Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Linus Fredriksson

Sök kontaktuppgifter till Linus Fredriksson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Linus Fredriksson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Linus Fredriksson medverkat i ( 6 st. ):

Genomförande av ändring i AV-direktivet och översyn av radio- och tv-lagen i vissa andra delar (Ku 2018:03) [ Avslutad 2019 ] [ Huvudsekreterare ]
2018 års AV-utredning (Ku 2018:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:55
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 104, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 32 85 (Fredriksson)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:39 En moderniserad radio- och tv-lag - genomförande av ändringar i AV-direktivet
Medverkande :
Särskild utredare : Maria Eka, chefsrådman, fr.o.m. 2018-06-28 t.o.m. 2019-08-19
Expert : Emma Alskog, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-08-30 t.o.m. 2019-08-19
Expert : Filippa Arvas Olsson, ämnesråd, fr.o.m. 2018-08-30 t.o.m. 2019-08-19
Expert : Thomas Carlson, kansliråd, fr.o.m. 2018-08-30 t.o.m. 2019-08-19
Expert : Ulf Dahlquist, avdelningschef, fr.o.m. 2018-08-30 t.o.m. 2019-08-19
Expert : Susanna Mattsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-08-30 t.o.m. 2019-08-19
Expert : Rebecca Parman, jurist, fr.o.m. 2018-08-30 t.o.m. 2019-08-19
Expert : Zlata Tuco, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-01-16 t.o.m. 2019-08-19
Expert : Olof Zachrisson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-08-30 t.o.m. 2018-12-31
Huvudsekreterare : Linus Fredriksson, kansliråd, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2019-08-17
Huvudsekreterare : Linus Fredriksson, kansliråd, fr.o.m. 2019-08-18 t.o.m. 2019-08-25
Sekreterare : Lottie-Ann Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2019-06-30
Sekreterare : Kerstin Morast, jurist, fr.o.m. 2018-08-27 t.o.m. 2019-08-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:39 En moderniserad radio- och tv-lag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Parlamentariska public service-kommittén (Ku 2016:06) [ Avslutad 2018 ] [ Sekreterare ]
Parlamentariska public service-kommittén (Ku 2016:06)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-12-20
Direktiv för kommittén, se dir. 2016:111, dir. 2017:73 och dir. 2018:4
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:79 Finansiering av public service - för ökad stabilitet, legitimitet och stärkt oberoende
Medverkande :
Ordförande : Sture Nordh, styrelseordförande, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-29
Ledamot : Angelica Bengtsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Rossana Dinamarca, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Jan Ericson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Erik Ezelius, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Ida Karkiainen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Martina Kyngäs, ord. Kultur- och Fritidsnämnden, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Olof Lavesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Per Lodenius, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Niclas Malmberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Olle Wästberg, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Anna-Karin Adolfsson, kansliråd, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Catharina Adlercreutz, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-11 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Emma Alskog, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Anna Döös, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Lisa Englund Krafft, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-10-11 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Philip Fridborn Kempe, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Mattias Karlsson, rättslig utredare, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Helena Strömbäck, ämnesråd, fr.o.m. 2017-10-11 t.o.m. 2018-04-30
Expert : Sofia Wennberg DiGasper, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Huvudsekreterare : Martin Persson, fr.o.m. 2017-03-06 t.o.m. 2018-07-02
Sekreterare : Eva Bengtsson, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2018-07-02
Sekreterare : Cecilia Blomberg, fr.o.m. 2017-04-06 t.o.m. 2017-10-08
Sekreterare : Linus Fredriksson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-07-02
Sekreterare : Anna Sööder, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-07-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Digitalradiosamordningen (Ku 2013:01) [ Avslutad 2014 ] [ Sekreterare ]
Digitalradiosamordningen (Ku 2013:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-07-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:76
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:77 Från analog till digital marksänd radio - en plan från Digitalradiosamordningen
Medverkande :
Särskild utredare : Nina Wormbs, fil.dr., fr.o.m. 2013-07-25 t.o.m. 2014-12-01
Sekreterare : Linus Fredriksson, fr.o.m. 2013-09-16 t.o.m. 2014-12-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:76 Branschsamordnare för digitalisering av ljudradion [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:77 Från analog till digital marksänd radio [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Lättlästutredningen (Ku 2012:01) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Lättlästutredningen (Ku 2012:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-10-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:109 och dir. 2013:54
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:58 Lättläst (görs även i Lättlästversion och Daisyverson)
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Johansson, K direktör, fr.o.m. 2012-10-22 t.o.m. 2013-08-30
Sakkunnig : Mattias Ahlquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-02-18 t.o.m. 2013-08-30
Expert : Christine Arvidsson, lättlästbearbetare, fr.o.m. 2013-01-16 t.o.m. 2013-08-30
Expert : Anita Carlstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-08-30
Expert : Linus Fredriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-08-30
Expert : Jakob Holm, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-02-17
Expert : Karin Juhlén, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-08-30
Expert : Jesper Svarén, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-08-30
Expert : Torbjörn Lundgren, författaren, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-08-30
Expert : Lena Maria Nordstrand, förlagschef, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-08-30
Sekreterare : Margareta Wiman, fr.o.m. 2012-12-04 t.o.m. 2013-09-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:58 Lättläst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Frekvensutredningen (N 2007:08) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Frekvensutredningen (N 2007:08)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-07-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:111 och dir. 2008:74
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:72 Effektivare signaler
Medverkande :
Särskild utredare : Nils Gunnar Billinger, fr.o.m. 2007-07-19 t.o.m. 2008-07-30
Expert : My Enhetschef Bergdahl, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Erik Professor Bohlin, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Göran Militärsakkunnig Bäck, fr.o.m. 2008-03-07 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Linus Departementssekreterare Fredriksson, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Carl Departementssekreterare Jeding, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Ulf Professor Körner, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Kristin Föredragande Mattsson Örnulf, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Carol Militärsakkunnig Paraniak, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-03-06
Expert : Helene Rättssakkunnig Ramqvist, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Helena Kansliråd Strömbäck, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Anders Hintze, fr.o.m. 2007-10-16 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Malen Lindman, fr.o.m. 2007-10-15 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Marcus Boklund, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:72 Effektivare signaler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om kommersiell radio (Ku 2007:05) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om kommersiell radio (Ku 2007:05)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:77 och dir. 2007:174
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:110 Tillfälliga regler om tillstånd att sända kommersiell radio - delbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Martin Holmgren, chefsrådman, fr.o.m. 2007-06-14 t.o.m. 2008-11-12
Expert : Eva Bengtsson, verksjurist, fr.o.m. 2007-09-24 t.o.m. 2008-11-12
Expert : Åsa Finnström, kansliråd, fr.o.m. 2007-09-24 t.o.m. 2008-03-16
Expert : Linus Fredriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2008-11-12
Expert : Anna Gullesjö, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-09-24 t.o.m. 2008-11-12
Expert : Kent Ladvall, föredraganden hos JK, fr.o.m. 2008-05-05 t.o.m. 2008-11-12
Expert : Eva Tetzell, ställföreträdande direktör, fr.o.m. 2007-09-24 t.o.m. 2008-11-12
Sekreterare : Karin Johansson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-11-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman