: : :

Medverkande i utredning : Cafer Uzunel

Sök kontaktuppgifter till Cafer Uzunel på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Cafer Uzunel

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Cafer Uzunel medverkat i ( 15 st. ):

Utredningen om bättre möjligheter att motverka diskriminering (A 2014:01) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]

Utredningen om bättre möjligheter att motverka diskriminering (A 2014:01)


Beteckning : A 2014:01
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2017-04-03
Status : Avslutad 2016 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2014-01-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:10, dir. 2014:79 och dir. 2015:129
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lundin, Anna-Karin, fr.o.m. 2014-02-25 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Carlsson, Cecilia, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2014-06-23
Expert : Jägsander, Jenny, fr.o.m. 2014-06-24 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Kärrman, Maria, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Mörk, Martin, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Nur, Omar, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2014-04-27
Expert : Qureshi, Tarik, fr.o.m. 2016-01-14 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Riihonen, Tommi, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Scheller, Kristina, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Schölin, Anna, fr.o.m. 2015-01-22 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Stenberg, Sara, fr.o.m. 2016-01-14 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Sundbom Ressassi, Maria, fr.o.m. 2014-04-28 t.o.m. 2016-12-15
Expert : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2015-01-21
Sekreterare : Anvin, Maria, fr.o.m. 2014-06-16 t.o.m. 2016-12-18
Sekreterare : Tollgerdt, Sofia, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2016-12-18

Rapporter

SOU 2016:87Bättre skydd mot diskriminering
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:87 Bättre skydd mot diskriminering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om aktiva åtgärder för att främja lika rättigheter och möjligheter (IJ 2008:05) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]

Utredningen om aktiva åtgärder för att främja lika rättigheter och möjligheter (IJ 2008:05)


Beteckning : IJ 2008:05
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Senast ändrad : 2013-01-16
Status : Avslutad 2011 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-10-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:130
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Morhed, Anne-Marie, fr.o.m. 2008-10-30 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Arrhenius, Lars, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Beckman, Niklas, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2009-02-16
Expert : Christensen, Peter Tai, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Fjellman Lundqvist, Maria, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Gralberg, Anna, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2009-09-07
Expert : Granat, Klara, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Hamskär, Ingemar, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Holmquist, Dan, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Kovar, Eva, fr.o.m. 2009-02-17 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Krafft, Charlotta, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Krook, Åsa, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Landolf Hjort, Cecilia, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2009-09-07
Expert : Lindberg, Lars, fr.o.m. 2009-09-08 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Linna, Katri, fr.o.m. 2009-02-17 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Magnusson, Sofia, fr.o.m. 2009-09-08 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Nygren, Ellen, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2009-02-16
Expert : Rehnström, Sofie, fr.o.m. 2009-02-17 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Ulveson, Anna, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Expert : Waldén, Mikael, fr.o.m. 2008-12-10 t.o.m. 2010-02-02
Sekreterare : Agdalen, Tomas, fr.o.m. 2009-01-15 t.o.m. 2010-02-12

Rapporter

SOU 2010:7Aktiva åtgärder för att främja lika rättigheter och möjligheter – ett systematiskt målinriktat arbete på tre samhällsområden
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om bildandet av Diskrimineringsombudsmannen (IJ 2008:03) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]

Utredningen om bildandet av Diskrimineringsombudsmannen(IJ 2008:03)


Beteckning : IJ 2008:03
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Senast ändrad : 2009-03-13
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-03-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:25 och dir. 2008:121
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Linna, Katri, fr.o.m. 2008-07-01 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Gnospelius, Ana, fr.o.m. 2008-07-17 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Olsson, Maria, fr.o.m. 2008-07-17 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Persson Härneskog, Gudrun, fr.o.m. 2008-07-17 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 2008-07-17 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Aspegren, Anna, fr.o.m. 2008-07-17 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Engström Nilsson, Ulrica, fr.o.m. 2008-08-18 t.o.m. 2008-12-31

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om familjeåterförening och om uppehållstillstånd för varaktigt bosatta tredjelandsmedborgare (UD 2004:01) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]

Utredningen om familjeåterförening och om uppehållstillstånd förvaraktigt bosatta tredjelandsmedborgare (UD 2004:01)


Beteckning : UD 2004:01
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-01
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-12-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:181, dir. 2004:9, dir. 2004:171 och dir. 2005:81
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Utredare : Ahnborg, Bertil, fr.o.m. 2004-01-26 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Baurmann, Mats, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Bökwall, Ewa, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Ekelund, Ingrid, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2004-06-13
Expert : Engvers, Alexander, fr.o.m. 2004-06-14 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Frank, Karin, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Gralberg, Anna, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Malkan, Johan, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2004-06-13
Expert : Peyron, Johanna, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Sallstedt, Gunnar, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Santesson, Anna, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Skäringer, Malin, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Stenström, Erik, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Stillerud, Karin, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 2004-03-31 t.o.m. 2005-06-30
Expert : Wilton Wahren, Alexandra, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Roos, Ann-Louise, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Westberg, Madeleine, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2005-06-30

Rapporter

SOU 2005:15Familjeåterförening och fri rörlighet för tredjelandsmedborgare
SOU 2005:103Anhörigåterförening
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 4 st. ) :

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:15 Familjeåterförening och fri rörlighet för tredjelandsmedborgare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2005:103 Anhörigåterförening [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om socialtjänsten och den fria rörligheten (S 2004:04) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen om socialtjänsten och den fria rörligheten (S 2004:04)


Beteckning : S 2004:04
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-07
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:61 och dir. 2004:157
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lundgren, Lars, fr.o.m. 2004-05-12
Sakkunnig : Jansson, Kerstin, fr.o.m. 2004-08-23 t.o.m. 2004-10-31
Sakkunnig : Lidbom, Catrin, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Lönnerholm, Sverker, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Mathiasson, Magnus, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Sjölin, Niklas, fr.o.m. 2004-08-23 t.o.m. 2005-02-01
Sakkunnig : Wennerström, Lars, fr.o.m. 2004-08-23
Sakkunnig : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Berglund, Else, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Bonander, Johan, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Englund, Ellinor, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Envall, Elis, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Rundquist, Anne, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Sandström, Eva-Lotta, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Stenfelt, Gunlög, fr.o.m. 2004-08-23
Expert : Zethraeus, Lena, fr.o.m. 2004-08-23
Sekreterare : Waas, Charlotte, fr.o.m. 2004-07-05 t.o.m. 2005-05-22

Rapporter

SOU 2005:34Socialtjänsten och den fria rörligheten
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 2004:61
Dir. 2004:157
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:34 Socialtjänsten och den fria rörligheten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om diskriminering och annan kränkande behandling inom skolväsendet m.m. (U 2003:10) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]

Utredningen om diskriminering och annan kränkande behandling inom skolväsendet m.m. (U 2003:10)


Beteckning : U 2003:10
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2005-03-07
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-09-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:114
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Bengtsson, Bertil, fr.o.m. 2003-09-16 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Hilborn, Ingegärd, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Holtz, Carin, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Härneskog, Örjan, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Lindqvist, Maria, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Lisskar-Dahlgren, Eva, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Syrén, Peter, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Zackari, Gunilla, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Sekreterare : Sylvan, Monica, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2004-05-31
Assistent : Bergström, Jenny, fr.o.m. 2003-10-28 t.o.m. 2004-05-31

Rapporter

SOU 2004:50Skolans ansvar för kränkningar av elever
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2003:114
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:50 Skolans ansvar för kränkningar av elever [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp (N 2002:A) med uppgift att utarbeta förslag till hur det framtida antirasistiska arbetet skall utformas och bedrivas [ Avslutad 2002 ]
Arbetsgrupp (N 2002:A) med uppgift att utarbeta förslag till hur det framtida antirasistiska arbetet skall utformas och bedrivas
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002
Medverkande :
Ordförande : Lars Johansson, G departementsråd, fr.o.m. 2002-01-31
Cafer Uzunel, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-31
Pontus Ringborg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-31
Ulrika Lindblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-01-31
Stina Holmberg, enhetschef, fr.o.m. 2002-01-31
Sven Hjelmskog, samordnare, fr.o.m. 2002-01-31
Christine Giljam, utbildningsdirektör, fr.o.m. 2002-01-31
Heinz Spira, utredare, fr.o.m. 2002-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2002:26 Ett centrum mot rasism och andra former av intolerans [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (UD 2002:03) Flyktingstatus för personer som är förföljda av kön eller sexuell läggning [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]

Utredningen (UD 2002:03) Flyktingstatus för personer som är förföljda av kön eller sexuell läggning


Beteckning : UD 2002:03
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2005-02-28
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-04-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:49, dir. 2003:7 och dir. 2003:109
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lempert, Erik, fr.o.m. 2003-02-04 t.o.m. 2004-03-08
Sakkunnig : Sandesjö, Håkan, fr.o.m. 2003-02-04 t.o.m. 2004-03-01
Sakkunnig : Ytterberg, Hans, fr.o.m. 2003-02-04 t.o.m. 2004-03-01
Expert : Bergman, Margareta, fr.o.m. 2003-02-04 t.o.m. 2004-03-01
Expert : Cameron, Iaian, fr.o.m. 2003-02-04 t.o.m. 2004-03-01
Expert : Ekberg, Gunilla, fr.o.m. 2003-02-04 t.o.m. 2004-03-01
Expert : Frostfeldt, Åsa, fr.o.m. 2003-02-04 t.o.m. 2004-03-01
Expert : Sandell, Ulrika, fr.o.m. 2003-02-04 t.o.m. 2004-03-01
Expert : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 2003-02-04 t.o.m. 2004-03-01
Sekreterare : Lundegard, Kerstin, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2004-03-15

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 3 st. ) :

Dir. 2002:49
Dir. 2003:7
Dir. 2003:109
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:31 Flyktingskap och könsrelaterad förföljelse [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Diskrimineringskommittén (N 2002:06) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]

Diskrimineringskommittén (N 2002:06)


Beteckning : N 2002:06
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2007-03-01
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-01-31
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:11, dir. 2003:69 och dir. 2005:8
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Ewerlöf, Göran, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Anderberg, Christel, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2002-12-01
Ledamot : Andersson, Hans, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Arosenius, Marcela, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Astudillo, Luciano, fr.o.m. 2003-04-08 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Frebran, Rose-Marie, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Granlund, Marie, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Jönsson, Anita, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Kerimo, Yilmaz, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Larsson, Kristina, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lindgren, Anna, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Nilsson Hedström, Lotta, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Nilsson, Martin, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Rohdin, Lennart, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Abrahamsson, Charlotte, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2002-12-01
Expert : Asklöf, Cecilia, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Bengtson Ekström, Katarina, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Bergström, Gunnar, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-09-28
Expert : Boman Lindberg, Emma, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2005-09-05
Expert : Borgström, Claes, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Bågling, Linda, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Gellner, Lars, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Gunnarsdottir, Anna Theodòra, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-03-13
Expert : Hamskär, Ingemar, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Herzfeld Olsson, Petra, fr.o.m. 2005-09-06 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Hilmarsdottir, Johanna Read, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Hoffstedt, Anneli, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Holmberg, Fredrik, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Hååg, Karin, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Härneskog, Örjan, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Höög, Katarina, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Johansson, Mats, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Järvenpää, Jimmy, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Lappalainen, Paul, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Laxén, Marianne, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-10-12
Expert : Lindblad, Jenny, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lindelöf, Agneta, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Linna, Katri, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lisskar-Dahlgren, Eva, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Ljunggren, Niklas, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lööw, Lars, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Maier, Lena, fr.o.m. 2003-09-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Olauson, Erland, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-09-17
Expert : Perseverante Kimenga, José, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Skarhed, Anna, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Staaf, Catharina, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Syrén, Peter, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Söderlöf, Göran, fr.o.m. 2004-12-06 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Utterström, Astrid, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Vilgren, Madelaine, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Wadstein, Margareta, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Wikberg, Maria, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Ytterberg, Hans, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Zackari, Gunilla, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Åström, Lars, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-02-09
Huvudsekreterare : Persson Härneskog, Gudrun, fr.o.m. 2002-05-16 t.o.m. 2006-03-31
Sekreterare : Isaksson, Dan, fr.o.m. 2002-05-16 t.o.m. 2006-03-10
Sekreterare : Pålsson Helander, Susanna, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2006-03-10
Sekreterare : Roth, Hans Ingvar, fr.o.m. 2004-09-10 t.o.m. 2005-02-28
Sekreterare : Sylvan, Monica, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2006-03-05
Bitr. sekreterare : Tekin-Befrits, Bilge, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2004-11-30

Rapporter

SOU 2004:55Ett utvidgat skydd mot könsdiskriminering – delbetänkande
SOU 2006:22En sammanhållen diskrimineringslagstiftning del 1 och 2
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:55 Ett utvidgat skydd mot könsdiskriminering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:22 En sammanhållen diskrimineringslagstiftning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp (N 2001:B) med uppgift att utarbeta ett förslag till hur ett arbete för att bistå personer som vill lämna rasistiska och liknande grupperingar kan bedrivas och finansieras [ Avslutad 2001 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp (N 2001:B) med uppgift att utarbeta ett förslag till hur ett arbete för att bistå personer som vill lämna rasistiska och liknande grupperingar kan bedrivas och finansieras
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-06-29
Medverkande :
Ordförande : Lars Johansson, G departementsråd, fr.o.m. 2001-06-29
Ledamot : Karl-Axel Johansson, sekreterare, fr.o.m. 2001-06-29
Ledamot : Irene Lindén, expert, fr.o.m. 2001-06-29
Ledamot : Göran Lindqvist, kansliråd, fr.o.m. 2001-06-29
Ledamot : Eva Olkiewicz, fil.dr., fr.o.m. 2001-06-29
Ledamot : Jens Pedersen, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-29
Ledamot : Cafer Uzunel, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Diskrimineringsutredningen 2001 (N 2001:01) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]

Diskrimineringsutredningen 2001 (N 2001:01)


Beteckning : N 2001:01
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2003-03-06
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:106 och 2002:12
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Tejning, Marianne, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-05-15
Expert : Abrahamsson, Charlotte, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Boman, Emma, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Dereborg, Anders, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2001-10-14
Expert : Eklundh, Catarina, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-01-29
Expert : Härneskog, Örjan, fr.o.m. 2002-01-30 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Järvenpää, Jimmy, fr.o.m. 2002-01-30 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Lindelöf, Agneta, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Linna, Katri, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2001-12-04
Expert : Lisskar-Dahlgren, Eva, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Olausson, Jenny, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Skarhed, Anna, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Utterström, Astrid, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Wadstein, Margareta, fr.o.m. 2001-12-05 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Ytterberg, Hans, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Zackari, Gunilla, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Bengtsson Ekström, Katarina, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Bergström, Gunnar, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Ledamot : Acciardo, Maria-Paz, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2001-06-10
Durling, Carl, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Gellner, Lars, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Ledamot : Jansson, Maud, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-05-02
Johansson, Helena, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Söderlöf, Göran, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Sekreterare : Isaksson, Dan, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2002-05-25
Sekreterare : Lundström, Karin, fr.o.m. 2001-04-02 t.o.m. 2002-03-31
Sekreterare : Persson Härneskog, Gudrun, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2002-05-15

Rapporter

SOU 2002:43Ett utvidgat skydd mot diskriminering
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:43 Ett utvidgat skydd mot diskriminering [ pdf |Paragraftecken ]
Arbetsgrupp med uppgift att utarbeta ett förslag till en nationell handlingsplan mot rasism m.m. (Ku 2000:E) [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppgift att utarbeta ett förslag till en nationell handlingsplan mot rasism m.m. (Ku 2000:E)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-09-21
Lokal : Drottninggatan 16, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08-405 10 00, direktval 08-405 16 02 (P. Ringborg)
Arbetsgruppen skall avrapportera sitt uppdrag senast den 4 december 2000.
Medverkande :
Ordförande : Lars Johansson, G departementsråd, fr.o.m. 2000-09-21
Ledamot : Rebecka Berggren, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-21
Ledamot : Ulrika Funered, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-21
Ledamot : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-21
Ledamot : Annika Lowén, kansliråd, fr.o.m. 2000-09-21
Ledamot : Camilla Lundgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-21
Ledamot : Anna Middelman, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-11-02
Ledamot : Henrik Sjöberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-21 t.o.m. 2000-11-01
Ledamot : Cafer Uzunel, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-21
Ledamot : Åsa Ytterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-21
Ledamot : Gunilla Zackari, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-09-21
Sekreterare : Pontus Ringborg, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen Arm i arm – 4:e initiativet (Ku 2000:D) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Arbetsgruppen Arm i arm - 4:e initiativet (Ku 2000:D)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-04-27
Lokal : Drottninggatan 16, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08-405 10 00,direktval 08-405 39 30 (C.Uzunel)
Uppdraget slutfört 2003-09-30
Medverkande :
Ordförande : Björn Fries, kommunalråd, fr.o.m. 2000-06-22 t.o.m. 2003-07-01
Ledamot : Elizabeth Bergsten, avdelningschef, fr.o.m. 2000-06-22 t.o.m. 2003-07-01
Ledamot : Iréne Lindén, utvecklare på Integrationsverket, t.o.m. 2003-03-16
Ledamot : Omar Nur, utvecklare på Integrationsverket, fr.o.m. 2003-03-17
Ledamot : Nyamko Sabuni, konsult, fr.o.m. 2000-06-22 t.o.m. 2003-07-01
Ledamot : Emma Skough, studerande, fr.o.m. 2000-06-22 t.o.m. 2003-07-01
Ledamot : Mikael Wiehe, artist, fr.o.m. 2000-06-22 t.o.m. 2003-07-01
Ledamot : Ahmet Önal, riskanalytiker, fr.o.m. 2000-06-22 t.o.m. 2003-07-01
Expert : Cafer Uzunel, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-06-22 t.o.m. 2003-07-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

1999 års diskrimineringsutredning (Ju 1999:10) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]

1999 års diskrimineringsutredning (Ju 1999:10)


Beteckning : Ju 1999:10
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2002-02-26
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-06-17
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:49 och dir. 2001:14
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Håkansson, Marianne, fr.o.m. 1999-06-17 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Eklund, Astrid, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Eriksson, Ann-Jeanette, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 1999-12-12
Expert : Funered, Ulrika, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Hemtke, Erica, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Holländer, Lars-Erik, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-09-27
Expert : Jareborg, Nils, fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Lööw, Heléne, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Lindelöf, Agneta, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-08-12

Rapporter

SOU 2001:39Ett effektivt diskrimineringsförbud – Om olaga diskriminering och begreppen ras och sexuell läggning
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1999:49
Dir. 2001:14
Utredningen (Ku 1999:02) om medborgarskapskrav i lagstiftningen [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]

Utredningen (Ku 1999:02) om medborgarskapskrav i lagstiftningen


Beteckning : Ku 1999:02
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-06
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-01-28
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:4 och dir. 2000:3.
Lokal :
Utredningen har fr.o.m. den 1 februari 2000 utfört sitt arbete som enparlamentarisk kommitté (Kommittén om medborgarskapskrav)Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Josefsson, Ingemar, fr.o.m. 1999-03-08 t.o.m. 2000-02-29
Ordförande : Josefsson, Ingemar, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-12-05
Ledamot : Ahrland, Karin, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-12-05
Ledamot : Beck-Friis, Sigvard, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-12-05
Ledamot : Brendt, Agneta, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-12-05
Ledamot : Ceballos, Bodil, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-12-05
Ledamot : Dunker, Anne-Katrine, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-12-05
Ledamot : Johansson, Kenneth, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-12-05
Ledamot : Kvist, Kenneth, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-12-05
Ledamot : Sahlberg, Pär Axel, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-12-05
Sakkunnig : Schäder, Göran, fr.o.m. 2000-02-16 t.o.m. 2000-12-05
Sakkunnig : Warnling-Nerep, Wiweka, fr.o.m. 2000-02-16 t.o.m. 2000-12-05
Expert : Dràb, Michaela, fr.o.m. 1999-03-08 t.o.m. 2000-02-15
Expert : Eka, Maria, fr.o.m. 1999-03-08 t.o.m. 2000-12-05
Expert : Eklund, Torbjörn, fr.o.m. 1999-03-08 t.o.m. 2000-02-15
Expert : Jermsten, Henrik, fr.o.m. 2000-02-16 t.o.m. 2000-12-05
Expert : Gunnarsdóttir, Anna Theodóra, fr.o.m. 1999-10-29 t.o.m. 2000-12-05
Expert : Hegethorn, Cecilia, fr.o.m. 1999-03-08 t.o.m. 2000-12-05
Expert : Ringborg, Pontus, fr.o.m. 1999-03-08 t.o.m. 1999-10-28
Expert : Stenström, Erik, fr.o.m. 1999-03-08 t.o.m. 2000-12-05
Expert : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 1999-03-08 t.o.m. 1999-10-28
Expert : Wågnert, Niklas, fr.o.m. 2000-02-16 t.o.m. 2000-12-05
Huvudsekreterare : Person, Katarina, fr.o.m. 2000-03-15 t.o.m. 2000-12-17
Sekreterare : Ljungdahl, Ulf, fr.o.m. 2000-03-15 t.o.m. 2000-12-17
Sekreterare : Persson, Cecilia, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Persson, Katarina, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2000-05-15

Rapporter

Skrivelse till regeringen den 30 november 1999.
SOU 2000:106Medborgarskapskrav i svensk lagstiftning – slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1999:4
Dir. 2000:3
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:106 Medborgarskap i svensk lagstiftning [ pdf |Paragraftecken ]

Senast uppdaterad 2019-07-24 av Sören Öman