Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna Sööder

Sök kontaktuppgifter till Anna Sööder på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna Sööder

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna Sööder medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om några frågor på tryck- och yttrandefrihetens område (Ju 2018:01) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
2018 års tryck- och yttrandefrihetskommitté (Ju 2018:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-14
Direktiv för kommittén, se dir. 2018:51, 2019:29
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 26 augusti 2020.
Medverkande :
Ordförande : Henrik Jermsten, justitieråd, fr.o.m. 2018-06-14 t.o.m. 2020-08-17
Ledamot : Tina Acketoft, riksdagsledamoten, fr.o.m. 2019-11-14
Ledamot : Angelika Bengtsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-10-11
Ledamot : Jesper Bengtsson, chefredaktör, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2018-10-31
Ledamot : Bengt Eliasson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-01-24 t.o.m. 2019-11-13
Ledamot : Lars Engqvist, f.d. statsråd, fr.o.m. 2018-11-01
Ledamot : Leif Hallberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-10-11 t.o.m. 2019-08-19
Ledamot : Per-Ingvar Johnsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06
Ledamot : Ida Karkiainen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06
Ledamot : Niclas Malmberg, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06
Ledamot : Maria Malmer Stenergard, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-10-16 t.o.m. 2019-10-02
Ledamot : Jonas Millard, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2018-10-10
Ledamot : Andreas Norlén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2018-10-15
Ledamot : Christer Nylander, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2019-01-23
Ledamot : Marta Obminska, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06
Ledamot : Erik Ottoson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-10-03
Ledamot : Helene Petersson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06
Ledamot : Tuve Skånberg, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-08-20
Ledamot : Mia Sydow Mölleby, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06
Ledamot : Caroline Szyber, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2018-10-10
Ledamot : Brita Wessinger, distriktsordförande, fr.o.m. 2018-09-06
Sakkunnig : Karin Friberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2019-01-16
Sakkunnig : Zlata Tuco, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-01-17
Expert : Emma Alskog, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Kerstin Bröms Lumpus, chefsjurist, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Henrik Grinbaum, chefsjurist, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Jeanette Gustafsdotter, vice verkst. direktör, fr.o.m. 2018-10-04 t.o.m. 2020-02-29
Expert : Daniel Gustavsson, hovrättsråd och vice ordförande, fr.o.m. 2019-03-11
Expert : Patrik Hadenius, vd, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Per Hultengård, chefsjurist, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2018-10-03
Expert : Peter Hultengård, jurist, fr.o.m. 2020-03-01
Expert : Daniel Kjellgren, byråchef, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Hans Kärnlöf, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2019-09-19
Expert : Lena Strand, stabschef/bolagsjurist, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Anna Sööder, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-04-07
Expert : Maria Wande, jurist, fr.o.m. 2020-01-30
Expert : Mia Wieslander, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Ola Vigström, jurist, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Olle Wilöf, förbundsjurist, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Mikaela Zabrodsky, jurist, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-01-29
Sekreterare : Katarina Berglund Siegbahn, hyresråd, fr.o.m. 2018-08-20 t.o.m. 2020-08-22
Sekreterare : Lisa Englund Krafft, kansliråd, fr.o.m. 2018-06-25 t.o.m. 2020-08-17
Sekreterare : Daniel Wållander, justitiesekreterare, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-07-19
Sekreterare : Daniel Wållander, justitiesekreterare, fr.o.m. 2020-07-20 t.o.m. 2020-08-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:45 Ett ändamålsenligt skydd för tryck- och yttrandefriheten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om vissa allvarliga immaterialrättsintrång (Ju 2017:01) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]

Utredningen om vissa allvarliga immaterialrättsintrång (Ju 2017:01)


Beteckning : Ju 2017:01
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2019-02-27
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2017-01-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:4
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Mattsson, Dag, fr.o.m. 2017-01-19 t.o.m. 2018-02-15
Expert : Arnestål , Stojan, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-02-15
Expert : Briselius, Niklas, fr.o.m. 2017-09-07 t.o.m. 2017-12-20
Expert : Enbert, Anna, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-02-15
Expert : Engvall, Jenny, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-02-15
Expert : Johansson, Stefan, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-02-15
Expert : Kylhammar, Anders, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-02-15
Expert : Levin, Marianne, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-02-15
Expert : Rasmusson, Henrik, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-02-15
Expert : Strömbäck, Per, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-02-15
Expert : Sööder, Anna, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2017-09-06
Expert : Westman, Daniel, fr.o.m. 2017-02-06 t.o.m. 2018-02-15
Sekreterare : Persson, Ulrika, fr.o.m. 2017-01-19 t.o.m. 2018-02-28

Rapporter

SOU 2018:06Grovt upphovsbrott och grovt varumärkesbrott
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:4 Straffskalorna för vissa allvarliga immaterialrättsintrång [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:6 Grovt upphovsrättsbrott och grovt varumärkesbrott [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Parlamentariska public service-kommittén (Ku 2016:06) [ Avslutad 2018 ] [ Sekreterare ]

Parlamentariska public service-kommittén (Ku 2016:06)


Beteckning : Ku 2016:06
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2019-02-27
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2016-12-20
Direktiv för kommittén, se dir. 2016:111, dir. 2017:73 och dir. 2018:4
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Nordh, Sture, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-29
Ledamot : Bengtsson, Angelica, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Dinamarca, Rossana, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Ericson, Jan, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Ezelius, Erik, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Karkiainen, Ida, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Kyngäs, Martina, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Lavesson, Olof, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Lodenius, Per, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Malmberg, Niclas, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Wästberg, Olle, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Adolfsson, Anna-Karin, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Adlercreutz, Catharina, fr.o.m. 2017-10-11 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Alskog, Emma, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Döös, Anna, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Englund Krafft, Lisa, fr.o.m. 2017-10-11 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Fridborn Kempe, Philip, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Karlsson, Mattias, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Strömbäck, Helena, fr.o.m. 2017-10-11 t.o.m. 2018-04-30
Expert : Wennberg DiGasper, Sofia, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Huvudsekreterare : Persson, Martin, fr.o.m. 2017-03-06 t.o.m. 2018-07-02
Sekreterare : Bengtsson, Eva, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2018-07-02
Sekreterare : Blomberg, Cecilia, fr.o.m. 2017-04-06 t.o.m. 2017-10-08
Sekreterare : Fredriksson, Linus, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-07-02
Sekreterare : Sööder, Anna, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-07-02

Rapporter

SOU 2017:79Finansiering av public service – för ökad stabilitet, legitimitet och stärkt oberoende
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman