Hem: Teman: Offentliga utredningar:

1999 års diskrimineringsutredning (Ju 1999:10)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

1999 års diskrimineringsutredning (Ju 1999:10) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 7 ♂ 3 ) :

Marianne Håkansson  []  ( Särskild utredare )
Astrid Eklund  []  ( Expert )
Ann-Jeanette Eriksson  []  ( Expert )
Ulrika Funered  []  ( Expert )
Erica Hemtke  []  ( Expert )
Lars-Erik Holländer  []  ( Expert )
Nils Jareborg  []  ( Expert )
Heléne Lööw  []  ( Expert )
Cafer Uzunel  []  ( Expert )
Agneta Lindelöf  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

1999 års diskrimineringsutredning (Ju 1999:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-17
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:49 och dir. 2001:14
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:39 Ett effektivt diskrimineringsförbud - Om olaga diskriminering och begreppen ras och sexuell läggning
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Håkansson, generaldirektör, fr.o.m. 1999-06-17 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Astrid Eklund, byråchef, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Ann-Jeanette Eriksson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 1999-12-12
Expert : Ulrika Funered, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Erica Hemtke, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Lars-Erik Holländer, kriminalinspektör, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-09-27
Expert : Nils Jareborg, professor, fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Heléne Lööw, fil doktor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Cafer Uzunel, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Agneta Lindelöf, hovrättsråd, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-08-12

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman