Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Agneta Lindelöf

Sök kontaktuppgifter till Agneta Lindelöf på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Agneta Lindelöf

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Agneta Lindelöf medverkat i ( 8 st. ):

2008 års sexualbrottsutredning (Ju 2008:12) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
2008 års sexualbrottsutredning (Ju 2008:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-07-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:94
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:71 Sexualbrottslagstiftningen - Utvärdering och reformförslag
Medverkande :
Särskild utredare : Nils Petter Ekdahl, rådman, fr.o.m. 2008-07-17 t.o.m. 2010-10-31
Expert : Klara Hradilova Selin, fil.dr., fr.o.m. 2008-09-10 t.o.m. 2010-10-31
Expert : Maria Hölcke, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-09-10 t.o.m. 2010-10-31
Expert : Nils Jareborg, professor emeritus, fr.o.m. 2008-09-10 t.o.m. 2010-10-31
Expert : Agneta Lindelöf, hovrättsråd, fr.o.m. 2008-09-10 t.o.m. 2010-10-31
Expert : Marianne Ny, överåklagare, fr.o.m. 2008-09-10 t.o.m. 2010-10-31
Expert : Björn Sandin, advokat, fr.o.m. 2008-09-10 t.o.m. 2010-10-31
Expert : Elisabeth Wikén Jidell, jur.kand. och enhetschef, fr.o.m. 2009-01-10 t.o.m. 2010-10-31
Sekreterare : Catharina Månsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2010-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:94 Utvärdering av 2005 års sexualbrottsreform, m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:71 Sexualbrottslagstiftningen – utvärdering och reformförslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av bestämmelserna om människohandelsbrott m.m. (Ju 2006:01) [ Avslutad 2008 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen om översyn av bestämmelserna om människohandelsbrott m.m. (Ju 2006:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:152, dir. 2006:78 och dir. 2007:88
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:41 Människohandel och barnäktenskap - ett förstärkt straffrättsligt skydd
Medverkande :
Särskild utredare : Agneta Lindelöf, hovrättsråd, fr.o.m. 2006-02-23 t.o.m. 2008-04-30
Expert : Monica Blomström, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-11-17 t.o.m. 2007-02-28
Expert : Gunilla Ekberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-03-30 t.o.m. 2006-11-13
Expert : Nils-Petter Ekdahl, rådman, fr.o.m. 2006-03-30 t.o.m. 2008-04-22
Expert : Karin Erlandsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-03-30 t.o.m. 2007-02-14
Expert : Erica Hemtke, hovrättsråd, fr.o.m. 2006-03-30 t.o.m. 2008-04-22
Expert : Inger Högberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2008-04-22
Expert : Maria Hölcke, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-03-03 t.o.m. 2008-04-22
Expert : Nils Jareborg, professor emeritus, fr.o.m. 2006-03-30 t.o.m. 2008-04-22
Expert : Hanna Lantz, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-30 t.o.m. 2008-04-22
Expert : Viveca Lång, kansliråd, fr.o.m. 2006-03-30 t.o.m. 2007-08-14
Expert : Kajsa Wahlberg, kriminalinspektör, fr.o.m. 2006-03-30 t.o.m. 2008-04-22
Expert : Tomas Wetterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-09
Expert : Magdalena Wikstrand Danelius, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-08-15 t.o.m. 2008-03-02
Sekreterare : Monica Nebelius, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2008-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Diskrimineringskommittén (N 2002:06) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Diskrimineringskommittén (N 2002:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-01-31
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:11, dir. 2003:69 och dir. 2005:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:55 Ett utvidgat skydd mot könsdiskriminering - delbetänkande
SOU 2006:22 En sammanhållen diskrimineringslagstiftning del 1 och 2
Medverkande :
Ordförande : Göran Ewerlöf, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Christel Anderberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2002-12-01
Ledamot : Hans Andersson, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Marcela Arosenius, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Luciano Astudillo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2003-04-08 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Rose-Marie Frebran, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Marie Granlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-04-07
Ledamot : Anita Jönsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Yilmaz Kerimo, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Kristina Larsson, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Anna Lindgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lotta Nilsson Hedström, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Ledamot : Martin Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Ledamot : Lennart Rohdin, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Charlotte Abrahamsson, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2002-12-01
Expert : Cecilia Asklöf, kansliråd, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Katarina Bengtson Ekström, förbundsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-09-24
Expert : Gunnar Bergström, arbetsrättschef, fr.o.m. 2003-02-10 t.o.m. 2003-09-28
Expert : Emma Boman Lindberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2005-09-05
Expert : Claes Borgström, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Linda Bågling, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Anna Theodòra Gunnarsdottir, vik. diskrimineringsombudsman, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-03-13
Expert : Ingemar Hamskär, chefsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Petra Herzfeld Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-09-06 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Johanna Read Hilmarsdottir, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Anneli Hoffstedt, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Fredrik Holmberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Karin Hååg, kansliråd, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Örjan Härneskog, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Katarina Höög, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Mats Johansson, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Jimmy Järvenpää, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Paul Lappalainen, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Marianne Laxén, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-10-12
Expert : Jenny Lindblad, utredare, fr.o.m. 2003-09-18 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Agneta Lindelöf, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Katri Linna, diskrimineringsombudsman, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Eva Lisskar-Dahlgren, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Niklas Ljunggren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lars Lööw, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lena Maier, juris doktor, fr.o.m. 2003-09-25 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Erland Olauson, kanslichef, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-09-17
Expert : José Perseverante Kimenga, verksjurist, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Anna Skarhed, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2003-09-01
Expert : Catharina Staaf, departementsråd, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Peter Syrén, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Göran Söderlöf, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2004-12-06 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Astrid Utterström, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Cafer Uzunel, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Madelaine Vilgren, utbildningskonsult, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Margareta (avliden) Wadstein, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Maria Wikberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Hans Ytterberg, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Gunilla Zackari, fr.o.m. 2002-05-21 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Lars Åström, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-02-09
Huvudsekreterare : Gudrun Persson Härneskog, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-05-16 t.o.m. 2006-03-31
Sekreterare : Dan Isaksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-05-16 t.o.m. 2006-03-10
Sekreterare : Susanna Pålsson Helander, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-01-13 t.o.m. 2006-03-10
Sekreterare : Hans Ingvar Roth, teol.dr., fr.o.m. 2004-09-10 t.o.m. 2005-02-28
Sekreterare : Monica Sylvan, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2006-03-05
Bitr. sekreterare : Bilge Tekin-Befrits, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2004-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:55 Ett utvidgat skydd mot könsdiskriminering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:22 En sammanhållen diskrimineringslagstiftning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Diskrimineringsutredningen 2001 (N 2001:01) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Diskrimineringsutredningen 2001 (N 2001:01)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:106 och 2002:12
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:43 Ett utvidgat skydd mot diskriminering
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Tejning, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-05-15
Expert : Charlotte Abrahamsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Emma Boman, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Anders Dereborg, hovrättssassessor, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2001-10-14
Expert : Catarina Eklundh, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-01-29
Expert : Örjan Härneskog, fr.o.m. 2002-01-30 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Jimmy Järvenpää, fr.o.m. 2002-01-30 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Agneta Lindelöf, hovrättsråd, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Katri Linna, ombudsman, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2001-12-04
Expert : Eva Lisskar-Dahlgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Jenny Olausson, ombudsman, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Anna Skarhed, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Astrid Utterström, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Cafer Uzunel, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Margareta Wadstein, fr.o.m. 2001-12-05 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Hans Ytterberg, ombudsman, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Expert : Gunilla Zackari, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Katarina Bengtsson Ekström, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Gunnar Bergström, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Ledamot : Maria-Paz Acciardo, utredare, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2001-06-10
Carl Durling, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Lars Gellner, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Ledamot : Maud Jansson, ombudsman, fr.o.m. 2001-06-11 t.o.m. 2002-05-02
Helena Johansson, sekretariatschef, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Göran Söderlöf, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-04-25 t.o.m. 2002-05-02
Sekreterare : Dan Isaksson, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2002-05-25
Sekreterare : Karin Lundström, fr.o.m. 2001-04-02 t.o.m. 2002-03-31
Sekreterare : Gudrun Persson Härneskog, fr.o.m. 2001-03-12 t.o.m. 2002-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:43 Ett utvidgat skydd mot diskriminering [ pdf |Paragraftecken ]
1999 års diskrimineringsutredning (Ju 1999:10) [ Avslutad 2001 ] [ Sekreterare ]
1999 års diskrimineringsutredning (Ju 1999:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-17
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:49 och dir. 2001:14
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:39 Ett effektivt diskrimineringsförbud - Om olaga diskriminering och begreppen ras och sexuell läggning
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Håkansson, generaldirektör, fr.o.m. 1999-06-17 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Astrid Eklund, byråchef, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Ann-Jeanette Eriksson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 1999-12-12
Expert : Ulrika Funered, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Erica Hemtke, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Lars-Erik Holländer, kriminalinspektör, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-09-27
Expert : Nils Jareborg, professor, fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Heléne Lööw, fil doktor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Cafer Uzunel, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Agneta Lindelöf, hovrättsråd, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-08-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om straffansvar för organiserad brottslighet m.m. (Ju 1998:04) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Kommittén om straffansvar för organiserad brottslighet m.m. (Ju 1998:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-08-20
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:66.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:88 Organiserad brottslighet, hets mot folkgrupp, hets mot homosexuella, m.m.
Medverkande :
Ordförande : Martin Borgeke, hovrättslagman, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2000-10-31
Ledamot : Michael Anefur, ombudsman /kd, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 2000-10-31
Ledamot : Leif Björnlod, fil.kand. /mp, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 2000-10-31
Ledamot : Göran Magnusson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 2000-10-31
Ledamot : Jerry Martinger, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 1999-11-30
Ledamot : Per-Samuel Nisser, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-12-01 t.o.m. 2000-10-31
Ledamot : Siw Persson, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 2000-10-31
Ledamot : Margareta Sandgren, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 2000-10-31
Ledamot : Gunnel Wallin, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 2000-10-31
Ledamot : Alice Åström, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Hans-Gunnar Axberger, docent, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Nils Jareborg, professor, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Barbro Jönsson, tf. byråchef, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Agneta Lindelöf, hovrättsråd, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Magnus Törner, polismästare, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2000-10-31
Sekreterare : Nils Petter Ekdahl, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2000-11-12
Sekreterare : Mats Loberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén för brottsförebyggande arbete (Ju 1996:05) [ Avslutad 1999 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén för brottsförebyggande arbete (Ju 1996:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-06-10
Direktiv för kommittén, se dir. 1996:48 och dir. 1998:31.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:90 Steget före. Nedslag i det lokala brottsförebyggande arbetet.
SOU 1999:61 Brottsförebyggande arbete i landets kommuner.
Medverkande :
Ordförande : Stig Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1999-05-31
Ledamot : Ann-Marie Begler, generaldirektör, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-05-31
Ledamot : Bengt Fridh, avdelningschef, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1999-05-31
Ledamot : Marianne Håkansson, generaldirektör, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-11-30
Ledamot : Lars Strid, förbundssekreterare, fr.o.m. 1996-12-01 t.o.m. 1999-05-31
Ledamot : Anita Sundin, sekreterare, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1996-11-30
Sakkunnig : Jan Andersson, byråchef, fr.o.m. 1997-11-03 t.o.m. 1999-05-31
Sakkunnig : Agneta Bäcklund, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-06-24 t.o.m. 1997-11-30
Sakkunnig : Agneta Lindelöf, rådman, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-01-21
Expert : Lars Alexandersson, byråchef, fr.o.m. 1996-12-05 t.o.m. 1998-01-21
Expert : Louise Heckscher, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-05-31
Expert : Ronnie Winsnes, sektionschef, fr.o.m. 1996-06-24 t.o.m. 1999-05-31
Sekreterare : Erik Grevholm, beteendevetare, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 1998-09-30
Sekreterare : Johan Isaksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1999-05-31
Sekreterare : Anita Jonstrand, länsförbundssekreterare, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1999-05-31
Bitr. sekreterare : Mona Backhans, informatör, fr.o.m. 1998-02-16 t.o.m. 1998-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Ungdomsbrottskommittén (Ju 1990:07) [ Avslutad 1993 ] [ Sekreterare ]
Ungdomsbrottskommittén (Ju 1990:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1990:53.
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 Malmö, tel. växel 040/35 58 55, direktval 040/35 58 46 (Lindelöf), 040/35 58 77 (Henriksson)
Utredningen har avgett :
SOU 1993:35 Reaktion mot ungdomsbrott. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Erland Aspelin, hovrättslagman, t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Britt Louise Agrell, advokat, t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Kent Carlsson, informationschef, t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Ingrid Hemmingsson, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Ing-Britt Irhammar, lågstadielärare, t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Lars-Erik Lövdén, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Jerry Martinger, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Liisa Rulander, led. av riksdagen/kds, t.o.m. 1993-06-30
Ledamot : Karin Wegestål, led. av riksdagen /s, t.o.m. 1993-06-30
Sakkunnig : Karl-Axel Johansson, sektionschef, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Hanna Ahlstrand, planeringschef, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Martin Borgeke, rådman, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Lars Bryntesson, departementsråd, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Agneta Bygdell, sektionschef, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Christina Gynnå, departementssekreterare, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Lena Holmqvist, universitetslektor, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Monika Olsson, byrådirektör, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Jerzy Sarnecki, byråchef, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Erik Sternbeck, distriktsåklagare, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Mats Vangstad, byråchef, t.o.m. 1993-06-30
Expert : Dag Victor, hovrättslagman, t.o.m. 1993-06-30
Sekreterare : Agneta Lindelöf, hovrättsassessor, t.o.m. 1993-09-05
Lars Henriksson, t.f. hovrättsassessor, t.o.m. 1993-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:35 Reaktion mot ungdomsbrott – Del A och B [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman