Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 42 st. ♀ 24 ♂ 18 ) :

Sven-Åke Johansson  []  ( Ordförande )
Ulf P. Lundgren  []  ( Ordförande )
Jan Björklund  []  ( Ledamot )
Torgny Danielsson  []  ( Ledamot )
Sigbrit Franke  []  ( Ledamot )
Patrik Hansson  []  ( Ledamot )
Eva Johansson  []  ( Ledamot )
Tomas Johansson  []  ( Ledamot )
Solveig Lindström  []  ( Ledamot )
Christina Ottosson  []  ( Ledamot )
Mats Pertoft  []  ( Ledamot )
Christer Romilson  []  ( Ledamot )
Margit Viklund  []  ( Ledamot )
Henrik Westman  []  ( Ledamot )
Ingmari Åberg  []  ( Ledamot )
Ragnar Eliasson  []  ( Sakkunnig )
Louise Fernstedt  []  ( Sakkunnig )
Johan Höök  []  ( Sakkunnig )
Charlotte Lenman  []  ( Sakkunnig )
Annica Lindblom  []  ( Sakkunnig )
Eva Nelfelt  []  ( Sakkunnig )
Annika Nyström Karlsson  []  ( Sakkunnig )
Barbro Rosensvärd  []  ( Sakkunnig )
Anna Westerholm  []  ( Sakkunnig )
Helen Westlund  []  ( Sakkunnig )
Annika Åkerlind  []  ( Sakkunnig )
Ewa Durhán  []  ( Expert )
Anneli Eriksson  []  ( Expert )
Ingegärd Hilborn  []  ( Sekreterare )
Karl-Ivar Hultcranzt  []  ( Expert )
Ingrid Lindskog  []  ( Expert )
Barbara Martin Korpi  []  ( Expert )
Frank Nordberg  []  ( Expert )
Carl Norström  []  ( Huvudsekreterare )
Claes-Göran Aggebo  []  ( Sekreterare )
Sonja Hjorth  []  ( Sekreterare )
Monica Sylvan  []  ( Sekreterare )
Lars Werner  []  ( Sekreterare )
Östen Fredriksson  []  ( Expert )
Jan Lindberg  []  ( Expert )
Anna Florell  []  ( Assistent )
Malin William-Olsson  []  ( Assistent )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén för översyn av skollagen m.m. (U 1999:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-02-25
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:15 och 2002:9
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:121 Skollag för kvalitet och likvärdighet med bilagedel
Medverkande :
Ordförande : Sven-Åke Johansson, f.d. skoldirektör, fr.o.m. 2000-10-10 t.o.m. 2003-01-31
Ordförande : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, fr.o.m. 1999-03-15 t.o.m. 2000-10-09
Ledamot : Jan Björklund, skolborgarråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Torgny Danielsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Sigbrit Franke, universitetskansler, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Patrik Hansson, ordförande i barn- och ungdomsnämnden, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Eva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Tomas Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-07-23
Ledamot : Solveig Lindström, kommunalråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Christina Ottosson, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Mats Pertoft, ekonom, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Christer Romilson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Margit Viklund, politisk sekreterare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : , Wadman, Per 1:e vice förbundsordföranden, fr.o.m. 2000-07-24 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Henrik Westman, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Ledamot : Ingmari Åberg, förskollärare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Ragnar Eliasson, skolråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Louise Fernstedt, sektionschef, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Johan Höök, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-08 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunnig : Charlotte Lenman, jurist, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Annica Lindblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-01-13
Sakkunnig : Eva Nelfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-10-04 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Annika Nyström Karlsson, ombudsman, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-12-16
Sakkunniga : Barbro Rosensvärd, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-05-07
Sakkunniga : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 1999-10-03
Sakkunniga : Helen Westlund, jurist, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-03-26
Sakkunnig : Annika Åkerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2002-03-12 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Ewa Durhán, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Anneli Eriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Ingegärd Hilborn, förbundsjurist, fr.o.m. 2000-12-12 t.o.m. 2001-11-05
Expert : Karl-Ivar Hultcranzt, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Barbara Martin Korpi, ämnesråd, fr.o.m. 2001-09-10 t.o.m. 2002-12-16
Expert : Frank Nordberg, chefsjurist, fr.o.m. 2000-11-13 t.o.m. 2002-05-01
Huvudsekreterare : Carl Norström, kammarrättsråd (avliden), fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-10-17
Sekreterare : Claes-Göran Aggebo, undervisningsråd, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-04-16
Sekreterare : Ingegärd Hilborn, förbundsjurist, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Sonja Hjorth, kansliråd, fr.o.m. 1999-09-13 t.o.m. 2000-05-21
Sekreterare : Monica Sylvan, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-07-05 t.o.m. 2003-03-31
Sekreterare : Lars Werner, f.d. hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2002-09-30
Expert : Östen Fredriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Jan Lindberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-04-01 t.o.m. 2002-12-31
Assistent : Anna Florell, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-06-30
Assistent : Malin William-Olsson, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2003-03-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman