Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om diskriminering och annan kränkande behandling inom skolväsendet m.m. (U 2003:10)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om diskriminering och annan kränkande behandling inom skolväsendet m.m. (U 2003:10) [ Avslutad 2004 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 7 ♂ 4 ) :

Bertil Bengtsson  []  ( Särskild utredare )
Ingegärd Hilborn  []  ( Expert )
Carin Holtz  []  ( Expert )
Örjan Härneskog  []  ( Expert )
Maria Lindqvist  []  ( Expert )
Eva Lisskar-Dahlgren  []  ( Expert )
Peter Syrén  []  ( Expert )
Cafer Uzunel  []  ( Expert )
Gunilla Zackari  []  ( Expert )
Monica Sylvan  []  ( Sekreterare )
Jenny Bergström  []  ( Assistent )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om diskriminering och annan kränkande behandling inom skolväsendet m.m. (U 2003:10)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-09-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:114
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:50 Skolans ansvar för kränkningar av elever
Medverkande :
Särskild utredare : Bertil Bengtsson, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2003-09-16 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Ingegärd Hilborn, chefsjurist, fr.o.m. 2004-03-16 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Carin Holtz, undervisningsråd, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Örjan Härneskog, kansliråd, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Maria Lindqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Eva Lisskar-Dahlgren, kansliråd, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Peter Syrén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Cafer Uzunel, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Expert : Gunilla Zackari, kansliråd, fr.o.m. 2003-10-07 t.o.m. 2004-05-14
Sekreterare : Monica Sylvan, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2004-05-31
Assistent : Jenny Bergström, fr.o.m. 2003-10-28 t.o.m. 2004-05-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman