Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén för brottsförebyggande arbete (Ju 1996:05)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén för brottsförebyggande arbete (Ju 1996:05) [ Avslutad 1999 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 16 st. ♀ 8 ♂ 8 ) :

Stig Nilsson  []  ( Ordförande )
Ann-Marie Begler  []  ( Ledamot )
Bengt Fridh  []  ( Ledamot )
Marianne Håkansson  []  ( Ledamot )
Lars Strid  []  ( Ledamot )
Anita Sundin  []  ( Ledamot )
Jan Andersson  []  ( Sakkunnig )
Agneta Bäcklund  []  ( Sakkunnig )
Agneta Lindelöf  []  ( Sakkunnig )
Lars Alexandersson  []  ( Expert )
Louise Heckscher  []  ( Expert )
Ronnie Winsnes  []  ( Expert )
Erik Grevholm  []  ( Sekreterare )
Johan Isaksson  []  ( Sekreterare )
Anita Jonstrand  []  ( Sekreterare )
Mona Backhans  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén för brottsförebyggande arbete (Ju 1996:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-06-10
Direktiv för kommittén, se dir. 1996:48 och dir. 1998:31.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:90 Steget före. Nedslag i det lokala brottsförebyggande arbetet.
SOU 1999:61 Brottsförebyggande arbete i landets kommuner.
Medverkande :
Ordförande : Stig Nilsson, kommunalråd, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1999-05-31
Ledamot : Ann-Marie Begler, generaldirektör, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-05-31
Ledamot : Bengt Fridh, avdelningschef, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1999-05-31
Ledamot : Marianne Håkansson, generaldirektör, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1997-11-30
Ledamot : Lars Strid, förbundssekreterare, fr.o.m. 1996-12-01 t.o.m. 1999-05-31
Ledamot : Anita Sundin, sekreterare, fr.o.m. 1996-06-10 t.o.m. 1996-11-30
Sakkunnig : Jan Andersson, byråchef, fr.o.m. 1997-11-03 t.o.m. 1999-05-31
Sakkunnig : Agneta Bäcklund, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-06-24 t.o.m. 1997-11-30
Sakkunnig : Agneta Lindelöf, rådman, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-01-21
Expert : Lars Alexandersson, byråchef, fr.o.m. 1996-12-05 t.o.m. 1998-01-21
Expert : Louise Heckscher, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1998-06-18 t.o.m. 1999-05-31
Expert : Ronnie Winsnes, sektionschef, fr.o.m. 1996-06-24 t.o.m. 1999-05-31
Sekreterare : Erik Grevholm, beteendevetare, fr.o.m. 1998-02-01 t.o.m. 1998-09-30
Sekreterare : Johan Isaksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-10 t.o.m. 1999-05-31
Sekreterare : Anita Jonstrand, länsförbundssekreterare, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1999-05-31
Bitr. sekreterare : Mona Backhans, informatör, fr.o.m. 1998-02-16 t.o.m. 1998-10-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman