Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om kommuners och landstings beslutfattande vid extraordinära fredstida händelser i samhället (Ju 2001:04)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om kommuners och landstings beslutfattande vid extraordinära fredstida händelser i samhället (Ju 2001:04) [ Avslutad 2002 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 6 ♂ 3 ) :

Christel Anderberg  []  ( Särskild utredare )
Irene Reuterfors-Mattsson  []  ( Sakkunnig )
Stig Wintzer  []  ( Sakkunnig )
Eva Bjurman  []  ( Expert )
Johanna Enberg  []  ( Expert )
Fredrik Holmström  []  ( Expert )
Barbro Rosensvärd  []  ( Expert )
Eva Thorsell  []  ( Expert )
Olle Lundin  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om kommuners och landstings beslutfattande vid extraordinära fredstida händelser i samhället (Ju 2001:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:40
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:110 Extra ordinära händelser i kommuner och landsting
Medverkande :
Särskild utredare : Christel Anderberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-05-10 t.o.m. 2002-01-15
Sakkunnig : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Sakkunnig : Stig Wintzer, utredare, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Eva Bjurman, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Johanna Enberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Fredrik Holmström, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Barbro Rosensvärd, departementsråd, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Expert : Eva Thorsell, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-01-15
Sekreterare : Olle Lundin, jur.dr., fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-01-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman