Hem: Teman: Offentliga utredningar:

2008 års sexualbrottsutredning (Ju 2008:12)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

2008 års sexualbrottsutredning (Ju 2008:12) [ Avslutad 2010 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 6 ♂ 3 ) :

Nils Petter Ekdahl  []  ( Särskild utredare )
Klara Hradilova Selin  []  ( Expert )
Maria Hölcke  []  ( Expert )
Nils Jareborg  []  ( Expert )
Agneta Lindelöf  []  ( Expert )
Marianne Ny  []  ( Expert )
Björn Sandin  []  ( Expert )
Elisabeth Wikén Jidell  []  ( Expert )
Catharina Månsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2008 års sexualbrottsutredning (Ju 2008:12)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-07-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:94
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:71 Sexualbrottslagstiftningen - Utvärdering och reformförslag
Medverkande :
Särskild utredare : Nils Petter Ekdahl, rådman, fr.o.m. 2008-07-17 t.o.m. 2010-10-31
Expert : Klara Hradilova Selin, fil.dr., fr.o.m. 2008-09-10 t.o.m. 2010-10-31
Expert : Maria Hölcke, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-09-10 t.o.m. 2010-10-31
Expert : Nils Jareborg, professor emeritus, fr.o.m. 2008-09-10 t.o.m. 2010-10-31
Expert : Agneta Lindelöf, hovrättsråd, fr.o.m. 2008-09-10 t.o.m. 2010-10-31
Expert : Marianne Ny, överåklagare, fr.o.m. 2008-09-10 t.o.m. 2010-10-31
Expert : Björn Sandin, advokat, fr.o.m. 2008-09-10 t.o.m. 2010-10-31
Expert : Elisabeth Wikén Jidell, jur.kand. och enhetschef, fr.o.m. 2009-01-10 t.o.m. 2010-10-31
Sekreterare : Catharina Månsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2010-11-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman