Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Gränskommunutredningen (Ju 2001:05)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Gränskommunutredningen (Ju 2001:05) [ Avslutad 2002 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 16 st. ♀ 8 ♂ 8 ) :

Peder Törnvall  []  ( Särskild utredare )
Christer Hjert  []  ( Sakkunnig )
Hasse Knutsson  []  ( Sakkunnig )
Barbro Rosensvärd  []  ( Sakkunnig )
Marika Dagenbrink  []  ( Expert )
Staffan Isling  []  ( Expert )
Ulf Ljungdahl  []  ( Sekreterare )
Åsa Nord  []  ( Expert )
Åsa Norrman  []  ( Expert )
Anders Nyström  []  ( Expert )
Christer Persson  []  ( Expert )
Kristina Svahn Starrsjö  []  ( Expert )
Hanna Wiik  []  ( Expert )
Ann Årefeldt  []  ( Expert )
Anna Täcklind  []  ( Sekreterare )
Niclas Falkendal  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Gränskommunutredningen (Ju 2001:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:39 och dir. 2002:63
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:84 Ett internationellt kommunalförbund
SOU 2002:85 Bilagor till Gränskommunutredningens betänkande SOU 2002:84
Medverkande :
Särskild utredare : Peder Törnvall, generaldirektör, fr.o.m. 2001-05-10 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Christer Hjert, förbundsjurist, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Hasse Knutsson, utredare, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Sakkunnig : Barbro Rosensvärd, departementsråd, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Marika Dagenbrink, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Niclas Falkendahl, kansliråd, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Staffan Isling, kommunchef, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Ulf Ljungdahl, rådman, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Åsa Nord, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Åsa Norrman, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Anders Nyström, kansliråd, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Christer Persson, utvecklingschef, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Kristina Svahn Starrsjö, ämnesråd, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2002-11-30
Expert : Hanna Wiik, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-18 t.o.m. 2001-08-31
Expert : Ann Årefeldt, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-05 t.o.m. 2002-11-30
Sekreterare : Ulf Ljungdahl, rådman, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Anna Täcklind, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-01-14 t.o.m. 2002-11-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman