: : :

Utredningen (UD 2002:03) Flyktingstatus för personer som är förföljda av kön eller sexuell läggning

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (UD 2002:03) Flyktingstatus för personer som är förföljda av kön eller sexuell läggning [ Avslutad 2004 ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 3 st. ) :

Dir. 2002:49
Dir. 2003:7
Dir. 2003:109
Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:31 Flyktingskap och könsrelaterad förföljelse [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 5 ♂ 5 ) :

Erik Lempert  []  ( Särskild utredare )
Håkan Sandesjö  []  ( Sakkunnig )
Hans Ytterberg  []  ( Sakkunnig )
Margareta Bergman  []  ( Expert )
Iain Cameron  []  ( Expert )
Gunilla Ekberg  []  ( Expert )
Åsa Frostfeldt  []  ( Expert )
Ulrika Sandell  []  ( Expert )
Cafer Uzunel  []  ( Expert )
Kerstin Lundegard  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (UD 2002:03) Flyktingstatus för personer som är förföljda av kön eller sexuell läggning


Beteckning : UD 2002:03
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2005-02-28
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-04-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:49, dir. 2003:7 och dir. 2003:109
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lempert, Erik, fr.o.m. 2003-02-04 t.o.m. 2004-03-08
Sakkunnig : Sandesjö, Håkan, fr.o.m. 2003-02-04 t.o.m. 2004-03-01
Sakkunnig : Ytterberg, Hans, fr.o.m. 2003-02-04 t.o.m. 2004-03-01
Expert : Bergman, Margareta, fr.o.m. 2003-02-04 t.o.m. 2004-03-01
Expert : Cameron, Iaian, fr.o.m. 2003-02-04 t.o.m. 2004-03-01
Expert : Ekberg, Gunilla, fr.o.m. 2003-02-04 t.o.m. 2004-03-01
Expert : Frostfeldt, Åsa, fr.o.m. 2003-02-04 t.o.m. 2004-03-01
Expert : Sandell, Ulrika, fr.o.m. 2003-02-04 t.o.m. 2004-03-01
Expert : Uzunel, Cafer, fr.o.m. 2003-02-04 t.o.m. 2004-03-01
Sekreterare : Lundegard, Kerstin, fr.o.m. 2003-02-03 t.o.m. 2004-03-15

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-07-24 av Sören Öman