna-Karin Strömqvist  []  ( Expert )
Daniel Westman  []  ( Expert )
Camilla Gensmann  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om EU:s förordning om konsumentskyddssamarbete (Fi 2018:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-02-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:12 Nya befogenheter på konsumentskyddsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Dag Mattsson, justitieråd, fr.o.m. 2018-02-22 t.o.m. 2019-03-07
Sakkunnig : Mikael Pauli, kansliråd, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-07
Expert : Åsa Arffman, chefsjurist, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2018-04-22
Expert : Åsa Arffman, chefsjurist, fr.o.m. 2018-08-27 t.o.m. 2019-03-07
Expert : Peder Cristvall, jurist, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-07
Expert : Anders Dölling, bankjurist, fr.o.m. 2018-04-23 t.o.m. 2018-08-26
Expert : Karin Grefberg, senior finansinspektör, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-07
Expert : Jens Henriksson, internationell sekreterare, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-07
Expert : Kristofer Johannesson, processråd, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-07
Expert : Eva Kullman, advokat, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-07
Expert : Ulrika Persson, rådman, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-07
Expert : Anna-Karin Strömqvist, jurist, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-07
Expert : Daniel Westman, jurist, fr.o.m. 2018-03-26 t.o.m. 2019-03-07
Sekreterare : Camilla Gensmann, hovrättsassessor, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2019-03-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman