Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Cecilia Blomberg

Sök kontaktuppgifter till Cecilia Blomberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Cecilia Blomberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Cecilia Blomberg medverkat i ( 3 st. ):

Parlamentariska public service-kommittén (Ku 2016:06) [ Avslutad 2018 ] [ Sekreterare ]
Parlamentariska public service-kommittén (Ku 2016:06)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-12-20
Direktiv för kommittén, se dir. 2016:111, dir. 2017:73 och dir. 2018:4
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:79 Finansiering av public service - för ökad stabilitet, legitimitet och stärkt oberoende
Medverkande :
Ordförande : Sture Nordh, styrelseordförande, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-29
Ledamot : Angelica Bengtsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Rossana Dinamarca, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Jan Ericson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Erik Ezelius, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Ida Karkiainen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Martina Kyngäs, ord. Kultur- och Fritidsnämnden, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Olof Lavesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Per Lodenius, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Niclas Malmberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Ledamot : Olle Wästberg, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-02-13 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Anna-Karin Adolfsson, kansliråd, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Catharina Adlercreutz, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-11 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Emma Alskog, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Anna Döös, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Lisa Englund Krafft, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-10-11 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Philip Fridborn Kempe, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Mattias Karlsson, rättslig utredare, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Expert : Helena Strömbäck, ämnesråd, fr.o.m. 2017-10-11 t.o.m. 2018-04-30
Expert : Sofia Wennberg DiGasper, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2017-10-10
Huvudsekreterare : Martin Persson, fr.o.m. 2017-03-06 t.o.m. 2018-07-02
Sekreterare : Eva Bengtsson, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2018-07-02
Sekreterare : Cecilia Blomberg, fr.o.m. 2017-04-06 t.o.m. 2017-10-08
Sekreterare : Linus Fredriksson, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-07-02
Sekreterare : Anna Sööder, fr.o.m. 2017-10-02 t.o.m. 2018-07-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2012 års studiehjälpsutredning (U 2012:02) [ Avslutad 2013 ] [ Sakkunnig ]
2012 års studiehjälpsutredning (U 2012:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:122
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:52 Moderniserad studiehjälp
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Franzén, f.d. departementsråd, fr.o.m. 2012-01-04 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Cecilia Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2012-10-21
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2013-02-26 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Johanna Fryksmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-22 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Susanna Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-22 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Jessica Löfvenholm, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Eva-Stina Lönngren, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Linda Norman Torvang, departementsråd, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Annika Stålnacke, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Carolina Östgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2012-10-21
Expert : Jan Andersson, ekonomichef, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Nils Andersson, utredare, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Eva-Lena Arefäll, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Vendela Enmarker, verksjurist, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2013-06-30
Expert : Lena Jutdal, utredare, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Niklas Löfgren, familjekonomisk talesperson, fr.o.m. 2012-02-21 t.o.m. 2013-06-30
Sekreterare : Daniel Bjerstedt, fil.dr., fr.o.m. 2012-10-15 t.o.m. 2013-06-30
Sekreterare : Anja Nordfeldt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-01-25 t.o.m. 2013-06-30
Sekreterare : Mårten Svensson Risdal, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-10 t.o.m. 2013-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:52 Moderniserad studiehjälp [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Public servicekommittén (Ku 2011:05) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Public servicekommittén (Ku 2011:05)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:51
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:59 Nya villkor för public service
SOU 2012:59 Nya villkor för public service - Sammanfattning i punktskrift
Medverkande :
Ordförande : Martin Holmgren, lagman, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Helene Hillerström Miksche, advokat, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Leif Jakobsson, direktör, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Katarina Kämpe, länsöverdirektör, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Ledamot : Lars Nord, professor, fr.o.m. 2011-06-16 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Katarina Berglund Siegbahn, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-22 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Cecilia Blomberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-06-29 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Rosemarie Jansson Håvik, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-10-25 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Magnus Lindbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-06-29 t.o.m. 2011-12-31
Expert : Martin Persson, kansliråd, fr.o.m. 2011-06-29 t.o.m. 2012-09-11
Expert : Bengt Wennerstein, ämnesråd, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2012-09-11
Huvudsekreterare : Maria Sönne, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-09-16
Sekreterare : Maria Aust, fr.o.m. 2011-08-29 t.o.m. 2012-09-11
Sekreterare : Henrik Gouali, fr.o.m. 2011-06-27 t.o.m. 2012-05-31
Sekreterare : Ann-Kristin Lidström, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-09-16
Sekreterare : Nils-Olof Zethrin, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-07-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:51 Radio och tv i allmänhetens tjänst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:59 Nya villkor för public service [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman